Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Republica Dominicană

- - - - -
  • Please log in to reply
1927 replies to this topic

#19
Sascha

Sascha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.08.2006
Agentia se numeste discount travel - nu stiu daca am voie sa pun si numele sitului dar da-mi un pm si iti trimit si numele sitului si al persoanei de legatura.
Poti face excursii - sunt o gramada, poti face sporturi nautice sau poti merge cu atv-uri sau jeepuri.
Excursiile sunt multe: in capitala la santo domingo, la insula saona (recomand varianta de lux a excursiei fiindca la varianta normala sunt aprox 75 - 100 de oameni pe un catamaran), la altos de savon (un oras reconstruit ca unul medieval), etc.
Noi am preferat variantele cu excursiile organizate fiindca nu imi dau seama cat de sigur este de unul singur.
Hotelul are 2 teatre in care organizeaza in fiecare zi cate un spectacol.

#20
Alimeca

Alimeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 07.06.2006

View PostSascha, on Jan 10 2008, 13:17, said:

Agentia se numeste discount travel - nu stiu daca am voie sa pun si numele sitului dar da-mi un pm si iti trimit si numele sitului si al persoanei de legatura.
Poti face excursii - sunt o gramada, poti face sporturi nautice sau poti merge cu atv-uri sau jeepuri.
Excursiile sunt multe: in capitala la santo domingo, la insula saona (recomand varianta de lux a excursiei fiindca la varianta normala sunt aprox 75 - 100 de oameni pe un catamaran), la altos de savon (un oras reconstruit ca unul medieval), etc.
Noi am preferat variantele cu excursiile organizate fiindca nu imi dau seama cat de sigur este de unul singur.
Hotelul are 2 teatre in care organizeaza in fiecare zi cate un spectacol.
Pot avea si eu link-ul, te rog. Ma cam bate un gand.

#21
luxe

luxe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.01.2008
Ma bag si eu in topicul asta ptr a intreba: a luat cineva viza ptr Bahamas ????  pe siteul lor zice ca ptr Europa ptr aply viza e doar la Londra !!!  Trebuie sa mergi personal sau se poate si via mail ???????  Stie cineva ?????? Mersic !!!

#22
luxe

luxe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.01.2008

View Postluxe, on Jan 22 2008, 14:44, said:

Ma bag si eu in topicul asta ptr a intreba: a luat cineva viza ptr Bahamas ????  pe siteul lor zice ca ptr Europa ptr aply viza e doar la Londra !!!  Trebuie sa mergi personal sau se poate si via mail ???????  Stie cineva ?????? Mersic !!!


intre timp am aflat.....tre sa merg personal la Londra !!!!! off !!!

#23
anari78

anari78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.05.2007

View PostSascha, on Jan 7 2008, 15:44, said:

Dupa ce de mai bine de un an ma tot uit pe toate forumurile posibile si imposibile la plajele din dominicana in decembrie am reusit sa ajungem in Punta Cana.

Sa o iau de la inceput: am luat legatura cu o agentie de turism din munchen care ne-a gasit o urmatoarea oferta: Punta Cana, hotel Gran Bahia Principe Punta Cana, 5*, all inclusive international (adica cu bauturi internationale), 14 nopti, avion, transferuri samd - 1600 euro de persoana, cu plecarea de la munchen. Oferta mi s-a parut ok fata de ofertele romanesti. Tipa de acolo mi-a trimis proforma de avans - 20% - am platit-o, ne-a trimis voucherele si apoi am facut plata finala. Ca sa termin cu agentia mi s-au parut super profi urmatoarele: la check-inul de la munchen am incercat sa obtin locuri la geam, sa zambesc la don`soara de la air france (compania cu care am zburat) dar nu a fost nevoie - absolut totul de la locurile in avion pana la vila si camera in care am stat fusesera rezervate de agentie.

Pentru republica dominicana romanii au inca nevoie de viza, asa ca am luat legatura cu ambasada dominicana din frankfurt, le-am trimis pasapoartele, am platit taxa de 80$ de persoana si in 4 zile am avut pasapoartele inapoi. Cei de la ambasada au fost foarte ok.

Am plecat din tara pe 1 decembrie, cu masina, si ne-am oprit in prima seara la etap budapesta - 42 euro camera incluzand micul dejun. A doua zi dimineata am plecat spre munchen. Drumul Bucuresti - Munchen se poate face si direct dar necesita un efort considerabil pe care nu eram dispus sa il fac.

La Munchen am gasit o pensiune la 10 minute de aeroport unde am platit 120 euro pentru urmatoarele: 2 nopti cazare (una la plecare, una la intoarcere, cu mic dejun, parcare pt 2 saptamani, transfer la si de la aeropot). Iarasi cred ca e un pret super ok.

Zborul a fost destul de neplacut - Munchen - Paris - Punta Cana si a durat cu tot cu escala aprox 12 ore.

Am plecat din Munchen la 10 am ora locala si am ajuns la Punta Cana la ora 5.30 pm - practic datorita diferentei de fus orara castigi o zi.

Hotelul ( sau mai bine zis resortul) este imens, are 1800 de camere, plaja privata, 5 piscine samd. De mancat de mananca astfel: exista un restaurant cu bufet suedez si alte 7 restaurante a la carte - japonez, mexican, mediteranian, pescaresc, italian, francez si grill house. In pachetul pe care l-am luat aveai incluse 3 seri pe saptamana la restaurantele a la carte.

Plaja este bestiala oamenii sunt bestiali, excursiile sunt (unele) super. Impresie generala - o vacanta excelenta. Va atasez si cateva poze. Cine mai doreste informatii, astept intrebari.
Te rog frumos vreau si eu link-ul agentiei de turism!
Multumesc frumos!

#24
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008

View Postanari78, on Jan 28 2008, 13:42, said:

Te rog frumos vreau si eu link-ul agentiei de turism!
Multumesc frumos!

Salut!
Nu am fost in Republica Dominicada, dar intentionez acest lucru in urmatorul an. Iti pot recomanda un site spaniol , al unei agentii foarte mari in Spania, pe care eu personal l-am folosit  si mi se pare bun. Ofertele de pe acest site pentru Republica Dominicana te duc undeva in max 2000 euro de familie, la 5 stele AI, avion cu plecare din Madrid si toate taxele incluse. Deci cu tot cu zborul de Madrid si 2 nopti intermediare te costa undeva la 2500 de familie, ceea ce e avantajos.
Nu stiu daca pot sa dau site-ul aici, asa ca daca te intereseaza da-mi un pm.

#25
bombonica

bombonica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.05.2006

View Postluxe, on Jan 23 2008, 10:51, said:

intre timp am aflat.....tre sa merg personal la Londra !!!!! off !!!



nu trebuie sa mergi deloc la Londra! Actele se depun la ambasada de aici, dureaza max o luna sa le proceseze si obtii o viza valabila 3 luni

#26
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

View PostSascha, on Jan 10 2008, 13:17, said:

Agentia se numeste discount travel - nu stiu daca am voie sa pun si numele sitului dar da-mi un pm si iti trimit si numele sitului si al persoanei de legatura.
Poti face excursii - sunt o gramada, poti face sporturi nautice sau poti merge cu atv-uri sau jeepuri.
Excursiile sunt multe: in capitala la santo domingo, la insula saona (recomand varianta de lux a excursiei fiindca la varianta normala sunt aprox 75 - 100 de oameni pe un catamaran), la altos de savon (un oras reconstruit ca unul medieval), etc.
Noi am preferat variantele cu excursiile organizate fiindca nu imi dau seama cat de sigur este de unul singur.
Hotelul are 2 teatre in care organizeaza in fiecare zi cate un spectacol.


ma bucur pentru tine ca ai fost intr-o asemenea excursie, si eu intentionez ca in luna de miere sa fug undeva intr-un loc exotic... :)

platile la fata locului cum le-ai facut, bineinteles cele neacoperite de all-inclusive, ai avut dolari sau ai putut folosi cardul bancar ?

#27
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003

View PostSascha, on Jan 10 2008, 13:17, said:

Agentia se numeste discount travel - nu stiu daca am voie sa pun si numele sitului dar da-mi un pm si iti trimit si numele sitului si al persoanei de legatura.

Vreau si eu datele de contact ale agentiei. Multumesc.

#28
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 01.02.2008
Curios sau nu in doua insule din zona se poate merge doar cu buletinul fiinca una apartine de Franta si cealalta de Olanda. Zone turistice.

#29
LA_REINA

LA_REINA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.02.2008
ultimele stiri ;) : ptr. republica dominicana incepand cu 1 ianuarie 2008 romanii nu mai au nevoie de viza de intrare prealabila..calatoria se efectuaza pe baza unui card de calatorie


eh.ce bine!..eu ma gandesc chiar sa ma mut acolo sa vand tot ce am aici si sa-mi cumpar o casuta pe plaja si sa incep o noua viata in republica dominicana..vb. serios!

#30
Sascha

Sascha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.08.2006
eh.ce bine!..eu ma gandesc chiar sa ma mut acolo sa vand tot ce am aici si sa-mi cumpar o casuta pe plaja si sa incep o noua viata in republica dominicana..vb. serios!
[/quote]

:lol: sa iti spun ceva haios: eu chiar am inceput sa caut joburi in dominicana :lol: Unde ai fost in Dom Rep?


pentru cei care vor datele de contact ale agentie dati-mi un pm; Sau domni moderatori sa imi spuna daca am voie sa pun numele persoanelor de contact telefoanele etc?

#31
dorina_M

dorina_M

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.03.2008

View Postyvonna, on Jan 29 2008, 10:41, said:

Salut!
Nu am fost in Republica Dominicada, dar intentionez acest lucru in urmatorul an. Iti pot recomanda un site spaniol , al unei agentii foarte mari in Spania, pe care eu personal l-am folosit  si mi se pare bun. Ofertele de pe acest site pentru Republica Dominicana te duc undeva in max 2000 euro de familie, la 5 stele AI, avion cu plecare din Madrid si toate taxele incluse. Deci cu tot cu zborul de Madrid si 2 nopti intermediare te costa undeva la 2500 de familie, ceea ce e avantajos.
Nu stiu daca pot sa dau site-ul aici, asa ca daca te intereseaza da-mi un pm.


Te rog mult sa-mi dai si mie linkul cu agentia din spania daca se poate.Multumesc!

#32
stefrnd

stefrnd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.10.2006

View PostLA_REINA, on Feb 29 2008, 00:44, said:

ultimele stiri ;) : ptr. republica dominicana incepand cu 1 ianuarie 2008 romanii nu mai au nevoie de viza de intrare prealabila..calatoria se efectuaza pe baza unui card de calatorie


eh.ce bine!..eu ma gandesc chiar sa ma mut acolo sa vand tot ce am aici si sa-mi cumpar o casuta pe plaja si sa incep o noua viata in republica dominicana..vb. serios!


este undeva afisat?... n-as vrea sa merg acolo si sa raman in aeroport  ;)
thanx.

#33
Auras1970

Auras1970

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.02.2008

View Poststefrnd, on Mar 14 2008, 23:32, said:

este undeva afisat?... n-as vrea sa merg acolo si sa raman in aeroport  ;)
thanx.
Eu m-am intors acum cateva zile. Nu-ti trebuie viza. Sa ai, firesc, pasaportul; la iesirea din Rep Dom trebuie sa platesti o taxa de 20 dolari de persoana.

#34
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006

View Postyvonna, on Jan 29 2008, 12:41, said:

Salut!
Nu am fost in Republica Dominicada, dar intentionez acest lucru in urmatorul an. Iti pot recomanda un site spaniol , al unei agentii foarte mari in Spania, pe care eu personal l-am folosit  si mi se pare bun. Ofertele de pe acest site pentru Republica Dominicana te duc undeva in max 2000 euro de familie, la 5 stele AI, avion cu plecare din Madrid si toate taxele incluse. Deci cu tot cu zborul de Madrid si 2 nopti intermediare te costa undeva la 2500 de familie, ceea ce e avantajos.
Nu stiu daca pot sa dau site-ul aici, asa ca daca te intereseaza da-mi un pm.

Buna,

Eu vreau sa plec in ianuarie 2008, iar cea mai buna oferta am gasit-o pe www.Thomson.co.uk, hotel 3*+, 14 nopti cu all inclusive, transfer si plecare din Londra Gatwick la 2300 euro/2 persoane.
Varianta ta arata mai bine asa ca te rog sa-mi spui si mie de agentia din Madrid, care mi-ar conveni mai mult din cel putin 2 motive: pretul si perioada de reduceri din Madrid (ianuarie) pe care le-am testat anul asta la intoarcerea din Maroc.
Multumesc anticipat.

#35
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

View Postpaul06, on Apr 5 2008, 16:32, said:

Buna,

Eu vreau sa plec in ianuarie 2008, iar cea mai buna oferta am gasit-o pe www.Thomson.co.uk, hotel 3*+, 14 nopti cu all inclusive, transfer si plecare din Londra Gatwick la 2300 euro/2 persoane.
Varianta ta arata mai bine asa ca te rog sa-mi spui si mie de agentia din Madrid, care mi-ar conveni mai mult din cel putin 2 motive: pretul si perioada de reduceri din Madrid (ianuarie) pe care le-am testat anul asta la intoarcerea din Maroc.
Multumesc anticipat.

Vreau si eu site-ul spaniol!!! Intru acum si pe Thomson, m-ar interesa sejur de 7 zile, nu 14.

#36
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006
Initial ma hotarasem sa merg in ianuarie la anul,dar a intervenit  :) o oferta buna si plec pe 25 aprilie.
Am luat bilete de avion la 860 euro/2 pers, Frankfurt-Puerto Plata.
Nu prea vroiam Punta Cana cu ale sale all-inclusive, asa ca am optat pt Cabarete unde am gasit un hotel la 34 USD/noapte.
Pana in Frankfurt ajung cu masina, pe care o las la aeroport la un tarif de 90 euro pt 18 zile.
Ce ma intereseaza este daca mai trebuie sa pregatesc ceva documente din tara acum ca am scapat de viza ?
Multumiri anticipate si voi aduce informatii proaspete in mai !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate