Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Republica Dominicană

- - - - -
  • Please log in to reply
1927 replies to this topic

#37
scorill00

scorill00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 01.08.2007

Quote

Initial ma hotarasem sa merg in ianuarie la anul,dar a intervenit smile.gif o oferta buna si plec pe 25 aprilie.
Am luat bilete de avion la 860 euro/2 pers, Frankfurt-Puerto Plata.
Nu prea vroiam Punta Cana cu ale sale all-inclusive, asa ca am optat pt Cabarete unde am gasit un hotel la 34 USD/noapte.
Pana in Frankfurt ajung cu masina, pe care o las la aeroport la un tarif de 90 euro pt 18 zile.
Ce ma intereseaza este daca mai trebuie sa pregatesc ceva documente din tara acum ca am scapat de viza ?
Multumiri anticipate si voi aduce informatii proaspete in mai !

Frate nu vrei sa ne dai ceva detalii mai multe?
Ce hotel ai ales si unde ai facut booking-ul,resurse pe care le ai avut la indemana.Astept ...
Merci

Si multe fotografii asteptam de la tine,zbor placut

#38
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006

View Postscorill00, on Apr 12 2008, 15:07, said:

Frate nu vrei sa ne dai ceva detalii mai multe?
Ce hotel ai ales si unde ai facut booking-ul,resurse pe care le ai avut la indemana.Astept ...
Merci

Si multe fotografii asteptam de la tine,zbor placut

Scuze !
Biletele de avion le-am luat online de la Air Condor (www.condor.com) iar cazarea este la Hotel Kaoba Cabarete tot de pe site-ul hotelului (www.hotelkaoba.com) unde faci doar rezervarea, iar plata se face doar cash. Raspunsul la mail-ul meu de reservare a fost foarte prompt iar informatiile suplimentare primite de la ei m-au ajutat in ultima clipa sa schimb compania aviatica.
Initial am vrut sa plec din Madrid cu Iberia care ateriza la Santo Domingo. Problema era distanta mare de Cabarete, iar transferul costa aproximativ 180 USD/one way (in functie de negociere). Asa ca am gasit la air condor cu aterizare in Puerto Plata la o jumatate de ora de Cabarete iar transferul este doar 25 USD/one way.
Tinand cont ca drumurile nu sunt prea bune, este de preferat sa alegi un aeroport cat mai aproape de locul cazarii.
Va stau la dispozitie pentru orice informatii  :OK:

#39
alex63

alex63

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.12.2007

View Postyvonna, on Jan 29 2008, 12:41, said:

Salut!
Nu am fost in Republica Dominicada, dar intentionez acest lucru in urmatorul an. Iti pot recomanda un site spaniol , al unei agentii foarte mari in Spania, pe care eu personal l-am folosit  si mi se pare bun. Ofertele de pe acest site pentru Republica Dominicana te duc undeva in max 2000 euro de familie, la 5 stele AI, avion cu plecare din Madrid si toate taxele incluse. Deci cu tot cu zborul de Madrid si 2 nopti intermediare te costa undeva la 2500 de familie, ceea ce e avantajos.
Nu stiu daca pot sa dau site-ul aici, asa ca daca te intereseaza da-mi un pm.
Dca esti amabila ,as dori si eu numele acestei agentii,PM,sau direct pe post.In fond nu inteleg de ce ar fi interzis sa se specifice numele direct,este vorba de un forum in care se impartasesc impresii,si fiecare e liber sa-si ia cei trebuie.Nu cred ca ar fi vb de reclama,directa sau mascata.Multumesc

#40
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008

View Postalex63, on Apr 13 2008, 08:13, said:

Dca esti amabila ,as dori si eu numele acestei agentii,PM,sau direct pe post.In fond nu inteleg de ce ar fi interzis sa se specifice numele direct,este vorba de un forum in care se impartasesc impresii,si fiecare e liber sa-si ia cei trebuie.Nu cred ca ar fi vb de reclama,directa sau mascata.Multumesc

Una din agentiile pe care le-am gasit cu oferte foarte bune pe Dominicana cu plecare din Barcelona sau Madrid e www.muchoviaje.com. Dar sunt foarte multe. spaniolii merg la greu in Caraibe. Pentru cei care sunt fan last-minute au niste oferte de-ti cade fata...

View Postpaul06, on Apr 12 2008, 12:54, said:

Initial ma hotarasem sa merg in ianuarie la anul,dar a intervenit  :) o oferta buna si plec pe 25 aprilie.
Am luat bilete de avion la 860 euro/2 pers, Frankfurt-Puerto Plata.
Nu prea vroiam Punta Cana cu ale sale all-inclusive, asa ca am optat pt Cabarete unde am gasit un hotel la 34 USD/noapte.
Pana in Frankfurt ajung cu masina, pe care o las la aeroport la un tarif de 90 euro pt 18 zile.
Ce ma intereseaza este daca mai trebuie sa pregatesc ceva documente din tara acum ca am scapat de viza ?
Multumiri anticipate si voi aduce informatii proaspete in mai !
O vacanta de  vis, iti urez, asa cum sunt sigura ca vei avea si asteptam impresii!

#41
scorill00

scorill00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 01.08.2007
Si thomson are oferte f bune verificati:
http://www.thomson.c...o-princess.html

#42
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008

View Postscorill00, on Apr 13 2008, 09:33, said:

Si thomson are oferte f bune verificati:
http://www.thomson.c...o-princess.html
Hmmm, 800 de pounds mi se pare mult fata de 800 de euro....

#43
scorill00

scorill00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 01.08.2007
Calculat 1574 E 2 pers. 7zile
Hotel 4 * cu AI si siguranta Thomson nu e mult
De cealalta firma nu pot spune multe e adevarat,dar Thomson ramane Thomson

P.S.
Nu incerc inceperea unei dispute,multumesc;fiecare alege ce crede de cuviinta.

Edited by scorill00, 13 April 2008 - 10:29.


#44
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008

View Postscorill00, on Apr 13 2008, 11:17, said:

Calculat 1574 E 2 pers. 7zile
Hotel 4 * cu AI si siguranta Thomson nu e mult
De cealalta firma nu pot spune multe e adevarat,dar Thomson ramane Thomson

P.S.
Nu incerc inceperea unei dispute,multumesc;fiecare alege ce crede de cuviinta.
Nici nu se pune problema de disputa. Thomsonul e intradevar o garantie pentru o vacanta reusita. Ma gandeam doar ca ca atunci cand vine vorba de lire preturile oricum sunt un pic mai mari. Si din cate am vazut pe forumurile internationale Republica Dominica e preferata de englezi, nemti si spanioli. E normal sa aibe cele mai bune oferte. Important e sa ne bucuram si noi de ele.

#45
scorill00

scorill00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 01.08.2007
Eu am achizitionat bilete pe Tenerife anul asta cu o companie cu renume indoielnic si care se spune ca are sanse sa anuleze sejurul pe Tenerife .
Aproape am ajuns sa ma rog sa o faca si sa plec in schimb pe dominicana prin sept-oct cu ceva bani in plus dati.

Ce e cu cartea asta de calator(vizitator)? stie cineva cum se obtine?

Edited by scorill00, 13 April 2008 - 10:50.


#46
alex63

alex63

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.12.2007
Care ar fi perioadele optime de sejur in Rep.Dominicana?Multumesc anticipat de raspuns

#47
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postalex63, on Apr 14 2008, 17:59, said:

Care ar fi perioadele optime de sejur in Rep.Dominicana?Multumesc anticipat de raspuns
Noiembrie - aprilie

#48
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006

View Postscorill00, on Apr 13 2008, 11:49, said:

Aproape am ajuns sa ma rog sa o faca si sa plec in schimb pe dominicana prin sept-oct cu ceva bani in plus dati.

Ce e cu cartea asta de calator(vizitator)? stie cineva cum se obtine?

In dorinta mea de a fi cat mai sigur ca nu o sa am ceva surprize pe aeroportul din Rep. Dominicana i-am scris un mail consulului onorific al Romaniei in Rep. Dominicana prin care l-am intrebat daca am nevoie de viza, iar daca nu de unde obtin cardul turistic
La care domnia sa imi raspunde ca daca am viza Schengen atunci nu am nevoie necat de acest card. Halal raspuns ! Macar mi-a raspuns.
Oricum, am apelat si la alte persoane pentru raspuns si am aflat ca acest CARD TURISTIC se obtine pe aeroport, de fapt pe el platim acea viza de 10 USD si e o simpla formalitate. Acest card trebuie prezentat la vama la plecare, iar daca l-ai pierdut nu-i bai, cumperi altul.
Mai multe informatii, in mai, la intoarcere.

#49
scorill00

scorill00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 01.08.2007
Paul06 de abia te astept sa te intorci ,sper sa ti iei multe carduri pt aparatul foto ca suntem 'flaminzi' pe aici de info.
Apropo cam cit zbori ,10 ore?
Zona unde te duci in ce parte a insulei este? Nu de alta da vreau sa ma uit pe Google Earth sa vad unde te duci.
Sa ne scrii IMPRESII LA CALD ,de pe acolo(dc ai net binenteles)

later edit:
Am gasit locatia.
Munti din spate sunt o minunatie ,nu-i rata

http://www.activecab...p?g2_itemId=890

Edited by scorill00, 15 April 2008 - 11:30.


#50
serban_a

serban_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.04.2008

View Postscorill00, on Apr 13 2008, 11:49, said:

Eu am achizitionat bilete pe Tenerife anul asta cu o companie cu renume indoielnic si care se spune ca are sanse sa anuleze sejurul pe Tenerife .
Aproape am ajuns sa ma rog sa o faca si sa plec in schimb pe dominicana prin sept-oct cu ceva bani in plus dati.

Ce e cu cartea asta de calator(vizitator)? stie cineva cum se obtine?

Cartea de turist este o formalitate si se plateste in aeroport (10 dolari sau 10 euro). deci dolari ca e mai ieftin. si neaparat marunti sa nu ai probleme la rest.

View PostImperator, on Apr 14 2008, 21:13, said:

Noiembrie - aprilie

da, eu as restrange putin si as recomanda decembrie-februarie. sunt aici din ianuarie, acum fiind aprilie, si in februarie clima e super:). Deja in aprilie preturile la all-inclusive au scazut considerabil, si "resort"-urile nu mai sunt pline:). Dar nu pot zice ca nu e ok:)

#51
alex63

alex63

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.12.2007

View Postserban_a, on Apr 18 2008, 04:15, said:

Cartea de turist este o formalitate si se plateste in aeroport (10 dolari sau 10 euro). deci dolari ca e mai ieftin. si neaparat marunti sa nu ai probleme la rest.



da, eu as restrange putin si as recomanda decembrie-februarie. sunt aici din ianuarie, acum fiind aprilie, si in februarie clima e super:). Deja in aprilie preturile la all-inclusive au scazut considerabil, si "resort"-urile nu mai sunt pline:). Dar nu pot zice ca nu e ok:)
Fericitule!...Din ian. in Rep.Dom.e ceva!Ai putea evidentia ,descrie,citeva locatii care sa-ti fi parut tie mai deosebite?Sau zone ,puncte de interes ....A inceput sa ma bata gindul sa-mi planific pt la iarna un revelion sau, eu stiu, un sejur departe de crivat.Apropo,Mos Craciun vine acolo in bermude,si pe plansa de wind surfing?

#52
scorill00

scorill00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 01.08.2007

Quote

sunt aici din ianuarie, acum fiind aprilie, si in februarie clima e

Fratele meu negru da tu ce faci pe acolo asa ca idee?(Dezvolta)
Greu imi vine sa cred ca esti acolo ne dai si noua o poza si asta tot asa sa te veneram?

De mult vreau sa intreb,apa e turcoaz sau nu?

Edited by scorill00, 18 April 2008 - 11:18.


#53
Alexandru AST

Alexandru AST

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.10.2005
Salutare tuturor!

Dupa indelungi cautari pentru luna de miere, am hotarat ca vreau in rep. dominicana, la Punta Cana, Hotel Riu Bambu 4+*. Numai ca daca tot vom merge prin thomson.co.uk, am hotarat sa vedem cate ceva si in londra. Astea sunt datele excursiei, mie mi se par super bune, calculele sunt pentru doua persoane, astept sugestiile voastre:

Perioada: 09.sept.2008 - 28.sept.2008

Ziua1:
Plecare cu tarom-ul la 09.55, aterizare in Londra la 11.30 si cazare la ChesterHotelVictoria in zona 1 (http://www.travelsta....htm?affcode=RA)
Masa de pranz la un restaurant (pret estimat 20P)
Vizitam Kensigton Gardens & Hyde Park, Oxford Street
Cina pe Oxford Street (pret estimat 40P)


Ziua2:
Mic dejun in oras (10P)
Plimbare pe langa Buckingham, Westminster Cathedral, Abbey, Parliament, Green Park, St. James's Park, Trafalgar Square si vizitare cate ceva daca ne-ar interesa
Ne dam in London Eye (30P)
Masa de pranz la un restaurant (pret estimat 20P)
Plimbare pe Tamisa cu vaporul pana la Greenwich (20P), vedem Observatorul
Cina pe malul Tamisei (pret estimat 40P)
Plimbare pe jos de la Turnul Londrei pana la London Eyes

Ziua3:
Transfer la aeroport cu Gatwick Express
Plecare cu Thomsonfly la ora 11.30, sosire in Punta Cana la 14.15

Sejur All inclusive la Hotel Riu Bambu 4+*

ziua18:
Plecare cu Thomsonfly la ora 16.40, sosire a doua zi la ora 06.10 (dif. de fus orar!!!)
Transfer in Victoria Station cu Gatwick Express
Lasam bagajele la ChesterHotelVictoria
Mic dejun in oras (10p)
Vizitam Science museum si ne uitam la un IMAX (20P)
Masa de pranz la un restaurant (pret estimat 20P)
Vizitam Natural History Museum
Cina in oras (pret estimat 40P)

Ziua19:
Mic dejun in oras (10P)
Plecare la ora 12.30, sosire in buc la ora 17.50


Total general (cu tot ce am scris mai sus inclus): 3154 Euro
Am mai pus pentru cheltuieli diverse 400 USD pentru rep. dominicana si 250P pentru Londra.
Total cu cheltuieli diverse: 3700 Euro, adica 1850E/pers

Mie mi se pare un pret foarte bun, tinand cont ca am intentionat sa ma duc in egipt 14 zile pe un pret in jur de 3000 Euro...

Voi ce ziceti? Merita?

#54
scorill00

scorill00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 01.08.2007
Mai vii de acasa nui asa?
Auzi tu Egipt 3000 euro,hahahahhaha;
Distractie maxima si sa ne scrii eventual niste poze si nu mai creea alt threat scrie sub cel al Republicii Dominicane.

Aloooo,vreun moderator... mutati postul asta unde trebuie,Thaaaaaaaaaanx

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate