Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

PFA cu NORMA DE VENIT

- - - - -
  • Please log in to reply
1467 replies to this topic

#37
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postsandyf_ro, on May 6 2008, 14:57, said:

salutare

si eu sunt pfa cu norma de venit pe zalau. la mine norma de venit pe IT este de 5000 pe an adica aprox 200 de euro  :D pe luna. si am de platit semestrial 200 de lei. super ok.

referitor la cum se tine evidenta la finante... in cazul meu de ex am incheiat un contract de servicii software cu o firma in urma caruia lunar emit o factura. Aceasta factura se inregistreaza in registrul firmei pentru care prestez serviciile si se vede lunar in balanta firmei (parca asa ii zice), balanta care din cate stiu pana in data de 25 a lunii trebie transmisa la finante... sa ma contrazica cineva daca ii bine ce zic...

acuma in cazul meu de exemplu diferenta ii f mare intre norma stabilita pe zalau si suma pe care am incheiat eu contractul... poate sa ma puna sa platesc retroactiv impozit pe ce am facut in plus? Dupa spusele doamnei de la finante... "fie ca faci 1 leu fie ca faci un miliard platesti la norma de venit...".

Nici aia de la finante nu sunt lamuriti. In orice caz, cat timp esti sub 35000 euro/an stai linistit. Cand treci de valoarea asta, treci automat la platitor de TVA. Aici intervine nelamurirea: unii spun ca trecand platitor de TVA, treci automat in sistem real. Altii spun ca poti sa fii platitor de TVA si la norma.

Alta nelamurire: facturile se emit in lei, evident. La ce curs se calculeaza limita de 35000 euro? Nobody knows...

#38
lunarul

lunarul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.03.2008

View Post_Smiley_, on Mar 10 2008, 21:29, said:

teoretic, te duci tu la ei si le spui :)
am inteles ca de curand au introdus ceva reglementari cum ca te pot trece ei automat la platitor daca depasesti 35k, fara sa te mai duci tu. dar tot n-au spus cum afla ca ai depasit :)

Dupa lungi cercetari, raspunsul vine din Codul Fiscal.
Conform art. 152 al. 1 se defineste 'regim special de scutire', adica ce numim noi neplatitorul de TVA:

Quote

(1) Persoana impozabilă stabilită în România, a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 35.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabilește la cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României la data aderării și se rotunjește la următoarea mie poate solicita scutirea de taxă, numită în continuare regim special de scutire, pentru operațiunile prevăzute la art. 126  alin. (1), cu excepția livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143  alin. (2) lit. B).
Tot aici scrie si de cei 35.000 EUR si cum se calculeaza in RON.

Mai departe, la al. 6, explica ce trebuie sa faci daca atingi plafonul:

Quote

(6) Persoana impozabilă care aplică regimul special de scutire și a cărei cifră de afaceri, prevăzută la alin. (2), este mai mare sau egală cu plafonul de scutire în decursul unui an calendaristic, trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform art. 153, în termen de 10 zile de la data atingerii sau depășirii plafonului. Data atingerii sau depășirii plafonului se consideră a fi prima zi a lunii calendaristice următoare celei în care plafonul a fost atins sau depășit. Regimul special de scutire se aplică până la data înregistrării în scopuri de TVA, conform art. 153. Dacă persoana impozabilă respectivă nu solicită sau solicită înregistrarea cu întârziere, organele fiscale competente au dreptul să stabilească obligații privind taxa de plată și accesoriile aferente, de la data la care ar fi trebuit să fie înregistrat în scopuri de taxă, conform art. 153.

Iar modul in care isi dau ei seama ca ai depasit in caz de control este specificat de normele metodologice:

Quote

62. (1) Persoanele care aplică regimul special de scutire, conform art. 152 din Codul fiscal, au obligația să țină evidența livrărilor de bunuri și a prestărilor de servicii care ar fi taxabile dacă nu ar fi realizate de o mică întreprindere, cu ajutorul jurnalului pentru vânzări, precum și evidența bunurilor și serviciilor taxabile achiziționate, cu ajutorul jurnalului pentru cumpărări.
Adica trebuie obligatoriu tinute jurnalele alea...

#39
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Discutia este despre PFA cu NORMA DE VENIT. Conform aceleiasi surse, art 49, al. 8 :

Quote

Contribuabilii care desfășoară activități pentru care venitul net se determină pe bază de norme de venit nu au obligația să organizeze și să conducă contabilitate în partidă simplă pentru activitatea respectivă.


#40
gunnar

gunnar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.02.2007
Am fost acceptat si eu ca PFA cu norma de venit in Iasi. Urmeaza sa-mi deschid un cont in care sa primesc contravaloarea serviciilor prestate (editarea de produse software) si sunt in cautarea unei banci care sa-mi ia in considerare la un credit aceste venituri. Cineva mi-a recomandat banca Transilvania, dar poate aveti si alte sugestii. Ce nu am aflat inca este daca acest cont ce trebuie deschis pentru PFA este diferit fata de un cont pentru o persoana fizica (si ma gandesc in primul rand la comisioane).

#41
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postgunnar, on May 13 2008, 16:39, said:

Am fost acceptat si eu ca PFA cu norma de venit in Iasi. Urmeaza sa-mi deschid un cont in care sa primesc contravaloarea serviciilor prestate (editarea de produse software) si sunt in cautarea unei banci care sa-mi ia in considerare la un credit aceste venituri. Cineva mi-a recomandat banca Transilvania, dar poate aveti si alte sugestii. Ce nu am aflat inca este daca acest cont ce trebuie deschis pentru PFA este diferit fata de un cont pentru o persoana fizica (si ma gandesc in primul rand la comisioane).

In mod normal esti persoana juridica, deci contul (implicit comisioanele) sunt pe persoana juridica. Insa nimeni care a folosit contul personal pentru incasari nu a patit nimic.

#42
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 19.03.2007
Alpha Bank ofera credit pt norma fixa de venit (PFA Software), Transilvania, Garanti. Daca mai stiti si altele si informatiile sunt de actualitate, va rog sa postati.

Pana acum din ceea ce stiu cea mai ok mi se pare Alpha (ca si dobanzi, comisioane, promptitudine), dar si Transilvania, insa nu stiu exact care sunt acolo dobanzile si comisioanele. La Garanti comisionul de administrare e urias, se plateste lunar si e aproape 20% din rata. Ma intereseaza pe un credit in toamna...

#43
lunarul

lunarul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.03.2008

View PostTLGsoft, on May 12 2008, 17:06, said:

Discutia este despre PFA cu NORMA DE VENIT. Conform aceleiasi surse, art 49, al. 8 :

Quote

Contribuabilii care desfășoară activități pentru care venitul net se determină pe bază de norme de venit nu au obligația să organizeze și să conducă contabilitate în partidă simplă pentru activitatea respectivă.
Asta inseamna ca nu sunt obligati sa faca facturi, chitante, registru incasari si plati, etc... Dar indiferent daca platest impozitul in sistem real sau pe baza normei de venit, poti fi platitor de TVA sau neplatitor de TVA.
Normele metodologice pe care le-am citat spun ca daca esti neplatitor de TVA trebuie sa tii jurnal vanzari si jurnal cumparari ca si cum ai fi platitor de TVA.

Concluzie:
- nu esti obligat sa faci facturi si chitante (cf art 49, al 8), dar nu cred ca e cineva care nu le face pt ca trebuie sa dai ceva clientului. in plus vrei sa ai si tu o evidenta proprie
- esti obligat sa tii jurnal vanzari si jurnal cumparari (cf norme pt art 152, al 6), conform carora se calculeaza TVA-ul pe care l-ai fi platit daca nu erai scutit si urmaresti daca atingi plafonul de 35.000 eur. In momentul in care atingi plafonul, te duci si depui cerere de trecere la platitor TVA (in termen de 10 zile, cf art 152 al 6). Daca nu faci asta sau o faci prea tarziu, in urma unui control te pun sa platesti din urma TVA-ul pe care l-ai fi avut de platit (cf art 152, al 6 si norme).

Altceva neplacut, art 152, al 7:

Quote

(7) După atingerea sau depășirea plafonului de scutire sau după exercitarea opțiunii prevăzute la alin. (3), persoana impozabilă nu mai poate aplica din nou regimul special de scutire, chiar dacă ulterior realizează o cifră de afaceri anuală inferioară plafonului de scutire.


Acum, o nelamurire. Art 152, al 8:

Quote

(8) Persoana impozabilă care aplică regimul special de scutire:
a) nu are dreptul la deducerea taxei aferente achizițiilor, în condițiile art. 145 și art. 146;
B) nu are voie să menționeze taxa pe factură sau alt document;
c) este obligată să menționeze pe orice factură o referire la prezentul articol, pe baza căreia se aplică scutirea.
Eu m-am uitat pe facturile mele tipizate si nu scrie nimic despre art 152. Trebuia eu sa scriu de mana pe fiecare factura??

#44
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postlunarul, on May 14 2008, 11:37, said:

Asta inseamna ca nu sunt obligati sa faca facturi, chitante, registru incasari si plati, etc... Dar indiferent daca platest impozitul in sistem real sau pe baza normei de venit, poti fi platitor de TVA sau neplatitor de TVA.
Normele metodologice pe care le-am citat spun ca daca esti neplatitor de TVA trebuie sa tii jurnal vanzari si jurnal cumparari ca si cum ai fi platitor de TVA.


Normele respective se aplica tuturor persoanelor jurice. Dupa care se spune ca PFA cu NORMA DE VENIT sunt o exceptie care nu trebuie sa tina evidenta. Inclusiv de la Finante mi s-a spus ca nu imi trebuie jurnale de evidenta.

In legatura cu plata TVA, am spus mai sus. Unii inspectori interpreteaza legea in sensul ca daca esti la norma, nu ai voie sa colectezi TVA, deoarece nu tii evidenta. Altii spun ca poti (dar sa tii evidenta), deoarece diferenta de un PFA normal este doar la plata impozitului, nu si a taxelor.

#45
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Daca esti platitor de TVA nu esti obligat sa tii evidente, dar TREBUIE, pentru a justifica valorile din decont. Parerea mea.

View Postgunnar, on May 13 2008, 16:39, said:

Am fost acceptat si eu ca PFA cu norma de venit in Iasi. Urmeaza sa-mi deschid un cont in care sa primesc contravaloarea serviciilor prestate (editarea de produse software) si sunt in cautarea unei banci care sa-mi ia in considerare la un credit aceste venituri. Cineva mi-a recomandat banca Transilvania, dar poate aveti si alte sugestii. Ce nu am aflat inca este daca acest cont ce trebuie deschis pentru PFA este diferit fata de un cont pentru o persoana fizica (si ma gandesc in primul rand la comisioane).

Ia banii prin contul personal si inregistreaza chitante pe sumele respective.

Edited by C.F.S., 14 May 2008 - 11:21.


#46
gunnar

gunnar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.02.2007
Voi avea atat stampila cat si chitantier pentru a factura lunar orele muncite la firma la care lucrez. La mine a ramas ca nu voi fi platitor de TVA (nici nu stiu daca ar fi fost posibil, in ciuda ambiguitatii legislative de care ne lovim si aici), dar se insista in continuare sa-mi deschid un cont special pentru PFA, cont in care firma imi va livra sumele facturate. Probabil ca este mai sigur ca banii scosi din firma sa ajunga intr-un astfel de cont decat intr-unul personal. Dar o sa mai intreb odata...

#47
lunarul

lunarul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.03.2008

View PostTLGsoft, on May 14 2008, 11:08, said:

Normele respective se aplica tuturor persoanelor jurice. Dupa care se spune ca PFA cu NORMA DE VENIT sunt o exceptie care nu trebuie sa tina evidenta. Inclusiv de la Finante mi s-a spus ca nu imi trebuie jurnale de evidenta.

In legatura cu plata TVA, am spus mai sus. Unii inspectori interpreteaza legea in sensul ca daca esti la norma, nu ai voie sa colectezi TVA, deoarece nu tii evidenta. Altii spun ca poti (dar sa tii evidenta), deoarece diferenta de un PFA normal este doar la plata impozitului, nu si a taxelor.
Am vazut pe acest forum PFA cu NORMA DE VENIT, platitor de TVA. Deci se poate. In plus, legea scutirii de TVA nu s-ar putea aplica in cazul in care nu s-ar tine jurnalele respective.
Din cate stiu eu, in cazul unui aparent conflict intre lege si normele metodologice, prioritate au normele. Iar legea spune ca PFA cu NORMA DE VENIT nu este obligat sa tina contabilitate in partida simpla, pe cand NORMELE metodologice spun ca neplatitorii de TVA sunt obligati sa tina jurnal de vanzari si jurnal de cumparari.
Problema este ca nu vad nicaieri o sanctiune pentru cazul in care nu se tin jurnalele respective. Exista sanctiuni pentru nedeclararea depasirii plafonului, si anume se plateste TVA-ul din urma. Dar daca nu tii jurnalele, atunci nu se poate verifica depasirea.
Dar, la urma urmei, intrebarea reala este cum aplica cei de la control legea. Si pentru asta trebuie sa asteptam sa apara un PFA cu norma de venit care a trecut deja printr-un control.

#48
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postlunarul, on May 14 2008, 22:51, said:

Si pentru asta trebuie sa asteptam sa apara un PFA cu norma de venit care a trecut deja printr-un control.


Tot de la un inspector fiscal: "PFA cu norma de venit nu se controleaza deoarece, netinand evidenta contabila, nu ai ce sa controlezi."

#49
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

View PostTLGsoft, on May 13 2008, 15:47, said:

In mod normal esti persoana juridica, deci contul (implicit comisioanele) sunt pe persoana juridica. Insa nimeni care a folosit contul personal pentru incasari nu a patit nimic.

PFA-ul nu are statut de persoana juridica!!
Credit Europe Bank ofera imprumuturi pt PFA, BRD la fel! Chiar acum 2 luni cineva si-a luat 90 000 credit pt casa pe PFA cu norma fixa de venit la care s-au mai adaugat si veniturile sotiei, la Credit Europe Bank!

Din toti cunoscutii mei, nu am auzit pe nimeni dar absolut nimeni caruia sa ii fi venit control! Atata timp cat tu iti platesti impozitul catre stat(cel stabilit de AF) nu ai nici cea mai mica problema! Pt ce sa vina cotnrol? Sa vada ce?
Poate doar sa vada cu TVA-ul cum stai..dar au alta treaba ei!

Edited by MATRIXU, 19 May 2008 - 13:05.


#50
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View PostMATRIXU, on May 19 2008, 14:02, said:

PFA-ul nu are statut de persoana juridica!!

Pentru unii da, pentru altii nu. Du-te la banca sa vezi ca te considera persoana juridica.

Quote

Credit Europe Bank ofera imprumuturi pt PFA, BRD la fel! Chiar acum 2 luni cineva si-a luat 90 000 credit pt casa pe PFA cu norma fixa de venit la care s-au mai adaugat si veniturile sotiei, la Credit Europe Bank!

Problema nu este sa iti dea credit, problema este care venituri se iau in considerare. Toti iti iau declaratia de la finante, unde apare norma. Pe mine ma intereseaza sa mi se ia in considerare veniturile reale demonstrate prin istoricul incasarilor. Get it?

#51
gunnar

gunnar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.02.2007
ING m-a dezamagit de data aceasta pentru ca nu ofera absolut nici o solutie de lucru pentru PFA-uri. In schimb BRD tocmai a scos pe piata o oferta speciala pentru persoane juridice incluzand si conturile deschide pentru cei care lucreaza ca PFA:
http://www.brd.ro/pe...rduri-business/
Mai ramane sa ma interesez care dintre cardurile puse la dispozitie sunt acceptate la plata pe internet.

#52
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

View PostTLGsoft, on May 19 2008, 18:07, said:

Pentru unii da, pentru altii nu. Du-te la banca sa vezi ca te considera persoana juridica.



Problema nu este sa iti dea credit, problema este care venituri se iau in considerare. Toti iti iau declaratia de la finante, unde apare norma. Pe mine ma intereseaza sa mi se ia in considerare veniturile reale demonstrate prin istoricul incasarilor. Get it?


Bancile sunt egal cu 0 cand vine vb de stabilit ce statut ai... Sunt niste cretini, pt ca PFA_ul prin statutul sau nu este persoana juridica. Nici un organ abilitat nu te va numi persoana juridica.


Care toti zici tu? Ai fost la Credit Europe Bank?Ai fost la BRD?
La CEB s-au luat in considerare urmatoarele:
1. Contract de prestari servicii facut pe valoarea X
2. Dovada incasarilor facute in urma contractului - (Facturi, extras de cont . Cu extrasul de cont a fost mai usor pt ca banii intrau tot la credit europe bank)

Eu mi-am luat repede un credit de la BRD pe PFA, (cateva mii), si a fost necesar doar contractul, autorizatiile etc etc si o dovada cum ca sunt la zi cu plata impozitului!

NU am inteles niciodata de ce cineva care are PFA cu norma fixa de venit insista sa isi faca cont bancar tot pe PFA? Faceti-va fratilor pe PF, si nu aveti nici cea mai mica problema, ca sa nu mai zic ca nu aveti nici un beneficiu daca e pe PFA si nu PF

Edited by MATRIXU, 22 May 2008 - 13:32.


#53
Vuck

Vuck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.09.2008
Am adreseat urmatoarea intrebare, prin email, la ANAF (mentionez ca nu am inca PFA ci doar doream sa-mi fac si in sensul acesta doream sa stiu ce cod CAEN sa-mi aleg):

Întrebarea: Care sunt codurile CAEN 2008 care, conform Ordinul ministrului finanțelor publice   Nr. 1847 din 22.12.2003 privind stabilirea Nomenclatorului activităților independente  pentru care venitul net se poate determina pe baza normelor anuale de venit  se incadreaza la punctul 104 (Servicii de Informatica) ?

Am primit urmatorul raspuns:

Urmare e-mail-ului dv., inregistrat sub nr. xxxxx/xx.08.2008, precum si a sesizarilor primite atat de la contribuabili, cat si de la organele fiscale teritoriale, referitor la neconcordantele existente intre codurile cupinse in Nomenclatorul activitatilor independente pentru care venitul net se poate determina pe baza normelor anuale de venit si cele cuprinse in Clasificarea activitatilor din economia nationala - CAEN, aprobata prin Ordinul Institutului National de Statistica nr. 337/2007, directia de specialitate din cadrul Agentiei Nationale de Administrare Fiscala va actualiza Ordinul ministrului finantelor publice nr. 1847/2003, dupa primirea de la organele fiscale teritoriale a propunerilor privind activitatile care se impun pe baza normelor de venit, in functie de specificul local.
Avand in vedere cele de mai sus, pana la actualizarea ordinului ministrului finantelor publice nr. 1847/2003, activitatea incadrata in Servicii de informatica, pentru care sunteti autorizat, va fi impusa in sistem real.

Cu stima,

Suzana C**** - Director adjunct
Intocmit: Dana C***** - consilier superior
Directia de indrumare si asistenta a contribuabililor


#54
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
e absurd ce scrie in mailul ala.
legile nu pot fi aplicate retroactiv.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate