Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Israel

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
924 replies to this topic

#901
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Dece nu s-ar (mai) merge ?

#902
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Ca e cam pustiu pe topicul asta.
Shabat shalom!

#903
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Hello, vad ca nu a mai fost ceva activitate pe aceasta pagina de ceva timp.

As avea si eu o intrebare. Ne-am hotarat ca pe la inceput de octombrie anul asta sa mergem 3 nopti in iersusalim si 2 in tel Aviv. perioada in care am putea ar fi dupa 8 octombrie, am fi vrut mai devreme, in jur de 1 dar am vazut ca au doua mari sarbatori si parca le-am evita din cauza de transport si locatii deschise, lasa si aglomeratia. Am vazut ca intre 8-22 octombrie ar fi ok.

Cam cum e vremea, perioada asta pana in 15 octombrie? Poti sa faci si o plaja ceva in tel-Aviv? Ploi ceva?

Totodata, daca ma intorc spre casa vineri seara, avem transport spre aeroport spre ora 16-17?

Multumesc frumos.

#904
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
Tocmai ne-am întors de acolo. Baie se face și acum. Apa are vreo 18 grade, ca la început de iunie la noi.
Transportul de sabat la ei este inexistent. Noi am ajuns aproape pe jos la gara din cauză că fusese maraton, linii deviate, etc.
În zilele fără transport puteți merge pe jos în oraș, am făcut și peste 20km pe zi.
Nivelul de viață este dublu ca la noi, mâncarea e scumpă, pe o pâine, o pungă de pita, un lapte bătut, o cutie de hummus, o cutie de cașcaval feliat de 200 gr și o apă de 500 am plătit 80NIS, aprox. 100 lei. la restaurant de cartier, shaorma la farfurie costă 60 NIS.
Cazarea pe 3 nopți a fost 350 Euro, dintre cele mai ieftine, dar apartamentul a fost super mare și confortabil. Inițial părea într-o zonă destul de dubioasă, dar la sosire am văzut clărirea poliției vis a vis. Orasul este sigur, am călătorit cu ultimul autobuz, singurul lucru înfiorător a fost șoferul, un psihopat ca ăla la volan de autobuz nu am văzut niciodată.
La sosire pare cam bulversant. visa am luat-o foarte usor, vamesul era preocupat de două mâțe care se cafteau în aeroport, ieșirea spre gară e foarte simplă. În gară e nevoie de mai multă atenție. pentru a călători, se pot lua bilete sau cardul RAV KAV, care se încarcă. În Tel Aviv cardul poate fi folosit pentru mai multe persoane în acelați timp. Cu trenul și în Ierusalim, nu. În ierusalim ne-a prins cu cardul validat pt o singură persoană, doar ne-a recomandat să coborâm și să ne luăm bilet. Atenție și la călătoria cu trenul. Afișajul se derulează repede în arabă, ebraică și engleză, dar pe tren scrie destinația finală, nu stația unde vrei să ajungi.

#905
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View Postmischaela, on 27 februarie 2023 - 09:52, said:

.... visa am luat-o foarte usor, ....

Oare despre viza este vorba ?

#906
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005

View Postcristobob, on 27 februarie 2023 - 12:17, said:

Oare despre viza este vorba ?

Posted Image corect!

#907
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Deci viza se obtine la vamesul din Israel, corect ? Cat costa?

#908
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
Nimic.
La dus, Wizz aterizează la terminalul 1. De acolo esti luat direct de pe pistă cu autobuzul, care te duce la Terminalul 3. Acolo, la un moment dat drumul se ramifică, ai lor și alții. La altii, ne-a chemat un nene, pe noi și pe alte perechi, la primii s-a uitat in pașaport după alte vize, la noi doar la prima pagină, si apoi ne-a dat câte un bilet, mai mic decât un card bancar, care reprezintă viza. Le-am scanat în niște porti și gata.

#909
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Mulțumesc.
Ma (tot) pregătesc sa merg .

#910
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009

View Postcristobob, on 27 februarie 2023 - 19:27, said:

Mulțumesc.
Ma (tot) pregătesc sa merg .
Mergeti linistiti, este o tara interesanta din toate punctele de vedere.Noi am fost de 5 ori deja si ne-am duce maine daca ar fi posibil. Ultima data am fost in noiembrie 2023 si atunci am impartit cazarea 2 nopti in Bethleem (hotel de 3-4 stele 3 pers.cu mic dejun foarte bun  aprox.100 euro/noapte) si 2 nopti in Ierusalim(hostel -camera de 3 pers,cu mic dejun slabut 130 euro?noapte)

#911
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
atentat în tel aviv ... pe bulervardul Dizengoff ...

#912
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 17.08.2022

View Postmischaela, on 10 martie 2023 - 11:57, said:

atentat în tel aviv ... pe bulervardul Dizengoff ...

Mizilic....
Aidoma unui certe intre doi soferi in care unul scoate cutitul...

Pentru exactitate, trebuie spus ca relatarile de la Bethlehem si Ierusalimul de est privind cazarea
si hotelul sunt pentru hotelurile si serviciile arabesti care nu depind de Israel, asa ca nu i se pot imputa lui.

#913
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Partea israeliana a Marii Moarte

Attached Files

  • Attached File  A 31.JPG   160.33K   13 downloads


#914
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Ierusalim

Attached Files

  • Attached File  A 37.JPG   330.05K   14 downloads


#915
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Așdod

Attached Files



#916
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 17.08.2022

 zuv, on 08 mai 2023 - 12:25, said:

Așdod

Ashdod....
In ultimii 20 de ani s-a triplat ca numar de locuitori si cartiere noi.....
Portul ramane punctul forte, faleza si diversele parcuri verzi presarate in oras.

#917
mardan66

mardan66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 15.10.2010
Intors pe 5 iunie din Israel. Super. Zburat cu Wizzair, trecut prin vama ca prin branza desi aveam in pasaport vize destul de proaspete din Turcia si o tara araba. Am inchiriat o masina si a fost prima oara cand am primit o masina chinezeasca, un SUV Chery. Daca UE nu se trezeste din labageala asta cu green deal-ul o sa le-o traga China stiintific. In Israel plin de masini chinezesti si coreene si electrice si alea majoritar chinezesti si coreene. Ochiometric nu cred ca masinile europene reprezinta mai mult de 15-20% din ce vezi pe drum. Drumuri bune si foarte bune dar si multe masini deci si aglomeratie in special in orase. Plus limite de viteza ciudate si multe. Stat in Tel Aviv intr-un apartament in cartier arab. Nici o problema indiferent de ora la care umblam prin cartier. Viata ceva mai scumpa ca la noi dar daca nu te arunci nu sunt probleme. Benzina e in jur de 8-9 lei dar asa a fost si la noi asa ca nu e de speriat iar de banii pe care ii dai la crasma primesti o gramada de mancare (in special la partea de antreuri). In ultima seara am fost la un restaurant mai dichisithttps://hazakenvehay...kedem-85-jaffa/ si am platit 570 de sheckeli 5 insi mancare si bautura (o sticla de vin si sucuri). Am fost in Ierusalim, Nazareth, Marea Moarta, Haifa si prin alte cateva locuri. Vremea a fost ok, cald dar nu sa mori, cu exceptia statiunilor de la Marea Moarta unde erau 40 de grade. Securitatea e ok, nu e exagerata, doar ca vezi pe strada multi militari cu arma la ei si multa politie in special sambata. Recomand calatoria in Israel, e frumos si interesant. Ca zicea cineva de preturi pe strada, in Ierusalim (nu in zona turistica) o shaorma era 45, o bagheta mica cu snitel 45 si un falafel facut manual pe loc 15.

Edited by mardan66, 22 June 2023 - 10:27.


#918
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Israel

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate