Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

PFA cu NORMA DE VENIT

- - - - -
  • Please log in to reply
1467 replies to this topic

#91
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
deci cei ce s-au inregistrat dupa 25 aprilie 2008 n-ar trebui sa faca nimic, nu? din ce inteleg eu, ordonanta se refera doar la cei inregistrati inainte de aceasta data.

#92
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005
Vreau sa-mi fac contractul cu CNPAS pt plata CAS. Unde trebuie sa merg si cu ce acte pt sectorul 2?
Care este suma minima pentru care pot sa-mi fac asigurare?

Edited by uiranejeb, 10 March 2009 - 22:23.


#93
oms75

oms75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.01.2009

View PostSorinWasp, on Mar 3 2009, 15:01, said:

Eu am ramas masca. Merci mult.Maine ma duc la ei sa ma treaca la norma de venit.Cred ca o sa fie spectacol.

Buna Sorin,
poti sa imi spui daca ai ajuns sa rezolvi treaba cu norma de venit pentru serviciile informatice la Ilfov? eu inca sunt in dilema daca sa imi fac pe Bucuresti sau pe Ilfov...si vroiam sa stiu cum s-a terminat la tine...

multumesc de raspuns,
oana

#94
cazan_cristi

cazan_cristi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.12.2008
Salut,

Sunt din Timisoara si acum imi pregatesc actele pt PFA, 6202 - consultant in informatica. Stiti cumva daca in Timisoara ma pot incadra la NORMA DE VENIT pe codul asta CAEN si daca da, cat e norma de venit (in Timisoara) la care se aplica cei 16% ? Multumesc mult.

#95
oms75

oms75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.01.2009

View Postcazan_cristi, on Mar 21 2009, 19:38, said:

Salut,

Sunt din Timisoara si acum imi pregatesc actele pt PFA, 6202 - consultant in informatica. Stiti cumva daca in Timisoara ma pot incadra la NORMA DE VENIT pe codul asta CAEN si daca da, cat e norma de venit (in Timisoara) la care se aplica cei 16% ? Multumesc mult.


Buna Cristi,

pe site-ul
http://www.dgfptm.ro/
la capitolul de Informatii vei gasi Normele de Venit pentru 2009 - la linia 104.Servicile de informatica 7865 RON
in ceea ce priveste codurile CAEN...este o nebuloasa...unele judete (vezi Brasov....http://www.bv.finantepublice.ro/html/comentarii_utile/download/1231143387_1-2-3%20-%20NORME%202009%20INTERNET.123.pdf) au inclus si codurile care se regasesc in cadrul Serviciilor informatice...si anume 5821,5829,6201,6202,6203,6209,6311,6312...insa pentru o astfel de intrebare pusa la Finantele din Bucuresti eu am primit un raspuns evaziv...

Sper ca ti-am fost de folos,
Oana

P.S. pentru cine e interesat de judetul Ilfov...iar au disparut Normele de Venit pe 2009 de pe site...

#96
cazan_cristi

cazan_cristi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.12.2008
Merci frumos de info. Maine ma duc la Finante sa vad ce zic babuinii de acolo ....

#97
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

View Post_Smiley_, on Mar 10 2009, 11:20, said:

eu nu, dar daca faci asa ceva, sa postezi aici, ca sigur sunt mai multi interesati!

cine trebuie sa-si reconfirme PFA-ul? toata lumea, sau doar cei inregistrati dupa/pana la o anumita data? care e termenul limita pt reconfirmare?

A costat 120 RON, si multa alergatura la Registrul Comertului, pentru ca sunt numai incompententi acolo(am nevoie de o copie, de fapt mai am nevoie de 2, de fapt stiti inca 3 copii).
Autorizatia emisa de primarii dispare si mai ramane doar certificatul de inregistrare de la RC care se emite din nou! Codurile CAEN(cel putin ce aveam eu adica alte activitati legate de informatica si inca vreo 2) s-au schimbat iar, cica acum 2 sapt(mie imi vine greu sa cred ca de acum 2 sapt).
Intr-o saptamana e gata noul certificat, si trebuie mers iar la AF pt nu stiu ce alte formalitati, contractele actuale trebuie modificate prin act aditional deoarece s-au schimbat datele firmei!

O sa revin cu detalii cand voi avea noul certificat!

#98
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Salut, vreau sa mi deshid un site  de comert online , iar ca statut juridic ce ar fi mai bine firma sau pfa ? Momentan voi fi singurul angajat ..
Ce acte am nevoie , unde pot gasi mai multe informatii ?

#99
3oaie

3oaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 16.12.2008
1) Din cate am citit, un PFA cu norma de venit (Iasi) fara alt loc de munca si neplatitor de TVA trebuie sa achite:
- impozitul din norma
- contributia la sanatate
- contributia la pensii

Care dintre acestea pot fi achitate online (inclusiv prin internet banking)? Care pot fi platite anticipat, o data pt tot anul? Care pot fi platite trimestrial?
Exista sanse sa dau ochii cu un functionar de la ghiseu cel mult o data pe an?


2) A incercat cineva sa-si faca PFA (de ex: CAEN 6311 - Administrarea paginilor web) doar cu "Certificatul de absolvire a liceului" pe care scrie "specializarea matematica-informatica", fara niciun alt fel de atestat (diploma de facultate fiind din alt domeniu)?

#100
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Si-a mai schimbat cineva PF din PFA? Pe certificatul de inregistrare nou, la CUI ce apare? Am ramas uimit cand la CUI am vazut ca nu mai apare CNP-ul ci apare CIF-ul acum ca fiind CUI!

Sau cei care au PFA-uri noi, imi puteti spune ce scrie la voi? Sper sa nu fi facut idiotii vreo greseala!!

#101
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
De unde cumpar si eu niste facturi nepersonalizate, ca cica d-alea nu mai pot cumpara ca nu imi da AF hartia necesara ca cica nu mai sunt obligatorii! Niste cretini!

#102
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003

View PostMATRIXU, on Apr 6 2009, 12:38, said:

Si-a mai schimbat cineva PF din PFA? Pe certificatul de inregistrare nou, la CUI ce apare? Am ramas uimit cand la CUI am vazut ca nu mai apare CNP-ul ci apare CIF-ul acum ca fiind CUI!

Sau cei care au PFA-uri noi, imi puteti spune ce scrie la voi? Sper sa nu fi facut idiotii vreo greseala!!

Da, eu. E CIF-ul, nu mai e CNP-ul.
O gramada de tembelisme si umblatura moca (si pe banii mei): Daca pe certificat scrie "x-ulescu Persoana Fizica" nu e buna, tre' schimbata in "X-lescu Persoana Fizica Autorizata"

#103
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003

View PostMATRIXU, on Apr 6 2009, 11:38, said:

Si-a mai schimbat cineva PF din PFA? Pe certificatul de inregistrare nou, la CUI ce apare? Am ramas uimit cand la CUI am vazut ca nu mai apare CNP-ul ci apare CIF-ul acum ca fiind CUI!

Eu am facuta schimbarea CNP-CIF de 2 ani!

#104
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Eu acum am schimbat-o, cu toata nebunia asta de schimbare a denumirii, acum ma numesc X Y PFA in loc de X Y PF! Nu mai am autorizatie de la primarie, am doar certificat de inregistrare de  la registrul comertului, s-a schimbat CUI(CUI = CIF acum), deci trebuie acte aditionale pentru contractele existente, trebuie stampila noua, trebuie facturi noi...aa si s-au mai schimbat si codurile CAEN(fata de 2006 de cand am PFA).

Offtopic: de unde cumpar si eu facturier nepersonalizat?

Edited by MATRIXU, 10 April 2009 - 09:38.


#105
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
eu mi-am facut stampila la astia: http://www.enfirme.r...ctor-5-2171.htm
aveau o gramada de formulare tipizate, sigur gasesti si facturier
dar nu merita sa mergi pana acolo decat daca este aproape de tine. cauta pe google "tipizate bucuresti", o sa gasesti o gramada de oferte (unele chiar cu comanda online si livrare prin posta/curier).

#106
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Mersi frumos

#107
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Eu sunt mai in ceata. Imi puteti spune, va rog, unde gasesc si eu normele de impozitare pentru 2009 in Bucuresti? Am folosit Search-ul insa nu m-a lamurit.
Multumesc!

#108
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
mergi la administratia financiara de care apartii si intreaba, ei au listele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate