Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Sfat achizitie camera video -2008-

- - - - -
  • Please log in to reply
760 replies to this topic

#55
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
N-are nimeni informatii despre camerele care inregsitreaza pe HDD? N-am postat unde trebuie? :confuzzled:
Ma intereseaza:

View PostIvanna, on Mar 1 2008, 19:40, said:

Ce parere aveti de camerele care inregistreaza pe HDD? Mie la prima vedere mi se pare ca ar fi mult mai fiabile decat cele care inregistreaza pe DVD, asa sa fie oare si-n realitate? Au totusi ceva probleme ascunse/ceva neajunsuri fata de cele care inregistreaza pe DVD? cand voi cumpara ceva, cu siguranta voi lua ceva de la Sony insa mai intai vreau sa stiu daca e buna alegerea cu HDD.


#56
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu prea sunt fani HDD pe aici. Deocamdata, cea mai buna achizitie este aceasta. MiniDV.

enjoy,
Mtz

#57
umbbra

umbbra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 28.01.2007
Eu am pus ochiu` pe asta: SONY HDR-SR 5: camera video Handycam AVCHD HDD elegantă și ultracompactă dispune de senzor ClearVid CMOS, x.v.Colour și obiectiv Carl Zeiss? Vario-Sonnar?T*. Cu HDD de 40 GB, acesta înregistrează filme 1080i HD până la to 15 de ore.
Ce vreau sa va intreb: camerele de generatie mai noua, se pot conecta fara probleme la PC?

http://www.electroni...4-hdr-sr-5.html
Dati`va si voi cu parerea dsp ea! Pana la urma merita hdd?
10x

Ps: oricum HD e viitorul, n`ai ce`i face!

Edited by umbbra, 04 March 2008 - 09:47.


#58
lupiibah

lupiibah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 21.09.2006
http://www.bestbuy.c...9#productdetail

Asta cum vi se pare?

#59
jughi

jughi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.01.2006
CUM VI SE PARE SR10E DE LA SONY?
Mie mi se pare suspect faptul ca este mai ieftina decat seria anterioara, adica SR7E de exemplu...
Aici este SR10E:
http://www.cel.ro/ca...ny-hdr_sr10e-l/
Si aici este SR7E
http://www.cel.ro/ca...ala-sony-sr7-l/
MI-O RECOMANDATI, AS VREA SA O CUMPAR SI AS VREA SI PAREREA VOASTRA AVAND IN VEDERE FAPTUL CA NU AM MAI DETNUT PANA ACUM O CAMERA VIDEO... :mellow:

#60
valyp67

valyp67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 31.07.2006

View Postumbbra, on Mar 4 2008, 09:45, said:

Eu am pus ochiu` pe asta: SONY HDR-SR 5: camera video Handycam AVCHD HDD elegantă și ultracompactă dispune de senzor ClearVid CMOS, x.v.Colour și obiectiv Carl Zeiss? Vario-Sonnar?T*. Cu HDD de 40 GB, acesta înregistrează filme 1080i HD până la to 15 de ore.
Ce vreau sa va intreb: camerele de generatie mai noua, se pot conecta fara probleme la PC?

http://www.electroni...4-hdr-sr-5.html
Dati`va si voi cu parerea dsp ea! Pana la urma merita hdd?
10x

Ps: oricum HD e viitorul, n`ai ce`i face!
Mda,e misto,dar e scumpa in draci. Si eu vreau o camera cu hdd ca e cea mai adevarata chestia cu hdd-ul fata de alte tipuri de imprimare,dar astept sa se mai ieftineasca.

#61
Peachy

Peachy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.06.2007

View Postspyros, on Feb 17 2008, 01:31, said:

Salut.Ma intereseaza daca se merita sa dau aprox 680 euro pe o camera Canon hv 20.Stiu ca este o camera mai veche ,dar cred ca este inca foarte performanta. Camera o cumpar di magazin ,deci este noua.
Multumesc anticipat. :rolleyes:
Canon HV20 a fost "the best consumer camcorder of the year 2007" in US, iar urmasa sa, HV30 (care inca n-a aparut in Romania), nu prea aduce mare lucru in plus.

#62
mir_amd

mir_amd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2004
Salutare. AM si eu nevoie de o lamurire urgenta. maine trebuie sa cumpar ceva

Vreau sa fac cadou cuiva o camera video, iar persoana respectiva o va folosi numai pt filmat in familie.   Din cate am inteles, daca iau MiniDV, va trebui de fiecare data sa le descarce, sa le compreseze, si nu prea cred ca se va pricepe foarte bine. De aceea m-am gandit ca varianta DVD e mult mai ieftina (ca suport) si usor de utilizat pt. resp. persoana.   Adica scrie pe dvd.. il umple, il pune in raft si asta e. Corect ? Plus ca pretul dvd-urilor este  f accesibil. Singurul dezavantaj ar fi ca poate filma pe un dvd max 20 min.
  Acum spuneti-mi voi daca am rationat gresit, si de ce lumea zice " nu recomand dvd" . Ce imi scapa ?

modelele la care m-am uitat ar fi Panasonic VDR-160 EP-S , care e vreo 800 ron.

Spuneti-mi voi variante mai bune, si de ce minidv, pentru ca eu nu ma pricep mai deloc in domeniul asta.  
O varianta HDD la ce pret ar fi si cum realizeaza compresia ?Cate minute in cat spatiu? Necesita recompresie in PC?

multumesc pt raspunsuri

#63
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006
Pt. mir_amd:
Cumpara o camera minidv....ai rezolutie si calitate mult mai buna decat minidvd.
Eu ieri mi-am cumparat un Panasonic gs 320.
Pe aceasta cale multumesc celor care au postat si care m-au ajutat prin ceea ce au scris in alegerea mea.
O zi buna. :)

#64
mir_amd

mir_amd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2004
De ce am rezolutie si calitate mai buna pe caseta ? sa inteleg ca cele , ce stocheaza pe DVD compreseaza f mult informatia ? sau ce ? Rezolutia nu e data de senzor.. ce treaba are mediul de stocare? se face un "resize" ?    am o  multime de nedumeriri.  Daca aleg variantga minidv cat dureaza sa transform toata informatia de pe o caseta intr-un simplu fisier divx? cred ca enorm.. din cate stiu treaba asta se face usor cu niste placi de captura... sau ...  
Ma lamureste si pe mine cineva care e cea mai fericita alegere?

Edited by mir_amd, 06 March 2008 - 18:42.


#65
mir_amd

mir_amd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2004
si ce e ala stabilizator electronic, si e bun de ceva ?

#66
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006
Pai ia fi atent mir_amd:
O ora de filmat pe minidv inseamna 14 giga
O ora de filmat pe dvd inseamna probabil maxim 4 giga. Si asta este o analiza simplista, mai citeste pe aici pe forum alte detalii.
Ia zi... vezi ce inseamna comprimare?
Poti sa iei camera aia care filmeaza dvd daca o sa o dai cadou si nu te intereseaza cui .... da bine facuta cadou....
Stabilizator electronic de imagine este pe langa unul optic(OIS) ca o ciocolata laura pe langa o ciocolata milka

#67
mir_amd

mir_amd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2004
ma intereseaza cui, si e f important sa fac alegerea corecta. Nu cunosc domeniul si tocmai de aceea am intrebat.  SPune-mi  te rog , tu cum transferi de pe caseta minidv in PC, ce format, ce soft, cat dureaza... sau cum stochezi amintirile ? Ajung pana la urma pe dvd-uri sau le lasi pe caseta ?

Edited by mir_amd, 07 March 2008 - 01:38.


#68
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006
Transferul se face prin cablu si placa fire-wire. Cu un program ca Adobe Premier Pro(gasesti un topic lipicios despre el aici) transformarea unei ore de filmare minidv in dvd cu tot cu scrierea dvd-ului se face in circa 4 ore, asta ar fi singurul dezavantaj, cu toate ca sunt atatea firme care iti fac trecerea de pe caseta pe dvd la preturi rezonabile zic eu.
Deci daca te intereseaza cui ii faci cadoul ia o camera minidv.
O zi buna.

#69
umbbra

umbbra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 28.01.2007
S`a riscat cineva sa comande  obiecte fragile din strainatate (cum ar fi o camera video). Ma refer aici la tari de peste ocean. Oare ajung aici intregi? Sunt diferente foarte mari de pret si ar merita daca as sti ca vin in siguranta.

#70
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Mi-am luat camerea full HD, sony hdr-cx6ek, are un program cu care import de pe camere pe pc fisierele, dar nu sunt prea mutumit cum le reda stie cineva cu ce player instalat pe pc pot sa citesc fisierele m2ts si mod ( caci creaza doua fisiere o data pt. un film) eventual un player cu care sa editez ceva din imagini. Va multumesc p.s. am pus si un topic stie cineva unde gasesc un cablu HDMI-miniHDMI pentru a vedea imaginile de pe camera direct pe televizor?

#71
malex22

malex22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.02.2007
Salut.
Nu vreau sa fiu rau dar pot sa va spun un singur lucru : Cine vb de Sony vx-2100e in comparatzie cu hc96 sau canon si mai stiu eu ce habar nu are ce vb sau nu a facut teste k lumea...
eu am un hc-96 cu care redau ca doar nu o sa frek vx-ul...
cand vine vorba de low light vx-ul bate multe camere chiar si profesionale  
chestia sa stii sa filmezi cu ea si are akolo niste setari care daca stii cum sa le faci........

#72
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006

View Postmalex22, on Mar 11 2008, 16:46, said:

Salut.
Nu vreau sa fiu rau dar pot sa va spun un singur lucru : Cine vb de Sony vx-2100e in comparatzie cu hc96 sau canon si mai stiu eu ce habar nu are ce vb sau nu a facut teste k lumea...
eu am un hc-96 cu care redau ca doar nu o sa frek vx-ul...
cand vine vorba de low light vx-ul bate multe camere chiar si profesionale  
chestia sa stii sa filmezi cu ea si are akolo niste setari care daca stii cum sa le faci........
Si freci un hc96(la backup)ca asa se intelege,o camera care e destul de scumpa?

Edited by atlet1305, 11 March 2008 - 19:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate