Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

EVOCASA VIVA BRASOV

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
axara_me

axara_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.12.2007
salutare!
am fost duminica pe ploaia aceea intr-o mica plimbare in bv pt a arunca un ochi la santierul de pe stejarului.
am ramas uimita ca au mai "miscat" ceva ceva, avand in vedere faptul ca la fundatie se lucreaza cel mai mult iar rezultatele nu sunt clar vizibile! tot ce se face e oricum sub nivelul pamantului...
am dat o tura prin santier si am facut ceva pozici. daca am timp le atasez.
cei de la coldwell nu ne-au sunat nici pana acum...nush ce sa cred:(, cu toate ca dupa spusele lor am beneficia de o prelungire a contractului de rezervare...


ramane sa asteptam...
numai bine!

#38
axara_me

axara_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.12.2007
am transmis intrebarile avocatului lor, sa speram la o buna mediere a neclaritatilor!

Joi ar trebui semnat contractul dupa spusele lor...

Iar asteptam!

#39
asclepios44

asclepios44

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.02.2008

View Postaxara_me, on Apr 22 2008, 08:23, said:

am transmis intrebarile avocatului lor, sa speram la o buna mediere a neclaritatilor!

Joi ar trebui semnat contractul dupa spusele lor...

Iar asteptam!
Bafta va doresc! :)

#40
axara_me

axara_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.12.2007

View Postasclepios44, on Apr 23 2008, 17:43, said:

Bafta va doresc! :)


am fost si am semnat! :D

Speram sa fi facut alegerea buna; mai avem de asteptat pentru garsoniera...
taxele notariale au fost f mari...3400 ron.

am dat un tur si pe la santier, se sapa si iar se sapa:)


sarbatori fericite!

#41
asclepios44

asclepios44

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.02.2008

View Postaxara_me, on Apr 25 2008, 19:54, said:

am fost si am semnat! :D

Speram sa fi facut alegerea buna; mai avem de asteptat pentru garsoniera...
taxele notariale au fost f mari...3400 ron.

am dat un tur si pe la santier, se sapa si iar se sapa:)


sarbatori fericite!
Felicitari, sa fie intr-un ceas bun!
Sarbatori fericite!

#42
axara_me

axara_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.12.2007
salutare!

nici un vecin nou in evo casa viva brasov??

#43
lllucian

lllucian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.05.2008
Stie cineva cine e antreprenorul? (constructorul)

Merci.

#44
u2_2

u2_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.07.2006
constructorul este COBCO.

#45
axara_me

axara_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.12.2007
buna!!

mai stie careva ce se mai intampla cu constructia|? noi nu am mai ajus prin BV...

#46
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004
Am trecut si eu prin faza cumpararii unui apartament de curand si am analizat toate ofertele de pe piata. Intr-un final, am ales un apartament intr-un bloc normal, intr-o zona buna a orasului. (Scriitorilor)

De ce nu bloc nou ? Pai in primul rand imi trebuia acum, nu peste 2 ani. Daca n-ar fi fost criteriul acesta, as fi ales tot aceeasi varianta.

Faptul ca este bloc nou nu inseamna mai nimic pentru mine. Cunosc cum se construieste acum, am avut relatii destul de stranse cu una din firmele care fac blocuri in BV.  Regula de baza la constructiile noi este sa fie ieftin. Daca se poate sa arate bine, e perfect, trebuie sa ia ochii clientilor. In primul rand constructiile astea noi sunt o afacere, constructorul trage sa castige cat mai mult. Cea mai ieftina gresie/faianta, cel mai ieftin parchet, cea mai ieftina lavabila, cele mai ieftine usi de interior, cele mai ieftine materiale de constructie.

Vorbind strict de interiorul apartamentului, prefer in final sa mi-l fac eu cu materialele si finisajele mele. Faptul ca blocul e proaspa zugravit sau ca are lift nou, ma lasa complet rece. (In bloc de 4 etaje nici un exista lift :) ).

Apoi s-a discutat despre zona. Din pacate toate complexele rezidentiale noi se fac in zone din marginea orasului. Foarte putine firme de constructie au prins un loc in interiorul orasului.  Vad ca se tot lauda zona Noua din Brasov ca se dezvolta, ca e frumoasa ca nu stiu ce. Nu vreau sa supar pe nimeni, dar n-as sta acolo nici sa ma plateasca cineva zilnic. Cea mai rau famata zona din Brasov, de fapt e un cartier satelit aflat la 1-2 km de Brasov la iesirea spre Bucuresti. Intradevar, din cauza centrelor mari comerciale gen Carrefour, Metro, etc, practic Noua s-a lipit de oras. Dar din pacate flora si fauna care traiesc acolo ma fac sa ocolesc zona si sa nu o accept de nici o culoare. A zis bine cineva, ai Zoo aproape de casa.  Si la propriu si la figurat :)

Din nou avantajul unui bloc vechi - ai o libertate de alegere mult mai mare asupra zonei.

Cam astea ar fi principalele 2 avantaje... faptul ca exista paza, ca e inchis cu gard, ca nu stiu ce,nu justifica de nici o culoare investitia. Stiti ca toate astea trebuiesc platite, nu ?  In unele oferte, intretinerea lunara (fara utilitati, doar pentru paza, etc) se ridica undeva la > 200 RON pe luna. La asta se aduga utlitatile. In afara de asta, am mai gasit si aberatii de genul 0.2 - 0.3 Euro pe luna pentru fiecare mp construit (NU util), IN AFARA de intretinerea blocului + utilitati.

Un alt atu considerabil al apartamentelor vechi este disponibilitatea imediata (1-2 luni maxim) precum si preturile in continua scadere. S-a ajuns in prezent la un pret de ~ 75.000 euro pentru un ap de 2 camere cu > 60 mp UTILI, in zona ultra-super-maxim centrala.  (Da, exista si zone linistite, cu verdeata si centrale).

Sfatul meu este sa va ganditi de 10 ori inainte de a contracta un astfel de apartament nou, s-ar putea peste 2 ani sa platiti cu peste 25% fata de pretul cu care se vor vinde apartamentele noi. S-ar putea sa intrati in reparatii capitale cu apartamentul pentru ca nu o sa va placa nimic din ce e inauntru. Gresie, faianta, parchet, toate ieftinelile de pe lume.
In prezent preturile la apartamentele noi sunt mult prea mari fata de cele vechi. Iar cele vechi continua sa scada. Ce e si mai interesant este ca majoritatea apartamentelor in blocurile noi s-au vandut. Dar nu catre clienti direct (decat foarte putine) ci catre speculanti care au cumparat mai multe apartamente pentru a le vinde mai scump cand va fi gata blocul. S-a ajuns in prezent in situatia in care blocul sa fie gata, dar peste jumatate din el sa nu fie locuit cu toate ca apartamentele sunt vandute ! S-ar putea ca acesti speculanti sa ia o teapa cat blocul de mare si peste 1-2 ani vor fi nevoiti sa vanda la pretul de acum 1-2 ani cand au contractat apartamentele, daca nu si mai ieftin. In Brasov exista planuri de constructie a peste 10000 apartamente, probabil chiar peste 20000. As risca sa zic ca s-ar putea sa fie mai avantajos sa cumparati peste 2 ani, cand e blocul gata, decat la pretul de acum. Este ridicol acum sa contractezi un apartament de 3 camere la ~ 180.000 Euro, care sa fie gata peste minim 1 an, in fundul orasului, cu privire la groapa de gunoi, decat sa iei unul gata facut la MAXIM 120.000 in bloc vechi intr-o zona super a orasului.


Oricum, va doresc sa va bucurati de casa voastra, oricare ar fi ea.

Edited by crocodiluQ, 07 July 2008 - 15:32.


#47
axara_me

axara_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.12.2007

View PostcrocodiluQ, on Jul 7 2008, 14:22, said:

Am trecut si eu prin faza cumpararii unui apartament de curand si am analizat toate ofertele de pe piata. Intr-un final, am ales un apartament intr-un bloc normal, intr-o zona buna a orasului. (Scriitorilor)

De ce nu bloc nou ? Pai in primul rand imi trebuia acum, nu peste 2 ani. Daca n-ar fi fost criteriul acesta, as fi ales tot aceeasi varianta.

Faptul ca este bloc nou nu inseamna mai nimic pentru mine. Cunosc cum se construieste acum, am avut relatii destul de stranse cu una din firmele care fac blocuri in BV.  Regula de baza la constructiile noi este sa fie ieftin. Daca se poate sa arate bine, e perfect, trebuie sa ia ochii clientilor. In primul rand constructiile astea noi sunt o afacere, constructorul trage sa castige cat mai mult. Cea mai ieftina gresie/faianta, cel mai ieftin parchet, cea mai ieftina lavabila, cele mai ieftine usi de interior, cele mai ieftine materiale de constructie.

Vorbind strict de interiorul apartamentului, prefer in final sa mi-l fac eu cu materialele si finisajele mele. Faptul ca blocul e proaspa zugravit sau ca are lift nou, ma lasa complet rece. (In bloc de 4 etaje nici un exista lift :) ).

Apoi s-a discutat despre zona. Din pacate toate complexele rezidentiale noi se fac in zone din marginea orasului. Foarte putine firme de constructie au prins un loc in interiorul orasului.  Vad ca se tot lauda zona Noua din Brasov ca se dezvolta, ca e frumoasa ca nu stiu ce. Nu vreau sa supar pe nimeni, dar n-as sta acolo nici sa ma plateasca cineva zilnic. Cea mai rau famata zona din Brasov, de fapt e un cartier satelit aflat la 1-2 km de Brasov la iesirea spre Bucuresti. Intradevar, din cauza centrelor mari comerciale gen Carrefour, Metro, etc, practic Noua s-a lipit de oras. Dar din pacate flora si fauna care traiesc acolo ma fac sa ocolesc zona si sa nu o accept de nici o culoare. A zis bine cineva, ai Zoo aproape de casa.  Si la propriu si la figurat :)

Din nou avantajul unui bloc vechi - ai o libertate de alegere mult mai mare asupra zonei.

Cam astea ar fi principalele 2 avantaje... faptul ca exista paza, ca e inchis cu gard, ca nu stiu ce,nu justifica de nici o culoare investitia. Stiti ca toate astea trebuiesc platite, nu ?  In unele oferte, intretinerea lunara (fara utilitati, doar pentru paza, etc) se ridica undeva la > 200 RON pe luna. La asta se aduga utlitatile. In afara de asta, am mai gasit si aberatii de genul 0.2 - 0.3 Euro pe luna pentru fiecare mp construit (NU util), IN AFARA de intretinerea blocului + utilitati.

Un alt atu considerabil al apartamentelor vechi este disponibilitatea imediata (1-2 luni maxim) precum si preturile in continua scadere. S-a ajuns in prezent la un pret de ~ 75.000 euro pentru un ap de 2 camere cu > 60 mp UTILI, in zona ultra-super-maxim centrala.  (Da, exista si zone linistite, cu verdeata si centrale).

Sfatul meu este sa va ganditi de 10 ori inainte de a contracta un astfel de apartament nou, s-ar putea peste 2 ani sa platiti cu peste 25% fata de pretul cu care se vor vinde apartamentele noi. S-ar putea sa intrati in reparatii capitale cu apartamentul pentru ca nu o sa va placa nimic din ce e inauntru. Gresie, faianta, parchet, toate ieftinelile de pe lume.
In prezent preturile la apartamentele noi sunt mult prea mari fata de cele vechi. Iar cele vechi continua sa scada. Ce e si mai interesant este ca majoritatea apartamentelor in blocurile noi s-au vandut. Dar nu catre clienti direct (decat foarte putine) ci catre speculanti care au cumparat mai multe apartamente pentru a le vinde mai scump cand va fi gata blocul. S-a ajuns in prezent in situatia in care blocul sa fie gata, dar peste jumatate din el sa nu fie locuit cu toate ca apartamentele sunt vandute ! S-ar putea ca acesti speculanti sa ia o teapa cat blocul de mare si peste 1-2 ani vor fi nevoiti sa vanda la pretul de acum 1-2 ani cand au contractat apartamentele, daca nu si mai ieftin. In Brasov exista planuri de constructie a peste 10000 apartamente, probabil chiar peste 20000. As risca sa zic ca s-ar putea sa fie mai avantajos sa cumparati peste 2 ani, cand e blocul gata, decat la pretul de acum. Este ridicol acum sa contractezi un apartament de 3 camere la ~ 180.000 Euro, care sa fie gata peste minim 1 an, in fundul orasului, cu privire la groapa de gunoi, decat sa iei unul gata facut la MAXIM 120.000 in bloc vechi intr-o zona super a orasului.


Oricum, va doresc sa va bucurati de casa voastra, oricare ar fi ea.



BUNA,

1) Referitor la finisari: Este o conditie in contract pe care o accepti sau nu. adica semnezi asa cum impun ei sau nu. apartamentele sunt livrate cu finisari. ca sunt de  calitate buna, medie sau precara...asta e! pui mana si  refaci dupa!

2) Despre zona: Dupa cum observ, esti brasovean. Si faci parte din acei brasoveni care isi cunosc orasul si care  stau central. ei bine si eu ca bucuresteanca pot vorbi despre X zone ale Bucurestiului ca sunt rau famate. de exemplu Ferentari, sau Rahova, capatul Berceniului, Pantelimon...
daca as fi stat o viata in centru, da, as fi fugit ca dracu de tamaie de aceste zone. dar cum m-am nascut in Rahova, si de 25 de ani  am convietuit acolo si  sunt intreaga, nu m-au taiat tziganii, nu m-au furat, nu mi-au spart casa...e o zona mai complicata, dar destul de linistita, chiar daca e mai colorata...

Si daca Noua este un cartier satelit...asta inseamna ca nu e aglomerat, nu e forfota, si poti ajunge in 5 min in centru cu masina.

Se vede ca nu esti familiarizat cu Bucurestiul...e ca un furnicar...ajungi sa faci si 1,5 ore dus pana la servici...mai bine faci naveta decat sa strabati Bucurestiul...

3)In cazul tau, intr-adevar, nu puteai astepta 2 ani pana la terminare, insa cred ca majoritari sunt cei care pot astepta si pot avea si un castig din asta. eu cred ca cei ca tine(care sunt presati de timp) sunt in dezavantaj :) acum, fiecare priveste problema din pct lui de vdr si involuntar incearca sa isi creeze avantaje in fata celorlalti :)

4) nu cred ca apartamentele noi sau terenurile vor scadea in valoare!!! e imposibil ca materialele de constructii sa se ieftineasca, sau carburantii, sau salariile sa scada, ceea  ce ar duce implicit la costuri mai mici de constructie...

Pe de alta parte eu una nu m-as muta intr-un bloc care a fost construit in anii'70, chiar daca proprietarul l-a amenajat dupa ultima tendinta. Prefer un bloc nou, cu o structura  tanara, facut dupa o tehnologie moderna, si am spus mai sus...finisarile se pot reface individual de fiecare  locatar in parte, ori la structura unui bloc din '70 nu te poti "baga"...


Cam asta e parerea mea,
Mai vb!
Andreea

#48
mibvro

mibvro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.12.2006
Andrea stai linistita!!
Noua este cu mult peste orica din zonele din Buc enumerate de tine (Ferentari, sau Rahova, capatul Berceniului, Pantelimon)

#49
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004

View Postmibvro, on Jul 11 2008, 12:07, said:

Andrea stai linistita!!
Noua este cu mult peste orica din zonele din Buc enumerate de tine (Ferentari, sau Rahova, capatul Berceniului, Pantelimon)

Asta probabil cam asa e. E cel mai rau famat din Brasov, dar probabil este peste cele rau famate din Bucuresti.

Cu finisarile parca e ciudat sa te apuci sa le refaci dupa ce au fost facute si platite. Iti doresc sa nu ajungi acolo.

Apartamentele noi vor scadea, fara doar si poate. Acum e o perioada de crestere complet dezorganizata, foarte asemanatoare cu anii 90.  Profiturile sunt imense la constructia unui bloc, lejer peste 100%.  Nu din materiale, carburanti si alte asemenea va scadea pretul apartamentelor, ci din reducerea profitabilitatii constructorului.  Daca s-ar multumi cu profit de doar 50%, preturile ar fi cu 25% mai jos. La un "adaos comercial" :)  de pana in 30% cum ar trebui sa fie o afacere civilizata, calculeaza tu cat ar trebui sa fie pretul unui apartament.
Dar din pacate acum toti trag cat de tare se poate sa le mai iasa cate ceva. Din acest motiv si structura blocului poate fi facuta din cele mai ieftine si proaste materiale si turnata de tot felul de muncitori/zilieri tuciurii care habar n-au ce fac.

Nu vreau sa fiu carcotas, n-am nimic cu apartamentele noi, va doresc sa luati cel mai bun apartament posibil. Singurul lucru pe care vreau sa-l subliniez este ca in nici un caz nu e usor de facut o alegere intr-un bloc nou si unul vechi, doar mergand pe considerentul ca acela este "nou".
Din punctul meu de vedere balanta inca inclina spre apartament si bloc vechi. Doar o scadere vertiginoasa a preturilor la blocurile noi mai poate redresa chestia asta.

#50
u2_2

u2_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.07.2006

View PostcrocodiluQ, on Jul 14 2008, 15:47, said:

Asta probabil cam asa e. E cel mai rau famat din Brasov, dar probabil este peste cele rau famate din Bucuresti.

Crocodilu drag, spune-mi si mie, te rog, de cand Noua este cel mai rau famat cartier al Brasovului? Traiesc in orasul asta de aproape 40 de ani si zau daca aflasem asta... Eu stiam de alte cartiere...

#51
axara_me

axara_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.12.2007

View Postu2_2, on Sep 2 2008, 07:16, said:

Crocodilu drag, spune-mi si mie, te rog, de cand Noua este cel mai rau famat cartier al Brasovului? Traiesc in orasul asta de aproape 40 de ani si zau daca aflasem asta... Eu stiam de alte cartiere...


Salut,

ha, vom fi vecini atunci! :)

ai idee ce mai e pe santierul din Noua daca tot zici ca stai acolo? mie mi se pare ca se intarziue tare mult constructia...

#52
u2_2

u2_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.07.2006
Vecini, e un fel de a spune... vecini de oras :)

Nu, habar nu am ce-i pe acolo, dar iti promit sa trec zilele viitoare si-ti spun, ok?

#53
u2_2

u2_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.07.2006
yap...
Inca nu s-au ridicat din pamant. Imi este insa greu sa spun daca constructia este intarziata sau nu, nu cunosc planificarea lucrarilor. Ai tu cumva un grafic?

#54
axara_me

axara_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.12.2007

View Postu2_2, on Sep 16 2008, 13:53, said:

yap...
Inca nu s-au ridicat din pamant. Imi este insa greu sa spun daca constructia este intarziata sau nu, nu cunosc planificarea lucrarilor. Ai tu cumva un grafic?


hmmm...
daca imi amintesc bine ce scrie in contract, in aprilie 2010 trebuie sa fie gata...ori in ritmul asta...miram-as!!! au 8 blocuri de ridicat, bine, sunt pe faze de constructie...insa...se misca extrem de incet!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate