Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Gramatica Limbajului Audiovizual

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#1
demyco79

demyco79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.12.2006
Stie cineva unde gasesc aceasta carte: "Gramatica Limbajului audiovizual" sau daca o are cineva si o vinde sau poate sa-i faca o copie - sunt amator de asa ceva contracost.

#2
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
hai ca m-ai  facut curios.ce contine aceasta carte? :huh:
o alta gramatica decat cea a limbii romane?

#3
demyco79

demyco79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.12.2006
intra aici si ai sa te convingi: http://www.sttcr.org...ticolul_05.html

#4
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
okay...link-ul respectiv nu-mi  raspunde la intreabare.(parerea mea, cred ca este o aparitie. a vreunui domn ce avea nevoie sa scoata o carte ptr "palmares" sau in alt interes SAU sa-i educe pe cei care nu  au invatat gramatica in clasele gimnaziale  :P - parerea mea, ma repet )
daca reusesti sa dai de cartea asta, te rog sa vii cu  cateva exemple care "ataca" gramatica lb. noastre  ;)

good lock!

#5
SohoNYC

SohoNYC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 19.12.2007
ozzyboy, nu ai inteles, sau te prefaci ca nu intelegi, nu are nici cea mai mica legatura cu gramatica limbii romane.
Titlul este foarte sugestiv, spune clar despre ce este vorba, omul ti-a aratat si coperta cartii.
Este un titlu usor metaforic, se incearca o comparatie cu o carte de gramatica, pt ca este foarte complexa si explicita.
Este o carte despre tot ce tine despre planurile de filmare, incadraturi, asezarea camerelor si a personajelor in cadru, combinatii de tot felul a cadrelor, termeni foarte specifici explicati si exemplificati, iluminare, sonorizare, si multe altele, folositoare atat in televiziune cat si in cinematogafie, foarte detaliate.
Este o carte de referinta, foarte rara, o carte cu circuit inchis, mai mult prin televiziuni se gaseste.

Spre norocul meu, gratie unui bun prieten, mi-a parvenit si mie acea carte.
Este extrem de interesanta, este utila atat incepatorilor cat si avansatilor.
Daca ajungi sa stapanesti tot ce scrie acolo, te poti numi profesionist.
Din pacate, demyco79, poate suna egoist din partea mea, dar nu cred ca ti-o pot da, nici macar contra cost.

Edited by Mtz, 11 January 2008 - 14:13.


#6
demyco79

demyco79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.12.2006
'SohoNYC' - ma bucur ca stii despre ce vb, si nu-mi pare rau ca n-o poti da nici macar contracost. Stiu ca este foarte rara, si din cauza asta am si scris pe forum aici, in speranta ca o are cineva, si este deacord s-o imprumute contracost.
Iar pentru "ozzyboy", vad ca n-ai inteles ceea ce am scris si argumentat nici a doua oara.

Sa aveti o zi buna, si poate, totusi, are cineva aceasta carte de dat mai departe.

#7
SohoNYC

SohoNYC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 19.12.2007
Chiar nu inteleg de ce mi-a editat Mtz postul.
In continuare explicam de ce nu o pot da nici contra cost, eram dator sa detaliez, nu am folosit limbaj trivial, nu am lovit in nimeni.
Hai sa zicem ca ultima fraza trebuia stearsa, era putin mai dura, dar pana acolo, in care spuneam ca in acest domeniu este o jungla si ca este o continua lupta, nu vad cu ce gresisem.

demyco79, o sa ma mai gandesc, dar nu promit.
Poate o sa-ti scriu totusi pe privat, sa vedem ce rezolvam.
O zi buna tuturor.

#8
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
ti-o vand eu! am mai multe chiar! faceti o lista si acord discount! nu glumesc!

#9
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Zenus si tu vrei sa te credem ca o ai ? Pai tu nu ai citit ce a spus omul din jungla ? SUNT FOARTE RARE. Daca ajungi sa pui mana pe asa ceva e ca si cum te angajeaza direct orice super televiziune din lume fara sa mai prezinti vreun CV.

#10
demyco79

demyco79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.12.2006
Oare conteaza cine o are si cine n-o are?
Pe mine ma intereseaza acea persoana care vrea s-o dea mai departe.

#11
SohoNYC

SohoNYC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 19.12.2007

View PostTractoristu, on Jan 11 2008, 17:17, said:

Zenus si tu vrei sa te credem ca o ai ? Pai tu nu ai citit ce a spus omul din jungla ? SUNT FOARTE RARE. Daca ajungi sa pui mana pe asa ceva e ca si cum te angajeaza direct orice super televiziune din lume fara sa mai prezinti vreun CV.

Tractoristule, ce ne-am face noi fara tine? De cine am mai rade?
Nu asta am spus. Iti mai trebuie si cap. Trebuie sa si asimilezi ce citesti acolo, si sa stii sa pui in practica.
Eu stiu ce am spus: "Daca ajungi sa STAPANESTI tot ce scrie acolo..."
Nu te angajeaza nimeni, nici la televiziunea locala dintr-una din comunele patriei, poti sa ai si 100 de carti de genul aleia, daca nu stii sa folosesti informatiile.
Dar tu poti sa vorbesti in continuare, e dreptul tau.
Cine vorbeste singur, are intotdeauna dreptate. Dar stiai si tu asta. De asta esti tu asa fericit. :lol:

E interesant cum are Zenus mai multe. Mai multe ce? Copii?  :lol: Copii ale aceleiasi carti?
Pai si se contorizeaza si alea? O sa ma apuc sa-mi fac si eu copii, m-am scos.
E atat de important sa spunem ca avem copii ale aceleasi carti? Super tare !!!
Cate copii avem, de atatea ori ajungem mai tari in domeniu, nu?
Hai inghesuiti-va, ca isi deschide Zenus librarie. Oferta limitata, ca nu a spus cate copii are... :lol:

demyco79, fa-mi o oferta pe privat sau asteapta sa faca Zenus discount. :lol:

Edited by SohoNYC, 11 January 2008 - 19:06.


#12
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
SohoNYC egoistule  :P ....
demyco79...chiar nu am inteles pana nu  a explicat soho....nu m-am nascut invatat asa ca voi  B)
Zenus....daca este adevarat ma inscriu si eu la una bucata carte, orice...
NICI UN PRIVAT DOM'NE...hai sa intram pe arie pe BURSA...si baga aici un link cu topicul nou deschis... :rolleyes:

Edited by ozzyboy, 11 January 2008 - 19:58.


#13
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006

View PostSohoNYC, on Jan 11 2008, 18:57, said:

Tractoristule, ce ne-am face noi fara tine? De cine am mai rade?
Nu asta am spus. Iti mai trebuie si cap. Trebuie sa si asimilezi ce citesti acolo, si sa stii sa pui in practica.
Eu stiu ce am spus: "Daca ajungi sa STAPANESTI tot ce scrie acolo..."
Nu te angajeaza nimeni, nici la televiziunea locala dintr-una din comunele patriei, poti sa ai si 100 de carti de genul aleia, daca nu stii sa folosesti informatiile.
Dar tu poti sa vorbesti in continuare, e dreptul tau.
Cine vorbeste singur, are intotdeauna dreptate. Dar stiai si tu asta. De asta esti tu asa fericit. :lol:
Asa e dom' SlowMotion ai perfecta dreptate. Imi cer scuze aici in vazul tuturor...  :kisstogether:
On topic : ai reusit sa inveti ceva din cartea aia ? poate ne impartasesti si noua cate ceva (daca nu ti-e cu suparare)

#14
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
gata! o bag pe bursa! sa vad daca am timp in seara asta!

#15
RoSonic

RoSonic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.07.2005

View Postdemyco79, on Jan 11 2008, 09:21, said:

Stie cineva unde gasesc aceasta carte: "Gramatica Limbajului audiovizual" sau daca o are cineva si o vinde sau poate sa-i faca o copie - sunt amator de asa ceva contracost.

daca esti student (sau ai un student la indemana) incearca la http://www.bcub.ro/   sau  http://www.biblioteca.ase.ro

sau incearca sa contactezi editura:
EDITURA FUNDATIEI PRO
Adresa Str.Jean Louis Calderon,Nr.33,Sect. 2,3366
BUCURESTI,Bucuresti  
Telefon +40-21-3103794; +40-21-3103795
(date de contact conform google)

#16
cerreal

cerreal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 05.12.2005

View PostSohoNYC, on Jan 11 2008, 14:04, said:

Este o carte de referinta, foarte rara, o carte cu circuit inchis, mai mult prin televiziuni se gaseste.

Spre norocul meu, gratie unui bun prieten, mi-a parvenit si mie acea carte.
Este extrem de interesanta, este utila atat incepatorilor cat si avansatilor.
Daca ajungi sa stapanesti tot ce scrie acolo, te poti numi profesionist.
Din pacate, demyco79, poate suna egoist din partea mea, dar nu cred ca ti-o pot da, nici macar contra cost.
viata e o jungle bla bla....

cu alte cuvinte eh sunt destept am avut si noroc . altii m-au ajutat... de ce sa ajut si eu pe altii la randul meu...asa ceva nu se face

tipic......
ca idee ai venit sa te lauzi ca ai acea carte sau ce?simti nevoia ca oamenii satzi inalte osanale ?

#17
demyco79

demyco79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.12.2006
SohoNYC - fa un pret aici, spune o suma, cat ma costa...

#18
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Zenus, fa o poza cu cartile si ataseaz-o in postul tau ca sa capeti credibilitate.
Eu incerc sa am grija de copii de pe aici, dar ei nu se lasa pana nu fac o boacana.

enjoy,
Mtz

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate