Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mod de a construi peretele si izolatia peretelui

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
tevion2005

tevion2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 06.09.2006
Salutare tuturor forumistilor,

Intentionez sa incep in primavara constructia unei case si as vrea sa ma sfatuiesc cu voi asupra modului de constructie afisat in poza atasata (adica zidarie din caramida exterior+polistiren+caramida interior)....Avantaje si dezavantaje..
Cum e mai bine sa fie facuta izolatia peretilor (pe exterior, ...intre caramizi sau interior-exterior)
Atept sfaturile voastre...

Attached Files


Edited by as xxl, 16 January 2008 - 20:47.


#2
reshizzo

reshizzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.10.2007
eu as spune din exterior .. ca sa respire mai bine!

#3
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
si eu zic tot din exterior

#4
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Nu vad care-i avantajul intre a pune polistirenul intre doua caramizi fata de a-l pune direct pe exterior? Ca dezavantajele par a fi materiale si manopera suplimentare pentru varianta cu doua straturi de caramizi.

#5
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

View Posttevion2005, on Jan 11 2008, 20:45, said:

Salutare tuturor forumistilor,

Intentionez sa incep in primavara constructia unei case si as vrea sa ma sfatuiesc cu voi asupra modului de constructie afisat in poza atasata (adica zidarie din caramida exterior+polistiren+caramida interior)....Avantaje si dezavantaje..
Cum e mai bine sa fie facuta izolatia peretilor (pe exterior, ...intre caramizi sau interior-exterior)
Atept sfaturile voastre...
Misto,asta ca sa citez un nabab celebru, la fel am zis si eu prima data pina am discutat cu arhitectul si structuristul iar acestia miau spus ca acel perete facut dupa polistiren va crapa because nu are stilpi de rezistenta asta una la mina a doua este foarte foarte scuma solutia fata de zid normal placat cu polistiren iar in interior  rigips cu vata minerala .
In Spania si  Italia se face aproximativ ca in poza arata de tine cu folosesc polistirenul ci lasa pur si simplu spatiul gol intre ziduri astfel se creeaza o pelicula de aer care functioneaza ca si la termos asta am aflat-o de la un prieten care lucreaza in Spania.

#6
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 15.10.2006

View Postsith, on Jan 13 2008, 14:06, said:

Misto,asta ca sa citez un nabab celebru, la fel am zis si eu prima data pina am discutat cu arhitectul si structuristul iar acestia miau spus ca acel perete facut dupa polistiren va crapa because nu are stilpi de rezistenta asta una la mina a doua este foarte foarte scuma solutia fata de zid normal placat cu polistiren iar in interior  rigips cu vata minerala .
In Spania si  Italia se face aproximativ ca in poza arata de tine cu folosesc polistirenul ci lasa pur si simplu spatiul gol intre ziduri astfel se creeaza o pelicula de aer care functioneaza ca si la termos asta am aflat-o de la un prieten care lucreaza in Spania.

Da, si eu am inteles ca asa se fac si case in Anglia. Pe exterior se pune caramida aparenta (clincher) care nu se mai tencuieste.
Ceva nu inteleg: solutia cu vata minerala pe interior mi se cam pare o prostie.
De ce: trebuie sa-i pui barierea contra vaporilor de apa, asa ca dispar avantajele casei din caramida privind respiratia peretilor.
Cred ca este mult mai ieftin sa pui un polistiren mai gros in exterior, chiar si mai bine.
Daca opinia mea este gresita, corecteaza-ma.

#7
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Sorry acum am vazut este vorba de vata balzatica ce are rolul de a izola termic ,fonic lasa peretele sa respire  si este un material cu o radioactuivitate mai scazuta decit polistirenul,asa mia spus arhitectul si sincer il cred ca m-am interesat si eu de caracteristicile acestui produs,in plus mai scapi de o parte mare manopera si o si mai mare parte de materiale mai scutesti niste operatiuni de finisare a peretelui in plus instalatiile sunt muuult mai usor de facut ma refer in special la cea electrica cam aste asunt motivele principale.

#8
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 15.10.2006

View Postsith, on Jan 13 2008, 14:39, said:

Sorry acum am vazut este vorba de vata balzatica ce are rolul de a izola termic ,fonic lasa peretele sa respire  si este un material cu o radioactuivitate mai scazuta decit polistirenul,asa mia spus arhitectul si sincer il cred ca m-am interesat si eu de caracteristicile acestui produs,in plus mai scapi de o parte mare manopera si o si mai mare parte de materiale mai scutesti niste operatiuni de finisare a peretelui in plus instalatiile sunt muuult mai usor de facut ma refer in special la cea electrica cam aste asunt motivele principale.

Nu am inteles bine atunci care este structura peretelui la tine.
Te intreb ca am vazut niste cazuri de mari "arhitecti" care au pus la clienti cu bani multi polistiren "EXTRUDAT" pe exterior.
Rezultatele sunt lesne de asteptat atata vreme cat chiar producatori de polistiren contraindica placarea cu polistiren extrudat a peretilor.

#9
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

View Postcipaul, on Jan 13 2008, 21:07, said:

Nu am inteles bine atunci care este structura peretelui la tine.
Te intreb ca am vazut niste cazuri de mari "arhitecti" care au pus la clienti cu bani multi polistiren "EXTRUDAT" pe exterior.
Rezultatele sunt lesne de asteptat atata vreme cat chiar producatori de polistiren contraindica placarea cu polistiren extrudat a peretilor.
Structura peretelui este din exterior inspre interior astfel:tencuiala,tinci,zid caramida 38.,25 cm cum are omul,vata balzatica ,placa rigips,var.
Dupa cum vezi polistirenul lipseste.

#10
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postsith, on Jan 14 2008, 10:43, said:

Structura peretelui este din exterior inspre interior astfel:tencuiala,tinci,zid caramida 38.,25 cm cum are omul,vata balzatica ,placa rigips,var.
Dupa cum vezi polistirenul lipseste.
fara folie din aia metalizata pe nicaieri?

#11
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 15.10.2006

View Postsith, on Jan 14 2008, 09:43, said:

Structura peretelui este din exterior inspre interior astfel:tencuiala,tinci,zid caramida 38.,25 cm cum are omul,vata balzatica ,placa rigips,var.
Dupa cum vezi polistirenul lipseste.

Adica sa faci izolatia doar pe interior?
Dupa cate stiu asa ceva este contraindicat. Eu prefer oricand polistirenul pe exterior decat asa ceva. Este si polistiren care permite difuzia vaporilor de apa exact ca un perete de caramida dar mult mai scump.
Intereseazata f. bine inainte dar mie nu mi se pare deloc in regula solutia pe care a ales-o arhitectul tau.

#12
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Nu as vrea sa folosesc polistiren,deja l-am folosit sub pardoseala am pitici pe creier ce vreti. :cursing:

#13
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 15.10.2006

View Postsith, on Jan 14 2008, 21:06, said:

Nu as vrea sa folosesc polistiren,deja l-am folosit sub pardoseala am pitici pe creier ce vreti. :cursing:

Puneti vata pe exterior.
Vezi ce foloseste "druid" la casa lui ecologica.
Sunt destule alternative.

#14
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

View Postcipaul, on Jan 14 2008, 21:08, said:

Puneti vata pe exterior.
Vezi ce foloseste "druid" la casa lui ecologica.
Sunt destule alternative.
Pai tocmai de aia nu pot sa o pun pe vata pe exterior din cauza ca este sensibila la umezeala, am vazut dar nu m-a convins.

#15
gabyte

gabyte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 12.04.2005
sith - izolatia termica (polistirenul in cazul nostru) se pune pe exterior pentru muta punctul de condens din zidarie in polistiren, astfel evitand igrasia. un perete de zidarie neizolat este predispus la condens. O izolatie pe interior cu vata minerala pe interior se face in cazul placarii cu gips carton si este o protectie suplimentara fata de cea ext.

Sfatul meu este sa pui un polistiren de 10cm peste zidarie si atat. Vata minerala cu gips carton pe interior este sensibila la socuri, cuie, agatari de diverse aplice/tablouri/rafturi/corpuri suspendate.

#16
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

View Postgabyte, on Jan 16 2008, 11:23, said:

sith - izolatia termica (polistirenul in cazul nostru) se pune pe exterior pentru muta punctul de condens din zidarie in polistiren, astfel evitand igrasia. un perete de zidarie neizolat este predispus la condens. O izolatie pe interior cu vata minerala pe interior se face in cazul placarii cu gips carton si este o protectie suplimentara fata de cea ext.

Sfatul meu este sa pui un polistiren de 10cm peste zidarie si atat. Vata minerala cu gips carton pe interior este sensibila la socuri, cuie, agatari de diverse aplice/tablouri/rafturi/corpuri suspendate.
Am mai auzit aceasta poveste, nu stiu momentan cum o sa procedez dar cred ca voi face un compromis cu polistirenul asta,merci de sfat. :peacefingers:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate