Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Vrei să înveți flash?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
XWD

XWD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.12.2007
sergiu_spooky zi-mi te rog care sa invat prima data dintre :

Java Script
Action Script
PHP
Flash
SQL

cam astea vreau sa le stiu dar nu stiu care sa il invat primu sa imi fie mai usor cu celelalte ...

poti sa imi zici te rog ordinea in care sa le invat ?
am nevoie de sfaturi de la oameni cu experienta ca tine
ms anticipat

Edited by XWD, 15 January 2008 - 00:36.


#20
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
php mi se pare cea mai bună variantă. La javascript apare problema compatibilității cu diferitele browsere și nu cred că pentru un începător e un lucru încurajator pe parcursul învățării.
Dupaia totul îți va fi mult mai ușor de înțeles (programarea web în general).

Mult succes. Nu uita că dacă ai întrebări forumul îți este întotdeauna la dispoziție.

#21
XWD

XWD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.12.2007

View Postsergiu_spooky, on Jan 15 2008, 01:16, said:

php mi se pare cea mai bună variantă. La javascript apare problema compatibilității cu diferitele browsere și nu cred că pentru un începător e un lucru încurajator pe parcursul învățării.
Dupaia totul îți va fi mult mai ușor de înțeles (programarea web în general).

Mult succes. Nu uita că dacă ai întrebări forumul îți este întotdeauna la dispoziție.
ms mult de sfat
Invat php

#22
PILIF83

PILIF83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.01.2007
Salut! Unde as putea sa gasesc si eu  documentatie sau chiar tutoriale  despre asezare in pagina, despre folosirea liniilor, tipuri de meniuri si despre culori pentru realizarea paginilor web. Deci nu ma intereseaza scripturi , vreau doar sa invat astfel incat sa nu fac un site sa para "sorcova" si sa pot alege culorile potrivite pentru el. De ex. un site pt copii trebuie sa fie mai viu colorat, unul de vanzari mai putin colorat si mai serios. Multumesc anticipat ;)!!!

#23
ciprian_stefan2003

ciprian_stefan2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.01.2008
Salut
Sunt nou in Flash si vreu sa fac un site, dar nu ma pricep sa dau comenzi butoanelor pentru a imi intra in alta pagina.
ce cod ActionScript trebuie sa scriu?
Multumesc.

#24
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Dacă vrei să te duci pe altă pagină html folosești funcția getURL("http://www.site.ro/p...a.html","_self");
Dacă vrei să te muți pe alt frame în swf folosești funcția gotoAndPlay(numar_frame); sau gotoAndStop(numar_frame);
Codul poți să îl pui direct pe buton:
on(press)
{
	getURL("index.html","_self");
}


#25
ciprian_stefan2003

ciprian_stefan2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.01.2008

View Postsergiu_spooky, on Jan 21 2008, 02:25, said:

Dacă vrei să te duci pe altă pagină html folosești funcția getURL("http://www.site.ro/p...a.html","_self");
Dacă vrei să te muți pe alt frame în swf folosești funcția gotoAndPlay(numar_frame); sau gotoAndStop(numar_frame);
Codul poți să îl pui direct pe buton:
on(press)
{
	getURL("index.html","_self");
}

multumesc.
dar acum intervine alta problema vreau sa export meniul in dreamweaver dar nu mai merg comenzile .
trebuie sa schimb comenzile in flash?

#26
Dukuletz

Dukuletz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 26.02.2007
Stie cineva unde pot sa invat Flash? Ma refer la un fel de scoala si dupa ce termeni sa-ti dea o diploma (recunoscuta)??
Sunt la nivel mediu si vreau sa ma aprofundez mai mult la partea script!!

Edited by Dukuletz, 07 April 2008 - 18:30.


#27
comosicus22

comosicus22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 06.11.2007

View PostPILIF83, on Jan 20 2008, 16:42, said:

Salut! Unde as putea sa gasesc si eu  documentatie sau chiar tutoriale  despre asezare in pagina, despre folosirea liniilor, tipuri de meniuri si despre culori pentru realizarea paginilor web. Deci nu ma intereseaza scripturi , vreau doar sa invat astfel incat sa nu fac un site sa para "sorcova" si sa pot alege culorile potrivite pentru el. De ex. un site pt copii trebuie sa fie mai viu colorat, unul de vanzari mai putin colorat si mai serios. Multumesc anticipat ;)!!!

ahaaa din ianuare pana acum.....
raspuns nu ai primit pentru e topicul cam diferit
am gandit si eu ca tine...si iata ce am facut
modul de aranjare in pagina si toate chestiile care tin de frumusetea unui site ,la partea grafica ma refer , se numeste compozitie.
ca un site sa iti iasa frumos nu trebuie sa ai talent ci doar sa cunosti regulile ce se aplica.
daca dai un google cu "composition rules"  pentru aspect si unul cu "divine rule" pentru pozitionarea elementelor de acolo obtii o gramada de informatii si odata ce inveti sensul noilor termeni de care te lovesti...cautarile si informatiile noi ce le afli sunt nelimitate.
succes

#28
bebedrog

bebedrog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.08.2008
Va salut pe toti!!!
Sper ca am scris unde trebuie, nu am vrut sa creez alt topic.
Sunt nou pe forum si de putina vreme incerc sa invat si eu flash.
Jucandu-ma de prin tutoriale am reusit sa fac un meniu dupa care am facut si pagina de start a viitorului site. Acum se naste problema. :D
Nu stiu cum sa fac sa aduc meniul (menu.fla) in aceasta pagina de start (homepage.fla) Problema nu se termina aici pt ca as vrea sa-l pun intr-un anume loc pe pagina

#29
Solarius

Solarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 22.07.2006

View Postbebedrog, on Aug 27 2008, 11:55, said:

Va salut pe toti!!!
Sper ca am scris unde trebuie, nu am vrut sa creez alt topic.
Sunt nou pe forum si de putina vreme incerc sa invat si eu flash.
Jucandu-ma de prin tutoriale am reusit sa fac un meniu dupa care am facut si pagina de start a viitorului site. Acum se naste problema. :D
Nu stiu cum sa fac sa aduc meniul (menu.fla) in aceasta pagina de start (homepage.fla) Problema nu se termina aici pt ca as vrea sa-l pun intr-un anume loc pe pagina
stop using "html" ideas !

bebedrog = Start Read Full Topic();

bebedrog.onLaod = function(success){
if (success){
understand topic post = this.content;
}
else{
trace("Error understanding internal post content");
}
}
bebedrog.load("Restart Reading This Topic");


#30
Spyrex63

Spyrex63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 29.07.2008
Eu am inceput cu HTML , CSS , si am de gind sa trec un curs de PHP , Javascript si mai vad , dar flash nu am de gind !  Oare v-a iesi un bun web designer din mine fara experiente in flash..........?

#31
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Dacă nu vrei decât design atunci să "treci" un curs de PHP e destul pe partea de programare. În schimb "designer" fără Flash (nu chestiuni avansate de actionscript) poți, asta luând în calcul faptul că la nivelul de design Flash-ul nu ar trebui folosit decât pentru bannere.
Ce vreau să evidențiez e că ori te axezi pe design ori pe programare. În cazul în care vrei o carieră reușită în design te sfătuiesc să urmezi facultatea de arte care presupune că ai ceva talent la desen. Dacă vrei programare (aici intră și programarea web) atunci urmezi o facultate de informatică. Dacă totuși consideri că ești capabil să îți găsești un job bun fără experiență de muncă și să înveți singur atunci nu e cazul să îți pierzi timpul cu o facultate (lucru imposibil din punctul meu de vedere...de altfel și al pieței :) ).

#32
radudobrec

radudobrec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 08.01.2008
Salut. Eu acum vre-o 4 ani de zile am avut niste CD-uri foarte tari, facute de sandra soft parca, cu niste tutoriale video. Intr-o luna pot sa zic ca reusisem destul de bine sa invat flash, sa fac site-uri si animatii calumea. Daca cineva stie despre ce vorbesc, eu am pierdut CD-urile, imi poate recomanda un site de unde sa le iau?

#33
Loopuleasa

Loopuleasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 03.06.2009
Cred ca te referi la Lynda :) . Am ceva tutoriale Lynda. Sunt foarte bune(daca le iei cu torrent in caz k nu ai bani). Recomand pentru cei care vor sa invetze Flash sa incerce Flash Cs3 sau Cs4 ca in ele este integrat limbajul de programare ActionScript 3.0 ce este mai eficient decat AS 2.0.

Tutoriale gasitzi pe www.tutorialized.com, pe torrente si, dupa ce ati terminat cu baza, e foarte important sa invatati sa folositi meniul de Help(F1) din flash.

Re. ;)

#34
bataglia

bataglia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 20.10.2005
http://www.fladev.com ;)

Edited by bataglia, 10 March 2011 - 15:18.


#35
adi94

adi94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.11.2011
Salut tuturor!
Am si eu o problema..am facut si eu o galerie in flash cu Wondershare Flash Gallery Factory Deluxe..si in mijlocul galeriei imi pare un text si nu stiu cum sa scap de el..daca are cineva vreo idee.
am atasat si o imagine

Attached Files



#36
GigiMaciuca

GigiMaciuca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 27.01.2010
Pai cumperi programul :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate