Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

PFA cu NORMA DE VENIT

- - - - -
  • Please log in to reply
1467 replies to this topic

#19
AndreiO2

AndreiO2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 15.06.2007
Salutare. M-ar interesa un PFA pe baza de norma de venit. Imi poate confirma infirma cineva (eventual cu trimitere la ceva acte oficiale ar fi perfect si anume) :)
- eu am inteles ca impozitul pe profit 16% se plateste la suma stabilitae prin norma de venit pt activitatea respectiva de DGFP -ul de unde apartii
- eu am intels ca sanatatea 6,5% + CFM -uol de 0,85% se plateste la aceeasi valoarea reprezentata de norma de venit
- am inteles ca cei 29% contributie la asigurari/pensie se dau la ce suma declari (exista un platfon minim) si NU la toata norma sau la toate veniturile!
- m-ar intereasa daca stie cienva cat este norma de venit pentru Sector 3 Bucuresti pentru 2008
- m-ar interesa cine stie ce CAEN-uri pentru a te incadra la "servicii informatice" fara sa risti sa fii trecut la impozit real in caz de control ? (se pare ca toti care au  fostul CAEN 7222 si desfasoara activitati de "editare software sau cosnultanta" au fost impozitati in sistem  REAL la control!!!
- stie cineva daca exista deja (ar fi trebuit sa fie) o lisat publica oficiala cu CAEN -urile rev 2 (care acum sunt 6201 - producere software, 6202 - consultatnta IT, 6203, management si gestiune masini calcul, 6209 - alte activitati in informatica necatalogate in celelalte CAEN-uri) care s-ar incadra la norma pe venit (am gasit pe net un document oficial - raspuns contestatie de la DGFP Brasov care spunea ca nu ar intra decat fostul 7260 - Alte activitati in informatica)
- codul CAEN 7222 (cel de evidat se pare) apare (dar nu se stie ce anume si cat afecteaza) in cam toate cele noi : 6201, 6202 si 6209. Doar 6203 scapa
- la orice control (care se face automat daca vrei desfintare PFA) se pare ca toti cei cu fostul 7222 o sa aiba de dat impozit la greu plus penalizari (in tara asta e posibil orice)
- daca cineva si-a facut de curand pe Bucuresti PFA norma venit si stie daca exista o lista oficiala cu CAEN-urile noi care sunt acceptate la norma de venit va rog sa postati aici mai multe informatii (inclusiv cat e norma pe Bucuresti pe 2008 in informatica) sau dati va rog un PM
Multumesc anticipat

#20
clas

clas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.02.2008
buna
ceea ce pot spune cu siguranta referitor la acest subiect este ca 6202-caen este un venit acceptat cu norma, iar sectorul 2 are fixata o norma de venit aferenta anul 2008 de 18.400 ron (informatia este f proaspata).

Edited by clas, 13 February 2008 - 11:16.


#21
AndreiO2

AndreiO2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 15.06.2007
6202 este cel mai "facil" CAEN pt ca este cel de consultanta. Mare atentie ca este cel mai "subred"!!!! Ti-au spus cei de la sectorul 2 ce CAEN-uri fac obiectul serviciilor inforamtice ? La sectorul 3 nu au fost in stare au zis ceva de genul ia-ti ce CAEN vrei tu stii mai bine ce faci si vezi tu la control! Exista la sector 2 la avizier o lista cu noile CAEN-uri rev 2 unde spune clar ce CAEN-uri s-ar incardra la servicii informatice ?
Problema si mai complicata in avantajul controlului este ca mai nou in rev 2 apare 62xx " servicii in tehnolgia informatiei" si apare absolut nefericit si 63xx " servicii de informatica" . Prin urmare au portita PERFECTA ca la toti cei care lucreaza dupoa un CAEN de 62xx sa spuna ca doar 63xx sunt servicii de informatica...Discutia cat sunt uina si aceeasi "Information Technology" si "informatica" este deja veche si neclara :)
Ce parere aveti stie cineva sa existe undeva vreo lista (in Buc m-ar interesa inprimul rand) o lista care sa spuna ce CAEN-uri noi intra la norma venit ? Eu ma indoiesc ca exista... Se pare ca intamplator sau nu , NU EXISTA NICI o lege (desi ar trebui sa fie publicata infiecare an) care sa faca corespondetnta simpla ce CAEN din romania e cosndirat "serviciu de informatica" in acceptiunea legii 300/2004 (unde intra si PFA pe norma venit). TOTUL E LA LATITUDINEA CONTROLORULUI CA LEGEA E NECLARA. FOARTE BINE POATE FI SI IN AVANTAJUL PFA-ului . Dar sa fim sinceri cine credeti ca ar castiga o lupta pe legi cu statul roman si cu "oraganul de control" pt care IT-=ul sau mecanica cuantica sunt la fel de straine ? ;)

#22
hercules666

hercules666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.03.2008
Cu ce acte se demonstreaza ca ai carte de munca? In ce moment trebuie demonstrat? Ma refer la reducerea cu 50 % a impozitului care trebuie platit la adm. finaciara la norma de venit neplatitor de TVA. Trebuie sa fie Carte de munca pe 8 ore sau e valabil si la 4 ore?

#23
razvandragomire

razvandragomire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.06.2003

View Posthercules666, on Mar 1 2008, 18:10, said:

Cu ce acte se demonstreaza ca ai carte de munca? In ce moment trebuie demonstrat? Ma refer la reducerea cu 50 % a impozitului care trebuie platit la adm. finaciara la norma de venit neplatitor de TVA. Trebuie sa fie Carte de munca pe 8 ore sau e valabil si la 4 ore?

Cel putin la mine (Sector 4, Bucuresti) a fost nevoie de adeverinta de la angajator, copie dupa contractul de munca si cerere de reducere a normei. Eu sint cu jumatate de norma dar n-au comentat nimic referitor la asta. Au primit cererea si mi-au zis sa astept sa vina decizia de impunere si daca nu apare pina pe 11 martie sa vin la ei din nou sa imi emita un duplicat. Dar se pare ca asta e tot ce ai nevoie: adeverinta, cerere si eventual copie dupa contractul de munca (sau posibil cartea de munca).

#24
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Posthercules666, on Mar 1 2008, 19:10, said:

Cu ce acte se demonstreaza ca ai carte de munca? In ce moment trebuie demonstrat? Ma refer la reducerea cu 50 % a impozitului care trebuie platit la adm. finaciara la norma de venit neplatitor de TVA. Trebuie sa fie Carte de munca pe 8 ore sau e valabil si la 4 ore?

Conform unui inspector fiscal, reducerea se acorda daca esti angajat cu norma intreaga.

#25
hercules666

hercules666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.03.2008

View PostTLGsoft, on Mar 2 2008, 18:46, said:

Conform unui inspector fiscal, reducerea se acorda daca esti angajat cu norma intreaga.

Am intrebat azi la sect 6 si am primit acelasi raspuns: DOAR daca esti angajat cu Carte de Munca pe 8 ore se acorda reducerea de 50% la norma de venit. Interesant este ca am fost anuntat ca acest lucru se poate declara DOAR de 2 ori pe an: pana la 31 ian pentru primele 6 luni sau pentru a 2-a jumatate a anului pana la 31 iulie. Ca si acte doveditoare: adeverinta de la locul de munca. Se poate opta oricand la cererea ta sa devii platitor de TVA. Acte/registre pentru cei la norma de venit fara TVA NU se tin, doar facturile emise (ca sa poti demonstra ca ai depasit sau NU echivalentul celor 30.000 EUR pe an de la care devii automat paltitor de tva). Oare alti inspectori or sa imi spuna ca pot depune adeverinta mai devreme de 31 iulie? Si daca esti angajat cu jumatate de norma cu carte de munca cica nu ar trebui sa mai faci alte contracte cu CASS, CAS, etc. Stie cineva altceva?

#26
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Posthercules666, on Mar 7 2008, 11:07, said:

Am intrebat azi la sect 6 si am primit acelasi raspuns: DOAR daca esti angajat cu Carte de Munca pe 8 ore se acorda reducerea de 50% la norma de venit. Interesant este ca am fost anuntat ca acest lucru se poate declara DOAR de 2 ori pe an: pana la 31 ian pentru primele 6 luni sau pentru a 2-a jumatate a anului pana la 31 iulie. Ca si acte doveditoare: adeverinta de la locul de munca. Se poate opta oricand la cererea ta sa devii platitor de TVA. Acte/registre pentru cei la norma de venit fara TVA NU se tin, doar facturile emise (ca sa poti demonstra ca ai depasit sau NU echivalentul celor 30.000 EUR pe an de la care devii automat paltitor de tva). Oare alti inspectori or sa imi spuna ca pot depune adeverinta mai devreme de 31 iulie? Si daca esti angajat cu jumatate de norma cu carte de munca cica nu ar trebui sa mai faci alte contracte cu CASS, CAS, etc. Stie cineva altceva?

Cate bordeie, atatea obiceie...

Mie mi-au spus ca PFA cu norma de venit nu poate fi cu TVA. Daca depasesti 35.000 (nu 30.000) EURO pe an, treci automat platitor de TVA in sistem real. Deci nu o sa mai fii la norma.

La pensii, nu trebuie... cat cotizezi, atat primesti (iar daca esti angajat platesti la cel mai mic palier)
Insa la sanatate, conform unui aliniat destept, trebuie sa platesti la intregul venit cumulat. Dar stiu oameni care nu au platit... si gata. Daca ai nevoie de spital... ghinion, te pune sa platesti tot din urma.


INSA, revenind la norma de venit... facturile se emit (sau nu) in RON ! La ce curs se calculeaza cei 35.000 EURO?
Legea nu specifica in mod expres ca se schimba modul de impozitare la depasirea pragului, doar ca vei fi platitor de TVA. De aceea fiecare interpreteaza cum vrea.
DAR, netinand evidenta contabila, neavand Registru Unic de Control, si... NEFACANDU-SE CONTROALE (conform legii, ca nu are ce sa verifice, eu nefiind obligat sa tin evidenta... poate mai pierd facturi, sau nu emit)... de unde afla ca am depasit sau nu?


Eu mi-am facut pana la urma, si ma apuc de treaba... daca o sa ma traga cineva de maneca... atunci mai vedem. Bafta.

#27
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Da, intrebarea e ca daca esti cu norma de venit si nu emiti facturi, dar ai incasari de peste 35000 euro, cum vor stii acest lucru??

#28
lunarul

lunarul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.03.2008
Am si eu doua intrebari legate de subiectul asta:
1. Daca am trecut la norma de venit (pana acum plateam in sistem real), o sa mai fie nevoie de declaratia 200?
2. Exista un venit maxim in care trebuie sa ma incadrez? Ma refer la unul mai mic decat cel de 35000... Adica daca eu am venitul 34999 EUR intr-un an, tot dupa norma lor de aproape 5000 EUR pe an platesc?

#29
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postlunarul, on Mar 10 2008, 13:54, said:

Am si eu doua intrebari legate de subiectul asta:
1. Daca am trecut la norma de venit (pana acum plateam in sistem real), o sa mai fie nevoie de declaratia 200?
2. Exista un venit maxim in care trebuie sa ma incadrez? Ma refer la unul mai mic decat cel de 35000... Adica daca eu am venitul 34999 EUR intr-un an, tot dupa norma lor de aproape 5000 EUR pe an platesc?

1.Nu depui nici o declaratie. Iti vine decizia de impunere pe suma fixa, o platesti si gata.
2. Nu

Eu intelesesem de la Finante ca nu poti trece de la sistem real la norma. Tu ai trecut?

#30
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
la 2, raspunsul complet e :NU, nu exista un venit maxim in care trebuie sa te incadrezi. si da, tot dupa norma lor de ~5000 eur platesti.

legal poti sa treci de la un sistem de impozitare la altul la fiecare 2 ani. daca esti platitor de tva, in schimb, nu mai poti trece la neplatitor

#31
lunarul

lunarul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.03.2008

View PostTLGsoft, on Mar 10 2008, 13:24, said:

1.Nu depui nici o declaratie. Iti vine decizia de impunere pe suma fixa, o platesti si gata.
Atunci cum afla daca depasesc cei 35000 EUR peste care se face trecerea la platitor de TVA?

View PostTLGsoft, on Mar 10 2008, 13:24, said:

Eu intelesesem de la Finante ca nu poti trece de la sistem real la norma. Tu ai trecut?
Asa mi s-a spus si mie la ANAF. Totusi, am intrat intr-o zi pe situl lor ca sa vad programul de lucru si intamplator am vazut si un anunt cum ca era ultima zi pt depunerea cererii de trecere de la sistem real la norma... Asa ca am intrebat de cerere si mi s-a spus ce trebuie sa scriu. Asta a fost parca pe 30 ianuarie. Saptamana trecuta am decizia de impunere pe baza normei de venit.

#32
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postlunarul, on Mar 10 2008, 20:40, said:

Atunci cum afla daca depasesc cei 35000 EUR peste care se face trecerea la platitor de TVA?
.......

teoretic, te duci tu la ei si le spui :)
am inteles ca de curand au introdus ceva reglementari cum ca te pot trece ei automat la platitor daca depasesti 35k, fara sa te mai duci tu. dar tot n-au spus cum afla ca ai depasit :)

#33
GabrielaC

GabrielaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.06.2007
Salut
Intrebare intrebatoare: Din ce am inteles eu pana acum, daca PFA este si angajat, plateste impozit de 16% doar la 50% din norma anuala care am inteles ca este 18400 ron. Cu alte cuvinte plateste 1472 Ron/an sau 122,(6) Ron/luna. Corect pana aici? (Vorbim de IT Bucuresti, evident)

Dar CAS-ul de 6,5% din ce suma se plateste?
Din norma intreaga, din 50% din norma, sau din valoarea reala a veniturilor care este mai mare decat 18400 ron pe an dar mai putin de 35000Euro?

#34
Fritz

Fritz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.01.2004

View PostAndreiO2, on Feb 11 2008, 16:16, said:

- m-ar interesa cine stie ce CAEN-uri pentru a te incadra la "servicii informatice" fara sa risti sa fii trecut la impozit real in caz de control ? (se pare ca toti care au  fostul CAEN 7222 si desfasoara activitati de "editare software sau cosnultanta" au fost impozitati in sistem  REAL la control!!!
- stie cineva daca exista deja (ar fi trebuit sa fie) o lisat publica oficiala cu CAEN -urile rev 2 (care acum sunt 6201 - producere software, 6202 - consultatnta IT, 6203, management si gestiune masini calcul, 6209 - alte activitati in informatica necatalogate in celelalte CAEN-uri) care s-ar incadra la norma pe venit (am gasit pe net un document oficial - raspuns contestatie de la DGFP Brasov care spunea ca nu ar intra decat fostul 7260 - Alte activitati in informatica)

Cautand pe site-ul ANAF, se pare ca exista un nomenclator cu activități independente pentru care venitul net se poate determina pe baza normelor anuale de venit, pentru contribuabilii care își desfășoară activitatea individual potrivit prevederilor

http://anaf.mfinante...e_venit2003.htm

Deci eu n-am gasit nimic legat de IT / programare / calculatoare. :huh:

#35
lunarul

lunarul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.03.2008

View PostFritz, on Apr 15 2008, 09:50, said:

Deci eu n-am gasit nimic legat de IT / programare / calculatoare. :huh:
Eu am găsit:
"104. Servicii de informatică"

#36
sandyf_ro

sandyf_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.08.2007
salutare

si eu sunt pfa cu norma de venit pe zalau. la mine norma de venit pe IT este de 5000 pe an adica aprox 200 de euro  :D pe luna. si am de platit semestrial 200 de lei. super ok.

referitor la cum se tine evidenta la finante... in cazul meu de ex am incheiat un contract de servicii software cu o firma in urma caruia lunar emit o factura. Aceasta factura se inregistreaza in registrul firmei pentru care prestez serviciile si se vede lunar in balanta firmei (parca asa ii zice), balanta care din cate stiu pana in data de 25 a lunii trebie transmisa la finante... sa ma contrazica cineva daca ii bine ce zic...

acuma in cazul meu de exemplu diferenta ii f mare intre norma stabilita pe zalau si suma pe care am incheiat eu contractul... poate sa ma puna sa platesc retroactiv impozit pe ce am facut in plus? Dupa spusele doamnei de la finante... "fie ca faci 1 leu fie ca faci un miliard platesti la norma de venit...".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate