Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Restabilire "trust relationship"

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
muntos

muntos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 03.08.2002
Imi apar astefel de erori in event logs:
"The computer X tried to connect to the server Y using the trust relationship established by the Z domain. However, the computer lost the correct security identifier (SID) when the domain was reconfigured. Reestablish the trust relationship."

Imi apar pentru ca a picat hardul de la server si a trebuit sa instalez din nou Win2003,setez AD,etc...
Stiu ca pot sa restabilesc aceasta relatie daca scot workstation-urile din domeniu si apoi le bag din nou,dar de obicei in urma acestui proces tot profilul clientului se pierde.
Intrebarea mea este daca se poate restabilii aceasta relatie fara vreo interventie pe workstation ?
In momentul de fata ,clientii se pot loga la domeniu,dar share-ul nu mai este accesibil,si am acceste erori in logs.

#2
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Nu cred sau nu stiu sa poti, fara a interveni pe workstation...

Doar poate daca ai avea fisierele backed-up pe undeva si sa le importi, dar...

#3
kml

kml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 01.04.2004
Din cate stiu eu, nu poti restabili relatiile decat prin rejoin la domeniu. La instalarea AD ca "controller for a new domain" serverul isi face un SID aleator. Pe baza respectivului SID se creaza apoi users, shares, etc. Acum, noul SID e diferit de cel pe care l-ai avut si pe baza caruia s-au facut share-urile. Ar fi fost nemaipomenit sa fi avut o salvare a AD-ului sau un controler de domeniu aditional (si ar trebui sa-ti faci unul, cat de slab, pentru situatii din astea).

#4
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
nope .. nu ai ce sa faci, decat rejoin ...

cat despre " a picat hardu' la server", de aia e sfant un backup, mai ales pe DC-uri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate