Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Eoliene, energie eoliana

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13188 replies to this topic

#55
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007

View Postsulari_adrian, on 30th September 2009, 16:03, said:

Salutare tuturor !

Am reusit sa instalez noul invertor de la 24V si acumulatorii in gel, imi pare rau dar am uitat  aparatul foto acasa si nu am  poze.
Problema este alta in schimb. Inainte, cu acelasi stator-generator-roata, dar cu alt regulator, scoteam 40V si 3 A constant, aveam 3 consumatori, care functionau non-stop, insumind 72 watti - 220V (prin intermediul unui invertor de UPS) si din cind in cind mai arunca si curent pe rezistenta de diversiune. Dupa ce am efectuat din nou trecerea la 24V (a mai fost la 24 de volti dar nu aveam aparate de masura)am incarcare doar 3,5-4 Amperi (la 27,3V) iar generatorul trage sa "moara", deci, este frinat puternic, pot consuma doar 55 Watti, la 220V, fara sa scot curent si din baterii.

Care ar putea fi problema ? Mentionez ca statorul este format din 9 bobine (3-faze, legat in stea), 80 de spire/bobina, sectiune 2mmp.
Daca debitul nu scazut atunci ai rezistenta interna mai mica decat cea necesara.
Ar trebui sa maresti cuplul, sa faci roata cea mica de pe axul cu generatorul mai mare chiar daca va scade turatia vei acoperi turatia necesara tinand cont ca inainte incarcarea era la 36V.
Ce poti sa mai faci este sa inseriezi o rezistenta pe partea de cc. ca sa maresti rezistenta de linie si va lasa sa creasca turatia la generator.

LE> Ai putea sa folosesti sectiune mai mica. La tine merge 4-5A/mmp deoarece nu-l raceste vantul.

Edited by florin.tanasa, 30 September 2009 - 15:15.


#56
arcadius

arcadius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,698
  • Înscris: 28.01.2009

View Postsulari_adrian, on 30th September 2009, 16:03, said:

Salutare tuturor !

Am reusit sa instalez noul invertor de la 24V si acumulatorii in gel, imi pare rau dar am uitat  aparatul foto acasa si nu am  poze.
Problema este alta in schimb. Inainte, cu acelasi stator-generator-roata, dar cu alt regulator, scoteam 40V si 3 A constant, aveam 3 consumatori, care functionau non-stop, insumind 72 watti - 220V (prin intermediul unui invertor de UPS) si din cind in cind mai arunca si curent pe rezistenta de diversiune. Dupa ce am efectuat din nou trecerea la 24V (a mai fost la 24 de volti dar nu aveam aparate de masura)am incarcare doar 3,5-4 Amperi (la 27,3V) iar generatorul trage sa "moara", deci, este frinat puternic, pot consuma doar 55 Watti, la 220V, fara sa scot curent si din baterii.

Care ar putea fi problema ? Mentionez ca statorul este format din 9 bobine (3-faze, legat in stea), 80 de spire/bobina, sectiune 2mmp.

LE Turatia generatorului a scazut cu cca 30%, dupa aprecierea mea.
te salut si imi place reusita ta la mine aici am pe aproape o manastire care are un rau asemanator cu altau,dupa ce le termin eoliana vreu si eu sa le fac o hidrocentrala .
din punctul meu de vedere iti propun sai faci jghiabul mai lat  inclusiv si roata sai castigi forta automat creste si turatia de care ai nevoie cat mai lat posibil ,ai putea sa mai faci inca o roata ca asta pe care o ai si o prizi de acelasi ax lipita de roata veche . bafta si por la treaba ,te saluta arcadius COSTEL .

Edited by arcadius, 30 September 2009 - 16:31.


#57
sulari_adrian

sulari_adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 26.01.2008

View Postarcadius, on 30th September 2009, 17:28, said:

te salut si imi place reusita ta la mine aici am pe aproape o manastire care are un rau asemanator cu altau,dupa ce le termin eoliana vreu si eu sa le fac o hidrocentrala .
din punctul meu de vedere iti propun sai faci jghiabul mai lat  inclusiv si roata sai castigi forta automat creste si turatia de care ai nevoie cat mai lat posibil ,ai putea sa mai faci inca o roata ca asta pe care o ai si o prizi de acelasi ax lipita de roata veche . bafta si por la treaba ,te saluta arcadius COSTEL .
merci si spor la treaba si tie !
anul viitor vreau sa dublez jgheabul si sa fac un nou stator, cu performante mai ridicate, si pentru asta am nevoie de ajutorul vostru.

Florine, debitul apei a fost acelasi (lucrarile de instalare a bateriilor si a regulatorului au durat cca 2 ore), cit despre rezistenta care sa o pun in linie - nu stiu cum sa fac si ce valoare sa aibe.

va multumesc anticipat ! :)

#58
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007

View Postsulari_adrian, on 30th September 2009, 18:08, said:

...
Florine, debitul apei a fost acelasi (lucrarile de instalare a bateriilor si a regulatorului au durat cca 2 ore), cit despre rezistenta care sa o pun in linie - nu stiu cum sa fac si ce valoare sa aibe.
...
Ar trebui o rezistenta 1ohm pentru inceput.
Sau leaga in triunghi statorul ca sa-l lasi sa-i mai urce turatia ori deconecteaza pentru inceput o faza, si vezi ce obtii, si apoi adoua acum va merge in monofazat.
Tu ai rezistenta interna mare iar reactia indusului este puternica ar mai fi varianta sa cresti intrefierul. Cat este la tine?
Acelasi efect se obtine si la elice atunci cand din dorinta de al face sa incarce repede elicea nu prinde portanta.

Edited by florin.tanasa, 30 September 2009 - 19:04.


#59
sulari_adrian

sulari_adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 26.01.2008

View Postflorin.tanasa, on 30th September 2009, 20:02, said:

Ar trebui o rezistenta 1ohm pentru inceput.
Sau leaga in triunghi statorul ca sa-l lasi sa-i mai urce turatia ori deconecteaza pentru inceput o faza, si vezi ce obtii, si apoi adoua acum va merge in monofazat.
Tu ai rezistenta interna mare iar reactia indusului este puternica ar mai fi varianta sa cresti intrefierul. Cat este la tine?
Acelasi efect se obtine si la elice atunci cand din dorinta de al face sa incarce repede elicea nu prinde portanta.
statorul nu il mai pot lega in triunghi deoarece legaturile sint facute in interior. intrefierul la mine este de cca 22 mm.
partea cu marirea inrefierului nu ar fi o problema dar mai explica-mi un pic cum ar fi si cu inserarea rezistentei/rezistentelor.

#60
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007

View Postsulari_adrian, on 30th September 2009, 20:12, said:

statorul nu il mai pot lega in triunghi deoarece legaturile sint facute in interior. intrefierul la mine este de cca 22 mm.
partea cu marirea inrefierului nu ar fi o problema dar mai explica-mi un pic cum ar fi si cu inserarea rezistentei/rezistentelor.
Ok. Atunci cel mai simplu ar fi sa scoti fazele si scade imediat tensiunea medie redresata astfel vei obliga sa mai creasca turatia.
Rezistenta vine inseriata pe partea de c.c. intre baterie si puntea de diode (de exemplu pe +). Ea trebuie sa aiba puterea necesara ca sa duca curentul de incarcare. Rolul ei este sa cada o parte din tensiune pe ea, binenteles vor fi si pierderi (9W la 3A curent de incare si rezistenta de 1 ohm) dar va permite sa creasca turatia si sa treci de punctul critic.
Rezistenta cea mai la indemana ar fi becul auto dar numai pentru teste nu si definitiv.
Un bec auto de 60W/12V ar trebui sa aiba P=UxI=UxU/R=>R=U2/P=144/60=2,4 ohmi dar are rezistenta cam mare si sunt sanse sa se arda  daca caderea de tensiune pe el este mai mare de 14V ai putea sa faci conexiuni serie-paralel.

LE>Incerca cu un bec auto intai. Pana la 5A ar trebui sa reziste, iar la 3A ar trebui sa ai o cadere de tensiune 7,2V pe el.

Edited by florin.tanasa, 30 September 2009 - 19:36.


#61
arcadius

arcadius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,698
  • Înscris: 28.01.2009

View Postsulari_adrian, on 30th September 2009, 20:12, said:

statorul nu il mai pot lega in triunghi deoarece legaturile sint facute in interior. intrefierul la mine este de cca 22 mm.
partea cu marirea inrefierului nu ar fi o problema dar mai explica-mi un pic cum ar fi si cu inserarea rezistentei/rezistentelor.

fati singur o rezistenta dintrun resou prin tatonare pana opti turatia dorita  o infasori pe o ceramica.

#62
Incepator1

Incepator1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.02.2004
Mai acum cateva luni am cerut o oferta de panouri solare.Asta am primt de la ei.Preturi ptr 2 panouri a 40W si cealalta oferta 6 panouri de 40W
BN-40D (40W Mono)x2 USD80.00 USD160.00
SUBTOTAL USD160.00
POST CHARGE USD158.00
TOTAL AMOUNT USD318.00

  SOLAR MODULE PC(S)   FOB SHANGHAI
BN-40D (40W / 12V)x 6 USD80.00 USD480.00
POST CHARGE USD305.00                       TOTAL AMOUNT USD785.00
Eu cred ca preturile sunt rezonabile si ar completa de minune o instalatie eoliana.Transport pana in fata usi cu DHL-ul parca.

Edited by Incepator1, 01 October 2009 - 08:48.


#63
likutza

likutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 25.02.2009
Uite s-a mai apucat unu sa isi faca morisca :lol:  :lol:  :lol: .Ieri am trecut pe langa ele cand ma intorceam acasa.Sunt eolienele de la Fantanele-Constanta,o sa fie cel mai mare parc din Europa si al doilea din lume cu 600MW putere instalata(de aici deduc ca in zona stam bine la vant ca nu le puneau ei la intamplare fara niste studii)Acestea sunt o parte din ele ca sunt asezate pe mai multe dealuri si nu se vad toate dar se vedea ca mai au de construit la final vor fi 250 de astfel de mori.Sunt ''micute'' au 100m inaltime si elica 100m diametru.

Attached Files


Edited by likutza, 01 October 2009 - 10:37.


#64
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007
Impresionant.
Judetul Constanta si cu Tulcea sunt favorizate din acest punct de vedere.

#65
Incepator1

Incepator1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.02.2004

View Postarcadius, on 30th September 2009, 09:07, said:

nu nici un fel de plitura de (metal) nu e buna poti proba ia o tabla de aluminiu si treceo peste magnet  si vei simti ca o infranare.

eu nu pun pilitura ci praf de marmura strecurat pritro sita f fina ,din cauza ca am observat bucatele de marmura .
Dar daca ai monta niste mieji de lemn in interiorul bobinelor,pe post de distantiere ,iar dupa turnarea statorului le-ai elimina nu ar face bine la racirea statorului?
Nu stiu ,poate poti avea chiar si un "fluierat".....:)...gratis :)

Edited by Incepator1, 01 October 2009 - 21:34.


#66
arcadius

arcadius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,698
  • Înscris: 28.01.2009

View Postmcasa, on 30th September 2009, 14:42, said:

Aaaaa
Pai spune asa, o bob. are 0.5kg 18 bucati la numar, grosimea "sarmei" 2,5mm. 50 sp./bob.
Eu le-am bobinat la 10mm grosime bob. dar cand le-am desfacut s-au mai "cracanat" si acum au 12-13 mm.
salut scriu asta pentru cei ce nu au bobinat inca deci in timp ce se bobineaza la un rind de spire e binen  sa mai dati cu picatura e foarte buna si se lipesc spirele intre ele  veti vedea asta dupa ce le desfaceti nu se mai desfac probat de mine.
bafta

View Postlikutza, on 1st October 2009, 11:35, said:

Uite s-a mai apucat unu sa isi faca morisca :lol:  :lol:  :lol: .Ieri am trecut pe langa ele cand ma intorceam acasa.Sunt eolienele de la Fantanele-Constanta,o sa fie cel mai mare parc din Europa si al doilea din lume cu 600MW putere instalata(de aici deduc ca in zona stam bine la vant ca nu le puneau ei la intamplare fara niste studii)Acestea sunt o parte din ele ca sunt asezate pe mai multe dealuri si nu se vad toate dar se vedea ca mai au de construit la final vor fi 250 de astfel de mori.Sunt ''micute'' au 100m inaltime si elica 100m diametru.
eu locuesc la 20km dist de ele asa ca am vant . :D
mai am 3 moristi asemanatoare undeva si mai aproape de mine linga baia la doaua cantoane la 10km.

View PostIncepator1, on 1st October 2009, 22:32, said:

Dar daca ai monta niste mieji de lemn in interiorul bobinelor,pe post de distantiere ,iar dupa turnarea statorului le-ai elimina nu ar face bine la racirea statorului?
Nu stiu ,poate poti avea chiar si un "fluierat".....:)...gratis :)
daca ei o dioda si nu o prinzi de un radiator sau de o bucata de marmura  si o lasi in vant unde ai racirea mai buna acolo unde e prinsa cu un radiator, sau o lasi in aer ?cam asa ceva miai scris tu cu acel lemn in mijlocul bobinei .

Edited by arcadius, 01 October 2009 - 21:49.


#67
likutza

likutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 25.02.2009
In sfarsit am terminat de pregatit statorul pentru turnare. :rolleyes: Cred ca am o luna de cand l-am inceput.Am refacut capetele de bobina cu banda de cupru(multumiri pe aceasta cale celui care m-a ajutat) si diferenta e clara.Daca torn exact cata rasina trebuie nu am cum sa il scot mai gros de 14mm.Apropo de rasina am vazut postul din urma a lui fitnes4mind si am luat legatura cu cei de la polidis si am comandat 2kg de rasina.Luni mi-o trimit si marti ajunge.Ma gandeam ca jumtate de kg sa o folosesc pt probe ca nu am mai turnat niciodata.Cred ca imi ajunge 1.5kg la stator.Apoi va urma ''greul'',turnarea.Sper sa iasa totul bine :worthy: .

Attached Files


Edited by likutza, 02 October 2009 - 15:42.


#68
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007

View Postlikutza, on 2nd October 2009, 16:39, said:

In sfarsit am terminat de pregatit statorul pentru turnare. :rolleyes: Cred ca am o luna de cand l-am inceput.Am refacut capetele de bobina cu banda de cupru(multumiri pe aceasta cale celui care m-a ajutat) si diferenta e clara.Daca torn exact cata rasina trebuie nu am cum sa il scot mai gros de 14mm.Apropo de rasina am vazut postul din urma a lui fitnes4mind si am luat legatura cu cei de la polidis si am comandat 2kg de rasina.Luni mi-o trimit si marti ajunge.Ma gandeam ca jumtate de kg sa o folosesc pt probe ca nu am mai turnat niciodata.Cred ca imi ajunge 1.5kg la stator.Apoi va urma ''greul'',turnarea.Sper sa iasa totul bine :worthy: .
Vezi ca a meritat sa te complici cu tabla de cupru.
A iesit frumos.
Am luat legatura si eu cu cei de la Polydis si am cerut detalii comparativ cu Epojet.

#69
likutza

likutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 25.02.2009

View Postflorin.tanasa, on 2nd October 2009, 22:07, said:

Am luat legatura si eu cu cei de la Polydis si am cerut detalii comparativ cu Epojet.
.............


Mie cei de la polidis mi-au zis ca la rasina poliesterica raportul intaritor/rasina este de 1.5g intaritor la 100g rasina asta ar insemna un raport de 1/66 si nu 1/20 cum ati folosit dumneavoastra?Asta ar explica intarirea rapida a rasinii???

#70
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007

View Postlikutza, on 3rd October 2009, 09:08, said:

Mie cei de la polidis mi-au zis ca la rasina poliesterica raportul intaritor/rasina este de 1.5g intaritor la 100g rasina asta ar insemna un raport de 1/66 si nu 1/20 cum ati folosit dumneavoastra?Asta ar explica intarirea rapida a rasinii???
Binenteles ca asta este una din cauzele principale dar acest raport difera de la rasina la rasina.
Eu am sa folosesc de acum numai rasina epoxy chiar daca este mai scumpa decat cea poliesterica merita din punct de vedere a calitatii.
Mai sunt si alte motive.

#71
fitness4mind

fitness4mind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 16.08.2007
Intr-adevar, ceea ce am scris acum cateva zile se referea la modul in care se folosesc rasinile la constructia de barci, unde de obicei e nevoie de o rasina mai vascoasa. La impregnarea statorului unei eoliene cred ca rasina ar trebui lasata netixotropizata, ca sa se difuzeze in toate spatiile, si in plus pentru disiparea caldurii, dupa cum bine a observat blimpyway. Avantajul rasinii epoxidice este ca nu se contracta la polimerizare precum cea poliesterica, neavand stiren in compozitie. Importanta in timpul lucrului e lipsa umezelii, fiindca daca-si trage apa intaritorul de la epoxy, polimerizarea e compromisa.

Am o mica intrebare la adresa cunoscatorilor: unde pot gasi un model de calcul al puterii pe care o poate furniza o micro-hidrocentrala artizanala, pentru un curs de apa cu debit de 3 litri/secunda si o diferenta de nivel de 6 metri? Eventual cateva generatoare etajate, fiecare sa preia caderea de apa de la cel din amonte. Parerea mea e ca ar rezulta o putere suficienta pentru un consum casnic de 2-3 kwh pe zi, daca gresesc, corectati-ma :).

#72
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Am o mica intrebare la adresa cunoscatorilor: unde pot gasi un model de calcul al puterii pe care o poate furniza o micro-hidrocentrala artizanala, pentru un curs de apa cu debit de 3 litri/secunda si o diferenta de nivel de 6 metri? Eventual cateva generatoare etajate, fiecare sa preia caderea de apa de la cel din amonte. Parerea mea e ca ar rezulta o putere suficienta pentru un consum casnic de 2-3 kwh pe zi, daca gresesc, corectati-ma :).[/quote]
Ai apreciat corect:
P(electrica in W)=H(m)*Q(l/s)*5
       in cazul tau:
6*3*5=90W
90W*24ore=2.16kWh pe zi.
Calcul valabil pt o microturbina de fabrica (cu randament bun).Depinde cat de mult te poti apropia de acest randament,cu o turbina home-made.

Edited by scheleton, 03 October 2009 - 15:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate