Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Rulouri exterioare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
804 replies to this topic

#37
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Pentru cei care doriți rulouri.
Rulouri suprapuse, aplicate, izolate, cu acționare cu șnur, panglică, arc, manivelă, motor cu buton, motor cu telecomandă radio(de la 150 m), cu lamele de 37, 55, 77 mm, lamele din aluminiu izolate cu spumă, sau PVC.
Se pot folosi plase tip rulou încorporate, sau montate înainte de rulouri.

Attached Files



#38
arkadyema

arkadyema

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.01.2007
pentru Buzau daca sunt useri care si-au montat sau comercianti care monteaza: 2mx1,12m tamplaria de termopan, masurat pe tocuri, am 3 canate, cea pe mijloc cu geam batant, deschidere catre interior.
pentru izolare fonica mai mult, am geam oglinda si nu am probleme cu caldura.
Multumesc.

#39
300

300

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.12.2008
in Timisoara stie cineva care firma comercializeaza cele mai calitative rulouri de aluminiu?

cineva imi spunea de T....t, stie cineva ceva despre ce anume comercializeaza?

sunt interesat de protectie fonica cel mai mult. care tip de lamele ar fi mai bune in acest sens, cele mai mici sau cele mai mari?

va multumesc anticipat.

Edited by raduk, 24 May 2010 - 20:53.


#40
naikue

naikue

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.04.2009
Salut

Imi puteti spune cam ce greutate ar avea un rolou din pvc/aluminiu?
Sa zicem un metru patrat, sau chiar ceva de dimensiunile  180cm pe 125cm.

#41
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008
Un pret  orientativ ptr rulourile din aluminiu actionate manual si/sau electric, stie cineva?

#42
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 tudor32, on 13th September 2010, 22:47, said:

Un pret orientativ ptr rulourile din aluminiu actionate manual si/sau electric, stie cineva?

Cel electric  este cu 90 euro/buc mai scump decat manual.
Rulourile electrice pot fi cu buton sau telecomanda. Deasemenea pot fi legate prin radio toate rulourile din casa la o singura telecomanda. Cand pleci de-acasa apesi un singur buton si se-nchid toate. Pot fi legate si la sistemul de alarma si atunci cand introduci codul de armare se inchid toate.
La usile de garaj cu mai multi utilizatori, in loc de telecomanda se pot folosi telefoanele mobile. Se introduce din telefonul MASTER un cod pentru fiecare utilizator iar la simpla apelare telefonica a acelui cod (ca un nr. de telefon) usa se deschide.
Toate astea sunt in ROMANIA!!! :thumbup:
Pentru preturi cautati in alta parte.

#43
marus68

marus68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.09.2007
plasa pentru tantari se poate pune aplicata !
la un geam in doua canaturi se fac practic doua rulouri si la geamul care se deschide , se aplica plasa de tantari ca la termopan . pretul creste putin datorita mecanismului in plus , dar apare si posibilitatea stergerii suprafetei exterioare a ruloului , asta la etaje superioare !
daca e in 3 canate se fac 2 sau 3 sisteme , in functie de unde se afla geamul ce se deschide , daca se deschide ccel din centru se fac 3 , daca e unul lateral , merg 2

#44
emmyl19

emmyl19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 13.10.2008

 toteudinnou, on 16th September 2010, 19:34, said:

Cel electric  este cu 90 euro/buc mai scump decat manual.
Rulourile electrice pot fi cu buton sau telecomanda. Deasemenea pot fi legate prin radio toate rulourile din casa la o singura telecomanda. Cand pleci de-acasa apesi un singur buton si se-nchid toate. Pot fi legate si la sistemul de alarma si atunci cand introduci codul de armare se inchid toate.
La usile de garaj cu mai multi utilizatori, in loc de telecomanda se pot folosi telefoanele mobile. Se introduce din telefonul MASTER un cod pentru fiecare utilizator iar la simpla apelare telefonica a acelui cod (ca un nr. de telefon) usa se deschide.
Toate astea sunt in ROMANIA!!! :thumbup:
Pentru preturi cautati in alta parte.




Eu zic ca diferenta poate fi mai mica. Depinde de unde iti pui rulourile. Ce este foarte important, trebuie sa aveti grija ca cel de la care cumparati sa fie producator. Cunosc foarte multe firme de tamplarie care au dealeri pentru rulouri si isi pun un adaos de pana la 60 %. Pentru detalii astept PM. Bafta!!!

#45
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 emmyl19, on 6th October 2010, 11:12, said:

Cunosc foarte multe firme de tamplarie care au dealeri pentru rulouri si isi pun un adaos de pana la 60 %. Pentru detalii astept PM. Bafta!!!

Gresit! Toate firmele de tamplarie au dealeri pt rulouri! Daca ruloul este suprapus ce faci? Tamplarii monteaza fereastra si vii tu pe urma sa montezi ruloul?
Notiunea de dealer este urmatoarea: firma vinde ruloul la acelasi pret ca producatorul de rulouri. Exista discount pt dealeri...

#46
laiacoman

laiacoman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.02.2011
Eu am gasit o firma din Sibiu, care pune rulouri exterioare din PVC la 110lei/mp. Fiindca pun la toata casa 12 camere, mi-au spus ca vor veni pana in Ramnicu Valcea (unde locuiesc eu) si le monteaza gratuit. Cred ca sunt cei mai ieftini de pe piata, la noi in Valcea preturile sunt de 2 milioane la mp. Firma am contactat-o de aici.

:nonobad:

Edited by euribiontuL, 01 June 2011 - 05:57.


#47
antonio_unit

antonio_unit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.02.2011

 laiacoman, on 21st February 2011, 20:01, said:

Eu am gasit o firma din Sibiu, care pune rulouri exterioare din PVC la 110lei/mp. Fiindca pun la toata casa 12 camere, mi-au spus ca vor veni pana in Ramnicu Valcea (unde locuiesc eu) si le monteaza gratuit. Cred ca sunt cei mai ieftini de pe piata, la noi in Valcea preturile sunt de 2 milioane la mp. Firma am contactat-o de aici.
sincer nu as pune din pvc cu toate ca sunt mai ieftine ce e ieftin nu e si neaparat bun
:nonobad:

Edited by euribiontuL, 01 June 2011 - 05:58.


#48
burghezx

burghezx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.12.2010

 caesar_sw, on 16th January 2008, 11:29, said:

Salutare,

Deschid acest topic pentru ca nu am gasit informatii pe forum.
Si-a montat cineva rulouri exterioare? Se merita investitia ? Ajuta la confortul termic ?
Care ar fi avantajele si dezavantajele? Ce firme recomandati?

Multumesc.
Eu mi am montat anul trecut la toate geamurile, de aluminiu, cu telecomanda. Ajuta enorm, merita pana la ultimul banut. Vara ai cu 4-5 grade mai putin, iarna cu 4 5 grade mai mult in casa. Dca nu si mai bine. Super confort !!!!

#49
nownow

nownow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.10.2010
Știe cineva o firmă care poate aplica niște "Rolete exterioare cu acționare solară", peste ferestre termopan deja montate?

Acest gen de rulouri sunt disponibile la Velux, dar mi-au zis ca au dimensiuni standard aplicabile doar la propriile lor ferestre termopan.

#50
chelu666

chelu666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.05.2011
Salut,

Mi-am montat recent 2 rulouri de aluminiu achizitionate de la firma Ro_ll_ite(vre_aujaluzele.ro), si pot sa spun ca am fost foarte dezamagit de calitatea serviciilor oferite.Din acest motiv postez si aici, tocmai pentru a avertiza si pe altii care doresc sa achizitioneze produse de ei, pentru a se feri.Deci am facut o cerere de oferta pentru cele 2 rulouri si pentru 2 plase de tantari de la ei si mi-au trimis un pret dupa care am stabilit si o intalnire pentru a-mi lua masuratorile la geamuri.La o zi dupa masuratori le-am platit si avansul si de aici a inceput distractia: dupa ce le-am platit avansul m-au amanat de la zi la zi cu montarea, iar abia dupa o saptamana au ajuns cu rulourile, dar doar cu rulourile pentru ca de plasele de tantari uitasera..ca cica mi le aduc a doua zi ca le au la firma.Ii sun a doua zi si aflu ca nici macar nu le aveau si ca trebuiau si ei sa le comande de la un furnizor , dar ca nu dureaza mai mult de 3 zile.Dupa 3 zile am inceput sa-i sun in fiecare zi pentru a-mi aduce si plasele de tantari deja platite, iar in fiecare zi am fost amanat cu alta poveste.Abia dupa 3 saptamani de sunat au venit si mi le-au montat, in conditiile in care i-am amenintat cu OPC-ul in ultimele convorbiri telefonice.

Ce sa mai spun..decat sa va feriti de aceasta firma.

E foarte ok sa ai rulouri de aluminiu la geam..merita si ultimul ban din punct de vedere izolare atat termica cat si fonica, dar aveti grija de unde le achizitionati!!

Edited by euribiontuL, 01 June 2011 - 06:02.


#51
dreambox8000

dreambox8000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 19.05.2009
Am si eu cateva intrebari daca ma ajuta cineva...

1. Care ar fi mai bune rulouri de aluminiu ... albe argintii sau maro / stejar din punct de vedere al beznei / incalzirii / racirii locuintei? Eun inclin spre argintiu o nuant amai inchisa daca ar exista .....
2. Exista vreo posibilitate daca usa de la balcon este pana la jumate din termopan si geamu e doar de la mijloc in sus iar pe exterior am si plasa de tantari din aia ca usa sa fac ceva incat sa am si plasa de tantari si rulou pana la mijloc sau tb sa pun rulou cu plasa d etantari inclusa pana jos ?
3. Cam cat costa plasa de tantari / mp inclusa in rulouri de aluniniu?
3. Exista vreo firma nationala sa poata monta si in drobeta turnu severin .... aici nu e decat una si aduc chinezisme din cate am auzit la 500 lei / mp aluminiu

#52
dreambox8000

dreambox8000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 19.05.2009

 dreambox8000, on 29th May 2011, 16:18, said:

Am si eu cateva intrebari daca ma ajuta cineva...

1. Care ar fi mai bune rulouri de aluminiu ... albe argintii sau maro / stejar din punct de vedere al beznei / incalzirii / racirii locuintei? Eun inclin spre argintiu o nuant amai inchisa daca ar exista .....
2. Exista vreo posibilitate daca usa de la balcon este pana la jumate din termopan si geamu e doar de la mijloc in sus iar pe exterior am si plasa de tantari din aia ca usa sa fac ceva incat sa am si plasa de tantari si rulou pana la mijloc sau tb sa pun rulou cu plasa d etantari inclusa pana jos ?
3. Cam cat costa plasa de tantari / mp inclusa in rulouri de aluniniu?
3. Exista vreo firma nationala sa poata monta si in drobeta turnu severin .... aici nu e decat una si aduc chinezisme din cate am auzit la 500 lei / mp aluminiu

raspund tot eu .

1. argintiu arata f bine
2. da si var 1 si 2
3. q.f.o.r.t. e inclusa in pret e cam gratis
4. destul de scumpi 131 euro fara tva la geam fara deschideri si fara plasa si 123 euro fara TVA la geam cu plasa de tantari inclusa  (pret per metru patrat desi pare ciudat la al 2 lea plasa e bonus ceva de genul si geamu fiind mai mic e mai ieftin).......

Edited by dreambox8000, 30 May 2011 - 13:06.


#53
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

 dreambox8000, on 29th May 2011, 17:18, said:

Am si eu cateva intrebari...
1.maro (preț bun); sau argintiu - deosebit, dar mai scump.
2.rulou și plasă până jos.
3.plasa-i plasă, ruloul e rulou. plase compatibile cu ruloul pot fi:
- tip cu ramă și celeme (balamale), 60-80lei/buc. important este montajul, care este cu dichis.
- plasă rulou, 2,5-3mil/buc. și în acest caz, tot cu dichis se montează.

#54
nownow

nownow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.10.2010

 dreambox8000, on 30th May 2011, 14:05, said:

raspund tot eu .

1. argintiu arata f bine
2. da si var 1 si 2
3. q.f.o.r.t. e inclusa in pret e cam gratis
4. destul de scumpi 131 euro fara tva la geam fara deschideri si fara plasa si 123 euro fara TVA la geam cu plasa de tantari inclusa  (pret per metru patrat desi pare ciudat la al 2 lea plasa e bonus ceva de genul si geamu fiind mai mic e mai ieftin).......

4. in caz ca nu stiai de ei, iti zic si de (LiruLiruCrocodilu), pe langa (ban ban)k

Edited by euribiontuL, 06 June 2011 - 10:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate