Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Din 2008 se aplica TVA pt. tranzactiile imobiliare

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
VVVV

VVVV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.03.2007

View Postrommel, on Jan 12 2008, 13:45, said:

Vedeti ca au aparut si normele metodologice intre timp.

unde, cu ce numar ? nu am gasit nimic

View Postrommel, on Jan 12 2008, 13:45, said:

Daca transferul dreptului de proprietate a operat inainte de 1.01.2008 nu se mai plateste TVA pentru ce a rams de plata (plata in rate).

Transferul operat inseamna ca s-a semnat contractul de v/c inainte de 1/1/08 ? Atunci ce ar mai fi ramas de plata ? Sau inseamna antecontracte ?

#20
liviua

liviua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 16.05.2007

View PostVVVV, on Jan 12 2008, 17:52, said:

unde, cu ce numar ? nu am gasit nimic



Transferul operat inseamna ca s-a semnat contractul de v/c inainte de 1/1/08 ? Atunci ce ar mai fi ramas de plata ? Sau inseamna antecontracte ?

Astea sunt Normele la Codul Fiscal pe 2008. Din pacate nu inteleg sa se aplice pe tranzactiile de V-C dintre 2 persoane fizice.
Poate ne mai lumineaza altii.

Attached Files



#21
mihaionescu

mihaionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.07.2006

View PostVVVV, on Jan 12 2008, 16:52, said:

unde, cu ce numar ? nu am gasit nimic



Transferul operat inseamna ca s-a semnat contractul de v/c inainte de 1/1/08 ? Atunci ce ar mai fi ramas de plata ? Sau inseamna antecontracte ?


Din ce am inteles in documentul Word atasat de liviua acuma nu se va mai practica in cazul firmelor (facturi emise firma- firma) taxare inversă la TVA. In cazul in care o persoana construieste cu o firma atunci aceasta va plati in continuare TVA pe factura emisa de catre constructor. In ceea ce priveste cumpararea unui teren ca persoana fizica de la alta persoana fizica TVA-ul nu se aplica.

#22
VVVV

VVVV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.03.2007

View Postliviua, on Jan 15 2008, 14:42, said:

Astea sunt Normele la Codul Fiscal pe 2008. Din pacate nu inteleg sa se aplice pe tranzactiile de V-C dintre 2 persoane fizice.
Poate ne mai lumineaza altii.

Multumesc. Din pacate, nici eu nu inteleg nimic. Termenul de "persoane fizice" este mentionat doar de cateva ori si nu in legatura cu imobiliarele. Peste tot se dau exemple care folosesc persoane inregistrate ca platitori de tva. As vrea sa stiu daca constructorul ( persoana fizica ) care imi vinde mie ( persoana fizica ) un apartament in blocul lui are obligatia sa plateasca tva.

#23
catalin69

catalin69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.01.2008
Eu cumpar un teren de 1500 mp care are pe el un bordei de pamant. Fac actele peste 2 saptamani, ca atunci iese cartea funciara. Are cineva idee cam cat o sa ma coste la notariat?

Va rog mult sa imi raspundeti.

#24
monicalupu

monicalupu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.01.2008
As vrea sa cumpar un apartament nou (neconstruit inca). Are cineva un tip de contract? De la orice firma bineinteles...
Pana cand apartamentul este gata banuiesc ca nu exista act de proprietate, atunci practic ce cumpar?
Daca ma hotarasc sa-l vand inainte de a fii gata, platesc impozite? TVA?

Multumesc,
Monica

#25
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Am facut 3 tranzactii intre 2 persoane fizice saptamana aceasta si nu s-a platit TVA. Unul dintre apartamente a fost luat cu credit. TVA-ul se plateste intre persoanele juridice, platitoare de TVA.

#26
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
am incheiat contractul de V- C si nu mi-a luat TVA (incheiat intre doua persoane fizice)
se incaseaza TVA si la persoane fizice daca persoana face mai multa vanzari (gen samsar de terenuri)

#27
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostGERULA2006, on Jan 21 2008, 00:25, said:

se incaseaza TVA si la persoane fizice daca persoana face mai multa vanzari (gen samsar de terenuri)
ai luat teren sau apt?

poti sa dai mai multe detalii despre cum se aplica? txs

#28
accidutzu

accidutzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.01.2008
Finantele nu au de gand sa impoziteze cu TVA persoanele fizice. unul dintre motivele pentru care Finantele nu ar risca sa faca asta este acela ca, cerand TVA-ul, ar obliga o persoana fizica la plata TVA fara sa-i dea posibilitatea sa-si deduca TVA-ul. si apoi, tine-te la procese in lant.
Modificarile in Codul Fiscal si in Normele de aplicare a Codului Fiscal au urmarit altceva. si anume sa oblige investitorii care acum construiesc blocuri, cartiere sau chiar complexe comerciale pe persoana fizica. pe astia Fiscul ii vrea impozitati. vor urmari si obliga la conversia din persoana fizica in persoana juridica pe jucatorii, mai mari sau mai mici, de pe piata imobiliara.
eu personal construiesc blocuri in Cluj-Napoca si ma intereseaza in mod direct aceasta problema. raspunsul pe care la primit de la Finantele din Cluj e ca "persoanele fizice nu platesc tva, chiar daca vor construi in continuare blocuri pe numele lor, dar risca sa fie obligate la plata retroactiva a amendei si mai apoi a TVA-ului".
daca ei m-au mintit si eu va mint pe voi ;)

#29
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
am cumparat teren.
am intrebat notarul si mi-a zis ca se aplica si la persoanele fizice  doar daca vanzarile au caracter de continuitate.nu am mai aprofundat deoarece eram bucuros ca eu nu dau :lol:
deci ideea este ca daca faci un contract de V- C (unul singur) intre doua persoane fizice nu iti ia TVA.
Atentie pt cei interesati : de la 1. 01. 2008 s-au marit tarifele notariale .Inclusiv pretul minim al metrului patrat de teren.Anul trecut minimul era de 23 E/mp acum este de 40 E/mp (acum depinde de locatia terenului)

Edited by GERULA2006, 22 January 2008 - 21:38.


#30
graal33

graal33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 22.10.2007
http://www.zf.ro/art...teasca_tva.html

E tare confuz....de platit TVA te obliga statul cumva daca se ajunge aici.....ideea este daca mai vrea developerul sa vanda fara tva ...in lumina noilor reguli....
el oricum isi asuma un risc acum...dar daca in precontract(inregistrat inainte de intrarea in vigoare a noului cod fiscal) nu e specificat nimic de tva cum e si normal(vanzare de la/catre pers fizica) ce se intampla cu aceste precontracte ...devin nule?....se adauga aditionale?...
la pre-contractul pe care il am vanzatorul reprezinta o armata de 10 oameni (pers fizice)...si aici se aplica la fel?...pe cine obliga sa plateasca TVA?...

#31
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Nu poti obliga o persoana fizica sa plateasca TVA pentru o activitate care nu are scop economic. Daca se dovedeste ca respectiva persoana desfasoara activitati economice fara autorizatie atunci intra sub incidenta legii DEJA in VIGOARE si cred ca este ilegala aceasta activitate.
Spre exemplu daca au as cumpara si as vinde calculatoare, sau pisici, sau mai stiu eu ce, in mod regulat, pentru obtinerea de venituri si nu as avea autorizatie pentru aceasta activitate ar veni fiscul si as baga-o pe maneca, pentru ca, in mod normal orice venit/profit ar trebui impozitat. Daca insa mi-as vinde laptop-ul personal nu ar fi nici o problema.
Faptul ca fiscul nu se arunca pe cei ce fac tranzactii imobiliare ca persoane fizice neautorizate  cred ca este fie datorita unor gauri in legislatia noastra, fie datorita unor gauri in sistemul de aplicare a legii, fie - cel mai plauzibil - datorita faptului ca mari "personalitati" se ocupa cu acest gen de afaceri si aplicarea legii le-ar afecta castigurile (vedeti cat au castigat anul trecut unii senatori/parlamentari din tranzactii imobiliare: sume imense), ca sa nu mai vorbesc de faptul ca inca sunt persoane ce detin suprafete imense de teren.
Ca atare treaba este simpla: legea exista si inainte dar nu se aplica. Asta este ca acea lege care interzicea fumatul in mijloacele de transport persoane.
Si ca sa fiu cinstit : nu ma pricep de loc la chestiile astea cu fiscalitatea iar cele de mai sus sunt simple supozitii.

PS: nu stiu sa existe vreo lege care sa scuteasca de autorizare, in mod expres, activitatile legate de tranzactii imobiliare.

Edited by vimp, 24 January 2008 - 13:35.


#32
bsancika

bsancika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.01.2008
uitati la modelul asta de tranzactii imobiliare Model imobil

#33
sdaniro

sdaniro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 25.04.2006
Obținerea de venituri prin vânzarea locuințelor proprietate personală este scutită de plata TVA
Ultima ora (28-01-2008)


Ministerul Finanțelor a explicat Uniunii Notarilor din România că obținerea de venituri din vânzarea locuințelor proprietate personală nu este considerată activitate economică, astfel că aceste tranzacții nu sunt supuse plății de TVA.
  Într-un comunicat remis, luni, agenției MEDIAFAX, Uniunea Națională a Notarilor Publici din România (UNNPR) afirmă că s-a adresat Ministerului Finanțelor Publice pentru a obține clarificări în ceea ce privește aplicarea TVA-ului la tranzacțiile imobiliare.

Astfel, prin adresa 811.198/10 ianuarie 2008, Ministerului Finanțelor Publice - prin Direcția de Legislație în domeniul TVA - a răspuns sesizărilor UNNPR, menționând că "obținerea de venituri de către persoanele fizice din vânzarea locuințelor proprietate personală (...) nu va fi considerată activitate economică (deci nesupusă TVA-ului) cu excepția situațiilor în care se constată că activitatea respectivă este desfășurată în scopul obținerii de venituri cu caracter de continuitate în sensul articolul 127, alineatul 2, din Codul Fiscal".

În adresă se mai arată că "scutirea de TVA este aplicabilă numai persoanelor impozabile care, acționând ca atare, realizează operațiuni impozabile de natura livrărilor de bunuri/prestărilor de servicii ca rezultat al unei activități economice desfășurate în scopul obținerii de venituri cu caracter de continuitate", susține UNNPR.

Acest punct de vedere a fost trimis tuturor notarilor din țară.

Pe de altă parte, UNNPR afirmă că nu cunoaște situații în care notarii au refuzat autentificarea contractelor din cauza problemei TVA-ului la tranzacțiile imobiliare.

Totodată, notarii spus că legislația aplicabilă în materie nu reține nicio obligație a notarilor publici în legătură cu aplicarea TVA-ului la transferul dreptului de proprietate asupra imobilelor.

"Notarii, întocmai ca și avocații, sunt puși deseori în situația de a răspunde clienților la numeroase și diverse probleme juridice conexe activității notariale. În acest spirit, din dorința de a rămâne un corp respectat de profesioniști, notarii doresc să poată veni în întâmpinarea clienților lor cu sugestii și sfaturi juridice de înaltă clasă, acolo unde, poate nici avocații nu îndrăznesc să opineze", se arată în comunicat.

Sursa: Ziarul Financiar


Pe de alta parte un raspuns anterior dat luna trecut de Ministerul Finantelor:

:Intrebare:
O persoana fizica este platitoare de TVA daca în luna februarie a anului 2007 a vândut un apartament dintr-un imobil nou construit, în conditiile în care stadiul de executie a lucrarilor în momentul vânzarii nu cuprinde finisajele interioare ?
(introdusa la data de: 7 decembrie 2007)

Raspuns:

            Conform prevederilor art.127 alin.(2) din Legea 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, activitățile economice cuprind activitățile producătorilor, comercianților sau prestatorilor de servicii, inclusiv activitățile extractive, agricole și activitățile profesiilor libere sau asimilate acestora. De asemenea, constituie activitate economică exploatarea bunurilor corporale sau necorporale în scopul obținerii de venituri cu caracter de continuitate.
Potrivit prevederilor pct.3 alin.(1) din Normele metodologice de aplicare a Titlului VI din Legea 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr.44/2004, astfel cum a fost modificată prin Hotărârea Guvernului nr.1861/2006, în sensul art.127 alin.(2) din  Codul fiscal, obținerea de venituri de către persoanele fizice din vânzarea locuințelor proprietate personală sau a altor bunuri care sunt folosite de catre acestea pentru scopuri personale, nu va fi considerată activitate economică, cu excepția situațiilor în care se constată că activitatea respectivă este desfășurată în scopul obținerii de venituri de venituri cu caracter de continuitate.

Vânzarea celor 6 apartamente proprietate personală constituie activitate economică în sensul art. 127 alin.(2) din Codul fiscal, întrucât nu au fost folosite în scop personal.

În conformitate cu prevederile art.141 alin.(2) lit.f) din Codul fiscal, nu este scutită de taxă pe valoarea adăugată fără drept de deducere livrarea unei construcții noi, a unei părți a acesteia, dacă este efectuată de o persoană impozabilă care și-a exercitat achiziția, transformarea sau construirea unui astfel de imobil.

În sensul acestui articol, livrarea unei construcții noi sau a unei părți din aceasta înseamnă livrarea efectuată cel târziu până la data de 31 decembrie a anului următor anului primei ocupări ori utilizări a construcției sau a unei părți a acesteia, după caz, în urma transformării.

Prin urmare apartamentele dvs. proprietate personală nefinisate în interior sunt părți ale unei construcții noi în sensul art.141 alin.(2) lit.f) din Codul fiscal, pentru care nu se aplică scutirea de taxă pe valoarea adăugată fără drept de deducere prevăzută la acest articol.

Conform prevederilor art.153 alin.(1) lit.B) din Codul fiscal, persoana impozabilă care este stabilită în România, conform art.1251 alin.(2) lit.B), și realizează sau intenționează să realizeze o activitate economică ce implică operațiuni taxabile și/sau scutite de taxa pe valoarea adăugată cu drept de deducere trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de TVA la organul fiscal competent dacă în cursul unui an calendaristic atinge sau depășește plafonul de scutire prevăzut la art.152 alin.(1), în termen de 10 zile de la sfârșitul lunii în care a atins sau depășit acest plafon.

Conform art.153 alin.(1) lit.B) din Codul fiscal, dvs. fiind persoană impozabilă care realizează activități economice ce implică operațiuni taxabile trebuie să solicitați înregistrarea în scopuri de taxă pe valoarea adăugată dacă din vânzarea primului apartament ați atins sau depășit plafonul de scutire sau veți atinge sau depăși plafonul de scutire după vânzarea celui de al-II-lea apartament.

Sursa: Ministerul Finantelor

Parerea mea:
In mod normal, daca toata lumea se lua dupa lege, persoanele fizice care urmau sa construiasca cladiri in vederea vanzarii trebuiau sa se inregistreze inainte in scopuri de tva, apoi deduceau TVA-ul la achizitii si facturau cu TVA.
Si totul era ok, ca in cazul persoanelor juridice.

Problema apare insa la cei care au apucat sa construiasca si nu au stiut/nu au vrut pana acuma sa se inregistreze in scopuri de TVA. Daca se inregistreaza acuma, pierd TVA-ul nededus pt cladirile construite pana in momentul inregistrarii si inca nevandute sau il vor recupera de la cumparator, caz in care se aplica TVA la TVA, ceea ce e cam ilegal si nu respecta principiile de baza ale fiscalitatii..

Edited by sdaniro, 30 January 2008 - 11:32.


#34
VVVV

VVVV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.03.2007

View Postsdaniro, on Jan 30 2008, 11:29, said:

Problema apare insa la cei care au apucat sa construiasca si nu au stiut/nu au vrut pana acuma sa se inregistreze in scopuri de TVA.

sau nu s-au inregistrat pentru ca nu au stiut ce va cere legea anul urmator.

#35
sdaniro

sdaniro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 25.04.2006

View PostVVVV, on Jan 30 2008, 13:26, said:

sau nu s-au inregistrat pentru ca nu au stiut ce va cere legea anul urmator.

Ministerul Finantelor a dat raspunsul de mai sus in decembrie 2007 cu referire la HG 1861/2006 care modifica Normele de aplicare a Codului fiscal. HG respectiv a intrat in vigoare la 1 ianuarie 2007.

Deci prevederile nu sunt chiar noi..

#36
VVVV

VVVV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.03.2007

View Postsdaniro, on Jan 30 2008, 13:58, said:

Ministerul Finantelor a dat raspunsul de mai sus in decembrie 2007 cu referire la HG 1861/2006 care modifica Normele de aplicare a Codului fiscal. HG respectiv a intrat in vigoare la 1 ianuarie 2007.

Deci prevederile nu sunt chiar noi..

nici constructorii. Domus a inceput inainte de 1 ianuarie 2007.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate