Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Sfat achizitie camera video -2008-

- - - - -
  • Please log in to reply
760 replies to this topic

#721
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Treaba cu HDD sau cu cardul mi se pare un moft si un cost suplimentar f mare. Ce te faci cand se buseste HDD? cat costa un card de capacitate mare de clasa cel putin 4 (ba chiar pentru 1080p e de preferat 6)? Cate camere minidv aveau card sau HDD? Oare de ce solutiile pentru profesionisti sunt numai cu caseta minidv? Eu va sfatuiesc mai bine sa reevaluati un hv20 sau hv30. pentru cine mai are dubii despre filmarea la lumina scazuta il invit sa urmareasca Fireworks si sa-mi spuna cate camere HD la pretul unui hv30 pot filma asa ceva la asa calitate?! Si veti gasi multe alte teste. Daca ii mai pui si un filtru de polarizare circulara obtii ceva de vis. Cautati acolo filmuletele din Italia ale lui myksto si veti vedea cam ce poate camera asta. Si tineti cont ca acele filmulete sunt compresate rau tare. Imaginati-va ce obtineti fara compresie sau cu compresie la calitate maxima pe un blu-ray.
In general cam toate camerele HD de la canon filmeaza f bine dar nu are rost sa platesti mai mult pentru versiunea HDD sau card cand acea diferenta de bani o poti baga intr-o camera net superioara ca cele scrise mai sus si ai avantajul casetelor minidv. Camere mici, bune pentru concediu si familie, care sa filmeze la asa calitate si care sa aiba stocare pe minidv sunt raritati si e pacat sa nu profitati de ele.

Edited by daddy, 02 March 2009 - 12:21.


#722
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007

View Postlungan, on Feb 26 2009, 20:39, said:

HG-10 nu este in nici un caz un produs slab calitativ, uita-te la sample-uri sa vezi cum filmeaza. HS100 nu este model Canon, poate HF-100, care intr-adevar, fata de HG-10 parca filmeaza un pic mai bine, dar nu are HDD, are senzorul mai mic, nu are viewfinder si este o idee mai scumpa. In plus trebuie sa mai cumperi si cateva carduri de memorie.

Well, cred ca m-am inselat putin. M-am referit la HF100 vs HG10, care desi are senzorul mai mic are codecul mai avansat.

#723
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 06.10.2006
Please niste sfaturi autorizate pt. o camera pana in 1000 lei.....m-ar interesa sa filmeze acceptabil si in conditii de iluminare scazuta (noaptea), stocarea sa se faca pe un card de memorie de tip SD astfel incat sa pot folosi memoriile intre laptop, ap. foto, telefon si camera video. Un alt punct care m-ar mai interesa ar fi durata acumulatorului si locul de unde il pot reincarca....daca ar fi si de la o priza auto ar fi perfect. Dupa intrebari se observa ca sunt novice sper sa gasesc ingaduinta daca unele intrebari sunt cam naive.
Pun cateva camere sa-mi spuneti daca corespund caracteristicilor de mai sus....
http://www.domo.ro/I...la_JVC_GZ-MS100
http://www.domo.ro/I...-S7EP-S_ _SD2Gb
http://www.domo.ro/I...-S7EP-K_ _SD2Gb
Vad ca cele mentionate de mine nu spun nimic de stabilizator de imagine....sa urmaresc si caracteristica asta?

Modelul asta cu minidvd pare superior celor de mai sus....asa e?
http://www.domo.ro/I...nic_NV-GS90EP-S
Acum am cautat si un model cu harddisc vad ca se mentioneaza si filmare pe SD....relatii si despre asta, please!
http://www.domo.ro/I...nic_SDR-H40EP-S
Si ca sa inchei lunga lista sa pun si cel mai vandut produs, teoretic ar trebui sa fie cel mai reusit la segmentul asta de pret
http://www.domo.ro/I...VC_HDD_GZ-MG130

Edited by starsteel, 02 March 2009 - 21:41.


#724
radu84

radu84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 22.12.2005
Dintre urmatoarele camere video, care credeti ca este mai buna, in special la filmarea pe timp de noapte. Sony are "(Super NightShot) 0 Lux", dar este ceva mai mult decat marketing in spatele acestei denumiri? :)

Canon FS100
http://www.dm.ro/can...blue-p9445.html

Sony DCR-SR35
http://www.dm.ro/son...sr35-p6206.html

Panasonic SDR-H40
http://www.emag.ro/c...--pSDR-H40EEP-S

#725
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,936
  • Înscris: 02.09.2005
nu ma pricep dar din cate am auzit, pe timp de noapte JVC gz-mg330 ar fi mai bun decat panasonic sdr h40... eu personal am un panasonic h40, cumparat de cateva zile, si pentru filmarile de familie pe care le fac, e super ok...

#726
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 06.10.2006
JVC-ul e mai scump cu  400 lei asa ca e logic sa fie mai bun.....eu tot spre Panasonic h40 mi-am indreptat atentia. Ai facut o filmare de noapte, cum se vede?
http://panasonic.ro/...dr-h40/738.html

Edited by starsteel, 03 March 2009 - 21:36.


#727
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,936
  • Înscris: 02.09.2005
jvc-ul nu e deloc mai scump... http://www.domo.ro/I...a_JVC_GZ-MG330H

#728
anonimus001

anonimus001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 28.01.2007

View PostSorin2505, on Jan 18 2008, 20:48, said:

Pana la urma care senzor e mai performant, 1/3 sau 1/6 ?
pentru toti cei ce nu se pricep la dimensiune, vine in felul urmator:
  • 1/6 a sasea parte dintr-un inch
  • 1/3 a treia parte dintr-un inch
Asa ca daca iei 2 placute a cate un inch fiecare, si le tai separat, una in 3 bucati, si cealalta in 6,
o sa observi, ca o bucata, taiata din cea taiata in 3 parti e mai mare decat cea in 6 bucati.

Asta a fost ca sa nu se mai puna aceiasi intrebare, de mai multe ori, si in mai multe locuri. / eventual daca e nevoie moderatorul sa mute mesajul la ceilalti care intreaba.

#729
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postanonimus001, on Mar 13 2009, 12:06, said:

pentru toti cei ce nu se pricep la dimensiune, vine in felul urmator:
  • 1/6 a sasea parte dintr-un inch
  • 1/3 a treia parte dintr-un inch
Asa ca daca iei 2 placute a cate un inch fiecare, si le tai separat, una in 3 bucati, si cealalta in 6,
o sa observi, ca o bucata, taiata din cea taiata in 3 parti e mai mare decat cea in 6 bucati.

Asta a fost ca sa nu se mai puna aceiasi intrebare, de mai multe ori, si in mai multe locuri. / eventual daca e nevoie moderatorul sa mute mesajul la ceilalti care intreaba.

Poate ne spui cît are și un senzor full frame  :P

#730
dorgab

dorgab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 10.01.2006
O camera SD, cu hdd, in ce format face stocarea informatiei? Mai este necesara encodarea in vederea scrierii pe DVD?
Multumesc anticipat si scuze pentru nestiinta mea (sunt novice in acest domeniu).

#731
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postdorgab, on Mar 16 2009, 01:10, said:

O camera SD, cu hdd, in ce format face stocarea informatiei? Mai este necesara encodarea in vederea scrierii pe DVD?
Multumesc anticipat si scuze pentru nestiinta mea (sunt novice in acest domeniu).

Pe hard stocarea se face in format mpeg2 la bitrate max de 10 mbps, 1 oră de filmare= 4GB.
Dar camera dă o extensie proprie de tipul .mod, .tod, etc, în loc de mpg.
Cel mai noi softuri din 2008 încoace știu să importe și să editeze formatele direct fără reencodare prin smartrender.
Unele softuri nu știu nativ extensiile respective și va trebui să faci mpeg prin softul camerei sau schimbi extensia.

Edited by vgabi, 16 March 2009 - 08:08.


#732
MGN

MGN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 02.10.2008
i-mi spune si mie cineva ce se intimpla cu aceasta diferenta dintre AVCHD pe care "se zice ca o scot" camerele cu card ,
dar de fapt ete un format MTS pe care nu il converteste bine nici un program, oare sa fie aceiasi treaba, cu schimbatul extensiei? multumesc mult.

Edited by MGN, 17 March 2009 - 03:04.


#733
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View PostMGN, on Mar 17 2009, 02:35, said:

i-mi spune si mie cineva ce se intimpla cu aceasta diferenta dintre AVCHD pe care "se zice ca o scot" camerele cu card ,
dar de fapt ete un format MTS pe care nu il converteste bine nici un program, oare sa fie aceiasi treaba, cu schimbatul extensiei? multumesc mult.

Extensiile .ts, .mts, .m2ts ne arată că vorba despre un flux de transport sau transport stream care cuprinde de cele mai multe ori un format video HD din cameră sau din DVB-T/D tuner.
E practic un container ca .avi, .mpeg, etc care conține un flux video și unul audio, în formă brută neprelucrată asemănator cu dv avi. Există suficiente softuri care știu să lucre nativ cu ele fără a le converti înainte.

Edited by vgabi, 17 March 2009 - 10:24.


#734
MGN

MGN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 02.10.2008
am incercat schimbarea extensiei dar nu da un rezultat bun, este ca si cum ai da o alta denumire aceluiasi produs, dar programele nu se uita la denumire ci la produs si nu il primeste, i-mi poti spune niste programe care sa-mi lase aceiasi calitate (cit de cit) la editare si niste setari cu codecurile ca eu am incercat cu adobe, ulead, virtualdub, si codecurile specifice lui avc si nu-mi intra, doar la pinacle 12 am reusit si-mi da ceva acceptabil mpg2 cu codecul mainconcept dv dar destul de mare 16 secunde 12mb sau in matrosca tot marisor 2 min. 217 mb si nu reusesc sa-l schimb in avi si mai mic putin, multumesc.

#735
Tugurlan

Tugurlan

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.02.2009
În primul rând, salutare tuturor și, vă rog, scuzați-mă că nu am apucat să citesc threadul. Apoi, am nevoie de o părere din partea cuiva care are cât de cât conoștințe despre camerele video digitale.
Așadar, am un buget de 1100 RON, adică 11 milioane și vreau să-mi iau o cameră video digitală cu HDD. La camere foto mai știam eu ceva cum e cu pixelii, cu stabilizatorul optic, nu digital, dar aici, la camere video, nu am nici măcar cunoștințele superficiale pe care le aveam despre camere foto și care-mi erau suficiente pentru a-mi alege și cumpăra singur camera. Mai pe scurt, vreau să mă distrez făcând scurt metraje și nu știu dacă o cameră până-n banii ăștia îmi poate oferii calitățile tehnice pentru a face asta. Nu vreau full high definition sau alte standarde de ultimă oră, ci să pot trage o scenă fugind cu camera pe umăr, din mașină sau tren și să-mi iasă imaginile acceptabil. Vreau să nu am probleme cu luminozitatea, adică ziua, într-o încăpere să nu pot filma fără lampe, lumini doar pentru că obiectivul e prost făcut și nu poate lua cel puțin lumina pe care o iau ochii - asta pentru că am avut cam acum trei ani o cameră de vreo 3 mp care afară facea poze acceptabile, dar în casă pur și simplu nu putea prinde lumina și se vedea de parcă ar fi semi-întuneric în încăpere, iar noaptea NIMIC fără bliț care și ăla albea prea tare și nu bătea pe un obiect aflat la o distanță mai mare de 3m. Iar rezoluția, ce înseamnă o rezoluție care să umple tot ecranul unui TV când este redată înregistrarea pe un DVD?
Încă o chestie, mi-e groază când mă gândesc la montaj. Ceva software accesibil pentru un montaj nu profesional, ci acceptabil pentru un interviu, de exemplu?

Eu aș avea ca variante din marile magazine următoarele: SONY DCR-DVD110E, JVC HDD GZ-MG130, PANASONIC VDR-D50EP-S, PANASONIC SDR-H40EP-S. Două dintre ele au înregistrare pe DVD și două cu HDD. Aș înclina spre HDD, pentru că nu sunt familiarizat cu DVD, mini DVD sau alte metode. Îmi puteți recomnda ceva sau face aprecieri obiective despre ele?

Edited by Tugurlan, 17 March 2009 - 22:54.


#736
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View PostMGN, on Mar 17 2009, 21:06, said:

am incercat schimbarea extensiei dar nu da un rezultat bun, este ca si cum ai da o alta denumire aceluiasi produs, dar programele nu se uita la denumire ci la produs si nu il primeste, i-mi poti spune niste programe care sa-mi lase aceiasi calitate (cit de cit) la editare si niste setari cu codecurile ca eu am incercat cu adobe, ulead, virtualdub, si codecurile specifice lui avc si nu-mi intra, doar la pinacle 12 am reusit si-mi da ceva acceptabil mpg2 cu codecul mainconcept dv dar destul de mare 16 secunde 12mb sau in matrosca tot marisor 2 min. 217 mb si nu reusesc sa-l schimb in avi si mai mic putin, multumesc.

Ultimul Ulead sau Corel 12 lucrează nativ cu fișiere HDV sau AVCHD cu orice extensie.
La fel VDubMod+AviSynth cu niște scripturi m2ts deschide și lucră cu așa ceva.
La HD nu merge cu redenumirea extensiei.

Edited by vgabi, 18 March 2009 - 09:29.


#737
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 06.10.2006

View PostTugurlan, on Mar 17 2009, 22:52, said:

.....Eu aș avea ca variante din marile magazine următoarele: SONY DCR-DVD110E, JVC HDD GZ-MG130, PANASONIC VDR-D50EP-S, PANASONIC SDR-H40EP-S. Două dintre ele au înregistrare pe DVD și două cu HDD. Aș înclina spre HDD, pentru că nu sunt familiarizat cu DVD, mini DVD sau alte metode. Îmi puteți recomnda ceva sau face aprecieri obiective despre ele?
Si eu sunt cu ochii dupa PANASONIC SDR-H40EP-S de fapt am facut comanda on-line prin Domo insa termenul de livrare e cam lung, o sa incerc si prin Electronic World unde pretul e ceva mai jos....din pacate nu am reusit sa-i contactez inca. Plata la livrare iar taxa de transport e zero....ce te mai chinui cautand prin magazine. Preturile sunt 1077 si 999 lei.

#738
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 06.10.2006
Comanda facuta ieri nu a putut fi onorata datorita epuizarii stocului.....cautand cel mai bun pret am ajuns sa observ variante la denumirea uzuala, cine stie ce inseamna Panasonic SDR-H40EF-S, am introdus varianta cu terminatia EF-S pe siteul Panasonic Romania si nici macar nu o recunoaste. Acolo se mentioneaza clar Panasonic SDR-H40.

Edited by starsteel, 25 March 2009 - 11:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate