Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Cu masina spre Bulgaria

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4996 replies to this topic

#1
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Nu imi este clar care este cel mai bun drum, mai lipsit de probleme, mai populat... de a tranzita Bulgaria spre Grecia, cel prin Plovdiv sau cel pe langa Sofia.

As dori opinii pertinente de la cine a fost, anul asta eventual, ce drum prefera autocarele si de ce.


Greets,
Speedo

#2
rebelhawk

rebelhawk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 15.11.2003
Autocarele merg de regula prin Sofia. Drumul foarte bun pe toata lungimea Ruse - Sofia - Kulata. De populat nu prea poate fi vorba, Bulgaria mi s-a parut o tara pustie! De radare tot nu scapi. Sunt puse din 10 in 10 km!!

#3
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Am inteles ca nici semne de circulatie nu prea sunt, se pierde mai usor drumul daca se merge prin Sofia?

Speedo

#4
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003
intr-adevar NU prea sunt semne de circulatie.. drumul (pe langa) Sofia e mai "sigur", dar deh.. compensand, mai crowdy.

dar probabil ca mai bine vrei sa mergi la sigur, chiar daca cu "rabdare".. so "go Sofia !!!". oricum ia PANA in 5-6 ore traversarea tarii de la N la S:)

#5
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Se intra in Sofia sau este centura civilizata si marcata?

Speedo

#6
newrazvan

newrazvan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 09.10.2003
drumul pe langa sofia este cel mai scurt, mare grija sa nu futi centura si sa intri in oras ca astia cu cefele groase nu prea stiu nici o limba straina si pierzi mult pana iesi.....si inca ceva mult maruntis la tine pt radare .............

#7
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003
nu stiu ce sa zic de sticker.. dar preferi o amenda decat sa lipesti ceva si apoi sa-l scoti imediat ?!

#8
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Asa-i. Limite de viteza, cuantum amenzi? Spaga?

Speedo

#9
newrazvan

newrazvan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 09.10.2003
50 prin oras dar nu are rost tot spaga aia o dai 5 euro, eu am mers cu pilot automat limitat la 50 km si tot ne opreau iti cer actele dupa care stai ca prostu, pleaca cu ele si nu te mai baga in seama, asa, mai bine cand te opresc pana sa le dai actele le dai 5 euro si toata lumea e ok acuma cum iti e norocul ultima oara am trecut bulgaria cu gaura totala de 25 euro

#10
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003
yeap.. sunt f. magari la faze de astea in sensul ca se impute treaba cand e vb de spaga.. adica cand o refuzi......partea buna e ca.. nu cer mult(comparativ cu spagile prin vami).

#11
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Up-date cu informatii constatate de mine:

Taxa de autostrada acum este 19EURO, la intrare in Bg dinspre RO merge doar cu 10EU spaga, la intors nu mai tine.

Drumul e semnalizat OK, in limitele OK-ului din BG asta pentru ca am mers prin Sofia.

Aproape de Sofia se intra pe autostrada, autostrada care are portiuni mai bune cu mult decat autostrada noastra spre Pitesti, problema de comfort este la tunelele mai lungi care n-au nici un fel de aerisire si daca nu puneti clima sa recircule aerul din interior va intoxicati putin pana la iesire, de fapt pe geam se si vede un smog asa, plus ca iluminarea este slaba si mergi cam ca orbetele dupa soarele de afara, dar oricum, va descurcati.

La Sofia se parcurge centura pe partea stanga a orasului pe o portiune destul de mare care este si circulata la fel ca in RO.
La un moment dat, la un semafor in panta, intr-o mica vale se face la stanga spre Kulata, nu este indicator pentru sensul vostru de mers ci pe celalalt).

Am platit o amenda de 20EU pentru ca aveam 80 si la o intrare in tunel unde era limitare la 40, de altfel o gramada de limitari prostesti, s-au tinut tari mai ales ca au inceput sa-mi scrie recipisa, au mirosit ca eram cu bani ca doar mergeam in vacanta.

Anyway, la intors am fost mai atent, am fentat pe multi, dar este si chestie de noroc pentru ca de 2 ori eram "mancat" daca nu erau si altii in fata, care le-au dat de treaba politailor si n-au putut sa se ocupe de noi, asa ca am scapat fara nici o amenda.

Radarele sunt de tip pistol, alimentate printr-un cablu de la bricheta masinii, sunt o cutie de tabla cu maner, cutie inchegata cu 4 holsuruburi si pe spate are un display care afiseaza viteza, nu poza nu tu nimic. Politistii il amplaseaza pe masina unde vor ei si cum le este la indemana, daca nu te-au oprit inainte sa te vada nu mai pleaca dupa tine dupa aia.
Nu par sa fie capabili sa te ia din mers.

Hint:
Locuri in care prefera ei sa puna radar:
- La intrari in tuneluri, de obicei dupa curba, sau la iesiri, aici sunt limitari si este aproape imposibil sa le respectati, adica sa mergeti cu 40Km/h dupa croaziera de 120-130;
- La limitari de viteza drastice, de pana la 40Km/h, de obicei in curbe fara vizibilitate;
- Sate cu sosele serpuite.

Sunt si alte locuri mai neobisnuite, de exemplu am "ratat" la mustata o masina bagata in tufisurile dintre benzi, dupa o curba, unde oricum o furam grande daca nu erau altii inaintea mea... :P

N-am dat nici o spaga la vama, nici la romani nici la bulgari.


Greets,
Speedo

Edited by Speedo, 16 September 2004 - 15:01.


#12
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 25.07.2003
amenda se plateste pe loc ? pe mine ma aburisera ca trebuie sa platesc in sofia shi le-am dat spaga, nu stiam de faza cu plata pe loc ...

#13
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Nu, poate nu m-am exprimat eu bine, aia a fost spaga, ca amenda era intre 28 si 50 EURO dupa cum spuneau aia si se plateste la trezoreria (sau cam asa ceva) din cel mai apropiat oras.

Speedo

#14
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Mai scrie-ne Speedo despre amenzi si spagi ca imi place. Mai pe larg, cum au decurs discutiile, intelegerile, etc. :D

Nu este off-topic pentru ca tranzitul prin Bulgaria include si aceste intamplari nefericite care pot diminua foarte usor din cheful de vacanta... Sunt adevarate hint-uri.

Edit: Cum de n-ai dat spaga la vame? Ai tinut asta mortis sau ai scapat ca acul prin carul cu fan?

Edited by Zvastrici, 24 September 2004 - 18:29.


#15
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003
de obicei la tranzit, NU e cazul de "spagi" prin vami, MAI ALES cand totul e OK !

mai specific, de vreo 3 ori cat am tranzitat BG, nu a fost cazul de asa ceva.

Edited by gmasterleo2000, 24 September 2004 - 19:10.


#16
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004

Speedo, on Aug 31 2004, 13:02, said:

Asa-i. Limite de viteza, cuantum amenzi? Spaga?
Speedo

<{POST_SNAPBACK}>


5 coco de oprire (vara lu' 2004)

e de preferat:

1. sa nu conduci noaptea in Bulgaria
2. sa te chiombezi dupa radarele lor
3. sa dai spaga
4. sa platesti taxa de drum la intrarea in tara (nu de alta dar la iesire iti cere chitanta si esti nevoit sa mai dai si alta spaga).
5. sa nu opresti pentru nici un motiv
6. sa admiri numarul imens de masini Lada

#17
matheiu1

matheiu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 15.02.2004
Buna !
Puteti sa spuneti cum este sa tranzitezi Bulgaria noaptea ? A fost cineva ?
Merci pt. eventualele raspunsuri...

#18
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
SOFIA

drumul e muult mai bun.noaptea baga tare in afara localitatilor insa in localitati 50 daca nu ai de cotizat la greu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate