Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Afacere pungi de hartie

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,663
  • Înscris: 13.10.2003
eu cred ca initiatorul topicului dorea sa afle informatii despre cum sa demareze o afacere in domeniul producerii pungilor de hartie, nu parerea noastra despre pungile de plastic si interzicerea lor.
oricum parerea noastra nu conteaza cand dau legiuitorii nostrii vreun decret original.  :D

deci...  :rolleyes:

#20
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View PostScumpicuta, on Jan 20 2008, 21:22, said:

Tu te auzi ?
Pungile vor fi drastic impozitate ?

Adica, eu iau pungi de la magazin si o sa vina cineva sa imi ia impozit ?
Sau patronii vor plati impozit drastic daca dau pungi clientilor ?
Ambele variante sunt corecte :D

#21
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007

View Postmufă, on Jan 20 2008, 21:45, said:

Ambele variante sunt corecte :D

Sigur ca sunt corecte...

#22
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View PostScumpicuta, on Jan 20 2008, 21:51, said:

Sigur ca sunt corecte...
Între timp sper că ți-ai dat seama și singur unde și cum se va aplica respectiva impozitare. :)

#23
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007
Nu, intre timp mi-am dat seama ca ma adresez unui SM si nu indraznesc sa-i spun ca greseste...
Pentru ca sigur nu va accepta, va gasi mii de chichite doar sa reiasa ca are dreptate...

#24
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
@Scumpicuta, ma bucur sa vad ca inca mai sunt oameni care vad mai departe de mirajul mass-media si nu sunt victime ale programului "prostirea poporului cu televizorul". Ce multi nu realizeaza este faptul ca suntem din ce in ce mai taxati si mai ingraditi si culmea, avem impresia ca ni se face un bine. Avem impresia ca suntem din ce in ce mai liberi dar realitatea sta pe dos. Taxa de prima inmatriculare, taxa pe pungi, inflatie si dobanzi nesimtite, toate aberatiile (m)U.E... Unde vom ajunge? Poate ne vom rade la oo in recipiente speciale si vom plati taxa de prima purtare la ciorapi.

#25
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View Postwalking^human, on Jan 20 2008, 22:24, said:

@Scumpicuta, ma bucur sa vad ca inca mai sunt oameni care vad mai departe de mirajul mass-media si nu sunt victime ale programului "prostirea poporului cu televizorul". Ce multi nu realizeaza este faptul ca suntem din ce in ce mai taxati si mai ingraditi si culmea, avem impresia ca ni se face un bine. Avem impresia ca suntem din ce in ce mai liberi dar realitatea sta pe dos. Taxa de prima inmatriculare, taxa pe pungi, inflatie si dobanzi nesimtite, toate aberatiile (m)U.E... Unde vom ajunge? Poate ne vom rade la oo in recipiente speciale si vom plati taxa de prima purtare la ciorapi.
Stai că nu pricep. Care-i problema dacă vii cu sacoșa de rafie de acasă?

#26
1Q_Giku

1Q_Giku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 07.03.2004
Da, suntem tot mai impozitati si taxati. La fel si in vest, cand vine vorba de educatie. Cum am zis, educatia se face cu biciul. Si o sa fie si la noi civilizatie cand o sa fie amenzile mai mari. N-o sa umble tot taranu cu Q7 cand o sa fie impozitul pe masura. samd

#27
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
Toate tarile civilizate fac tot posibilul sa scape de pungile de plastic, cu scumpiri masive si interzicerea supermarketurilor sa le mai dea gratuit.

#28
askey

askey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 31.08.2005

View Postmufă, on Jan 20 2008, 22:31, said:

Stai că nu pricep. Care-i problema dacă vii cu sacoșa de rafie de acasă?

In anul 2008 e ceva sa mergi la cumparaturi cu sacosa de acasa.

#29
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004

View Postaskey, on Jan 21 2008, 07:17, said:

In anul 2008 e ceva normal sa mergi la cumparaturi cu sacosa de acasa.
Acuma e corect!
Come on plasele alea din rafie cu simbol selgros si metro ce se vindeau la pret cvatruplu au disparut de pe piata. Poate le readuc ca erau super solide. Cata mancare am carat bv-buc si retur cu ele.

Edited by katman, 21 January 2008 - 14:10.


#30
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007

View Postmufă, on Jan 20 2008, 22:31, said:

Stai că nu pricep. Care-i problema dacă vii cu sacoșa de rafie de acasă?

Sa cumperi tu 1 kg de  branza care curge in plasa de rafie.
Peste mai pui si 2 kg de castraveti murati, din piata, impreuna cu 500 g de mure, ca e si incapatoare plasa de rafie.

A, o sa-mi spui ca exista si castraveti la borcan, in magazine...

Pai asta spun si eu ca se urmareste.

Sa ne faca sa cumparam idioteniile lor pline de conservanti, pe care acum, nu le ia nimeni, pentru ca exista si tarani cinstiti care vand marfa naturala in piata.

#31
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005
Si totusi i-a raspuns cineva ceva initiatorului topicului ? Ca poate mai vor si altii sa stie.

#32
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006

View PostScumpicuta, on Jan 21 2008, 15:15, said:

Sa cumperi tu 1 kg de  branza care curge in plasa de rafie.
Peste mai pui si 2 kg de castraveti murati, din piata, impreuna cu 500 g de mure, ca e si incapatoare plasa de rafie.

A, o sa-mi spui ca exista si castraveti la borcan, in magazine...

Pai asta spun si eu ca se urmareste.

Sa ne faca sa cumparam idioteniile lor pline de conservanti, pe care acum, nu le ia nimeni, pentru ca exista si tarani cinstiti care vand marfa naturala in piata.

mai fato intelege ca topicul nu e deschis pt ce bazaconi spui tu aici ... problema mea ce pun in sacosa si cum se scurge ... topicul este cu totutul si cu totul despre alceva

View PostIVAN__V, on Jan 21 2008, 18:35, said:

Si totusi i-a raspuns cineva ceva initiatorului topicului ? Ca poate mai vor si altii sa stie.

eu am cautat ceva aparatura dar nu am gasit nimic ... in schimb am observat ca sunt ceva firma care produc pungi de hartie ... am trimis la una mail sa vad ce preturi au sa vedem daca e veo diferenta fata de cele de plastic

Edited by prise, 21 January 2008 - 19:48.


#33
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007
Diferenta e clara.
O punga de hartie se face manual, costa de 10-15 ori mai mult.
Mai mult, daca se continua pe ideea asta, desi nu cred, vom ramane fara copaci, si-asa sunt prea multe ziare.

In concluzie, cel care vrea sa se imbogateasca cumparand un utilaj de prelucrat hartia, pentru ca punga de plastic polueaza, va avea privilegiul sa contribuie direct la distrugerea florei in Romania.

Quote

Adeseori un natarau, vrand bine, face rau.

Aveti idee cine a scris asta ?

#34
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
iar vreau sa te corectez si parca am scris si mai sus ... ce treaba are flora ... cand tu iei materia prima din hartie si cartoane colectate de la furnizori de deseuri, groapa de gunoi, centre de colectare etc. ??? ba chiar mai mult repui in circulatie niste deseuri si salvezi copaci care ii ai in fata blocului daca tot te temi asa mult pt ei :P

Edited by prise, 21 January 2008 - 23:00.


#35
1Q_Giku

1Q_Giku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 07.03.2004

View PostScumpicuta, on Jan 21 2008, 22:52, said:

Diferenta e clara.
O punga de hartie se face manual, costa de 10-15 ori mai mult.
Mai mult, daca se continua pe ideea asta, desi nu cred, vom ramane fara copaci, si-asa sunt prea multe ziare.

In concluzie, cel care vrea sa se imbogateasca cumparand un utilaj de prelucrat hartia, pentru ca punga de plastic polueaza, va avea privilegiul sa contribuie direct la distrugerea florei in Romania.



Aveti idee cine a scris asta ?


De fapt e invers. Copaci sunt putini, true, dar hartia este reciclabila. Iar in vest sistemul de reciclare chiar functioneaza. Si va functiona si la noi. Simplu ;)
Copaci sunt putini din alte motive, mai ales mobila (si aici ma refer in principal la export de lemn pt mobila). Ziarele se recicleaza. Mobila veche de obicei se pune pe foc...

Iar o punga de hartie sunt sigur ca se poate face si automatizat.
In niciun caz nu e de 10-15 ori mai scumpa. Ca doar nu mi-o da prazu la cora in punga de cadou cu hartie lucioasa cu inimioare embosate.


Apropo, cum s-o fi descurcat saraca bunica-mea cu numa 2 plase textile? Deh, nu ne mai ajunge nimeni lungu nasului acu...

Edited by 1Q_Giku, 21 January 2008 - 23:27.


#36
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Post!Marius!, on Jan 19 2008, 12:06, said:

Daca este cineva care are o linie de productie pungi de hartie, sa ne lumineze cu privire la utilaje, spatiul, angajati, investitie si altele necesare.  Astept pareri!

Stai linistit cascavalul e deja luat de baietii destepti .....tu nu mai ai loc deci pentru tine afacerea nu-i profitabila... :naughty:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate