Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Aplicatie client-server

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
pro_windows

pro_windows

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 05.09.2007
As vrea sa fac o aplicatie client-server,in vb.net care sa imi afiseze pe computerul client,textul scris de computerul server.Este un update pentru o  aplicatie mai veche si habar nu am cu sa o fac. M-am gandit ca in primul  rand ,IP-urile trebuie sa fie statice.Alte idei n-am. Ma puteti ajuta?

#2
SirGod

SirGod

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.12.2007
Keylogger ? La asta te referi ?

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
In primul rand vezi mai amanuntit care e treaba cu retele si socket-uri, apoi cum se folosesc din vb.net, apoi faci programele.

#4
freshmeat

freshmeat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 10.04.2007

View Postpro_windows, on Jan 7 2008, 00:02, said:

As vrea sa fac o aplicatie client-server,in vb.net care sa imi afiseze pe computerul client,textul scris de computerul server.Este un update pentru o  aplicatie mai veche si habar nu am cu sa o fac. M-am gandit ca in primul  rand ,IP-urile trebuie sa fie statice.Alte idei n-am. Ma puteti ajuta?


Language : Visual Basic 6.0

Eu am reusit sa fac un program client-server foarte complex si nu lucreaza pe baza ip-urilor mai exact lucreaza pe FTP daca nu vrei sa iti bati capul cu ip-urile incearca metoda mea dar trebuie sa ai rabdare delay-ul este foarte mare :D
Server-ul iti apare automat in lista clientului !

Am si si cateva coduri sursa Server-Client pe baza de winsock
daca vrei iti pot da Server-Clientul meu [Compilat] pentru a te inspira :D
poti lua legatura cu mine prin E-mail : [email protected] si ID yahoo : freshmeat20


Acesta este modulul care l-am folosit pentru Server-Client-ul meu  (este inclusa si functia FTP) :

Attached Files


Edited by freshmeat, 01 February 2008 - 11:45.


#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Cand spui ca e client-server si inca foarte complex, iar apoi spui ca nu lucreaza pe baza de IP'uri deja imprimi o parere ....
Folosesti IPX? FTP'ul nu tot tcp/ip foloseste? Tot pe baza de IP'uri lucreaza chiar daca nu ai folosit tu socket'uri direct

#6
freshmeat

freshmeat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 10.04.2007

View Postdani.user, on Feb 3 2008, 01:04, said:

Cand spui ca e client-server si inca foarte complex, iar apoi spui ca nu lucreaza pe baza de IP'uri deja imprimi o parere ....
Folosesti IPX? FTP'ul nu tot tcp/ip foloseste? Tot pe baza de IP'uri lucreaza chiar daca nu ai folosit tu socket'uri direct


Ce am vrut eu sa spun tu nu ai inteles ... normal ca se bazeaza FTP-ul pe ip-uri  !
Ce vreau sa zic este ca nu trebuie sa te chinui tu sa iti faci o lista de ip-uri  ...(nu trebuie sa bagi ip) ceva de genu    :

Programul spune :

Please insert ip  :))

pur si simplu iti apare server-ul in lista ..

bafta !

Edited by freshmeat, 05 February 2008 - 17:46.


#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
A, scuze :)

#8
djromeo2007

djromeo2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.07.2007

View Postfreshmeat, on Feb 5 2008, 17:35, said:

Ce am vrut eu sa spun tu nu ai inteles ... normal ca se bazeaza FTP-ul pe ip-uri  !
Ce vreau sa zic este ca nu trebuie sa te chinui tu sa iti faci o lista de ip-uri  ...(nu trebuie sa bagi ip) ceva de genu    :

Programul spune :

Please insert ip  :))

pur si simplu iti apare server-ul in lista ..

bafta !
Freshmeat renunta la Retelistica , sau astfel de proiecte .. greu :D

Multi folosesc Winsock pentru transfer , si automat tcp/ip .

#9
freshmeat

freshmeat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 10.04.2007

View Postdjromeo2007, on May 5 2008, 01:19, said:

Freshmeat renunta la Retelistica , sau astfel de proiecte .. greu :D

Multi folosesc Winsock pentru transfer , si automat tcp/ip .


:P a nu mai spune  ... cine a facut cel mai bun trojan (dintre noi 2 ) ha ha lol cica sa renunt :P asta este are delay de 30 de sec la comenzi ca este mult mai smeker decat orice trojan pe care l-ai facut tu vreodata aaaaa ... :P ai facut doar jumatate din el :P ca jumatatea cealalta am facut-o eu ! :P


P.S

Nu am postat nici o sursa de trojan pe formu (modulul nu contine un virus sau trojan)

Edited by freshmeat, 13 May 2008 - 12:05.


#10
LowKick

LowKick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 18.05.2007

View Postfreshmeat, on May 13 2008, 12:00, said:

:P a nu mai spune  ... cine a facut cel mai bun trojan (dintre noi 2 ) ha ha lol cica sa renunt :P asta este are delay de 30 de sec la comenzi ca este mult mai smeker decat orice trojan pe care l-ai facut tu vreodata aaaaa ... :P ai facut doar jumatate din el :P ca jumatatea cealalta am facut-o eu ! :P


P.S

Nu am postat nici o sursa de trojan pe formu (modulul nu contine un virus sau trojan)

Wow cata maiestrie , niste haxori in toata regula nu gluma.  :rolleyes:

#11
pro_windows

pro_windows

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 05.09.2007
Multumesc frumos freshmeat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate