Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cu masina spre Bulgaria

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4996 replies to this topic

#37
pilgrim

pilgrim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.04.2006
:coolspeak:  Nu pot sa cer un raspuns mai la obiect si mai in detaliu decat mi-ai dat, Mihai. Multumesc frumos.
Deci, pazea Vama Veche ca trecem pe-acolo! (peste o saptamana)

#38
mihaim79

mihaim79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.01.2005

 pilgrim, on Apr 12 2006, 16:46, said:

:coolspeak:  Nu pot sa cer un raspuns mai la obiect si mai in detaliu decat mi-ai dat, Mihai. Multumesc frumos.
Deci, pazea Vama Veche ca trecem pe-acolo! (peste o saptamana)

vezi ca este si un topic pe tema asta
Balcik

#39
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006
Vama Veche este libera si ieftina, dar drumul nu este atit de bun ca de la Russe, insa foarte bine indicat.
Giurgiu este mai scump dar mai lung (depinde de cit iti consuma masina). Drumul este bun pina la Varna insa au ceva bilbiieli la indicatoare, la iesirea din Russe.
Uita Calarasiul

#40
GABIDANA

GABIDANA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.01.2006
Salutare tuturor!!!
Eu vreau sa ajung in august in Grecia-Thassos.Oare ce ati spus pana acum este valabil si in cazul meu ?
Merg mai putin prin Bulgaria,pe la Vama ? Pe mine asta m-ar interesa,ca sa evit toate lucrurile neplacute pe care le-am auzit despre BG.(radare,spagi :cursing: ,racketi, :death: etc.)
Ce sfat imi dati ?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si pentru timpul pierdut!!!! :worthy:

Edited by GABIDANA, 16 April 2006 - 19:58.


#41
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
daca vrei sa ajungi in grecia,cred ca ar fi mai indicat sa o iei prin giurgiu totusi. oricum trebuie sa traversezi toata bulgaria asa ca nu mai are rost sa ocolesti pana la vama veche.

#42
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
E dezvoltat subiectul cu drumul spre Grecia pe un alt topic.

#43
Skorpishor

Skorpishor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.06.2006
Eu mai insist cu Călărași, deși deja sunt pot zice hotărât să trece pe la Vama Veche sâmbăta viitoare.
Mie mi-e groază de partea românească de la autostradă încolo. Îmi planific 2-3 ore de ambuteiaje până să ajung în Vamă. Da, probabil îmi veți spune că nu-s normal să plec sâmbăta. Hai băieți, nu-s nebun, doar că nu am gândit data asta!!! Iar acum e prea târziu, deh, dă-i mintea românului cea de pe urmă!!!
Așadar, ce mă sperie la varianta Vama Veche
  • de suportat 100 de "șoferi" amputați mintal care îți periclitează viața în fiecare secundă din "Jipanele" și "biemveiele" lor pentu care nu au muncit să le ia și probabil excitați că merg la mare șă încerce un drog nou
  • 3 ore în plus la drum din cauza litoralului românesc - pe firecast se anunță începând de luni caniculă în București, deci toți vor la mare în WE

  • 80-100 km în plus - www.map24.de îmi calculase vreo 2 ore în plus prin Vama, ok algoritmul nu are introdus parametrul "mâncațaș, dacă am mașină bazată mă bag în față" și nici că bacul cu pricina nu funcționează ca unul de prin Grecia (am citit nu am fost)
  • exodul românesc spre Bulgaria, toți merg pe la Vama Veche, coada de o mașină se inmulțește cu 100 (?). Eu am fost în 98 în Georgia și când m-am întors în septembrie la ieșirea din țară era o coadă uriașă, norocul meu că intram. Da, la plecare, dimineața devreme a fost mică de tot
  • Tirurile respective au voie să circule sâmbăta. Știu că era și în România restricție în WE. Sau nu se ține seama fiind un drum secundar?
Repet, sunt practic hotărât să plec prin Vama Veche, știu că acu' 8 ani diferența dintre drumurile de pe litoral și cele din interiorul Bulgariei era covârșitoare. Dar nu am mai fost, poate s-au schimbat?

Ah, mai e o variantă pe la Negru Vodă? E practicabilă? M-ar scuti de litoral! Pa map24 nu e indicat un drum pe acolo. Eu prin București nu foloesc bulevardele pentru mers/revenit de la serviciu. Așa că vă dați seama că suportă ceva gropi dacă știți cum arată străzile laterale!!

Edited by mufă, 22 June 2006 - 12:43.


#44
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
pleci in vacanta? atunci ocoleste autostrada
ia o harta si pleaca pe la oltenita, calarasi, treci dunarea cu bacul, si daca nu vrei sa intri de acolo in bulgaria, mergi in continuare spre negruvoda - mangalia (si acolo sa vezi frumusete de peisaj, drumul e bun si masini foarte foarte putine) si treci in bulgaria pe la vama veche

iar de aia 150 de km in plus, vei fi scutit de taxele aberante de la giurgiu

#45
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Trebuie sa fi masochist sa sari Dunarea pe la Giurgiu daca ai si alte variante ! Eu mi-am jurat anu' trecut ca e ultima oara cand trec Dunarea pe la Giurgiu pe banii mei.

#46
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
explica...

#47
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Eu sa explic ?! Ai idee cat te costa sa treci Dunarea dus si intors pe la Giurgiu ? roughly 100$

#48
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
Dar tot n-a spus nimeni nimic despre varianta negru-voda!!!

#49
maddalinna_c

maddalinna_c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.06.2006
eu plec pe 4,5 iule cu masina in turcia si ma confrunt cu aceeasi problema,pe unde sa traversez bulgaria :confuzzled:

#50
ddaniel

ddaniel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.06.2006
Nu va mai speriati de Bulgaria si de tot ce se mai scrie pe net.

Acum doua zile m-am intors impreuna cu sotia si copilul de 13 ani, cu  masina personala din Turcia, evident prin Bulgaria. Nici la dus nici la intors n-am vazut vre-un singur echipaj de politie.

Am iesit pe la Giurgiu pe 16.06.2006 pe ruta Byala-Veliko Tarnovo-Nova Zagora-Svellingrad-Edirne, drum foarte bun si usor de urmat si foarte liber. Viteza de croaziera, din motive de consum motorina a fost de 100 km/h.

Ne-am intors pe la Azizie-Burgas-Varna-Albena- Vama Veche. Drumul bun si orase frumoase pe litoralul bulgaresc. Bulgarii vorbesc engleza si va descurcati usor. La granita la bulgari n-am avut nici un fel de probleme, ba chiar bulgarii vorbesc romaneste si la cele doua puncte de frontiera cu Turcia si au fost chiar simpatici. Nu sicane, nu spagi. La intrarea in Bulgaria dinspre Turcia un vames bulgar, intr-o romaneasca destul de buna, fiind la curent cu ce se scrie de ei pe net m-a intrebat la misto' cand mi-a dat pasapoartele ce spaga am la mine? I-am aratat si eu buzunarele goale la pantaloni si a inceput sa rada inmanandu-mi pasapoartele si urandu-mi, evident in limba romana, drum bun! Pe turci ii controla in bagaje, la unii le-a desfacut tapiteria de la masina, dar cu romanii n-aveau nicio treaba. La fel si la granita bulgaro-romana.

Pe la Vama Veche costa doar 6.5 RON taxa de dezinfectie si 10 RON taxa de ecologizare a consiliului local  C-ta.  La bulgari nu costa nimic. Doar la ducere taxa de ecologizare 2E si taxa de drum (vignieta) functie de cate zile petreceti in Bulgaria. Pret motorina in Bulgaria = 1.7 leva/l. 1leva= aprox. 1.8 RON.

Concluzie, nu va mai speriati de bulgari. Merita sa vedeti Bulgaria, m-am convins ca aveam idei preconcepute despre ei. serviciile din turism sunt ireprosabile si mai bune decat in Turcia. Evident este parerea mea personala, in urma a ceea ce am vazut.

#51
doroty

doroty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.07.2006
Vreau sa merg in Grecia cu masina si am cateva intrebari la care caut raspuns. As vrea sa-mi recomande cineva un traseu bun Constanta - Salonic. Este Bulgaria o tara in care nu esti in siguranta? Este mai bine sa calatoresti ziua sau noaptea pe teritoriul Bulgariei? Toate informatiile pot fi de ajutor, multumesc.

#52
azxa

azxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 03.05.2006

 doroty, on Jul 25 2006, 17:23, said:

Vreau sa merg in Grecia cu masina si am cateva intrebari la care caut raspuns. As vrea sa-mi recomande cineva un traseu bun Constanta - Salonic. Este Bulgaria o tara in care nu esti in siguranta? Este mai bine sa calatoresti ziua sau noaptea pe teritoriul Bulgariei? Toate informatiile pot fi de ajutor, multumesc.
se pare ca nu ar mai fi probleme de ceva vreme, dar in drumul meu spre grecia(iesire la giurgiu) am preferat sa merg numai ziua si pe cat posibil cu alte masini romanesti - nu conteza ce masina ca oricum e recomandat sa respecti restrictiile de viteza pentru a evita oprirea de catre politisti : acolo unde scrie pe autostrada 60 trebe sa mergi cu 60 sau pe drum national 30 . ideea e ca stau ascunsi si e pacat sa te opreasca si sa te frece la icre cate o ora si sa le dai si 20 euro(mi s-a intamplat si asta)

 doroty, on Jul 25 2006, 17:23, said:

Vreau sa merg in Grecia cu masina si am cateva intrebari la care caut raspuns. As vrea sa-mi recomande cineva un traseu bun Constanta - Salonic. Este Bulgaria o tara in care nu esti in siguranta? Este mai bine sa calatoresti ziua sau noaptea pe teritoriul Bulgariei? Toate informatiile pot fi de ajutor, multumesc.
se pare ca nu ar mai fi probleme de ceva vreme, dar in drumul meu spre grecia(iesire la giurgiu) am preferat sa merg numai ziua si pe cat posibil cu alte masini romanesti - nu conteza ce masina ca oricum e recomandat sa respecti restrictiile de viteza pentru a evita oprirea de catre politisti : acolo unde scrie pe autostrada 60 trebe sa mergi cu 60 sau pe drum national 30 . ideea e ca stau ascunsi si e pacat sa te opreasca si sa te frece la icre cate o ora si sa le dai si 20 euro(mi s-a intamplat si asta)

#53
papanash

papanash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 24.03.2004
In afara de vami nu am avut probleme. In vama a trebuit sa platesc 15 euro sa primesc talonul inapoi. Mi-au zis-o fara nici un fel de jena. "25 euro pt vames sau nu primesti talonul inapoi" Dupa 10 minute de cearta in care pur si simplu au refuzat sa vorbeasca romaneste sau engleza (am incercat si germana) am scos-o la 15 euro si am plecat.
Taxa de drum are pret variabil, in functie de vanzator. La dus mi-a luat 9 euro, la intors mi-a luat 7 euro. Acelasi traseu parcurs.
Pe drum nu am avut probleme cu radarele. Am fost prudent in prima suta de KM si nu am vazut nici urma de masina de politie. Dupa, am mers in ritmul traficului si am depasit de multe ori viteza maxima admisa. La intoarcere, in apropierea Sofiei am vazut o masina a politiei dar nu a avut treaba cu mine, cu toate ca am vazut-o tarziu si mergeam cu aprox 120 KM/h.

Nu stiu pe unde iesi tu  dar eu am iesit pe la Calafat (plecand din Caransebes) si am ajuns la concluzia ca ar fi fost mai bine sa platesc viza de tranzit pt SCG si FYROM. Am ajuns la Calafat unde exista o taxa nesimtita de utilizare a drumului in vama (40 RON), taxa de dezinsectie (8RON) si taxa de bac (26 euro), dupa care a inceput distractia la bulgari: 2 euro dezinsectia (vor si ei un ban), taxa de drum (9 euro) si spaga pt talon (15 euro)

#54
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,265
  • Înscris: 22.07.2005
HaI sa fim seriosi cu 'pericolele de pe drum', nu e mai periculos decat in Ro. Mergi cum iti vine mai bine, daca mergi noaptea cum iti vad piratii numarul de Ro? E o chestie de folclor, care mai e sustinuta si de Agentia Nationala pentru Turism din Romania...

basme...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate