Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Calatorie in Iordania

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
gigirad

gigirad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.01.2007
Salut! Daca este cineva care a avut pana acum o "experienta" de genul acesta, rog a posta informatii referitoare la o astfel de calatorie: taxe, drumuri, cum se trece vama pana in Iordania prin tarile intermediare.
Am la dispozitie Honda Accord Diesel si as dori sa stiu daca sunt interdictii de acces in aceasta tara pentru motoarele diesel.

Multumesc!

#2
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005
In ceea ce priveste acces diesel nu cred, ma batea gandul sa merg mai in sud decat tine (nu se poate trece de Arabia Saudita in care iti trebuie nu stiu ce permis de conducere). Tare-i faina Iordania, eu is fan arabetzi, n'am ajuns dar am vazut un jurnal al unui nene care a fost dar avion pana la Amman si inchiriat auto destul de ieftin de acolo. Asa ma batea gandul sa fac, dara timpul...
Vezi ca e ceva taxa de intrare in Siria de ~100 USD, parca.
Gasesti info pe la consulate, cred, vezi ca iti trebuie viza cu 3 sapt. inainte si, de obicei, un voucher, ceva, ca am inteles ca daca le zici ca pleci de capul tau se stramba ca de la untura de peste. Si nu e sigur ca te vizeaza.
Bafta!

#3
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.12.2006
In Arabia Saudita se poate circula cu permisul romanesc, stiu ca la inchiriere iti mai cer uneori permis international dar acesta se poate obtine foarte usor, mai greu cu viza de Arabia Saudita.

#4
udreadan

udreadan

    Mavic PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 03.11.2007

View Postozrind, on Feb 25 2008, 15:17, said:

In Arabia Saudita se poate circula cu permisul romanesc, stiu ca la inchiriere iti mai cer uneori permis international dar acesta se poate obtine foarte usor, mai greu cu viza de Arabia Saudita.
meserias subiectu.
Totusi nu stiu daca se poate ajunge cu auto pana prin israel....

#5
sarrahdam

sarrahdam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.04.2007
Va salut pe toti.

In vara asta vreau sa plec in Egipt cu masina personala.
Am sa iu din Iordania de la Aqaba ferry boat pana in Egipt.
Problema mea este drumul pana in Iordania.

Stiti de unde as putea face rost de harti turistice pentru Turcia, Siria si Iordania.

Stie cineva cam cati km sunt pana la Aqaba-Iordania si in cat timp se face aceasta distanta?
Am inteles ca trebuie sa ma duc sa iau viza de la ambasada Turciei, Siriei si Iordaniei, dar pentru masina care est
pe firma stiti cumva ce docuemnte trebuiesc si ce taxe ?

Poate sa-mi spuna cineva care este ruta pe care trebuie sa o urmez pana in Iordania sau vreun link pe care sa ma uit?

Multumesc anticipat pentru orice informatie

#6
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.12.2006
Viza de Turcia o iei de la vama, era 10 Euro pentru cea mai scurta perioada.

#7
bullterrier

bullterrier

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.10.2007
am facut aceasta calatorie in iunie (2008). de la bucuresti la amman sunt vreo 2500 km. initial am vrut sa ne oprim doar 2 nopti pe drum, dar in final am ales sa stam 3, pentru a ne usura drumul. viza pentru turcia este 10 E/persoana. exista si vize cu mai multe intrari (o sa ai nevoie la intoarcere) dar nu stiu cat costa. am dormit in istanbul, goreme (cappadocia - asta a fost un mic ocol pentru vizite) si iskenderun (aproape de granita cu siria). viza pentru siria a fost pentru 2 intrari - in jur de 20 E / pers. am stat peste 2 ore in vama sa intru in siria din cauza birocratiei si a faptului ca nu puteam sa ma inteleg cu ei in engleza. m-a ajutat un tip care era angajatul unui fel de birou de relatii cu turistii straini, chestie pentru care a cerut o mica atentie (10E). taxa pentru masini diesel este 100$! (in afara de celelalte taxe si asigurari). acelasi personaj mi-a cerut pe fata spaga pentru diversi angajati ai vamii. in total, intrarea in siria (taxe + spagi) a fost de 180 E. dupa trei saptamani, la intoarcere, au mai introdus nu stiu ce taxa pentru iesire, dar asigurarea era inca valabila (in ce priveste asigurarea, tipul a fost cam evaziv, in sensul ca nu am reusit sa-l fac sa-mi explice exact daca e obligatorie sau nu, iar in momentul ala, dupa discutii interminabile si plimbari prin toata cladirea, mi-am zis ca mai bine o fac si stau linistit - asta o a fost vreo 55$). taxa de diesel am mai platit-o odata la intoarcere, asa ca experienta cu siria ne-a costat in total vreo 250 E. viza pentru iordania a fost 32$. intrarea in iordania este vreo 10E pentru persoana si 10E asigurarea la masina. daca masina nu e proprietatea unuia dintre pasageri, aveti nevoie de act de comodat tradus in araba si legalizat (plimbari la ministerul de justitie si ministerul de externe si la ambasada siriei). impresia finala este ca sirienii inventeaza de pe o zi pe alta noi motive sa-ti ia banii cu acte, sunt dezorganizati, spagari si se comporta total diferit de la o vama la alta. iordanienii sunt amabili, stiu engleza si sunt mult mai bine organizati in vama. succes!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate