Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3985 replies to this topic

#3781
dimydesky

dimydesky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 10.02.2010

 Nexus11, on 17 ianuarie 2022 - 19:33, said:

Acea putere este la delta t 60, adica tur 90 de grade, retur 70 de grade si temperatura ambientala 20. Delta t este media aritmetica intre tur si retur adica 80 de grade din care se scade temperatura ambientala. Orientativ daca tu vrei sa folosesti 60 de grade tur, 50 retur, media 55, si tii 25 de grade in camera caloriferul respectiv mai are 40% din puterea sa (delta t 30 nu este jumate din delta t 60). Uite aici un tabel de conversie a puterii: https://budgetradiat...version-factors

#3782
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007
Salutare,

Va rog să mă ajutați și pe mine cu următoarea situație. Am luat un calorifer de aluminiu vertical Nova Florida cu 5 elemenți cu înălțimea de 180cm. Inițial voiam sa-l instalez cu turul si returul în partea de jos. Am luat și un dop să-l pun după primul element astfel încât apa sa se ducă în sus. Am constatat ca nu am spațiu suficient ptr schema asta, asa ca m-am gândit sa pun turul sus și returul jos, dar pe aceeași parte. Este ok sau se pierde din mult din puterea lui. Știu ca schema clasica este în diagonală, dar nu se poate.O alta varianta ar fi sa pun turul și returul în partea de sus, ca fiind înalt nu ma lovesc în robinetul de retur care iese în afara peretului.
Cum e mai bine sa procedez?
Mulțumesc

#3783
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012
Teoretic pierzi 3 la suta.

Attached Files



#3784
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007
Mulțumesc de răspuns. L-am montat asa între timp si e totul OK.

#3785
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 01.09.2021
Intr o camera de bloc am un radiator de 1200x600 otel și la temp centralei pe gaz de 50-55 grade nu prea face fata, greu ridică temp peste 21-22 grade. Radiatorul e legat tur retur jos, stânga dreapta. Că sa nu mai modific instalația de pot îngropată, aș vrea să mai montez un radiator de 600/800 langa, dar am vreo șansă să funcționeze dacă îl leg la capetele libere ale radiatorului existent, adică stânga dreapta sus? Sper că ați înțeles ce vreau sa spun...

#3786
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Daca este de tip 22, poti sa-l inlocuiesti cu unul 33.

#3787
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 01.09.2021
Da, mă gândeam și la asta, dar ce fac cu cel care îmi rămâne? Aș vrea o soluție cu impact minim asupra deranjului și asupra bugetului. Calorifere de 600 mai am vreo două, deci nici ăla nu tre sa o mai cumpăr.
In concluzie, va funcționa sistemul la care m am gândit?

#3788
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
O sa fie cam inestetic ce vrei tu sa faci. Insa este alegerea ta.

De modificat tot va trebui sa modifici ceva. Asa ca le poti lega in paralel si sa modifici doar returul. Sau depinde de situatia din teren, ca poate ca trebuie modificat turul, sau poate ca amindoua.

Attached File  Untitled 2.png   3.96K   4 downloads

#3789
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 01.09.2021
Ok, merci, o să văd ce pot face.

#3790
DTudorx1

DTudorx1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.02.2022
Salutare,
Vin cu o intrebare legată de alimentare unor radiatoare (putere maximă aprox 1300w-minimă 650w - 5 radiatoare in total) pentru un apartament de 70mp utili in renovare.

Intrebarea e dacă este recomandat/ este ok/ nu e recomandat alimentarea radiatoarelor cu teava PE-X .. sau oricare alt model care este recomandat utilizarii la incalzirea in pardoseala.

Vreau incalzire cu radiatoare dar din cauza ca pretul/metru al tevii de cupru moale izolat e de aprox. de 8 pana la 10 ori mai mare ca si pretul tevilor folosite la incalzirea in pardoseala mi-a venit in gand ideea aceasta.

Schema instalatiei va fi urmatoarea:
Centrala -> Alimentare distribuitor - teava Ø22mm cupru moale(aprox.10m tur-retur) ->alimentare radiatoare cu teava propusa mai sus.

Țevile de la distribuitor la radiatoare vreau sa le izolez si sa le inglobez in șapă.

Mulțumesc

First postPosted Image Posted Image Posted Image

#3791
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Este țeavă pex specială pentru distribuitor-radiator. Pentru a o trage prin sapa e cea în copex.

Eu așa am tras.

#3792
sorin_frumuseanu

sorin_frumuseanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 23.11.2005
Intentionez sa montez in vara toamna o centrala pe peleti sau electrica si am zis ca e timpul sa ma documentez mai bine despre calorifere atat ca sa ma pun de acord cu sotia cat si cu meseriasul, respectiv sa nu mor prost. E vorba de o casa pe care o vom folosi rar in perioada cu frig.

1). Am vazut calorifere din otel, la aceeasi putere, similare ca pret cu cele de aluminiu. Exemplu otel Kermi X2 1050 3348w, pe la vreo 1300 lei.
Intrebare: ce au in plus astfel de calorifere de otel fata de cele "normale" cu preturi intre 500-700 lei (minim 3000 w)?

2). Care sunt cele mai populare marci de calorifere din otel si aluminiu in prezent? Exista marici ce trebuie evitate?
In timp apar si dispar anumite marci, habar nu am ce sa aleg.

3). Intentionez sa fac toata instalatia pe cupru.
Din auzite stiam ca nu se impaca bine cuprul cu caloriferele de otel sau aluminiu.
Se refereau la imbinari cupru-otel sau cupru-aluminiu sau apa din ele genera reactii chimice?

4). Diametru teava cupru.
As merge pe cupru in ideea de a dispa caldura si in alte zone din casa/camere, pentru o incalzire mai uniforma, motiv pentru care as alege teava de 22.
Exista recomandari privind diametrul tevilor de cupru?

Multumesc

#3793
sorin_frumuseanu

sorin_frumuseanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 23.11.2005
Si 5 ca uitasem:
La aceeasi putere, e de preferat un calorifer mai scurt, cat tine geamul sau unul mai ingust, pe o lungime mai mare?
Intuitia spune ca s-ar incalzi mai uniform cu un calorifer mai ingust si mai lung, insa nu stiu daca radiaza destula caldura pe zona unde se pierde cea mai multa caldura, respectiv sub geam.

#3794
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce solutii de radiatoare as avea la un parapet al ferestrei de 65cm?
Inca nu sunt hotarat daca sa las asa sau sa merg pana la 80cm, adaugand jumatati de caramida sau BCA, dar sunt curios cum as putea proceda in caz ca as ramane la 65cm (caramizi 75cm, minus polistiren+sapa+parchet, rezulta 65cm)

Vreau sa pun radiatoare de Al. Am vazut ca dimensiuni standard 58cm sau 43cm. La 43cm e clar ca ese potriveste perfect, dar sunt curios daca as putea merge pe 58cm. Nu m-ar deranja sa ajunga caloriferul pana la nivelul pervazului. Problema e jos, ca vor ramane doar 5-6cm. Ar reduce eficienta caloriferului asta? Trage mai bine aerul de jos cand are 10-15cm in loc de 5-6, sau nu conteaza?

caloriferul va fi folosit la temperaturi rezonabile, pentru ca vor fi supra-dimensionate si casa bine izolata, iar in casa nu voi trece de 24 grade sub nicio forma, probabil 20-21 aproape mereu.

Edited by MembruAnonim, 02 May 2022 - 18:00.


#3795
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Pui radiatoare irsap piano :D

#3796
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,942
  • Înscris: 25.04.2016
Asta o fi bun ? Pare zdravan.
https://radox.ro/cal...ASABEgJJAfD_BwE

#3797
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
costă foarte mult. totuși la irsap ieși mult mai ieftin.

#3798
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,942
  • Înscris: 25.04.2016
Da, pretu e f.mare la modelul respectiv. L-am dat mai mult ca exemplu de design, e pe doua randuri, ma gandesc la puterea si caldura radiata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate