Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

PFA cu NORMA DE VENIT

- - - - -
  • Please log in to reply
1467 replies to this topic

#73
jinks_eng

jinks_eng

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.02.2009

View Postchrislis80, on Jan 29 2009, 11:51, said:

Sunt in aceeasi situatie ca voi. Serviciile informatice au fost scoase de la impozitarea pe norma de venit de catre Directia finante publice Ilfov.
Am aflat care act le da dreptul angajatilor sa refuze trecerea pe norma de venit.
Se cheama "Nota de fundamentare privind stabilirea normelor de venit si al coeficientilor .... aplicabile in anul fiscal 2009." cu numarul de inregistrare 10537 din 9-01-2009.
si am o copie a acestui act. Intradevar serviciile de informatica nu sunt trecute acolo.
Problema este daca aceasta Directie are dreptul sa refuze stabilirea normei de venit pentru o activitate independenta ce se gaseste in OMFP 1847/2003
Eu cred ca ma duc maine sa depun o cerere de stabilire  a normei de venit pentru aceasta activitate si sa ma impoziteze pe norma de venit.
Daca cineva cunoaste un avocat, ar putea sa ne spuna si noua parerea lui. Suntem multi in situatia asta si putem actiona in instanta o astfel de decizie care s-ar putea sa fie abuziva.

Poti sa imi dai si mie o copie a acestui document? Sunt tot pe Ilfov si vreau sa verific codul meu CAEN. Ati mai aflat ceva despre ce se poate face daca intr adevar asa se intampla lucrurile mai nou?

Merci

#74
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 19.03.2007
In Cluj e Norma de venit = 29500 RON pe 2009 (pe 2008 a fost 24500 RON si pe 2007 a fost 14800 RON)

#75
chrislis80

chrislis80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.06.2007
Pana la urma s-au introdus si serviciile informatice la impozitarea pe norme de venit. A aparut comunicatul pe siteul anaf.  Norma este 18.500 lei.

#76
oms75

oms75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.01.2009

View Postchrislis80, on Feb 17 2009, 16:27, said:

Pana la urma s-au introdus si serviciile informatice la impozitarea pe norme de venit. A aparut comunicatul pe siteul anaf.  Norma este 18.500 lei.


poti te rog sa ne dai mai multe detalii...unde anume putem gasi comunicatul pe site-ul anaf...un link ceva...

multumesc anticipat

#77
reb

reb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 22.11.2005

View PostTLGsoft, on Feb 5 2009, 11:05, said:

In Valcea este de 42000 pt 2009  ;)

eu nu am PFA, deocamdata strang informatii.

ma mira faptul ca faci cu ochiul (=wink  ;) ). adica te bucuri ca norma mai mare??? din cate inteleg eu o norma de venit mare e un dezavantaj, nu? poate ma corecteaza cineva.

platesti impozit 16% din norma de venit in loc sa platesti 16% din ventiul real.
asta inseamna ca cu cat norma de venit de mai mare, cu atat platesti mai mult impozit (si nu cumva chiar exista riscul sa iesi in pierdere?)

ce se intampla daca nu ai venituri intr-un cel putin egale cu 16% din norma de venit? iesi in pierdere?


L.E.: as mai avea o intrebare, intrucat nu am gasit inca sursa de informatie privind valoarea exacta a normele de venit, dar incerc sa-mi fac o idee: ce reprezinta sumele vehiculate (20'000 - 40'000)? venit in ron / an? (adica mai pe romaneste incasari?)

si e adevarat ca nu poti deduce in aceasta varianta absolut nici o cheltuilala? unele domenii acceptate in Ordinul nr. 1847/2003, gen confectionare .... comercializare ... etc, presupun cheltuieli (cu materia prima, cu mijolacele de productie...). Acestea nu se deduc?

Multumesc anticipat si sper sa nu fi pus nistre intrebari absurde.

Edited by reb, 19 February 2009 - 15:28.


#78
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Era o ironie, adica programatorii din Valcea sunt mai smecheri decat cei din Bucuresti sau Brasov. Activeaza pe o piata mult mai mare, iar veniturile sunt cel putin duble decat in Bucuresti. Cel putin asa considera dragii nostrii sefi locali.

Evident este o idiotenie ca Valcea sa aiba o norma dubla decat Bucuresti. Si iar este o idiotenie ca, peste tot, norma sa creasca pentru 2009 avand in vedere situatia economica prognozata.

Insa, personal ma bucur deoarece, exact in acest moment, culmea, ma ajuta o norma mai mare. :lol:


Da, incasari fara TVA. Se pot deduce toate cheltuielile directe legate de activitate. Pe langa, se pot deduce cheltuielile indirecte (combustibil, chirie, investitii utilaje, etc), dar nu asa de multe ca la un SRL.

Edited by TLGsoft, 19 February 2009 - 16:13.


#79
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
TLGsoft, cum deduci ceva (indiferent ce) la un PFA cu norma fixa de venit?

#80
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Post_Smiley_, on Feb 19 2009, 19:00, said:

TLGsoft, cum deduci ceva (indiferent ce) la un PFA cu norma fixa de venit?

Evident ca fiind la norma, nu deduci nimic. Nici macar nu tii evidenta in partida simpla.

Mi-a scapat detaliul asta ("in aceasta varianta") din intrebarea lui. Nu am citit atent. Sorry.

#81
nicu27

nicu27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 13.01.2006
Salut,
Am si eu cateva nelamuriri. Salariul mi-l incasez pe factura lunar, calculand net-ul negociat si adaugand 16%. Contabila mea m-a anuntat ca am depasit 35.000 Euro anul trecut si acum sunt platitor de TVA. Ma puteti lamuri, va rog cum se aplica acest TVA acum? Impozitul de 16% se mai aplica si el? sau se aplica direct 19%?

#82
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postnicu27, on Feb 24 2009, 19:07, said:

Salariul mi-l incasez pe factura lunar, ...

Acum adaugi TVA la valoarea facturii.

#83
oms75

oms75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.01.2009

View Postoms75, on Feb 17 2009, 16:51, said:

poti te rog sa ne dai mai multe detalii...unde anume putem gasi comunicatul pe site-ul anaf...un link ceva...

multumesc anticipat


cum nu m-a ajutat nimeni...m-am ajutat singura...am cautat si pana la urma am gasit...

in cazul in care va intereseaza unde se gasesc Normele de venit pe 2009 pentru Judetul Ilfov...puteti accesa linkul:
http://anaf.mfinante...ps/portal/Ilfov
si de aici mergeti in tabul Informatii Publice...si acolo pentru cei ce cauta in mod special Serviciile de Informatica...acestea se gasesc la punctul 101 si nu 104 cum sunt in alte Norme de venituri ale altor judete...

sper sa fie de folos tuturor celor interesati

#84
SorinWasp

SorinWasp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.09.2005

View Postoms75, on Feb 25 2009, 15:10, said:

cum nu m-a ajutat nimeni...m-am ajutat singura...am cautat si pana la urma am gasit...

in cazul in care va intereseaza unde se gasesc Normele de venit pe 2009 pentru Judetul Ilfov...puteti accesa linkul:
http://anaf.mfinante...ps/portal/Ilfov
si de aici mergeti in tabul Informatii Publice...si acolo pentru cei ce cauta in mod special Serviciile de Informatica...acestea se gasesc la punctul 101 si nu 104 cum sunt in alte Norme de venituri ale altor judete...

sper sa fie de folos tuturor celor interesati

Eu am ramas masca. Merci mult.Maine ma duc la ei sa ma treaca la norma de venit.Cred ca o sa fie spectacol.

#85
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005
Stie cineva norma de venit pentru 6201 pentru bucuresti pe 2009?

#86
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
20250

#87
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

View Post_Smiley_, on Mar 8 2009, 14:48, said:

20250
Multumesc
Si mai exact 20150 pentru servicii de informatica, fost astazi si platit la AF sector 2.

#88
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Si-a depus cineva actele pt reconfirmarea PFA-ului? Implica ceva costuri ?

#89
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostMATRIXU, on Mar 9 2009, 14:39, said:

Si-a depus cineva actele pt reconfirmarea PFA-ului? Implica ceva costuri ?

eu nu, dar daca faci asa ceva, sa postezi aici, ca sigur sunt mai multi interesati!

cine trebuie sa-si reconfirme PFA-ul? toata lumea, sau doar cei inregistrati dupa/pana la o anumita data? care e termenul limita pt reconfirmare?

#90
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Ordonanță de urgență nr. 44/2008 publicată în Monitorul Oficial nr. 328 din 25 aprilie 2008, termen 25 aprilie 2009.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate