Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Taierea aripilor la pasari

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
PenicilinaV

PenicilinaV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 14.01.2008
Am citit ca ar trebui taiate penele aripilor pentru a taia din independenta pasarii. Poate sa ma ajute cine? A facut asta cineva pana acum? ceva sfaturi utile? Va multumesc!

Edited by me_and_myself, 23 January 2008 - 21:36.


#2
irinuks89

irinuks89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 07.07.2007
daca te numeri printre cei care cred ca taiatul penelor pasarilor e ca si cum ai taia picioarele unui caine(e doar un exemplu), probabil nu vei considera aceasta metoda .. prea buna. multi considera aceasta practica foarte cruda- eu, nu.
Am taiat penele papagalilor si nu au patit nimic rau- s-au imblanzit mai repede, pentru ca nu mai au avantajul ca daca se sperie de ceva/ cineva, sa zboare in cel mai inalt loc din camera sa scape de.. pacoste.
Eu o consider o metoda buna de imblanzit.. dar bineinteles.. vor aparea si celelalte pareri

Edited by irinuks89, 21 January 2008 - 19:15.


#3
mzm8055

mzm8055

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 27.10.2007

 irinuks89, on Jan 21 2008, 19:14, said:

daca te numeri printre cei care cred ca taiatul penelor pasarilor e ca si cum ai taia picioarele unui caine(e doar un exemplu), probabil nu vei considera aceasta metoda .. prea buna. multi considera aceasta practica foarte cruda- eu, nu.
Am taiat penele papagalilor si nu au patit nimic rau- s-au imblanzit mai repede, pentru ca nu mai au avantajul ca daca se sperie de ceva/ cineva, sa zboare in cel mai inalt loc din camera sa scape de.. pacoste.
Eu o consider o metoda buna de imblanzit.. dar bineinteles.. vor aparea si celelalte pareri
chiar este cruda!!!! exista o gramada de alte metode, intr-adevar mai de lunga durata, dar la fel de bune. un papagal nu este o marioneta. este un suflet, are o personalitate. tie ti-ar conveni sa te ia cineva din mediul tau, sa te duca intr-un loc complet starin si sa te tina legata pana incepi sa te guduri pentru ca nu ai de ales???doar pentru ca tu esti OM ( ca si specie, nu mai mult), nu inseamna ca sentimentele si suferintele tale sunt mai presos decat ale unei pasari.

#4
irinuks89

irinuks89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 07.07.2007
..umm... nu o sa ma ia nimeni din mediul meu, nu o sa ma duca intr-un loc strain si nu o sa ma tina legata pana cand o sa incep sa ma gudur pentru ca nu am de ales.
Asa cum am zis- eu nu consider taierea penelor o cruzime
Mi-am spus parerea despre aceasta practica- am zis ca este o metoda buna de imblanzit... si am completat ca vor aparea si parerile contra.
Asta e.. papagalii mei cred ca se afla intr-o suferinta continua..  -_-

#5
mzm8055

mzm8055

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 27.10.2007

 irinuks89, on Jan 22 2008, 23:38, said:

..umm... nu o sa ma ia nimeni din mediul meu, nu o sa ma duca intr-un loc strain si nu o sa ma tina legata pana cand o sa incep sa ma gudur pentru ca nu am de ales.
Asa cum am zis- eu nu consider taierea penelor o cruzime
Mi-am spus parerea despre aceasta practica- am zis ca este o metoda buna de imblanzit... si am completat ca vor aparea si parerile contra.
Asta e.. papagalii mei cred ca se afla intr-o suferinta continua..  -_-
sunt convinsa ca au venit de buna voie la tine cu aripioarele intinse si ti-au spus: taie-le, taie-le. de explicatii e plina lumea, din pacate!

#6
irinuks89

irinuks89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 07.07.2007
din pacate nu vorbesc... -_-  ... si nu mai am timp si rabdare sa-i imblanzesc

#7
mzm8055

mzm8055

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 27.10.2007

 irinuks89, on Jan 23 2008, 16:01, said:

din pacate nu vorbesc... -_-  ... si nu mai am timp si rabdare sa-i imblanzesc
asta e de inteles. dar in cazul asta nu-i mai lua daca nu-i poti respecta ca pe niste fiinte care au dreptul la o personalitate. gaseste-ti alte hobby-uri

#8
irinuks89

irinuks89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 07.07.2007
papagali o sa am intotdeauna..daca le voi taia penele e absolut problema mea.. nu esti in masura sa-mi sugerezi nimic de genul... abtine-te..nu ma cunosti si nu incerca sa spui ca iti dai seama de ce fel de persoana sunt dupa posturile mele. Posteaza la subiectul topicului

Edited by irinuks89, 24 January 2008 - 23:20.


#9
mzm8055

mzm8055

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 27.10.2007

 irinuks89, on Jan 24 2008, 23:16, said:

papagali o sa am intotdeauna..daca le voi taia penele e absolut problema mea.. nu esti in masura sa-mi sugerezi nimic de genul... abtine-te..nu ma cunosti si nu incerca sa spui ca iti dai seama de ce fel de persoana sunt dupa posturile mele. Posteaza la subiectul topicului
chiar ai spus suficiente despre tine. din pacate!  :thumbdown:  :thumbdown: pacat de pasarile care au ghinion de asa stapani care le trateaza ca pe niste jucarii colorate si miscatoare
PS: extrapoland, si "parintii" care-si leaga copiii par foarte convinsi ca le fac un bine ca sa nu pateasca nimic cat sunt singuri acasa. si ptr sufletele acelea pe care le schingiuiesti tu, drama e la fel de mare. dar este evident ca ai o capacitate de intelegere a lucrurilor destul de redusa. nici nu mai are rost sa-mi bat capul....de unde nu e, nici dumnezeu nu cere

Edited by mzm8055, 25 January 2008 - 10:24.


#10
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
la papagali trebuiesc smulse penele nu taiate!

#11
irinuks89

irinuks89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 07.07.2007
da, mai.. ai dreptate... saracele mele pasari... plange-le de mila.. ca e vai de capu lor..
ce bine ca am un topic dedicat sarmanilor mei papagali. Veziti de treaba!.. ps: esti o persoana superficiala ^_^

da, kappa_man, penele trebuiesc smulse... sa creasca mai mari mai puternice .. este o situatia asemanatoare ca la terrieri-li se smulge blana pentru ca firul sa devina sarmos, gros... numai ca papagalii nu sunt terrieri...

Edited by irinuks89, 25 January 2008 - 14:42.


#12
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 irinuks89, on Jan 25 2008, 14:36, said:

da, mai.. ai dreptate... saracele mele pasari... plange-le de mila.. ca e vai de capu lor..
ce bine ca am un topic dedicat sarmanilor mei papagali. Veziti de treaba!.. ps: esti o persoana superficiala ^_^

da, kappa_man, penele trebuiesc smulse... sa creasca mai mari mai puternice .. este o situatia asemanatoare ca la terrieri-li se smulge blana pentru ca firul sa devina sarmos, gros... numai ca papagalii nu sunt terrieri...

asa zicea toata lumea care nu si-a antrenat papagalul sa fie warrior... :console:

#13
MassimoBoy

MassimoBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 16.07.2007

 irinuks89, on Jan 25 2008, 14:36, said:

da, mai.. ai dreptate... saracele mele pasari... plange-le de mila.. ca e vai de capu lor..
ce bine ca am un topic dedicat sarmanilor mei papagali. Veziti de treaba!.. ps: esti o persoana superficiala ^_^

da, kappa_man, penele trebuiesc smulse... sa creasca mai mari mai puternice .. este o situatia asemanatoare ca la terrieri-li se smulge blana pentru ca firul sa devina sarmos, gros... numai ca papagalii nu sunt terrieri...
Tu esti singura superficiala de aici, nu mzm... daca chiar ti-ai iubi pasarile , nu le-ai mai taia penele ... imagineaza-ti cum ar fi daca nu ti-ai putea folosi picioarele la capacitate maxima... ti-ar placea, nu ?
Astia care taiati penele,nu sunteti normali. Nici kappa_man ...

#14
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 MassimoBoy, on Jan 26 2008, 00:43, said:

Tu esti singura superficiala de aici, nu mzm... daca chiar ti-ai iubi pasarile , nu le-ai mai taia penele ... imagineaza-ti cum ar fi daca nu ti-ai putea folosi picioarele la capacitate maxima... ti-ar placea, nu ?
Astia care taiati penele,nu sunteti normali. Nici kappa_man ...

unii oameni de aici chiar iau totul in serios...pacat :console:

#15
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

 irinuks89, on Jan 21 2008, 19:14, said:

daca te numeri printre cei care cred ca taiatul penelor pasarilor e ca si cum ai taia picioarele unui caine(e doar un exemplu), probabil nu vei considera aceasta metoda .. prea buna. multi considera aceasta practica foarte cruda- eu, nu.
Am taiat penele papagalilor si nu au patit nimic rau- s-au imblanzit mai repede, pentru ca nu mai au avantajul ca daca se sperie de ceva/ cineva, sa zboare in cel mai inalt loc din camera sa scape de.. pacoste.
Eu o consider o metoda buna de imblanzit.. dar bineinteles.. vor aparea si celelalte pareri


Dacă le tăiai capul și nu aripile, se îmblânzeau și mai repede.

Mă rog, dacă ai mai mulți papagali, e mai de durată să tai capetele la toți. Taie-l pe al tău direct.  :death:

#16
irinuks89

irinuks89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 07.07.2007
sifon, copii :lol: :lol:

#17
Christine25

Christine25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.01.2008
Mama ce idei... smuls blana, smuls pene/taiat pene... mie mi se pare o cruzime sa iau pasarea din mediul ei natural si sa o bag intr'o colivie pt placerea mea... ele sunt facute sa zboare... nu sa fie inchise... dar sa spunem ca asa au crescut, nu stiu decat sa stea in colivie, ok!!! ce sens are taiatul penelor?? Brrrrr

#18
MassimoBoy

MassimoBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 16.07.2007

 Christine25, on Jan 26 2008, 14:47, said:

Mama ce idei... smuls blana, smuls pene/taiat pene... mie mi se pare o cruzime sa iau pasarea din mediul ei natural si sa o bag intr'o colivie pt placerea mea... ele sunt facute sa zboare... nu sa fie inchise... dar sa spunem ca asa au crescut, nu stiu decat sa stea in colivie, ok!!! ce sens are taiatul penelor?? Brrrrr
In primul rand nu o luam noi din mediul ei natural ... noi o luam din pet-shop,crescatori , si pasarea s-a "nascut" in colivie...
Da, ele sunt facute sa zboare... majoritatea le lasam libere de dimineata pana seara,cand trebuie sa se duca sa doarma si sa manance ...deci nu sunt inchise,pt ca se duc in colivia lor cand trebuie sa doarma sau sa manance
Pentru unii subdezvoltati mintal , taierea penelor are rol de imblanzire,sa fie pasarea mai dependenta de tine.... le-as taia si eu picioarele la oamenii care taie penele pasarilor...sa fie dependenti de mine  :cursing: :death:

Edited by MassimoBoy, 26 January 2008 - 14:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate