Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Eoliene, energie eoliana

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13188 replies to this topic

#73
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007
O ideee.
Unde gasesc si eu tabla de cupru pentu bobine? sa fac trecerea spirei interioare catre exterior.
Nu gasesc.

#74
fitness4mind

fitness4mind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 16.08.2007
Multumesc @danpet, daca nu cer totusi prea mult, poate imi spui sursa unde pot gasi modul de calcul. Intr-adevar, energia potentiala pentru o diferenta de nivel de 6 metri e aceeasi, indiferent de numarul de generatoare. Cat despre turbina de firma, ultima oara cand am consultat preturile, perioada de amortizare se intindea mult prea mult ca sa ma mai intereseze. Si in plus, fiind pasionat de DIY, de multe ori am obtinut si eu si cunoscuti de-ai mei rezultate similare sau mai bune decat in cazul produselor conditionate de fabricatia in serie. In plus, si acest topic ma impulsioneaza sa incerc varianta artizanala, drept pentru care tin sa le multumesc forumistilor prezenti aici.

Poate ar fi o idee buna structurarea informatiilor in cadrul unui forum dedicat, cum am facut impreuna cu mai multi amici un forum de ambarcatiuni. Am mai citit topicul de-a lungul vremii, contine multe informatii utile, insa (inca) nu s-a ivit ocazia sa ma apuc de treaba. Pana atunci pun pe forum fisele tehnice ale celor 2 rasini (poliester si epoxy), pe care le putem gasi si pe web, si cand voi termina barca la care lucrez, am sa ma apuc de asa ceva. Avand acces la discretie la rasini, vreau sa fac cateva incercari, asa ca va trebui sa citesc cum sa fac infasurarile si restul, iar rezultatele am sa le pun aici.
Attached File  Polylite_440_M888.pdf   179.15K   324 downloads Attached File  Epiphen_RE_4020.pdf   59.5K   146 downloads

#75
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007
@fitness4mind uite aici http://translate.goo......eu/fallh.php
Ai cam tot pentru inceput.

#76
romel_best

romel_best

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 19.01.2008

View Postflorin.tanasa, on 3rd October 2009, 22:05, said:

@fitness4mind uite aici http://translate.goo......eu/fallh.php
Ai cam tot pentru inceput.


Iata niste poze cu o mica eoliana realizata dintr-un motor de floppy disk de 5" si o elice de ventilator de camera . Motorul scoate max 65 v in gol , curent mic evident si in jur de 8 v cu sarcina  10 leduri de la brichete stricate . Il folosesc pentru a alimenta un generator de ultrasunete pentru rozatoare si un far in care am montat 3 leduri .

Attached Files



#77
ruse-dan

ruse-dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 27.07.2009

View Postmcasa, on 3rd October 2009, 19:38, said:

O ideee.
Unde gasesc si eu tabla de cupru pentu bobine? sa fac trecerea spirei interioare catre exterior.
Nu gasesc.
    Eu iti propun sa nu mai pierzi timpul cu tabla de cupru in timp ce poti face trecerea cu mai multe fire emailate de grosimi mai mici. In functie de densitatea de curent si diametrul firului decizi cu cate fire sa treci peste bobina.
   Eu sunt din Bucuresti si avem o piata cu tot ce ne intereseaza pe noi adica iti poti face si avion. Se chiama Obor, pe langa sina de tren. Acolo am vazut si tabla de cupru. Cred ca avea 0,5 grosime, nu am masurat-o precis. Daca totusi vrei, ma pot interesa cat costa si o impartim. Poate mai vor si altii. Se parea ca are cat o coala de hartie A4.

#78
romel_best

romel_best

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 19.01.2008

View Postruse-dan, on 4th October 2009, 01:17, said:

Eu iti propun sa nu mai pierzi timpul cu tabla de cupru in timp ce poti face trecerea cu mai multe fire emailate de grosimi mai mici. In functie de densitatea de curent si diametrul firului decizi cu cate fire sa treci peste bobina.
   Eu sunt din Bucuresti si avem o piata cu tot ce ne intereseaza pe noi adica iti poti face si avion. Se chiama Obor, pe langa sina de tren. Acolo am vazut si tabla de cupru. Cred ca avea 0,5 grosime, nu am masurat-o precis. Daca totusi vrei, ma pot interesa cat costa si o impartim. Poate mai vor si altii. Se parea ca are cat o coala de hartie A4.


Eu cred ca folosind un ciocanel mic , de genul celui din vechiele truse de traforaj , si cu putina  atentie putem aduce capetele sarmei de bobinaj la dimensiuni mai mici . In mod cert nu 0.5 mm dar e ceva ..... si asta doar pe portiunea de trecere pe sub latura bobinei .

#79
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007
Multumesc, cum de nu m-am gandit la obor.
Si ideea cu mai multe firicele este buna.

#80
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007
Am vazut tabla de cupru groasa cred de 0,5mm si suprafata cam cat o coala A4 in Bricostore si Praktiker.
Ar mai fi o solutie de folosit tabla de conserva din alama care dupa ce a fost fasiata este cositorita.
Ideea este sa se obtina aceeasi rezistenta cu bucata de cupru care face trecerea.
Se mai poate folosi conductor litat unde se imparte sectiunea totala cunoscuta la numarul de "lite".

Edited by florin.tanasa, 04 October 2009 - 11:35.


#81
gabifo

gabifo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 27.03.2009

View Postmcasa, on 4th October 2009, 12:29, said:

Multumesc, cum de nu m-am gandit la obor.
Si ideea cu mai multe firicele este buna.
Pt. cei care doresc tabla 0.5 mm Cu, suprafete mici, gratis, dati-mi adresele si va trimit prin posta, fara probleme.

#82
ruse-dan

ruse-dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 27.07.2009

View Postflorin.tanasa, on 4th October 2009, 12:35, said:

Am vazut tabla de cupru groasa cred de 0,5mm si suprafata cam cat o coala A4 in Bricostore si Praktiker.
Ar mai fi o solutie de folosit tabla de conserva din alama care dupa ce a fost fasiata este cositorita.
Ideea este sa se obtina aceeasi rezistenta cu bucata de cupru care face trecerea.
Se mai poate folosi conductor litat unde se imparte sectiunea totala cunoscuta la numarul de "lite".
Doresc sa te intreb daca am aplica metoda lui Romel_best prin aplatizarea conductorului cu un ciocanel, crezi ca i s-ar reduce sectiunea la firul de trecere peste bobina ?   Metoda aceasta ar fi buna pentru a evita lipitura in interiorul statorului. Multumesc !

#83
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007

View Postruse-dan, on 5th October 2009, 01:04, said:

Doresc sa te intreb daca am aplica metoda lui Romel_best prin aplatizarea conductorului cu un ciocanel, crezi ca i s-ar reduce sectiunea la firul de trecere peste bobina ?   Metoda aceasta ar fi buna pentru a evita lipitura in interiorul statorului. Multumesc !
Ma tem ca prin lovire cu ciocanul sa nu devina friabila.
Se poate incerca intr-o menghina, intre doua bucati de cornier sau prin calandrare (doua role suprapuse).

Edited by florin.tanasa, 05 October 2009 - 08:30.


#84
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007
Au raspuns cei de la Polydis:
"Referitor la Rasina de care vorbiti dvoastra , va informam ca nu avem corespondenta in gama de produse, care sa indeplineasca caracteristicile cerute ."
Am intrebat daca sunt diferente mari la caracteristicile rasinilor epoxidice comercializate de ei si Epojet Attached File  367_Epojet_ro.pdf   61.64K   137 downloads.
Se pare ca nu degeaba este asa scumpa rasina Epojet.

#85
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postruse-dan, on 5th October 2009, 01:04, said:

Doresc sa te intreb daca am aplica metoda lui Romel_best prin aplatizarea conductorului cu un ciocanel, crezi ca i s-ar reduce sectiunea la firul de trecere peste bobina ?   Metoda aceasta ar fi buna pentru a evita lipitura in interiorul statorului. Multumesc !
Eu am folosit metoda de aplatizare a unui conductor de cupru,cu ani in urma,pt a inseria acumulatori NiCd si NiMH.Acele pachete de acu lucrau la curenti de 10-15A.
Am folosit conductor electric de 1,5 si 2,5 mmp ,un ciocan normal si o menghina pe care bateam.Iese curbat,dar se indreapta cu un patent sau tot cu ciocanul.Apoi cositorit.
E foarte simplu sa incercati si sa vedeti singuri rezultatul... :)

#86
arcadius

arcadius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,698
  • Înscris: 28.01.2009

View Postflorin.tanasa, on 5th October 2009, 09:30, said:

Ma tem ca prin lovire cu ciocanul sa nu devina friabila.
Se poate incerca intr-o menghina, intre doua bucati de cornier sau prin calandrare (doua role suprapuse).
salut ,
eu am facut o proba cu simle lovituri de ciocan se intinde f bine si am ajuns chiar si la 0,4mm -0,5mm cuprul e f moale si se intinde simplu si nu devine casant puteti incerca si voi,  e bine si cu tabla  doar lipituri trebuie facute ,iata si pozele .
va mai pun o poza cu stator de la un flapi mai vechi  imi place forma bobinelor  .


ce parere aveti?

Attached Files


Edited by arcadius, 05 October 2009 - 18:11.


#87
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007
O sa incerc si eu mai intai cu "ciocanul", sa vad daca pot aduce "sarma" de fi 2,5 la 0.5 grosime si lata de 10.

#88
arcadius

arcadius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,698
  • Înscris: 28.01.2009

View Postmcasa, on 5th October 2009, 20:56, said:

O sa incerc si eu mai intai cu "ciocanul", sa vad daca pot aduce "sarma" de fi 2,5 la 0.5 grosime si lata de 10.
se poate dar mai intai exerseaza cu un capat de fir si pe urma faci direct pe bobina.
as puteam sa construesc o masina de intins sirma de cat vrea fiecare prin doua bacuri care sa se regleze la grosimea dorita si se trece sirma prin  acele bacuri gen zdrobitor de struguri cred ca maiti inteles ce vreu sa spun asa iese perfect. bafta

Edited by arcadius, 05 October 2009 - 21:38.


#89
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
cred ca si cu ciocanu si cu "facaletul" sa labarteaza in doua directii si recomandabil ar fi sa se lateasca dar sa nu se lungeasca, ca sa fie constanta sectiunea.

#90
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007

View Postblimpyway, on 6th October 2009, 01:58, said:

cred ca si cu ciocanu si cu "facaletul" sa labarteaza in doua directii si recomandabil ar fi sa se lateasca dar sa nu se lungeasca, ca sa fie constanta sectiunea.

Aia este sigur se si lungeste.  :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate