Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Din 2008 se aplica TVA pt. tranzactiile imobiliare

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
sdaniro

sdaniro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 25.04.2006
E vorba de persoane fizice..

#38
VVVV

VVVV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.03.2007

View Postsdaniro, on Jan 30 2008, 14:32, said:

E vorba de persoane fizice..

Domus vinde pe persoana fizica.

#39
adu20008

adu20008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.01.2008
salut. am citit cu interes ceea ce ati postat pe forum.cu toate astea am si eu o problema la care nu am gasit raspuns.in luna mai 2007 am achitat jumatate din valoarea unui apartament dintr-an ansamblu rezidential a carui constructie urmeaza sa se finalizeze in luna iunie 2008. bineinteles ca am incheiat la notariat un antecontract care stipuleaza ca "...partile stabilesc de comun acord ca in contractul de v/c sa nu fie cuprinse alte clauze privitoare la plata altor sume in afara celor stabilite in prezentul antecontract".
In aceste conditii eu sunt confuz in ceea ce priveste plata acestui TVA.
(am uitat sa va precizez ca vanzatorul este persoana fizica, si antecontractul meu nu stipuleaza o alta plata in afara restului de bani pe care ii mai am de platit.
Intrebarile mele sunt>
1. constructorul imi poate imputa mie plata TVA chiar daca antecontactul nu stipuleaza acest lucru?
2. in cazul in care eu voi plati tva plata acestei taxe se va face la intreaga suma sau doar la ceea ce a mai ramas de platit in 2008?
3. exista posibilitatea ca vanzatorul sa imi impuna mie  plata tva ( pt ca nu o sa ii convina lui sa plateasca din propriul buzunar taxa, cu toate ca  prevederile antecontractului imi sunt favorabile mie), sau sa anuleze (nu stiu daca e cel mai corect termen) antecontractul incheiat anul trecut si sa imi restituie avansul?
Astept daca se poate o parere cat de cat avizata

#40
VVVV

VVVV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.03.2007

View Postadu20008, on Jan 31 2008, 18:51, said:

1. constructorul imi poate imputa mie plata TVA chiar daca antecontactul nu stipuleaza acest lucru?
2. in cazul in care eu voi plati tva plata acestei taxe se va face la intreaga suma sau doar la ceea ce a mai ramas de platit in 2008?
3. exista posibilitatea ca vanzatorul sa imi impuna mie  plata tva ( pt ca nu o sa ii convina lui sa plateasca din propriul buzunar taxa, cu toate ca  prevederile antecontractului imi sunt favorabile mie), sau sa anuleze (nu stiu daca e cel mai corect termen) antecontractul incheiat anul trecut si sa imi restituie avansul?
Astept daca se poate o parere cat de cat avizata

Si eu sunt in aceeasi situatie, cu exceptia faptului ca nu am aceasta clauza sau vreuna asemanatoare. Constructorul meu nu mi-a spus inca nimic, dar avocatii pe care i-am intrebat au fost destul de categorici : legea are precedenta asupra contractelor. Adica, tva-ul trebuie platit, si, daca nu se plateste de nici unul, contractul se poate desface fara nici un fel de penalitati. Adica imi primesc banii inapoi iar el vinde apartamentul altcuiva.

#41
iulius66

iulius66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.11.2007
iti trebuie o promisiune de vanzare daca nu e inca construit.
sper sa iti fie de folos.

Attached Files



#42
zzzoli24

zzzoli24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.02.2008

View Postaccidutzu, on Jan 22 2008, 02:03, said:

Finantele nu au de gand sa impoziteze cu TVA persoanele fizice. unul dintre motivele pentru care Finantele nu ar risca sa faca asta este acela ca, cerand TVA-ul, ar obliga o persoana fizica la plata TVA fara sa-i dea posibilitatea sa-si deduca TVA-ul. si apoi, tine-te la procese in lant.
Modificarile in Codul Fiscal si in Normele de aplicare a Codului Fiscal au urmarit altceva. si anume sa oblige investitorii care acum construiesc blocuri, cartiere sau chiar complexe comerciale pe persoana fizica. pe astia Fiscul ii vrea impozitati. vor urmari si obliga la conversia din persoana fizica in persoana juridica pe jucatorii, mai mari sau mai mici, de pe piata imobiliara.
eu personal construiesc blocuri in Cluj-Napoca si ma intereseaza in mod direct aceasta problema. raspunsul pe care la primit de la Finantele din Cluj e ca "persoanele fizice nu platesc tva, chiar daca vor construi in continuare blocuri pe numele lor, dar risca sa fie obligate la plata retroactiva a amendei si mai apoi a TVA-ului".
daca ei m-au mintit si eu va mint pe voi ;)
si atunci ce faci daca vinzi acuma un apartament taxezi clientul cu 19% mai mult ca nu se stie peste cateva luni te cheama sa platesti retroactiv TVA.  sunt un "coleg de breasla" :confuzzled:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate