Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

EVOCASA VIVA BRASOV

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
Ro_land

Ro_land

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.01.2006
Din cate am aflat, intre timp s-ar fi schimbat constructorul.

#56
u2_2

u2_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.07.2006

View Postaxara_me, on Sep 17 2008, 15:14, said:

hmmm...
daca imi amintesc bine ce scrie in contract, in aprilie 2010 trebuie sa fie gata...ori in ritmul asta...miram-as!!! au 8 blocuri de ridicat, bine, sunt pe faze de constructie...insa...se misca extrem de incet!

Aprilie 2010 pentru faza 1, adica primele 3 blocuri. Eu cred ca este timp suficient, la o constructie de genul ala si pe un teren atat de dificil, faza de fundare + radier este extrem de laborioasa si are impact asupra intregii cladiri, iar compromisuri nu se pot face...

Nu cred ca din cauza asta sa fie intarzieri majore.

Bafta!

View PostRo_land, on Sep 21 2008, 11:50, said:

Din cate am aflat, intre timp s-ar fi schimbat constructorul.

Si ce impact crezi ca are asta asupra cumparatorilor?

btw, ai idee care este cauza pentru care s-a schimbat?

#57
axara_me

axara_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.12.2007

View Postu2_2, on Sep 21 2008, 22:11, said:

Aprilie 2010 pentru faza 1, adica primele 3 blocuri. Eu cred ca este timp suficient, la o constructie de genul ala si pe un teren atat de dificil, faza de fundare + radier este extrem de laborioasa si are impact asupra intregii cladiri, iar compromisuri nu se pot face...

Nu cred ca din cauza asta sa fie intarzieri majore.

Bafta!



Si ce impact crezi ca are asta asupra cumparatorilor?

btw, ai idee care este cauza pentru care s-a schimbat?


stiu ca sunt pe faze, insa de atata timp ei nu "ies" din pamant cu lucrarea...de cate ori am fost si am facut poze, arata la fel zona...a aparut cosmelia aia de la intrare si cativa stalpi de rezistenta prin preajma...erau asa din ianuarie...totusi!

sa dam acum vina si pe constructor, daca zice Ro_land ca l-au schimbat, sa speram la un avant al lucrarilor; acum acum vine iarasi  zapada...daca nu cumva deja a nins la voi.

Numai bine!

#58
Ro_land

Ro_land

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.01.2006

Quote

Zvonurile astea ma inebunesc

nu stiu ce sa mai cred. eram tentat sa cumpar un apartament in proiectul din noua din Brasov, Evocasa Viva, dar apoi am auzit ca sa oprit constructia, ca sa ma asigur am fost sa ma conving la fata locului si chiar asa a fost, nu se mai contruieste. am vorbit si cu un agent de la ei au zis ca nu mai lucreaza cu constructorul pentru ca nu stiu ce probleme au intervenit.

Ma poate lamurii cineve? ce se intimpla? de ce sa oprit constructia? Sunt mai multe ipoteze insa daca stie cineva ar fi super

Raspuns:
A venit alt constructor din buzau cred si lucrarile vor incepe din 10-15 august

Cam atat am aflat de pe un alt forum al carui nume nu il dau aici.

#59
axara_me

axara_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.12.2007
august care?! august 2008 a trecut si nu misca nimic!

#60
axara_me

axara_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.12.2007
hello!

ce se mai aude cu blocurile din Noua?

devine incet incet un motiv de ingrijorare....:(

#61
u2_2

u2_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.07.2006

View Postaxara_me, on Oct 22 2008, 10:44, said:

hello!

ce se mai aude cu blocurile din Noua?

devine incet incet un motiv de ingrijorare....:(

asta-i de acum o saptamana, imi pare rau ca nu-i ce asteptai... dar ai vorbit cu ei, ce zic?

Attached Files



#62
axara_me

axara_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.12.2007

View Postu2_2, on Oct 22 2008, 08:09, said:

asta-i de acum o saptamana, imi pare rau ca nu-i ce asteptai... dar ai vorbit cu ei, ce zic?



Multumesc de poza...
mai jos atasat, doua seturi de poze: 26 martie 2008 si 06 aprilie 2008.

E VREO DIFERENTA? comparand cu poza facuta de tine  saptamana trecuta.
e jenant...

am vb cu ei, mi-au spus ca au schimbat constructorul, ca sa stam fara griji, ca se vor construi...sincer nu mai cred nimic pana nu vad ca rasare ceva din pamant...
stiu ca la o fundatie este mult de munca, insa in atatea luni trebuia sa se vada ceva! orice, nu doar o freza si mult namol gri....

Attached Files



#63
u2_2

u2_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.07.2006
nu fac reclama, dar sincer nu cred sa fie probleme cu termenul de livrare.
iar discutand despre fundatie, fundatia de la Noua e un picut mai speciala: se construieste pe piloni, iar inainte de a construi radierul, toti pilonii din faza 1 (adica cele 3 blocuri) trebuie sa fie turnati si uscati (intariti, cu vrei sa-i spui...) conform normativului.
aprilie 2010 e inca la 1 an si jumatate departare, se poate construi 1 nivel la fiecare 2 saptamani... naspa e ca intra in iarna si nu au la ce sa mai lucreze (interioare), deci mai pierd inca 3 luni. 3 luni iarna viitoare (nu cred ca cineva isi va asuma raspunderea sa toarne beton sub -5 celsius), deci ar mai avea inca 1 an full. 52 de saptamani intr-un an, deci cred ca vor respecta termenul.

#64
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004

View Postu2_2, on Oct 22 2008, 17:59, said:

nu fac reclama, dar sincer nu cred sa fie probleme cu termenul de livrare.
iar discutand despre fundatie, fundatia de la Noua e un picut mai speciala: se construieste pe piloni, iar inainte de a construi radierul, toti pilonii din faza 1 (adica cele 3 blocuri) trebuie sa fie turnati si uscati (intariti, cu vrei sa-i spui...) conform normativului.
aprilie 2010 e inca la 1 an si jumatate departare, se poate construi 1 nivel la fiecare 2 saptamani... naspa e ca intra in iarna si nu au la ce sa mai lucreze (interioare), deci mai pierd inca 3 luni. 3 luni iarna viitoare (nu cred ca cineva isi va asuma raspunderea sa toarne beton sub -5 celsius), deci ar mai avea inca 1 an full. 52 de saptamani intr-un an, deci cred ca vor respecta termenul.

pinza freatica e sus, fundatia necesita lucrari speciale !

#65
axara_me

axara_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.12.2007

View Postamadeus79, on Oct 30 2008, 08:57, said:

pinza freatica e sus, fundatia necesita lucrari speciale !


Multumesc.
Din pacate este o veste nu prea imbucuratoare. Cei de la Adama nu recunosc acest lucru, dau vina pe constructor pe care l-au si schimbat...

#66
u2_2

u2_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.07.2006

View Postamadeus79, on Oct 30 2008, 10:57, said:

pinza freatica e sus, fundatia necesita lucrari speciale !

exact asta spuneam si eu, numai ca tu ai sintetizat-o in 3 vorbe, multam ;)

@ axara: pai normal, ce-ai vrea sa faca?. Nu cred ca e cazul sa disperi deocamdata; oricum, presupun ca ai putea sa fortezi nota si sa ceri ceva garantii, nu e o perioada propice pentru dezvoltatori si nu cred ca-si pot permite sa piarda clienti.

Capu sus!

#67
axara_me

axara_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.12.2007

View Postu2_2, on Nov 4 2008, 13:31, said:

exact asta spuneam si eu, numai ca tu ai sintetizat-o in 3 vorbe, multam ;)

@ axara: pai normal, ce-ai vrea sa faca?. Nu cred ca e cazul sa disperi deocamdata; oricum, presupun ca ai putea sa fortezi nota si sa ceri ceva garantii, nu e o perioada propice pentru dezvoltatori si nu cred ca-si pot permite sa piarda clienti.

Capu sus!


cu siguranta nu-si permit sa piarda clienti...
Se lauda cu faptul ca nu au apelat inca la finantari(imprumuturi) - dar e si normal : daca nu au construit nimic pana acum au inca banii primiti de la cei cu care au incheiat contracte de vanzare-cumparare...

Contractul e contract...l-am discutat si cu un avocat inante de semnare, insa totul depinde de noi daca ne asuman riscul sau nu. este un risc sa platesti niste bani pe o macheta si un plan...clauzele contractuale nu sunt in avantajul clientilor. Eu am obligatia sa achit integral suma inscrisa in contract, chiar daca blocul nu este gata. Abea in 3 luni de la termenul scadent/data de finalizare (nu de predare!) incep sa ni se plateasca penalitati...dar si aici e cu dus si intors...

Nu mai vreau sa imi amintesc! Capul sus asa cum spuneai si tu... Sper vreodata sa fim "vecini". Brasovul tot Brasov ramane!

#68
joco2003sm

joco2003sm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.06.2009
Salut!

De mult timp urmaresc cu atentie proiectul Evocasa Viva al Adamei.
Adama al carui sediu de birouri era in Ilfov, pana cand nu si-a mutat sediul la Brasov. De fapt acest lucru nu s-a mai trecut intr-un act aditional la niciun contract deja semnat.

Broker-ul imobiliar a fost Coldwell Banking, o firma cu retea internationala. Azi numarul de telefon si adresa acesteia se mai afla pe site-ul Adama, cu toate ca ei nu mai ofera informatii despre proiect.

Sambata, 20 iunie 2009, am trecut pe la santier. Acolo in continuare nici o schimbare. Gasesti un bloc imens de armatura ruginita din cauza lipsei de protectie in timpul lunilor si anilor 2008 - 2009, si alt beton armat care sta in apa, de la dezghet incoace. Nimeni nu sesiseaza ca nu se respecta conditiile din normativele de constructie? O retea de armatura, consumata de rugina ce rezistenta mai poate prezenta?
Dar in mod ciudat, am gasit muncitori in salopete verzi. Am incercat sa intru in vorba cu ei. Paznicul mi-a spus ca este o firma noua, cu angajati adusi din China. Wow. Probabil e vorba de cei care au construit si zgaraie-norii din Shanghai.   Dar saracii se plimbau pe reteaua de armatura, fara sa lucreze cu unelte, sau sa faca suduri etc. Nu mi-am dat seama ce operatie pot face. Am vrut sa intru in vorba cu seful lor, dar el foarte nervos, nu a dorit sa imi ofere prea multe informatii. De la el am aflat ca este vorba de firma Dia Siv sau Dia Silv din Bucuresti, si ca respecta termenii, respectiv finalizare in martie 2010.

Azi am aflat de la agentia de pe santier ca noul termen este martie 2011 si ca executantul este firma Dania Sebrus sau Dania Sebus tot din Bucuresti. Am aflat ca au vandut 45 de apartamente in primele doua blocuri. Acest nivel era cunoscut si acum un an, nu?

Desigur, niciuna dintre cele 4 denumiri de firma nu se regasesc in Registrul Comertului.

Voi ce mai faceti? Ati incercat sa reziliati contractul? Ati si reusit?

#69
joco2003sm

joco2003sm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.06.2009

View Postcorinaarh, on 22nd June 2009, 21:11, said:

Danya Cebus se numeste firma de constructii si e tot israeliana. Adama nu a dat si nu da faliment prea curand ; sunt printre putinii care inca mai respira pe criza asta . Din cate se zvoneste au luat un pic de tzeapa cu terenul de la excrocii imobiliari din Brasov sustinuti de primarie si de la boul de geotehnician care intentionat sau nu le-a dat rapoarte aiurea; asa ca s-au trezit ca apa e prea sus si sporesc costurile cu fundatiile.
Nu lucrez pentru ei ; i-am avut de clienti cu ceva ani in urma si mi s-au parut seriosi pentru niste investitori din tara sfanta ;)


Draga Corina,

Iti multumesc pt raspunsul prompt. Danya Cebus Rom SRL este din Bucuresti, tel. 0755-995 209 care are un actionar majoritar (95%) pe Danya Cebus Cyprus Limited. Firma are un capital social de 200 RON - ma intreb ce garantie de executie prezinta pentru blocurile de cateva milioane EUR in conditiile in care are acest capital si a fost infiintata in august 2007. Sigur pe google gasesti link-ul catre Israel, dar juridic, conform jurisprudentei romanesti, este destul de dificil sa rezolvi orice diferend juridic, daca firma romaneasca este asa mica.

Legat de falimentul Adama, prefer sa nu o tratez emotional. Orice faliment este posibil, deorece interesele economice le cer.

Insa acum aflu ca Adama, adica Shaked Development este din nou in Ilfov inregistrat, dupa ce si-a radiat si inregistrarea din Brasov. Iata azi cum arata Shaked Development dupa ce s-au retras actionarii principali, probabil si finantatorii proiectului Adama, respectiv Lehman Brothers si Morgan Stanley (dupa rasunatorul faliment al acestor banci de investitii din SUA in 2008): Adama Romania Ltd din Limassol, Cipru - 90%, KSR  Properties I Ltd din Nicosia, Cipru - 9.9%.

Ma intreb cine vine din Tara Sfanta, Israel? Si ce daca de acolo vine, nici acolo nu traiesc numai sfinti :-)

Stim cu totii ce mafie complexa lucreaza la noi in domeniul imobiliarelor. Sa iei tzeapa, trebuie sa fi si naiv, nu? Aceasta calitate oare creste siguranta finalizarii proiectului?
Ok, acum au aflat cum arata terenul si ce costuri implica. Tehnic presupun ca este posibil sa construiasca chiar si pe apa, de la venetienii medievali incoace. Totusi de ce se sta? De ce nu se lucreaza de februarie a.c. de cand este cald?

Ce parere ai legat uzura structurii existente?

#70
joco2003sm

joco2003sm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.06.2009
Shaked Development - pentru cei care stiu engleza, poate sa insemne in conditiile actuale ceva evident ("shaked" in engleza inseamna zguduit, zdruncinat).

Dar in februarie 2008, cand Adama era promovat prin Coldwell Banking, un domn reprezentant strain al Adamei mi-a explicat ca de fapt este un nume israelian. In ebraica, intr-adevar se gasesc nume de familie Shaked, dar si o localitate infiintata in 1981 ("shaked"in ebraica inseamna migdale).

Acum ramane sa spuneti voi care explicatie este mai potrivita.

#71
asclepios44

asclepios44

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.02.2008
imagini din 14 septembrie

Attached Files



#72
asclepios44

asclepios44

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.02.2008
aveti aici o poza de azi de pe santierul evocasa viva

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate