Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

ANESTEZIA GENERALA

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
În fiecare an, peste 21 de milioane de oameni beneficiază de anestezie generală.Marea majoritate cad într-un somn plăcut.Nu-și amintesc nimic.30.000 din acești pacienți nu sunt așa de norocoși.Nu sunt capabili să doarmă.Au parte de un fenomen denumit "conștientizare sub anestezie".Aceste victime sunt complet paralizate.Nu pot cere ajutor.Ele sunt conștiente" "Awake"
Eu personal am avut parte de 3 generale dar multumesc lui Dumnezeu nu s-a intamplat asa ceva. Sunt tare curios daca acest lucru este adevarat sau doar e speculatie. Parerea mea este ca teoretic totul e posibil dar e straniu...

Edited by me_and_myself, 08 February 2008 - 19:48.


#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
editeaza postul ala pana nu te pune toata SP sa platesti consultatii oftalmologice...
ontopic. si eu am avut una, si n=am avut probleme

#3
20cm

20cm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 25.01.2007
si eu am avut o anestezie generala si n`am avut probleme insa un prieten de al meu nu a fost la fel de norocos. El spunea ca da esti intro stare de paralizie aparenta, practic nu putea cam nimic, respira si privea doar inainte. Bizar este ca el spune ca a simtit operatia, dar nu ca o durere ci ca o atingere.

#4
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

 20cm, on Jan 6 2008, 19:41, said:

si eu am avut o anestezie generala si n`am avut probleme insa un prieten de al meu nu a fost la fel de norocos. El spunea ca da esti intro stare de paralizie aparenta, practic nu putea cam nimic, respira si privea doar inainte. Bizar este ca el spune ca a simtit operatia, dar nu ca o durere ci ca o atingere.
O fi avut rahianestezie?

#5
aiurel2006

aiurel2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 10.09.2006
scuzatima dar am auzit azi o chestie care ma cam tulburat .... cica o anestezie generala  este egal cu  minus 10 ani din viata , poate e o aberatie dar voi ati auzit asa ceva ??

Edited by mianna, 06 January 2008 - 20:56.


#6
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

 aiurel2006, on Jan 6 2008, 20:50, said:

scuzatima dar am auzit azi o chestie care ma cam tulburat .... cica o anestezie generala  este egal cu  minus 10 ani din viata , poate e o aberatie dar voi ati auzit asa ceva ??
@Mianna merci pentru reeditare...
@aiurel nu am auzit asa ceva pana acum...cam greu de crezut totusi.

Edited by December, 06 January 2008 - 21:25.


#7
20cm

20cm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 25.01.2007

 December, on Jan 6 2008, 19:44, said:

O fi avut rahianestezie?
nu, el spune ca nu.

#8
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 18.03.2006
Anestezia generală poate fi făcută absolut fără nici un risc în alte tări, însă din păcate pe preaiubitul nostru ministru Nicolaescu îl doare fix la pix că mai sunt români care mor din cauza unor dobitoci de anestezisti. Cea mai elegantă solutie este un aparat ce monitorizează indexul bispectral in timpul anesteziei, astfel încât anestezistul stie in orice moment care este nivelul de anestezie al pacientului si o poate corecta dacă este cazul. Mai mult decat atât o anestezie perfecta are repercursiuni inclusiv economice. Pacientul isi revine mai repede, drogurile administrate post operatoriu sunt mai putine, iar bolnavul paraseste mai repede spitalul care cheltuie in acest fel mai putin pe un bolnav (medicamente + mancare)

Și cand te gandesti ca un astfel de aparat costă maxim- maximorum 6.000 euro si ar putea fi dotate lejer toate sectiile ATI ale  spitalelor. Da noah ..mai bine facem licitatii pe aparatura de miliarde pe care nu o stim folosi, si o tinem in magazii încă 2-3 ani, ca doar afacerile bune se fac cu statul, nu ??

#9
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

 aiurel2006, on Jan 6 2008, 20:50, said:

scuzatima dar am auzit azi o chestie care ma cam tulburat .... cica o anestezie generala  este egal cu  minus 10 ani din viata , poate e o aberatie dar voi ati auzit asa ceva ??
Adica un om la 50 de ani care a suferit 4 operatii se poate astepta sa moara din clipa in clipa, nu?  :w00t:

#10
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

 hyp3rion, on Jan 6 2008, 21:40, said:

Anestezia generală poate fi făcută absolut fără nici un risc în alte tări, însă din păcate pe preaiubitul nostru ministru Nicolaescu îl doare fix la pix că mai sunt români care mor din cauza unor dobitoci de anestezisti. Cea mai elegantă solutie este un aparat ce monitorizează indexul bispectral in timpul anesteziei, astfel încât anestezistul stie in orice moment care este nivelul de anestezie al pacientului si o poate corecta dacă este cazul. Mai mult decat atât o anestezie perfecta are repercursiuni inclusiv economice. Pacientul isi revine mai repede, drogurile administrate post operatoriu sunt mai putine, iar bolnavul paraseste mai repede spitalul care cheltuie in acest fel mai putin pe un bolnav (medicamente + mancare)

Și cand te gandesti ca un astfel de aparat costă maxim- maximorum 6.000 euro si ar putea fi dotate lejer toate sectiile ATI ale  spitalelor. Da noah ..mai bine facem licitatii pe aparatura de miliarde pe care nu o stim folosi, si o tinem in magazii încă 2-3 ani, ca doar afacerile bune se fac cu statul, nu ??
Nu indraznesc sa spun ca ar fi altfel ci dimpotriva,ai mare dreptate.Insa aici incercam-si te rog sa nu te superi-sa aflu opinii specializate(sau nu) vis-a-vis de problema starii de adormire sau nu in timpul unei anestezii.

#11
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 aiurel2006, on Jan 6 2008, 20:50, said:

scuzatima dar am auzit azi o chestie care ma cam tulburat .... cica o anestezie generala  este egal cu  minus 10 ani din viata , poate e o aberatie dar voi ati auzit asa ceva ??
matusa-mea are douazeci si ceva de operatii, toate cu anestezie generala. Acum are 73 de ani. Cam cati ani ar fi trait daca nu facea operatiile alea? (au fost vreo cateva pentru cancer de colon, cancer uterin...)

in alta ordine de idei, pune mana pe cartea de gramatica si lasa prostiile pe care le-ai citit pe net.

#12
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006
Am trecut si eu printr-o anestezie generala cand eram mic, dar nu au fost reactii adeverse.

Quote

scuzatima dar am auzit azi o chestie care ma cam tulburat .... cica o anestezie generala este egal cu minus 10 ani din viata , poate e o aberatie dar voi ati auzit asa ceva ??

Nu cred asa ceva. Sunt unii oameni care au trecut si prin 10 operatii, cu ei ce se intampla? sunt cadavre vii?

#13
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 18.03.2006

 December, on Jan 6 2008, 21:49, said:

Nu indraznesc sa spun ca ar fi altfel ci dimpotriva,ai mare dreptate.Insa aici incercam-si te rog sa nu te superi-sa aflu opinii specializate(sau nu) vis-a-vis de problema starii de adormire sau nu in timpul unei anestezii.

Cand ti se face anestezie generala ti se adminitreaza 2 tipuri de gaz anestezic (daca nu ma-nsel unul ptr. adormire si unul care te paralizează) ...si da ..dacă unul dintre ele nu este in cantitate corespunzătoare pacientul ramane la starea de awake sau veghe. Adica simti tot ce face chirurgul, dar nu poti schita nici o miscare.

#14
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

 hyp3rion, on Jan 6 2008, 22:05, said:

Cand ti se face anestezie generala ti se adminitreaza 2 tipuri de gaz anestezic (daca nu ma-nsel unul ptr. adormire si unul care te paralizează) ...si da ..dacă unul dintre ele nu este in cantitate corespunzătoare pacientul ramane la starea de awake sau veghe. Adica simti tot ce face chirurgul, dar nu poti schita nici o miscare.
Cred ca deja incepi sa semeni panica pe aici....

#15
bellatrix_

bellatrix_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 17.11.2007

 hyp3rion, on Jan 6 2008, 18:05, said:

Cand ti se face anestezie generala ti se adminitreaza 2 tipuri de gaz anestezic (daca nu ma-nsel unul ptr. adormire si unul care te paralizează) ...si da ..dacă unul dintre ele nu este in cantitate corespunzătoare pacientul ramane la starea de awake sau veghe. Adica simti tot ce face chirurgul, dar nu poti schita nici o miscare.
te inseli.

#16
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Am vazut pe Discovery un documentar despre asta. Marturii ale unor pacienti care s-au trezit in timpul unor operatii si spuneau ca nu se puteau misca din cauza acelui paralizant. Din cate imi amintesc, doctorii ori au negat posibilitatea ca asta sa se fi intamplat, ori refuzau orice comentarii. O pacienta chiar reusise sa se miste totusi sperand ca doctorii isi dau seama ca s-a trezit dar i-au administrat si mai mult paralizant - astea au fost cuvintele ei.

#17
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

 bellatrix_, on Jan 6 2008, 23:27, said:

te inseli.
Poti argumenta in vreun fel afirmatia ta?

#18
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005

 December, on Jan 6 2008, 19:44, said:

O fi avut rahianestezie?


       Cred ca nu esti suficient de informat,altfel nu ai fi pus intrebarea de mai sus.Asa crezi tu ca "se manifesta" un pacinet care a facut rahianestezie?

       Cat despre ideea initiala,cred ca un sambure de adevar exista,insa nu in contextul dat si anume in cazul  anesteziei generale.In lispa informatiilor concrete ma abtin sa speculez si eu la randu-mi...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate