Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Rulouri exterioare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
804 replies to this topic

#19
DGI

DGI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.08.2008
In sfarsit un om multumit! Sper sa nu fii exceptia de la regula  :D  Te rog, da-mi mai multe detalii. Cum am mai spus, sunt din Sibiu iar magazinul Qfort este deschis aici de putin timp. Mi-au spus ca montatorii sunt din Valcea pt ca in Sibiu nu au inca echipa. Precizez ca montatorii sunt angajatii lor, deci nu lucreaza cu echipe independente.

In plus, ei sunt singurii care au varianta de culoare "nuc", pentru care la alte firme trebuie sa astepti luni de zile. Mi-au dat termen de executie 3 saptamani din momentul semnarii contractului.

Nu stiu ce sa fac... sa merg pe mana lor sau sa aleg alta firma... imi place ce au expus in showroom, dar de la mostra si pana la ce-mi vor pune in casa poate sa fie cale lunga. Oricum, m-ai mai incurajat.

Multumesc


Vizualizare mesajrdesign, pe Sep 2 2008, 19:04, a scris:

Eu sunt un proaspat client al lor. Este pentru prima data de cand am inceput casa cand nu am avut de facut nici o observatie.
Ma durea limba de amorteala.

Sunt intradevar profesionisti atat la fabricatie cat si la montaj.
Liniilor de productie sunt aproape integral automatizate. Manual se mai taie doar baghetele de geamuri.
Montatorii sunt iar f. buni.

Desi initial am avut inima indoita (din mai mute motive) sunt un client multumit.


#20
mihai1978

mihai1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 13.12.2007

Vizualizare mesajDGI, pe Sep 5 2008, 14:30, a scris:

Nu stiu ce sa fac... sa merg pe mana lor sau sa aleg alta firma... imi place ce au expus in showroom, dar de la mostra si pana la ce-mi vor pune in casa poate sa fie cale lunga. Oricum, m-ai mai incurajat.

Si eu am aceeasi dilema, adica sa fie qfort sau sa nu fie qfort. Initial am vrut sa pun Trocal, gasisem si firma care sa mi le puna (o recomandare), una din Bucuresti, au o reprezentanta chiar la Cinema Cultural, am intelesa ca nu e bine sa dau nume de firme. Cand ma duc la ei dupa 3 sapt sa dau banii si sa semnez contractul , culmea, nu mai lucreaza cu Trocal. Acum lucreaza cu Brugmann, de care n-am auzit decat ca sunt facute in Polonia si sunt o varianta low cost de Salamander facute din materiale reciclate. Si n-am chef sa fiu primul lor client.

Sincer inclin catre qfort, pare sa fie o optiune buna. Ca bani, culmea, aprox aceeasi suma ca Trocal sau Brugmann cu firma de la cinema cultural.

#21
raitar

raitar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.10.2003
poate resesc sa trezesc un pic la viata topicul...
vreau sa imi montez si eu niste rulouri exterioare din PVC,
aveti ceva recomandari?
dau randament?.... la mine in camera vara se fac 50C.... sper sa ai reduc cateva :)

multzam in avans!

#22
alinv79

alinv79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.09.2007

Vizualizare mesajraitar, pe Mar 4 2009, 19:38, a scris:

poate resesc sa trezesc un pic la viata topicul...
vreau sa imi montez si eu niste rulouri exterioare din PVC,
aveti ceva recomandari?
dau randament?.... la mine in camera vara se fac 50C.... sper sa ai reduc cateva :)

multzam in avans!
salut,

pe langa alte avantaje pe care le au, rulourile impiedica si incalzirea excesiva a locuintei in zilele toride de vara.
Ai de ales intre 2 variante: cu lamela din aluminiu (care au in interiorul lamelei spuma poliuretanica) care sunt mai eficiente din punctul de vedere al izolarii termice, al fiabilitatii in timp si rulourile cu lamela in PVC al caror singur avantaj pe care il vad este pretul mai scazut.
Tu trebuie sa te hotarasti, eu as merge pe rulouri de aluminiu (am astfel de rulouri montate acasa si sunt foarte multumit).

#23
raitar

raitar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.10.2003

Vizualizare mesajalinv79, pe Mar 9 2009, 14:01, a scris:

salut,

pe langa alte avantaje pe care le au, rulourile impiedica si incalzirea excesiva a locuintei in zilele toride de vara.
Ai de ales intre 2 variante: cu lamela din aluminiu (care au in interiorul lamelei spuma poliuretanica) care sunt mai eficiente din punctul de vedere al izolarii termice, al fiabilitatii in timp si rulourile cu lamela in PVC al caror singur avantaj pe care il vad este pretul mai scazut.
Tu trebuie sa te hotarasti, eu as merge pe rulouri de aluminiu (am astfel de rulouri montate acasa si sunt foarte multumit).


fix din motivul incalzirii vara vreau si eu sa le pun, am renuntat la PVC... tot in urma unos sfaturi.... te intreb ceva, ai prins si o vara fara rulouri? ca sa faci o comparatie?

#24
alinv79

alinv79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.09.2007
sigur ca am prins si o vara fara rulouri si e clar ca sa simte diferenta, dar gandeste-te si altfel: o mare parte din caldura sau senzatia de caldura vine si de la efectul de lupa pe care il au geamurile (nu stiu daca ma exprim prea bine). In momentul in care in calea razelor soarelui ai o bariera termica lucrurile stau altfel....de exemplu eu aveam deja montat aer conditionat inainte sa montez rulouri si dupa ce le-am montat nu mai folosesc asa de mult aerul.
Bine, nu te astepta sa ai frig in casa cand afara sunt 30 de grade dar e mult mai bine decat fara rulouri.
Printre altele eu ma ocup si cu montarea de rulouri aluminiu si plase tantari tip rulou. Poti sa ma contactezi pe PM pentru un pret bun (imi trebuie niste dimensiuni aproximative ale geamurilor si configuratia lor, deschideri, geamuri fixe, etc) si tipul de actionare (manual cu panglica/snur sau electric, cu buton sau telecomanda).

#25
elisado

elisado

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 21.11.2006
ti-ai pus rulouri dupa montarea geamului sau sunt incorporate, facute odata cu geamul? eu nu stiu ce sa aleg. acum schimb geamurile si nu m-am hotarit daca sa fie cu tot cu rulouri sau sa le pun separat dupa montarea geamurilor.

#26
alinv79

alinv79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.09.2007
@elisado
E o intrebare foarte buna. Eu mi-am montat rulourile dupa ce a fost montata tamplaria, deci nu am avut de ales. In cazul tau trebuie sa ai in vedere urmatoarele:
- mai intai sa analizam rulourile suprapuse: care este inaltimea golului de fereastra ?(daca e vorba de bloc inaltimea e destul de mica). Ideea e sa iei in calcul o scadere importanta a "luminii" adica partea de geam care ramane pe inaltime dupa ce se scade tocul+cerceveaua+daca optezi pentru rulouri suprapuse peste tamplarie, cutia ruloului care ar trebui sa fie undeva pe la 17 cm. De asemenea, daca optezi pentru astfel de rulouri NEAPARAT sa aiba izolatie in caseta.Singurul obstacol intre aerul de afara si interior este caseta in care intra aer din afara pe fanta pe unde intra si lamela in caseta. Deci nu lua fara izolatie. A, si nu mai vorbim de materialul din care sa fie caseta, PVC, nu aluminiu sau otel. Datorita diferentelor de temperatura de la noi nu se pot folosi.
Alt lucru de luat in seama: caseta are o fata de vizitare, adica partea de caseta care vine spre interior sa nu fie obturata in nici un fel. Daca va fi nevoie sa se intervina vreodata la rulou pe acolo se va interveni si fata aceea a casetei trebuie sa ramana libera (sa nu o plachezi cu rigips sau altceva care sa nu fie demontabil).
-rulourile aplicate pe exterior: singurul impediment pe care il vad este eventual cel estetic si faptul ca ti se da o gaura prin tamplarie ca sa se treaca actionarea inauntru (nu-ti imagina ca bate crivatul pe acolo, prin gaura respectiva trece un snur iar la interior exista o piesa de ghidare a snurului care si mascheaza gaura data).
Concluzia: si o varianta si cealalta sunt bune, in functie de situatia ta trebuie sa alegi. La rulorile pe care le comercialiez e o mica diferenta de pret, in sensul ca cele aplicate sunt un pic mai ieftine.

#27
elisado

elisado

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 21.11.2006
cred ca o sa optez pt varianta suprapuse din comoditate, cu toate ca e inconvenientul ca se micsoreaza geamurile. caseta e din pvc dar nu stiu ce izolatie are. trebuie sa ma interesez. multum pt raspuns

#28
cristi.v

cristi.v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.09.2005
Poze.rog pe cei care au pus rulouri sa posteze si poze cu ele.

#29
raitar

raitar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.10.2003
am sa pun eu poze saptamana viitoare, am sa imi aplic pe exterior, din aluminiu!

#30
alinv79

alinv79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.09.2007
Attached File  IMG_0003__Medium_.JPG   71.16K   1121 downloads
Attached File  IMG_0007__Medium_.JPG   56.25K   1015 downloads

Rulourile mele aplicate, din aluminiu, caseta si ghidaje culoare MARO, lamela STEJAR AURIU.

#31
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Si eu am pus rulouri la toate geamurile. aluminiu. cateva invataminte proprii:

1. cred ca merita. temperatura, intuneric, izolare fonica
2. folosesc in mod curent doar cateva. restul stau mai mereu deschise. doar cand plecam de acasa o perioada mai lunga le inchidem pe toate.
3. le-am pus dupa tamplarie - a fost cu cantec - si din cauza ca montatorul parea super incepator.
4. uneori se blocheaza. cel mai des - ruloul electric. a venit firma de cateva ori sa repare - simplu, sarea de pe o roata dintata sau cam asa ceva, dar enervant.
5. daca foaia de geam+usa e foarte mare - faceti 2 bucati. sau electric. altfel e greu de ridicat de un batran de exemplu.
6. se zgarie relativ usor - asa ca atentie la montaj/transport.
7. daca geamul e foarte mic - nu prea merge. nu are greutate proprie mare si nu prea se lasa jos, trebuie sa tragi pe afara putin de el. si daca geamul e pe la etaj pe undeva...

una peste alta - pentru noi au meritat banii.

#32
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Mi-am montat si eu, nu as mai putea sa ma obisnuiesc fara. Intunericul pe care il fac nu se compara cu nici unul al altui tip de parasolar. Plus ca ferestrele arata foarte bine cu ele. Daca sunt montate bine au si rol antiefractie.

Singura problema cu care m-am confruntat a fost aceea ca unele firme la care am apelat nu voiau sa monteze rulouri la geamuri mai sus de etajul 2; deh, frica de inaltime.

#33
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
@alinv79, ai un PM.

#34
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
ma intereseaza si pe mine niste rulouri din aluminiu.
Va rog daca se poate sa dati niste preturi EXACTE pe mp sau cum a fost la voi.

Este mai avantajos sa fie puse odata cu geamurile decat ulterior? Eu trebuie sa schimb si geamurile si poate mai bine odata...


Este de preferat actionat electric? Costa in plus ? Cat?

si inca ceva... Fac bezna complet? (asta ma intereseaza in primul rand)...


thanks

#35
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Ale mele fac bezna complet, iti bagi mana in ochi. Tragi un somn la amiaza de numa numa  :lol:

#36
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
M-ar interesa si pe mine sa montez rulouri de aluminiu antiefractie, simultan cu geamurile termopan. E vreo firma care sa monteze si geamuri termopan, si rulouri de aluminiu? Rulourile vreau sa fie cu actionare manuala (nu electrica).

Edited by raduk, 09 November 2009 - 20:45.
dublare text


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate