Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Fara .NET instalat

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ANQ

ANQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 27.03.2007
Salut,

Am doua intrebari de om prost :
1 . Se poate face o aplicatie in Visual Basic , care foloseste elemente din .NET Framework (gen VB 2005) si care sa nu necesite vre-un .NET Framework instalat ?(ma gandeam sa copiez dll-urile de care are nevioe in acelasi folder cu aplicatia si sa setez sa foloseasca acele dll-uri... nu stiu daca se poate face asta si cum) Adica , din cate am vazut , sunt multi care nu il au instalat ...
2 . Exista vre-un limbaj de programare (pentru aplicatii desktop) care nu necesita software suplimentar pentru a rula aplicatiile pe XP ? Visual Basic 6 nu ma incalzeste cu nimic ... cand vine vorba de partea grafica ma sperie ..

Multumesc

p.s. nu am incercat niciodata sa folosesc installul pe care mi-l face odata cu aplicatia . are asta vreo legatura ?

#2
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
1. NU. Nici o aplicatie facuta in .NET nu merge fara framework.
2. Visual C++ ( + MFC ) sau Delphi + Windows API

Edited by shiva, 15 January 2008 - 23:42.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

Quote

Se poate face o aplicatie in Visual Basic , care foloseste elemente din .NET Framework si care sa nu necesite vre-un .NET Framework instalat ?
Da, dar nu direct cu instrumentele Microsoft. Au aparut terti care ofere instrumente de protectie a codului MSIL prin transformarea acestuia in cod nativ si care includ in .exe-ul tau toate referintele la .NET.

www.remotesoft.com
www.eziriz.com
etc.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

Quote

www.remotesoft.com
www.eziriz.com
http://www.xenocode....ducts/Postbuild

#5
ANQ

ANQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 27.03.2007

View Postshiva, on Jan 15 2008, 23:42, said:

1. NU. Nici o aplicatie facuta in .NET nu merge fara framework.
2. Visual C++ ( + MFC ) sau Delphi + Windows API

1. N-am vrut sa zic "fara .net framework" .. am vrut sa zic "fara .net framework instalat" ...
2. Ce este MFC ?

Multumesc pt raspuns  ;)

View Postneagu_laurentiu, on Jan 16 2008, 07:53, said:

Da, dar nu direct cu instrumentele Microsoft. Au aparut terti care ofere instrumente de protectie a codului MSIL prin transformarea acestuia in cod nativ si care includ in .exe-ul tau toate referintele la .NET.

www.remotesoft.com
www.eziriz.com
etc.


View Postneagu_laurentiu, on Jan 16 2008, 08:29, said:


am incercat trialul de la xenocode si nu am reusit sa fac sa-mi ruleze aplicatia fara .NET instalat . Remotesoft nu ofera nici un fel de trial  <_< . Mai ramane sa testez .NET Reactor de la eziriz .. poate merge ... Oricum , asta era , in mare ideea :)

Multumesc pentru sfat !

#6
ANQ

ANQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 27.03.2007
am luat un .NET Reactor si imi cere asa ceva :
"In order to run your [blabla] , please remove 'Application.SetCompatibleTextRenderingDefault(bool)' in your main method. This application will exit now!"

Imi puteti spune , va rog , ce vrea minunea asta ?

#7
ANQ

ANQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 27.03.2007

View PostANQ, on Jan 20 2008, 00:41, said:

am luat un .NET Reactor si imi cere asa ceva :
"In order to run your [blabla] , please remove 'Application.SetCompatibleTextRenderingDefault(bool)' in your main method. This application will exit now!"

Imi puteti spune , va rog , ce vrea minunea asta ?

am renuntat la idee ...

#8
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

View PostANQ, on Jan 19 2008, 18:38, said:

1. N-am vrut sa zic "fara .net framework" .. am vrut sa zic "fara .net framework instalat" ...
2. Ce este MFC ?
[...]

1. Asta-i un fel de "masina care merge fara benzina vs. masina care merge fara sa pui benzina" ...Nu poti folosi framework-ul daca nu-l instalezi, nu? La fel si pt. calculatoarele pe care v-a rula aplicatia facuta in .NET.
3. Use Google sau Wiki!

#9
ANQ

ANQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 27.03.2007

View Postshiva, on Feb 4 2008, 11:35, said:

1. Asta-i un fel de "masina care merge fara benzina vs. masina care merge fara sa pui benzina" ...Nu poti folosi framework-ul daca nu-l instalezi, nu? La fel si pt. calculatoarele pe care v-a rula aplicatia facuta in .NET.
3. Use Google sau Wiki!

:rolleyes:  ai dreptate ... imi cer scuze . m-am exprimat prost si nu am pus bine problema . ce am vrut sa zic de fapt e ca vreau sa fac aplicatii Win32 in stil XP , dar care nu necesita .NET . Oricum , intre timp lucrurile au mai "evoluat" iar eu am trecut la vb6  B)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate