Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Israel

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
924 replies to this topic

#37
licuriciHR

licuriciHR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 10.07.2008
ma poate ajuta cineva cu o informatie, avand in vedere ca merg intr-un circuit in Israel organizat de o agentie, cazarea si masa se poate face fie la hotel de 4 stele fie de 3 stele, poate sa-mi spuna cineva , pentru ce categorie de hotel sa optez, si daca este o diferenta  mare intre 4 si 3 stele.Normal ca daca ajungi in Israel nu ar conta acest lucru deoarece mergi sa vizitezi nu sa stai in hotel, dar totusi....

#38
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Depinde foarte mult de ce hotel e (si unde). Totusi, un hotel de 3 stele e suficient, zic eu, pentru un turist nepretentios care n-are de gand sa-si petreaca sejurul in camera.

#39
artemisa24

artemisa24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 04.04.2006
pentru cei care ati stat in hotelurile de 3-4* din israel, puteti sa-mi spuneti daca curentul la prize este 220? am citit ca iti trebuie un adaptor deoarece la prize este 110??? e adevarat????????????? :huh:

#40
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
N-are legatura numarul de stele cu reteaua electrica (care in Israel functioneaza la 220 V). Prizele au trei gauri (pentru stechere cu trei borne), dar orice stecher cu doua borne merge fara probleme.

#41
artemisa24

artemisa24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 04.04.2006

View PostLoveDemon, on 17th October 2009, 03:22, said:

N-are legatura numarul de stele cu reteaua electrica (care in Israel functioneaza la 220 V). Prizele au trei gauri (pentru stechere cu trei borne), dar orice stecher cu doua borne merge fara probleme.
multumesc pentru raspuns. sa inteleg ca nu trebuie sa cumpar un adaptor special?

#42
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Nu, nu e nevoie.

#43
Raum007

Raum007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.02.2009

View Postartemisa24, on 21st September 2009, 22:36, said:

n-a cumparat nimeni produse cosmetice de la marea moarta?

eu am cumparat, insa au trecut vreo 4 ani de atunci, asa ca nu imi aduc aminte cat costau. Insa nu iti fa griiji, se gasesc peste tot, poti sa intri intr-o farmacie si sa ii rogi sa te ajute cu sfaturi. Eu mi-am luat de la Ahava si de la inca o marca (din pacate nu mai stiu numele). Unele sunt bune, unele mai putin.

Hotelurile in Israel mi s-au parut scumpe pentru conditiile oferite. Insa depinde mult de la caz la caz, poti sa faci alegi cateva, dai un search pe tripadvisor, vezi ce mai spune lumea, etc...

Edited by Raum007, 19 October 2009 - 18:42.


#44
irinacer

irinacer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.05.2008
Pelerinaj in Israel - 650 euro/pers (bilet de avion+TAXE DE AEROPORT+6 nopti cazare+demipensiune+ghid).
Pentru programul complet accesati: http://neotour-braso...rael_pelerinaj/

#45
licuriciHR

licuriciHR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 10.07.2008
http://www.calibratr...ala-p-1552.html,
de oferta asta ce ziceti?
a fost cineva in februarie in Israel?

#46
petschovschi

petschovschi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.07.2005
Se poate ajunge cu masina in Israel ? Parintii mei vor sa mearga la Ierusalim, dar maica-mea are o frica teribila de avion (are 60 de ani si n-a fost niciodata cu avionul), asa ca masina ramine unica varianta posibila.

E evident ca drumul cu masina implica sa ajungi in Siria (prin Turcia). Intreb ca un profan: se poate trece cu masina granita dintre Siria si Israel ? Daca nu, vi-as fi recunoscator daca mi-ati da alte variante posibile.

#47
jhonhope14

jhonhope14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.12.2009

View Postpetschovschi, on 27th December 2009, 16:32, said:

Se poate ajunge cu masina in Israel ? Parintii mei vor sa mearga la Ierusalim, dar maica-mea are o frica teribila de avion (are 60 de ani si n-a fost niciodata cu avionul), asa ca masina ramine unica varianta posibila.

E evident ca drumul cu masina implica sa ajungi in Siria (prin Turcia). Intreb ca un profan: se poate trece cu masina granita dintre Siria si Israel ? Daca nu, vi-as fi recunoscator daca mi-ati da alte variante posibile.
Una varianta;
Bucuresti -Atena.Din port din Pireu cu ferry pana in Haifa.Se fac croaziere 3-4 zile in Israel sau Egipt.
Sunt agentii de turism care organizeaza excursie cu vaporul de croaziera in Israel.Le gasesti pe toate in jurul portului.
Parerea mea.
Sa mergeti pana acolo cu masina .Gasiti agentia care va convine la pret .Lasa masina in parcarea din port pentru 3-4 zile cat este excursia.
Aveti tot asigurat pana la obiective care le doriti.Economisti bani si timp.
Va costa foarte mult cu masina pana acolo cu varianta ferry.
Mai ieftin cu o agentie de turism din zona portului Pireu.
Linistiti si asigurati din punctul de vedere al tuturor formalitatilor ce implica calatoria in Israel.(imigration ,asigurari transport pana la Jerusalim ,Bethleem sau Nazaret .) Costa si mai ieftin decat cu masina personala.(ticket ferry,taxe Israel asigurari pentru masina si e.t.c.). Cu masina personala in afara taxelor si a tot ce implica un drum cu masina ,daca nu ajungeti la timp in Haifa pierdeti si vaporul .Mai stati o zi in plus pe acolo si costurile se vor mari.  
Parerea mea.Lasati masina in Pireu si excursie in Israel 3-4zile cu o agentie de turism din Pireu.
Daca tin minte bine in 2007 o calatorie in Israel de 3-4 zile cu vaporul era in jur de 230-250 de euro/pers.
Acum nu mai stiu ,dar puteti cauta pe net.
O zi buna si Calatorie Placuta.

Attached Files


Edited by jhonhope14, 28 December 2009 - 12:48.


#48
petschovschi

petschovschi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.07.2005

View Postjhonhope14, on 28th December 2009, 12:40, said:

Una varianta;
Bucuresti -Atena.Din port din Pireu cu ferry pana in Haifa.Se fac croaziere 3-4 zile in Israel sau Egipt.
Sunt agentii de turism care organizeaza excursie cu vaporul de croaziera in Israel.Le gasesti pe toate in jurul portului.
Parerea mea.
Sa mergeti pana acolo cu masina .Gasiti agentia care va convine la pret .Lasa masina in parcarea din port pentru 3-4 zile cat este excursia.
Aveti tot asigurat pana la obiective care le doriti.Economisti bani si timp.
Va costa foarte mult cu masina pana acolo cu varianta ferry.
Mai ieftin cu o agentie de turism din zona portului Pireu.
Linistiti si asigurati din punctul de vedere al tuturor formalitatilor ce implica calatoria in Israel.(imigration ,asigurari transport pana la Jerusalim ,Bethleem sau Nazaret .) Costa si mai ieftin decat cu masina personala.(ticket ferry,taxe Israel asigurari pentru masina si e.t.c.). Cu masina personala in afara taxelor si a tot ce implica un drum cu masina ,daca nu ajungeti la timp in Haifa pierdeti si vaporul .Mai stati o zi in plus pe acolo si costurile se vor mari.  
Parerea mea.Lasati masina in Pireu si excursie in Israel 3-4zile cu o agentie de turism din Pireu.
Daca tin minte bine in 2007 o calatorie in Israel de 3-4 zile cu vaporul era in jur de 230-250 de euro/pers.
Acum nu mai stiu ,dar puteti cauta pe net.
O zi buna si Calatorie Placuta.

Am cautat pe net despre posibilele conexiuni feryboat intre Grecia si Israel. Nu am gasit aproape nimic. Se pare ca aceste linii au fost suspendate (operatorii erau Salamis Lines si Poseidon). Singura referire am gasit-o aici: http://salamisintern...aries_dec09.pdf dar nu stiu daca se refera la transportul cargo sau la cel de persoane (si nici eventuale rezervari nu m-am dumirit cum se pot face).
Oricum aceasta varianta ar fi destul de neplacuta datorita timpului care se pierde pe mare (dus-intors ar totaliza citeva zile) si in plus pretul calatoriei ar creste destul de mult intrucit in general croazierele nu sunt ieftine( iar daca urci si masina la bordul ferryboatului devine mult prea scump).

Cred ca totusi in cazul unei excursii cu masina, accesul terestru in Israel e cel mai convenabil. Daca stie cineva care din granitele terestre ale Israelului sunt deschise accesului cu masina i-as fi recunoscator daca mi-ar zice si mie.

#49
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpetschovschi, on 1st January 2010, 16:15, said:

Am cautat pe net despre posibilele conexiuni feryboat intre Grecia si Israel. Nu am gasit aproape nimic. Se pare ca aceste linii au fost suspendate (operatorii erau Salamis Lines si Poseidon). Singura referire am gasit-o aici: http://salamisintern...aries_dec09.pdf dar nu stiu daca se refera la transportul cargo sau la cel de persoane (si nici eventuale rezervari nu m-am dumirit cum se pot face).
Oricum aceasta varianta ar fi destul de neplacuta datorita timpului care se pierde pe mare (dus-intors ar totaliza citeva zile) si in plus pretul calatoriei ar creste destul de mult intrucit in general croazierele nu sunt ieftine( iar daca urci si masina la bordul ferryboatului devine mult prea scump).

Cred ca totusi in cazul unei excursii cu masina, accesul terestru in Israel e cel mai convenabil. Daca stie cineva care din granitele terestre ale Israelului sunt deschise accesului cu masina i-as fi recunoscator daca mi-ar zice si mie.
Sunt deschise, dar nu o sa poti sa treci prin Siria si Liban daca ai fost prin Israel. Nu mai stiu daca e posibil acum sa treci prin Irak daca ai calatorit in Israel. Din cate stiu, nu exista conexiuni ferryboat intre Israel si Grecia. Parca era ceva intre Israel si Cipru, dar costa cat un avion particular

#50
berbel

berbel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 25.12.2009

View PostImperator, on 1st January 2010, 16:22, said:

Sunt deschise, dar nu o sa poti sa treci prin Siria si Liban daca ai fost prin Israel. Nu mai stiu daca e posibil acum sa treci prin Irak daca ai calatorit in Israel. Din cate stiu, nu exista conexiuni ferryboat intre Israel si Grecia. Parca era ceva intre Israel si Cipru, dar costa cat un avion particular
La Multi Ani!
Salut!
In aceasta perioada companiile de cruise, care au in dotare ferry sunt in dry-doc.Cursele incep prin Februarie-Martie.
Salamis Cruise Lines(un singur ferry ,,Nissos Kypros) Companie din Cipru .
Louis Cruise Lines   (Princesaa Marissa-Princessa Cypria )2 ferry care ajungeau in Atena-Limassol -Haifa.Companie din Cipru.
Aegean Cruise Lines.Din Grecia cursa directa Atena -Haifa.
Anul  2010 va depinde de noul orar al companiilor.Momentan cursele sunt oprite pana in Februarie- Martie.
Majoritatea conexiunilor sunt prin Limassol.
Incearca la Louis Cruis Lines au mai multe ferry si conexiuni care ajung in Atena.De acolo se poate imbarca spre Haifa cu oprire in Limassol.
Sau transfer pe alt ferry in Limassol catre Haifa.
Oricum se poate ajunge si asa,dar va trebuie orarul si legaturile intre ferry.
Asta este o obtiune pentru cei care nu vor sa zboare cu avionul.
Conexiuni sunt dar din Primavara.
Cateva link-uri

http://salamisintern.......2&Itemid=75
http://www.varianost...sol,_Cyprus.htm
https://mmm1404.rapi...ruises/form.htm
http://www.iturism.r...Seas_29818.html

Asadar sunt, dar depinde de obtiunea fiecaruia de a calatori si cum.
Cred ca- jhonhope14 -a mers cu ferry si nu a fost o problema pentru el aceasta varianta.(placerea de a calatorii pe mare )
Ai fost fara masina ?Daca calatoresti cu ferry ca pasager este mai ieftin decat cu unul de croaziera pe aceeasi ruta.
Pentru altii este o obtiune mai putin relaxanta si placuta.(ferry)
Imperator,
Intradevar este scumpa si nu se merita cu masina.

#51
jhonhope14

jhonhope14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.12.2009

View Postberbel, on 2nd January 2010, 10:35, said:

Cred ca- jhonhope14 -a mers cu ferry si nu a fost o problema pentru el aceasta varianta.(placerea de a calatorii pe mare )
Ai fost fara masina ?Daca calatoresti cu ferry ca pasager este mai ieftin decat cu unul de croaziera pe aceeasi ruta.
La Multi Ani!
Am calatorit fara masina in 2008.Nu neaparat placerea de a calatorii pe mare cat  de a vedea cat mai multe locuri.
Da este mai ieftin am platit pana in Rodos 48euro.
Am vazut  la agentia prin care am calatorit ca aveau afise si reclame cu Israel si Egipt .Din Pireus.Ferry care ne-a lasat in Rodos , Blue Star Ferries II.Erau si si ferry care ajungeau in Limassol cu oprire in Rodos.(De la Louis parca)  
In 2007 am fost la Piramide in Egipt si Jerussalim -Nazareth.
Am luat sejur 14zile din Anglia de la Thomson in Cipru la hotel Apollon-Limassol.
De acolo am mers pe cont propiu in Egipt si  Israel.Louis Cruise Lines cu Princessa Marissa.
Limassol -Haifa-Port Said-Limassol.
Conexiuni din Cipru sunt aproape la 2-3 zile.Am cumparat excursii de 3-4zile de la agentiile locale din Limassol.

Edited by jhonhope14, 04 January 2010 - 09:55.


#52
Old-Smokie

Old-Smokie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 07.04.2008
Sigur ca Israel este o destinatie care trebuie vazuta, macar o data in viata. Dar pentru a nu avea surprize neplacute in legatura cu sejurul in care investiti nu numai multe sperante si asteptari, ci si multi bani, este de preferat sa fiti cat mai bine informati asupra agentiei de turism partenere din Israel care organizeaza sejurul. Degeaba agentia romana care va vinde pachetul are cele mai bune intentii (si poate si tarife), daca cea din Israel nu este serioasa si de aceea m-am gandit sa va impartasesc experienta mea. Eu am sa plec pe cont propriu, deoarece am prieteni la care o sa stau in Tel Aviv, dar am vrut sa petrec si 3 nopti la Marea Moarta, asa ca-mi trebuia o rezervare la un hotel. Prin urmare, mi-am rezervat pe un site specializat pe internet, dar am rugat si o agentie romana cu care colaborez foarte bine sa solicite la un partener din Israel tariful pentru acelasi sejur. Surpriza a fost ca, in aceleasi conditii, tariful era mai mare decat cel gasit de mine pe internet !!! Cei de la agentia romaneasca au incercat sa ma ajute si au solicitat un tarif mai mic, dar toate eforturile si bunavointa lor au fost in zadar. Agentia partenera din Israel (in cazul de fata ASIA TOUR) nu raspundea cu zilele la mail-uri, tergiversa / plimba mail-urile de la un agent al lor la altul, iar in cele din urma, dupa mai bine de doua saptamani, au comunicat ca nu mai sunt camere libere la hotel!!! Asta poate spune multe si despre seriozitatea cu care veti fi tratati la destinatie si serviciile de care veti beneficia, asa incat este foarte indicat si util sa va informati cat mai bine inainte de a cumpara pachetul turistic.

#53
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Asta e valabil oriunde, si variatiile de pret intre agentiile online si cele traditionale nu ar trebui sa fie o surpriza. In rest, da, e foarte bine sa te informezi inainte de a pleca in orice vacanta.

#54
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009
Salut!
As vrea sa ajung la Tel Aviv undeva prin luna septembrie, vreo 5-4 zile, dintre care una sa o dedic Ierusalimului. Ce-mi puteti spunde despre siguranta strazilor (seara) in Israel? Cu trenul in interiorul tarii e ok sa calatoresti?
E foarte bine ca nu trebuie viza. Insa ce stiti despre asigurare medicala? E obligatorie sau optionala?
Multumesc mult.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate