Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Cu masina spre Bulgaria

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4996 replies to this topic

#4699
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 15.06.2009
Si mie imi pare dubios 401 cu galben intre Loveci si Mikre, anul trecut era coala de hartie, asfalt negru, proaspat.

#4700
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 16.04.2007

 OvidiuNS, on 05 martie 2023 - 00:06, said:

Dar cea mai notabilă schimbare mi se pare reasfaltarea din Kârgiali.
Nu stiu ce sa zic, dar daca asa arata o zona marcata cu verde pe harta, am mari indoieli privind acuratetea ei.

#4701
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,063
  • Înscris: 16.02.2017
Anul trecut prin septembrie - octombrie am folosit de 3 ori ruta Silistra -Dobrici- pana aproape de Varna.
Am iesit si pe la Silsitra si pe la Lipnița si drumul prin Bilgaria a fost foarte bun.

Edited by Music-Box, 05 March 2023 - 11:05.


#4702
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Cristiany, pe street-view de obicei vezi imagini mai vechi.
Sper să se fi reasfaltat şi harta să prezinte situaţia la zi, chiar dacă şi eu am îndoieli în legătură cu acurateţea ei (a hărţii).


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 05 March 2023 - 11:40.


#4703
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 16.04.2007
Cu siguranta ai ratat informatia asta:
Attached File  Google Maps.png   21.71K   38 downloads

#4704
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
Anul trecut de Paste traseul sau o parte din traseul Ruse-Razgrad-Șumen era foarte peticit,probabil s-a deteriorat mai mult acuma,adevarat este ca nu am studiat harta nici anul trecut si nu cred ca o voi studia nici anul acesta ca sa aleg variante ocolitoare pentru sarbatoarea din acest an,vom merge mai incet.Personal am crezut ca vecini nostri au drumuri mai bune decat ale noastre sau cel putin sant cu un pas in fata noastra la acest capitol dar pe zi ce trece nu mai cred acest lucru.

#4705
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 cristiany, on 05 martie 2023 - 11:50, said:

Cu siguranta ai ratat informatia asta:

Nu am ratat-o, dragule.
Din păcate de cele mai multe ori datele la care chipurile ar fi făcute pozele de pe street-view nu sunt cele reale, ci doar cele dorite de cei ce ar fi trebuit să pozeze.
Adică pun data, dar poza de obicei e semnificativ mai veche.
Cel puţin eu aşa am observat, şi nu cred că mă înşel. De aceea am spus că ar fi bune câteva confirmări din teren.


Sănătate şi tcb !

#4706
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 16.04.2007
Nu stiu cum procedeaza cei de la Google, dar mi se pare aiurea sa faca asa.
Cel putin la mine in zona apare ca au fost in august 2022 si cu siguranta pozele au fost facute in iulie sau august.
Am " sapat " putin pe net si in Kărdjali nu apar ca fiind facute asfaltari in toamna, decat pentru 2 strazi. Ma gandesc ca daca s-ar fi reasfaltat ditamai bulevardul, ar fi fost motiv de lauda pentru autoritati.

Oricum, asa cum bine zici si tu, trebuie sa asteptam sa ne confirme / infirme cineva realitatea din teren.
Eu sunt direct interesat de subiect, pentru ca anul asta pe acolo mi-e traseul. Posted Image

#4707
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 cristiany, on 06 martie 2023 - 11:01, said:

... Eu sunt direct interesat de subiect, pentru ca anul asta pe acolo mi-e traseul. Posted Image


Mie mi-a sărit în ochi faptul că apare cu verde traseul prin Kârgiali, în condiţiile în care anul trecut am fost pe-acolo în datele de 6 şi 13 iulie. Şi era denivelat rău tot asfaltul prin oraş. Nu era peticit aşa ca în poza postată de tine de pe street-view, dar era vălurit şi maşina trepida.
De aceea am comentat despre drumul "verde" prin Kârgiali.
În rest, anul trecut tot traseul a fost parfum, aşa cum am şi postat după ce ne-am întors.

Apropo, ne întâlnim şi noi la berea aia de care tot pomenim încă din pandemie?


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 06 March 2023 - 11:12.


#4708
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,381
  • Înscris: 23.04.2007

 OvidiuNS, on 06 martie 2023 - 10:06, said:


Nu am ratat-o, dragule.
Din păcate de cele mai multe ori datele la care chipurile ar fi făcute pozele de pe street-view nu sunt cele reale, ci doar cele dorite de cei ce ar fi trebuit să pozeze.
Adică pun data, dar poza de obicei e semnificativ mai veche.
Cel puțin eu așa am observat, și nu cred că mă înșel. De aceea am spus că ar fi bune câteva confirmări din teren.


Sănătate și tcb !
Ovidiu, am cautat pe google referitor la subiectul asta si se pare ca luna si anul ar fi chiar cele in care s-a "filmat", adica s-a plimbat masina prin acea zona.
Ca o paranteza, eu am studiat si doua locatii(la mine acasa si la ai mei acasa) si datele(ca s-a plimbat masina de mai multe ori) arata corect, adica chiar daca ar fi un decalaj, ar fi minuscul, adica un fel de 1-2 luni maxim.
Si in multe locatii din GR am vazut ca dupa cum arata natura, se cam "pupa" cu luna precizata, deci, nu neg ca poate ai descoperit "hibe" dar cred ca au fost cateva cazuri izolate, nu regula de baza.

#4709
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 16.04.2007

 OvidiuNS, on 06 martie 2023 - 11:11, said:

Apropo, ne întâlnim şi noi la berea aia de care tot pomenim încă din pandemie?
Mie nu-mi place sa fac promisiuni deșarte.
Se pare ca munca de acasa nu aduce mai mult timp liber, din contra.

#4710
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

 cristiany, on 06 martie 2023 - 11:01, said:


Oricum, asa cum bine zici si tu, trebuie sa asteptam sa ne confirme / infirme cineva realitatea din teren.
Eu sunt direct interesat de subiect, pentru ca anul asta pe acolo mi-e traseul. Posted Image

Daca ai rabdare incerc sa-ti confirm eu dar pe 1 iunie Posted Image

#4711
scaramouche

scaramouche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 30.01.2008

 acvaristul, on 01 martie 2023 - 12:01, said:

- Nu stiu daca s-a mentionat aici, dar s-a dat in folosinta inca o mica bucata de autostrada (~ 3km) in partea aceea de dupa Sofia... intre Zheleznitsa si Simitli. Practic, iesi de pe bucata de autostrada Struma (venind de la Sofia) la sensul ala giratoriu si mergi vreo 5-6 km pe drumul vechi (E79)... urmeaza noua bucata de autostrada (acei 3 km)... si apoi iar intri pe drumul national E79 (inca vreo 25 km).
Este adevarat ca au pus separatoare pe portiunea lipsa de autostrada dintre Simitli si Kresna?

#4712
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006

View Postscaramouche, on 29 martie 2023 - 22:30, said:

Este adevarat ca au pus separatoare pe portiunea lipsa de autostrada dintre Simitli si Kresna?
DA, exista separatoare de sens (d-alea de plastic, legate intre ele) pe portiunea aceea de drum. Acum au mai ramas (aproximativ) 30 km "neacoperiti" de autostrada (intre Sofia si Kulata) iar aceasta portiune de drum se parcurge cam in 30 minute (in conditii normale).

#4713
mdaci

mdaci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.05.2014
Stiti cumva care banca din Bulgaria nu au comision la retragere numerar cu card revolut. Multumesc

#4714
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 29.01.2016
OTP sau DSK (tot una), Unicredit, Express Bank, teoretic, cam toate nu au. Exceptie, EURONET, fereste-te de ele. Sunt si cele mai raspandite.

Si lista de banci care ar trebui sa aiba si ATM.

https://en.wikipedia...nks_in_Bulgaria

Edited by Magicwisewolf, 04 April 2023 - 20:17.


#4715
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 30.05.2006
Ce frumos ar fi daca ar face bulgarii o autostrada de la Nord la Sud.. as da si bani (adica sa platesc in plus fata de vignieta) sa merg pe ea sa scap de drumul asta infect de 4-5 ore.

#4716
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 16.04.2007
Ar fi culmea ca noi românii să ne plângem că nu au alții autostrăzi ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate