Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3984 replies to this topic

#1
TipiTop

TipiTop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 04.03.2002
Inainte de subiectul propriu-zis, felicitari pentru aceasta arie, este pur si simplu excelenta !

Ca tot omul, imi aranjez si eu cate ceva prin casa  :D , iar acum am ajuns la calorifere ...

In celelalte camere am pus RADSON de la Amber . Sincer, sunt foarte multumit de calitatea lor. Caldura cat cuprinde (testat iarna trecuta), aspect corect, pret destul de piperat insa ...

Cei care isi amenajeaza prin apatramente, ce calorifere ati folosit ? Care au fost criteriile pe care le-ati avut in vedere ?

Iar referitor la racorduri, ati folosit pexal, cupru sau polipropilena ? Pana acum am mers pe pexal, insa am schimbat instalatorul si cel de acum e mare fan polipropilena. Pretul e mai bun ca la pexal si sunt in dubii ... Ceva idei ?

Edited by scheleton, 21 July 2009 - 09:25.


#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Eu folosesc calorifere realizate in Cehia si aduse in Romania de catre Secpral

http://www.secpralpro.ro


Sunt realizatate de Korado, de tip Klasic 66

http://www.korado.co...ik_klasik.shtml

[ http://www.korado.com/img/vyrobky/img_type20.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Intre caloriferele mele si unul de baie cumparat de catre parintii mei sunt diferente mari de finisaj si sudura a materialului, in special in zona robinetilor.

Din pct de de vedere estetic sunt toate la fel :)
Se pare totusi ca cele turcesti (90% din cele de piata) sunt doar vopsite in camp electrostatic si nu au paturi protectoare anticorozive :(

#3
Toranaga

Toranaga

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 372
  • Înscris: 04.08.2003
Se corodeaza doar daca golesti instalatia termica, dupa cate stiu eu.
Caloriferele Radson sunt printre cele mai bune de pe piata si au, intr-adevar pretul cu cel putin 30% mai mare decat cele turcesti, gen Ekorad, de exemplu.

#4
CAIUSCAMILLUS

CAIUSCAMILLUS

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.09.2003
Eu stiu ca importatorul principal pentru Starpan si Ekorad, Demrad este numarul 1 de cativa ani in Romania. Iar Ekorad sunt produse de o fabrica care este joint venture cu Beko UK si face parte din un holding listat in Fortune 500, acelasi holding care a cumparat Artic-ul de la noi,deci daca se radiatoarele se vand in Marea Britanie credeti in Romania nu fac fata? Din contra! Si daca pretul este bun cu atat mai bine pentru noi, nu?Daca cantitatea comercializata permite preturi mai bune de vanzare sau daca adaosul practicat nu este prea mare, fata de alte firme care lucreaza cu niste super adaosuri, eu pot sa aleg impacat Starpan sau Ekorad sau Demrad.Pe langa asta din cate imi aduc aminte "pitch-ul" la toate radiatoarele existente pe piata este de 33 mm , dar la Ekorad, Demrad este mai mic, stiu ca mai produce doar o alta fabrica din Europa.

#5
CAIUSCAMILLUS

CAIUSCAMILLUS

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.09.2003
PANEL RADIATORS

DemirDöküm started to produce panel radiators in 1979.The new factory, which has a 1.200.000m/year production capacity, was built in 1994.

Demirdöküm is a unique producer in Turkey for the following reasons:

· It was the first producer of Panel Radiators.

· It has the largest capacity.

· It is the first producer to have held the standard ISO 9002 since 1987.

· It is the only producer offering a 10-year warranty.

· It is the only producer of Panel Radiators with 25mm. pitch.

· It is the only producer using zinc phosphate and water-based cathaphoric paint for coatings.

· It is the only producer using the Power & Free conveyor system which provides a better surface quality and more productivity.

· It is the only producer which tests Panel Radiators at 13 bar.

THE SUPERIOR PROPERTIES OF PANEL RADIATORS:

· 25mm pitch giving a very high heat output

· Dipping type degreasing,

· 13 bar test pressure

· Zinc phosphate coating against corrosion

· Cathaphoric primer coating for resistance

· Epoxy polyester electrostatic powder coating as a top coat

THE CHARACTERISTICS OF PANEL RADIATORS:

Panel radiators are available in a wide product range:

· 6 different heights: 300,400,500,600,750,900 mm.

· 27 different lengths: from 400 mm. to 3000 mm. in 100 mm. increments

· 6 different depths: 10,11,20,21,22,33

· 5 different options: standard,valve at right / left,garniture at right / left,

· 3 grill alternatives: grilled,ungrilled,special gril

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003
Prefer Cupru tratat, format panel.
Ca marca DeLonghi (http://www.delonghi.com/) sunt o marca serioasa cu traditie. Caloriferele facute de ei sunt "de lux", si mai scumpisoare dar rezista mult in timp. Daca aveti bani destui, asta e una din solutiile elegante.
Arata foarte bine intr-o camera proaspat zugravita.

Detaliu:
http://www.delonghi....7b?OpenDocument

#7
Overall

Overall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.09.2003
In primul rand, dintre cele 2 tipuri de radiatoare (aluminiu si otel) cele de otel sunt semnificativ mai ieftine si au exact aceeasi putere radianta.

In al doilea rand am ajuns la concluzia ca produsele ieftine genereaza costuri mari in timp, chiar daca initial se fac anumite economii, pentru ca durata de viata este mica. Eu am acasa radiatoare Ferroli de otel ( au 5 fosfatari interioare anticoroziune ) iar sistemul de tevi este din cupru. Pexalul ( de fapt teava multistrat ) nu este recomandat pentru lucrari aparente, se foloseste doar ingropat in zidarie si chiar si atunci trebuie foarte bine izolat deoarece zidaria ataca plasticul in timp.

O treaba de care se leaga multi ar fi pretul mare al tevilor de cupru.E adevarat ca ( , ) cuprul este mai scump dar tinand cont ca racordurile pentru pexal sunt inuman de scumpe, ajungi tot pe-acolo. Plus ca pexalul e garantat vreo 5-10 ani iar cuprul cam 50 :)

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003
---
O treaba de care se leaga multi ar fi pretul mare al tevilor de cupru.E adevarat ca ( , ) cuprul este mai scump dar tinand cont ca racordurile pentru pexal sunt inuman de scumpe, ajungi tot pe-acolo. Plus ca pexalul e garantat vreo 5-10 ani iar cuprul cam 50
---

Exact asa e, racordurile la pexal sunt scumpe si sunt mai mici ca diametru decit teava, astfel ai si probleme in instalatie, sarcini inutile...

#9
danez

danez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 23.05.2004
Da, aluminiu sau tabla.Aceasta este intrebarea.In primul rand ma intereseaza ce stiti voi mai mult din punct de vedere al randamentului termic.Cele de fonta ar fi in top dar nu prea sunt estetice, asa ca raman la astea doua materiale.Multumesc anticipat.

#10
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
aluminiu ar fi mai presus, ca rezistenta in timp - transfer termic - pret(!).. si in caz ca apare vreo fisura in timp, schimbi doar un element, nu tot caloriferul, ca la tabla.

problema e ca nu prea merge folosit cu instalatia de cupru, pentru ca apare (macar teoretic) fenomenul de coroziune chimica.. motiv pentru care am renuntat si eu la aluminiu si am luat tabla (DeLonghi) - asta chiar ieri s-a intimplat!

Un alt motiv pentru care am optat pentru tabla este ca vroiam sa fie cit mai subtiri (am luat model 11) pentru ca vreau sa le maschez.

Ca fapt divers, am mai luat si unele tip plinta, constind intr-o teava de CU pe care sint sudate jdemii de aripioare de AL (dimensiune 10x10 cm) si care au un randament f mare, sint f scumpe(!) dar sint singura solutie pentru montat la baza unui perete cortina.

Bafta.. spune-ne la ce te-ai decis..

#11
danez

danez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 23.05.2004
multumesc, deocamdata ma mai documentez.

#12
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
acel fenomen teoretic de coroziune ( :D ) dispare din pareri daca folosesti cupru de tip Carbon Free ( toleranta zero la coroziune si depuneri calcar ). Oricand voi alege aluminiu, daca mi as permite financiar.

#13
danez

danez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 23.05.2004
Eu am de gand sa raman pe incalzirea centrala si sa folosesc pexal.Problema reactiei la cupru nu o sa o simt.

#14
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
kidu:

degeaba faci misto cu fenomenul "teoretic" de coroziune, pentru ca el exista si nu are legatura cu "carbon free", pentru ca nu carbonul interactiona cu AL, ci cuprul.

daca ai observat, pina si fitingurile pentru pexal facute din alama au un inel alb de polietilena tocmai pentru ca AL din sectiunea pexal-ului sa nu vina in contact direct cu corpul de alama al fitingului.

cind am catalogat efectul ca fiind "teoretic" am vrut sa subliniez ca efectul este minor, poate practic insesizabil in anumite conditii / durata de exploatare.

btw.. deunazi vorbeai de fonta la superlativ.. acum ai dat-o pe AL?!

danez:

atunci.. cu unanimitate de pareri.. succes la AL!

#15
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Problema este ca nu cred ca diferenta intre otel si aluminiu este intr-atat de mare incat sa merite efortul financiar...

@danez - lasa pexalul, ca arunci banii. Diferenta intre Cu si Pexal + imbinari este destul de mica, asa ca Cu este solutia !

Personal am Cu + Otel si consider ca este are cel mai bun raport calitate/pret.

#16
danez

danez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 23.05.2004
Daca as alege aluminiul l-as alege si pt. considerente estetice.Arata mult mai bine ca tabla sau fonta.

#17
kork

kork

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 24.01.2003
Eu am polipropilena triplu stratificata (germana) si calorifere de otel Vogel & Noot. Works just fine.

#18
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
unguru: daca imi aduci o hartie semnata de un laborator de profil precum ca radiatoarele de aluminiu dau reactie chimica cu tevile de cupru sau un certificat care sa sublinieze ca nu ai voie sa folosesti acest tip de radiatoare cu tevi de cupru iti fac statuie. Daca esti si tu unu dintre cei care nu au pus mana in viata lor pe o teava dar stiu sa explice doct cum se face filet la teava neagra...lasa-ne....Aici avem nevoie de pareri mai avizate nu de zvonuri aruncate de nenea Costica, instalatoru de la trei.

Si mai uita-te odata la titlul topicului ca sa ti dai seama de ce am zis de aluminiu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate