Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Vrei să înveți flash?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
XWD

XWD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.12.2007
Buna , as vrea sa invat flash insa as vrea sa imi recomandati ceva tutorial sau ceva care sa ma ajute sa invat flash ... si ce program sa folosesc ...

#2
servertop

servertop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 26.06.2007

View PostXWD, on Jan 6 2008, 13:09, said:

Buna , as vrea sa invat flash insa as vrea sa imi recomandati ceva tutorial sau ceva care sa ma ajute sa invat flash ... si ce program sa folosesc ...

sunt carti daca chiar vrei... Flash 8, nustiu daca a aparu si tutorial Flash CS3... si oricum program pt flash : Flash 8, sau Flash CS3.

#3
XWD

XWD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.12.2007

View Postservertop, on Jan 6 2008, 12:13, said:

sunt carti daca chiar vrei... Flash 8, nustiu daca a aparu si tutorial Flash CS3... si oricum program pt flash : Flash 8, sau Flash CS3.
ok si tutoriale pe net nu sunt ? HTML , CSS asa am invatat din tutoriale ... ar fi fain daca ar fi tutoriale pe net am sa mai caut

#4
Daniel-G

Daniel-G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 16.11.2007

View PostXWD, on Jan 6 2008, 12:15, said:

ok si tutoriale pe net nu sunt ? HTML , CSS asa am invatat din tutoriale ... ar fi fain daca ar fi tutoriale pe net am sa mai caut
sunt pe torrente tutoriale ...  

Iti recomand : http://docs.torrents.ro ... scrii Flash si selectezi Tutoriale ... si sunt chiar si de CS3 o gramada

#5
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Dar tu ai cautat tutoriale si nu ai gasit, de intrebi aici?! In cazul acesta, incepi cu un tutorial de Gugle !! Pe care il cauti cu Yahoo (motorul de cautare, nu messul).
www.tutorgig.com

#6
XWD

XWD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.12.2007

View Postqueensoft, on Jan 6 2008, 16:43, said:

Dar tu ai cautat tutoriale si nu ai gasit, de intrebi aici?! In cazul acesta, incepi cu un tutorial de Gugle !! Pe care il cauti cu Yahoo (motorul de cautare, nu messul).
www.tutorgig.com
am cautat tutoriale pana acum si nu am gasit ca daca nu cautam nu deschideam topicul asta apoi yahoo am stiut ca te referi la motorul de cautare si nu la mess deci sunt multi prin forum care daca stiu ceva in plus fata de altii deja sunt cu nasul pe sus deci omule .. revino printre noi...any way ms de link

#7
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Aloooo, e plin netu de tutoriale în Flash. Nu înțeleg cum nu ai putut să găsești.  :huh:
Chiar și pe forumu ăsta au fost date o mulțime de adrese, nu trebuie decăt să cauți și nu te mai lua de alții.
Dar probabil că ești unu din aceeia obișnuiți să le cadă para singură din copac. Îți dau eu o adresa http://www.kirupa.com, sper să fi mulțumit. Succes.

Edited by Nigel, 06 January 2008 - 23:07.


#8
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006
Ia Flash mx(2004) ai tutorial incorporat explicit si foarte bun (vezi ca vers. aceea e mai greu accesibila)

Edited by Champy0n, 06 January 2008 - 23:43.


#9
XWD

XWD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.12.2007

View PostChampy0n, on Jan 6 2008, 23:41, said:

Ia Flash mx(2004) ai tutorial incorporat explicit si foarte bun (vezi ca vers. aceea e mai greu accesibila)
ms mult de idee

#10
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
da, in fashurile mai vechi era o pagina de inceput care te intampina si invatai sa faci butoane si alea lea.
acum daca te duci in help tot gasesti ceva. unul din linkuri duce aici: http://www.adobe.com..._resources.html

#11
The_Quick

The_Quick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.08.2007
Salut si LA MULT ANI!As vrea sa invat sa fac flash, deci sunt 0 si nu stiu absolut nici un lucru despre Flash.Ce imi recomandati?Ce programe sa iau, ptr inceput, ca sa pun bazele cat de cat,sa invat lucrurile primare?Asta mai alex ca tre sa fac ceva la scoala....Va rog HELP!!!Respect!!!

#12
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
instaleaza flash cs3 sa zicem, dute in help/using flash/getting started

#13
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Văd că se deschid tot mai multe topic-uri cu titlul "vreau să învăț flash".
De acum încolo vă rog să cereți sfaturi doar aici.
Nu deschideți un topic nou decât dacă cereți ajutor în legătură cu ceva anume (nu "cum să încep și de unde iau tutoriale?") și folosiți titluri sugestive.

Vă mulțumesc pentru înțelegere.

#14
XWD

XWD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.12.2007
voi cei de aici care sunteti GURU in flash ca am vazut ca sunt cativa chiar foarte buni pe aici ... cum ati invatat flash ? recomandati ceva carte de unde sa imi cumpar sau alte chestii care sa ma ajute?
Si ca sa sti flash trebuie sa sti si action script ?

#15
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Guru nu prea e nimeni pe-aici.
Flash poate fi folosit de mai multe categorii de oameni și toate oscilează între desenator și programator. Cei mai mulți sunt desenatori buni, se descurcă bine în Photoshop, Fireworks, Corel și desenează bine vectorial. O altă categorie, aflată la polul opus, e formată din programatori care știu bine actionscript. Sintaxa e ușor de învățat așa că un programator bun Java e la fel de bun și în actionscript.
Eu personal nu prea am talent la desen și îmi plac lucrurile exacte așa că în momentul în care am dat de actionscript 1 m-am apucat să învăț. Am învățat din tutoriale și exemple. Trecerea la actionscript 2 a fost puțin mai grea dar deja aveam ceva experiență. Nu eram încă la liceu așa că aveam destul timp liber ca să învăț și să exersez. După ce m-am obișnuit cu limbajul am luat help-ul și l-am citit/pus în practică. Fiecare capitol. Apoi a apărut nevoia de a învăța un limbaj server-side așa că m-am apucat de php (mi-a fost destul de ușor - sintaxă foarte asemănătoare). SQL am învățat la un curs oracle - Database Design and Programming. Din acel moment am început să mă plictisesc și m-am apucat de html și css.
Trecerea de la actionscript 2 la 3 a fost foarte ușoară.

Dacă nu ai mai avut de-a face cu actionscript-ul eu aș spune să începi direct cu 3, asta gândindu-mă și că poate ai puțină experiență în alt limbaj, fie el și Pascal. C++ ar fi foarte bine totuși dacă ai ști.

Nu am învățat din nicio carte. Pe când aveam eu acces la o librărie unde se găsea și o carte legată de așa ceva deja mă uitam în ea și știam că am depășit cu mult acel nivel. După părerea mea o carte de începători în domeniul ăsta e aproape inutilă. Poți învăța la fel de bine și din tutoriale de pe net, că sunt destule, mult mai multe decât în orice carte. Tot "secretul" e să nu te dai bătut când e mai greu și să ști engleză bine. Nu m-aș apuca de așa ceva dacă nu aș ști engleză pentru că știu foarte bine că și acum îmi petrec câteva ore pe net când dau de vre-o problemă mai complexă, documentându-mă sau căutând soluții și toate astea sunt în engleză. Câteodată îmi e ciudă că nu știu și germană sau franceză...

#16
XWD

XWD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.12.2007
Ms mult de sfaturi ... cam asa ceva raspuns am asteptat
Eu am inceput putin PHP (HTML si CSS stiu la un nivel mediu)
Mi se pare cam greoi prin faptul ca are multe tipuri de variabile si mi se pare foarte complex.
Ieri am studiat si cei drept am inteles variabila si stiu sa le folosesc
Apoi am ajuns si la constante si le-am inteles si pe alea dar ma tem ca o sa ajung intr-un loc unde o sa se rupa firul
Acum ma descurc bine la desen (Photoshop) si acum am instalat si Illustrator si mi se pare putin mai greu dar pot sa il invat relativ usor.
Action Script si Java Script as vrea sa invat pentru ca unui web designer sunt foarte utile .
C++ sau alte limbaje nu stiu pentru ca nu sunt la o scoala cu profil info (sunt la electronica) si nici nu m-a pasionat sa invat.
Sunt pasionat de web design si pana acum am facut siteuri cu css si html si unele implementari din photoshop si acum ma apuc si de Illustrator.
Cam Action script si Java Script as vrea sa invat pe langa PHP si Flash nu stiu cat timp imi va lua dar sunt hotarat sa invat.
Ms mult de sfaturi
Salutare

#17
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006

View Postsergiu_spooky, on Jan 10 2008, 18:57, said:

Guru nu prea e nimeni pe-aici.
nu mai fii modest :P

#18
The_Quick

The_Quick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.08.2007

View PostThe_Quick, on Jan 9 2008, 23:18, said:

Salut si LA MULT ANI!As vrea sa invat sa fac flash, deci sunt 0 si nu stiu absolut nici un lucru despre Flash.Ce imi recomandati?Ce programe sa iau, ptr inceput, ca sa pun bazele cat de cat,sa invat lucrurile primare?Asta mai alex ca tre sa fac ceva la scoala....Va rog HELP!!!Respect!!!
Alti prieteni care le au si lucreaza mult timp in flash mi-au recomandat A4desk si Selteco:)Acum am gasit ceva, dar nu prea am avut timp sa ma uit, ce si cum, prin ele...Voi siti de astea?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate