Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

PFA cu NORMA DE VENIT

- - - - -
  • Please log in to reply
1467 replies to this topic

#1459
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004

View PostSmarty, on 08 februarie 2021 - 16:47, said:

Venituri obţinute din străinătate
(1) Persoanele fizice prevăzute la art. 59 alin. (1) lit. a) şi cele care îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 59 alin. (2) datorează impozit pentru veniturile obţinute din străinătate.
(2) Veniturile realizate din străinătate se supun impozitării prin aplicarea cotelor de impozit asupra bazei de calcul determinate după regulile proprii fiecărei categorii de venit, în funcţie de natura acestuia.
(3) Pentru veniturile obţinute din străinătate de natura celor obţinute din România şi neimpozabile/scutite în conformitate cu prevederile prezentului titlu se aplică acelaşi tratament fiscal ca şi pentru cele obţinute din România.
(3^1) Prin excepţie de la alin. (2), în situaţia în care venitul net anual în România se determină pe baza normei de venit, pentru veniturile obţinute din străinătate de natura celor obţinute din România, venitul net anual obţinut în statul străin se determină în conformitate cu regulile prevăzute la art. 68 sau se raportează la venitul brut obţinut din statul străin, după caz.
modificare introdusă de LEGEA nr. 296 din 18 decembrie 2020 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1269 din 21 decembrie 2020


Atentie cei care aveti pfa la norma de venit si obtineti venituri din strainatate: conform noilor legi, pentru veniturile din strainatate impunerea se face sistem real chiar daca esti la norma...cel putin contabilul meu asa mi-a zis, inca sper sa nu fie adevarat Posted Image


Asta am auzit si eu. Deci orice leut din youtube, orice munca de freelancer - sistem real obligat/fortat? :/ Oy...mai poate confirma cineva?

#1460
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
Vin cu un update, in lipsa de alte informatii.

Articolul 67 ^1 din codul fiscal, Legea 227/2015 spune:
"Definirea veniturilor din România din activități independente
Veniturile obținute din activități independente desfășurate în România, potrivit legii, se consideră ca fiind obținute din România, indiferent dacă sunt primite din România sau din străinătate."

Cum definitia activitatii NU se schimba, eu tind sa cred ca venitul din activitati independente obtinut in Romania ca urmare a facturirlor emise catre firma din afara tarii sunt 'activitati in tara' si nu fac parte din exceptia de mai sus.

#1461
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Salutare!
Va rog sa-mi spuneti cum se poate plati impozitul pe 2019, cu banii din microgrant? Am pfa cu norma de venit.
Multumesc.Posted Image

#1462
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Am rezolvat.

#1463
sweetkiller9

sweetkiller9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.01.2014
Salutare, vreo actualizare pentru speta cu venituri din strainatate pe pfa norma de venit? acum am descoperit si eu asta si am client din afara RO... Mersi!

#1464
RazvIy

RazvIy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.02.2020
Si eu as fi interesat de subiect, am venituri din strainatate pe pfa norma de venit. Vreo actualizare? Ceva concret? Eu mi-am deschis anul acesta in mai PFA, contabila cu care am deschis nu mi-a spus nimic referitor la asa ceva. Activitatea o desfasor doar in Romania.

#1465
Smarty

Smarty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 03.04.2006

View PostImmortal, on 14 februarie 2021 - 15:23, said:

Vin cu un update, in lipsa de alte informatii.

Articolul 67 ^1 din codul fiscal, Legea 227/2015 spune:
"Definirea veniturilor din România din activități independente
Veniturile obținute din activități independente desfășurate în România, potrivit legii, se consideră ca fiind obținute din România, indiferent dacă sunt primite din România sau din străinătate."

Cum definitia activitatii NU se schimba, eu tind sa cred ca venitul din activitati independente obtinut in Romania ca urmare a facturirlor emise catre firma din afara tarii sunt 'activitati in tara' si nu fac parte din exceptia de mai sus.
sweetkiller9, RazvIy: Aveti raspunsul in postul 1460 de mai sus. Deocamdata nu se schimba nimic, vedem la anu

Edited by Smarty, 20 September 2021 - 13:33.


#1466
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 28.03.2011
Va rog opiniile Dvs. Cum e mai avantajos:

- micro-srl
- PFA norma de venit

Activitati intermediere vanzare servicii, contract de prestari servicii cu firma din SUA.

#1467
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
@all - si eu sunt in aceeasi situatie. PFA norma de venit. Am un singur client in UE catre care facturez. M-a notificat contabila ca s-a modificat Codul Fiscal. A intrebat la ANAF (in Bucuresti mind you) despre speta aceasta si nu au stiut sa raspunda. I-au spus sa trimit prin SPV intrebarea ca sa verifice concret cazul meu.
Problema este ca se va aplica retroactiv pe toate veniturile obtinute de cand a fost modificat Codul Fiscal.

Are cineva mai multe detalii? Banuiesc ca este mai avantajos micro decat PFA in sistem real.

Edited by El_Cid, 02 December 2021 - 17:49.


#1468
Goose

Goose

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.03.2003
are cineva un raspuns clar de la ANAF privind aceasta speta?

Multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate