Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

4 luni 3 saptamani si 2 zile (2008)

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#55
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004

View Postduculeana, on Jan 29 2008, 09:23, said:

E un succes totusi, sa stii.  B) Nici un alt film romanesc nu a inregistrat atatea milioane de dolari din incasari peste hotare. Ma refer la filme strict romanesti, regizate de romani, nu ceva gen "Amen" sau "Modigliani" filmate in Romania.
Bravo lui Mungiu! E mare lucru sa castigi Palme D'or si alte premii, nu doar Oscarul conteaza, nu?
Curios... Titanic, desi a inregistrat cel mai mare record al incasarilor al tuturor timpurilor, si probail asa va ramane mult timp, multi susitn cu tarie ca nu este decat o porcarie hollywood-iana.
Evident, cand vorbim de un film autohton, cu cat mai mari incasarile cu atat mai mare successul si calitatea filmului... B)

#56
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Nu mi-a placut, mediocru spre slab, il asez langa Sobolanii rosii.

#57
stefanos

stefanos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.10.2007
pentru:

are atmosfera, aduce, cum s-a tot zis, a thriller, pacat ca are, insa, si putin parfum romanesc
sint citeva personaje care-si joaca foarte bine rolu (doctoru, in special)
are scenariu, intriga, te face sa-ti doresti sa vezi ce se intimpla in continuare
are picaturi subtile din comunism, nu mult, ci cam cit trebuie (aluzii, imagini etc) sa deseneze lumea de atunci
imaginea, cadrele sint, de multe ori, intr-adevar, cu impact pentru privitor, in corespondenta cu subiectul filmului
are si detaliu, surprinzator la un film romanesc

contra:

n-are coloana sonora - putea fi exploatata chestia asta
sunetul pare cam nasol
intriga nu-i chiar asa de stinsa de final, lasa impresia de neterminat

Per total, e un film bun, evoluat fata de marca romaneasca a filmelor in general (chiar de palm d'or, nu, dupa mine, insa clar cel mai bun film romanesc din ultimul timp).

#58
AndreiOM

AndreiOM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.09.2007
«4, 3, 2» ocupă locul 13 în lume la încasări.
Cu un buget destul de restrâns care se datorează şi imaginii, lumii le-a plăcut filmul acesta pentru că şochează. Şochează pentru că ei nu au trăit aşa ceva, nu au avut astfel de vremuri şi li se pare strigător la cer. Dar noi trebuia să acceptăm, indiferent de consecinţe.

«4, 3, 2» ocupă locul 5 în topul preferinţelor românilor.
Filmul s-a clasat imediat după «Piratii din Caraibe: La capatul Lumii», «Shrek al Treilea», «300 - Eroii de la Termopile», «Harry Potter si Ordinul Phoenix». Gândiţi-vă doar ce buget au avut filmele de mai sus. Imens faţă de «4, 3, 2».

Edited by AndreiOM, 31 January 2008 - 18:08.


#59
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

View PostAndreiOM, on Jan 31 2008, 18:07, said:

«4, 3, 2» ocupă locul 13 în lume la încasări.
Cu un buget destul de restrâns care se datorează şi imaginii, lumii le-a plăcut filmul acesta pentru că şochează. Şochează pentru că ei nu au trăit aşa ceva, nu au avut astfel de vremuri şi li se pare strigător la cer. Dar noi trebuia să acceptăm, indiferent de consecinţe.

«4, 3, 2» ocupă locul 5 în topul preferinţelor românilor.
Filmul s-a clasat imediat după «Piratii din Caraibe: La capatul Lumii», «Shrek al Treilea», «300 - Eroii de la Termopile», «Harry Potter si Ordinul Phoenix». Gândiţi-vă doar ce buget au avut filmele de mai sus. Imens faţă de «4, 3, 2».

Care romani? Vorbesti de filme recente? Asta e cel mai bun film romanesc? Sau cum?

#60
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostAndreiOM, on Jan 31 2008, 18:07, said:

«4, 3, 2» ocupă locul 13 în lume la încasări.

pina la sfirsitul anului o sa fie pe 1300 :lol:

#61
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View PostMosotti, on Jan 31 2008, 18:47, said:

pina la sfirsitul anului o sa fie pe 1300 :lol:
Ramane de vazut.  :P Oricum, deocamdata are incasari duble fata de ultimul film al lui Al Pacino, "88 minute". Curios, 99,2% din incasari s-au inregistrat in strainatate. Pana acum filmul a fost lansat in 17 cinematografe si e pe locul 17 in topul incasarilor.
Si n-are cum sa fie la sfarsitul anului pe locul 1500 cum spui tu, din moment ce are deja incasari de peste 6 milioane de $. Anul trecut locul 150 in top a strans 9.3 milioane de dolari din incasari (era un film cu Samuel L.Jackson si Christina Ricci care in weekendul de deschidere a avut incasari de doar 4.1 milioane$, spre deosebire de filmul lui Mungiu care a avut din start 6 milioane $).
Plus ca anul asta vom avea filme mult mai slabe care nu stiu daca se vor ridica la nivelul celor din 2007 nici ca numar de spectator, nici ca incasari.  :photo:

#62
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

View Postduculeana, on Jan 31 2008, 23:46, said:

Plus ca anul asta vom avea filme mult mai slabe care nu stiu daca se vor ridica la nivelul celor din 2007 nici ca numar de spectator, nici ca incasari.  :photo:
oooooooooo, nostradamuse, cum te uiti tu intr-un prezervativ plin si ne spui ce o sa fie pe 2008, nu ne mai spune nimeni.

#63
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postduculeana, on Jan 31 2008, 23:46, said:

Ramane de vazut.  :P Oricum, deocamdata are incasari duble fata de ultimul film al lui Al Pacino, "88 minute". Curios, 99,2% din incasari s-au inregistrat in strainatate. Pana acum filmul a fost lansat in 17 cinematografe si e pe locul 17 in topul incasarilor.
Si n-are cum sa fie la sfarsitul anului pe locul 1500 cum spui tu, din moment ce are deja incasari de peste 6 milioane de $. Anul trecut locul 150 in top a strans 9.3 milioane de dolari din incasari (era un film cu Samuel L.Jackson si Christina Ricci care in weekendul de deschidere a avut incasari de doar 4.1 milioane$, spre deosebire de filmul lui Mungiu care a avut din start 6 milioane $).
Plus ca anul asta vom avea filme mult mai slabe care nu stiu daca se vor ridica la nivelul celor din 2007 nici ca numar de spectator, nici ca incasari.  :photo:

nu mai vorbi prostii, controleaza-te. 88 de minute nici n-a aparut in state. este o aiureala sa te lauzi cu incasarile astea la nivel mondial. pentru un film romanesc sint foarte bune, insa lumea nu se duce la el pentru ca ar fi extrafantastic ci pentru ca a luat niste premii. abia dup-aia o sa plinga dupa bani :lol:

o singura persoana din vreo 10 pe care stiu ca au vazut filmul au zis ca e praf. si n-a zis ca e bun, a zis ca nu-i asa de rau  :thumbup:

#64
bilder

bilder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 17.06.2007
mai, pentru o clipa io va sfatuiesc sa dam mana si sa bem, ca pana la BAC mai sunt exact 4 Luni, 3 Saptamani, 2 Zile :lol:

#65
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View PostMosotti, on Jan 29 2008, 16:11, said:

poate in urma acestui succes o sa faca si o continuare, "inca 4 luni, 3 saptamini si 2 zile"

chiar daca regizorul sugereaza ca a ramas gravida si negravida, continuarile (da, o sa fie mai multe) o sa dezbata alte teme interesante din epoca de aur... Astept filmele despre aprovizionarea cu carne de porc si bere, armata la canalul dunare marea neagra, repartizarea la tara a unui student de nota 10....


View Postbilder, on Feb 1 2008, 14:00, said:

mai, pentru o clipa io va sfatuiesc sa dam mana si sa bem, ca pana la BAC mai sunt exact 4 Luni, 3 Saptamani, 2 Zile :lol:

o sa scoata bebe bacul din tine...

#66
crisia

crisia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.10.2006
poate un mod sa puna si un pool pentru votare? eu am uitat... daca nu se poate nu ma supar sa inchideti topicul si sa deschideti unul nou in care sa se poata si vota
in mare am vazut ca (poate mi se pare) dar peste 50 %nu sunt incantati de el

#67
rock_on

rock_on

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 23.02.2008
n-o luati in nume de rau,dar si eu auzisem k e ceva de capul filmului aluia..:D si de curiozitatea l-am luat si l-am vazut...si surpriza..a fost praf pe o scara de la 10 i-as da 6 :huh:

de la 1 la 10*

#68
Stan P.

Stan P.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.10.2006
Chiar daca ma repet din alta parte, tot nu pot sa nu zic: ce mi se pare groaznic la acest film (care totusi nu mi-a displacut, apreciez efortul tuturor implicati etc):
ca filmul asta cenusiu, lent, surd si filmat de pe umar este CULMEA cinematografiei romanesti!

Felicitari lui Mungiu & Co. pentru film si succes, desigur, insa intr-o tara normala, cu cultura bogata si cinematografie moderna, asta ar fi fost maximum un excelent film studentesc. Iar Palm d'or si alte premii le-ar fi luat cu totul si cu totul alt gen de filme (nu dau titluri, ca exemplu, pentru ca filmele romanesti in cauza nu exista inca).

Pana n-o sa se inteleaga si la noi ca pentru a face un film de arta trebuie sa faci 20 de filme de aventuri, ca mafia comunista din cinematografie (Nicolaescu etc) trebuie gatuita, ca daca faci filme cu basini la 20 de ani nu o sa poti face niciodata un film adevarat, nu o sa avem filme, iar "4 3 2" o sa ramana un fel de cele 4 touchdown-uri ale lui Al Bundy.

#69
setlers

setlers

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.05.2005
Telul proiectului este acela de a vorbi despre aceasta perioada fara referiri directe la comunism.

Hmm deci un film despre hai sa ne prefacem ca nu a fost comunism. Pentru ca bineinteles avortul nu era interzis de comunism, si problemele din film au aparut de nicaieri.

Sau sa spunem ca este un film despre nimic dar si o propaganda in acelasi timp.

#70
berkut

berkut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 18.01.2008
mie mi-a placut. e intr-un fel savuros, mai ales secventele din camin si aniversarea, foarte realiste.
din toata gramada de filme despre comunism, cam tot ce inseamna cinematografia romaneasca dupa 90, asta e cel mai bun.

#71
lupulalb

lupulalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.11.2007
Nu e un film care sa aiba o poveste captivanta, fiind mai degraba plictisitor... Merita insa vazut pentru felul in care actorii au stiut sa joace. Interpretare foarte realista - ai impresia ca esti acolo, martor invizibil al unor evenimente cat se poate de reale. Nota 10 actorilor!

Sfarsitul mi s-a parut cam din topor.

#72
rob_din

rob_din

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 29.08.2005
Eu ii feliciti pe cei car n-au bagat filmul in seama la Oscaruri. Nu pot sa inteleg ce i-a dat pe spate pe cei de la Cannes. Chiar nu inteleg.

Mie toate filmele pe care le-am vazut avand ca tema epoca comunista mi s-au parut slabe, dar oricum au fost cateva mai bune decat 4,3,2

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate