Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Schi sau Snowboarding

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

 sepguy, on Mar 28 2006, 02:59, said:

nu stiu daca am inteles acelasi lucru din gluma aia  :w00t:
In fine ...

#20
cosmin09

cosmin09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 01.07.2004
poti sa inchiriezi o placa sa vezi ce senzatie e libertatea de miscare pe placa intr-adevar este mai restransa dar consider ca senzatia este mult mai placuta...oricum incearca sa te dai cu placa de vro 2-3 ori si apoi sa iti faci o idee nu trebuie sa renunti la schiuri mare chestie te duci 1 data la munte fara schiuri si iti inchiriezi placa mare scofala...:) bafta la cazaturi :)

#21
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Daca nu-ti merge virgula de la tastatura, poti incerca sa pui macar punct :P

#22
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006
Io am schiat vreo 2 ani si dupa ce m-am urcat pe snowboarding nici nu mi-o mai trebuit sa aud de schiuri la fel si vecinu care scia de vreo 5 ani poate chiar mai bine si schia foarte bine dupa ce s-o urcat pe snow nu i-or mai trebuit schiurile mai ales ca o fost in Austria si in alte tari unde sunt parti nu gluma

#23
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
cert e ca poate pe langa senzatii e si o anumita doza de teribilism in datu cu placa, wow, placa frateeee; oricum nu poti face cuu placa ce faci cu skiurile si invers.

#24
docilul

docilul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.10.2007
Comparatia dintre snowboard si ski este intotdeauna subiectiva in functie de ceea ce practici. Normal ca daca schiezi n-o sa zici ca snowboardul e fain. In acest topic am vazut ca marea majoritate se da cu schiurile, de aceea voi veni si cu o opinie de partea snowboardului.
Este gresit sa spui ca snowboarderii incepatori strica partia. Intradevar cand coboara ca frunza disloca o oarecare cantitate de zapada, dar de aici pana la a spune ca apare iarba e distanta mare. Ce sa mai spunem de schiorii incepatori care merg in plug, ca ara pamantul de sub zapada? A scris cineva ca diferenta intre un snowboarder incepator si un instructor este de doua ore. Nimic mai gresit. Snowboardul doar pare ca se invata mai usor. Se invata usor sa te mentii pe el. Sa-l controlezi iti trebuie ani de experienta. De aceea unii cad cand li se blocheaza un cant, cum a scris o alta persoana pe aici.
Snowboarderii stau in fund pe partie pentru ca nu au bete.
Se vehiculeaza ideea ca snowboardeii sunt golani, drogati, obraznici, teribilisti,etc. Daca sunt cativa copii de bani gata carora teribilismul le ghideaza calea nu inseamna ca toti sunt la fel. Aveti idee cati schiori nesimtiti, obraznici si tupeisti am intalnit pe partiile din Romania? Daca nu, va spun eu:mai multi decat snowboarderi. Asta nu insamna ca toti schiorii sunt la fel.
Snowboardul este mai practicat in mare parte de catre pusti pentru ca de la o varsta este greu sa tot cazi si sa te ridici(schiul este MULT mai comod).
In final as spune ca snowboadul se preteaza in powder si neamenajat(de asta se spune ca este extrem), iar schiul pe batatorit si pe sleauri(de multe ori facute chiar de schiuri).

In speranta ca s-a inteles mesajul meu va doresc partii cu zapada multa si un sezon plin.

#25
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Schi sau snowboarding? Raspuns: schi

La cateva aspecte, de acord cu docilul. Vreau insa sa punctez si eu urmatoarele:

Daca inca nu practici nici schi, nici snowboarding, mi se pare o prostie sa incepi cu snowboardingul. Snowboardingul e o chestie temporara, nu cred ca exista snowboarderi de 50-60-70 de ani. Dupa o perioada te plictisesti de el. In plus esti prea blocat pe placa aia, nu ai libertate, sunt mereu aceleasi si aceleasi miscari, la schi exista totusi mai multe stiluri, e altceva. Schiul e mult mai elegant decat snowboardingul, snowboardingul e o bruta :P

Edited by Ivanna, 23 October 2007 - 21:19.


#26
RaInInGmaN`

RaInInGmaN`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 09.10.2005
snowboard 4ever.
schiurile le'am dat de pomana acum vre'o trei ani pentru ca se pusese un strat cam mare de praf pe ele si era pacat sa nu le foloseasca nimeni.
Ivanna daca tu crezi ca snoeboardul e plictisitor si se rezuma la un numar finit de miscari te inseli amarnic.
de ex. freeride'ul este cu totul altceva si ai nevoie de alte miscari fata de freestyle,dar nici unul dintre ele nu se compara cu carvingul...si exemplele pot continua..
snowboardul e o bruta...da,ai dreptate dar cand esti stapan pe el poti deveni si rebel si elegant si cum altcumva vrei sa devii...crede'ma ca nu am vazut doi boarderi cu tehnica perfect identica(schiori am vazut :D).
P.S.nu ai vazut boarderi de 50-60-70 de ani deoarece snowboardul este un sport relativ nou fata de schi.dar am vazut persoana la aprox. 40 de ani care incerca sa invete.

Edited by RaInInGmaN`, 26 October 2007 - 18:56.


#27
ZorK

ZorK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 01.08.2006
Am vazut si eu la Carefour Ct placi,booti si legaturi de la CrazyCreek...Care-i faza cu ele ca aveau niste preturi prea bune.Placa am vazut ca a "laudat-o" cineva deja...de ce?Ce e prost la ele?Dar bootii si legaturile cum stau?

Nu am prea multe cunostinte  in domeniu asa ca fiti cat se poate de expliciti

#28
JeLeu

JeLeu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.04.2005
aoleo atat rivalitate frate terminati-va. cai si diferentele dintre procesoarele intel si cele amd, sau placile nvidia si cele ati ca astea sunt exemplele care mi-au venit in minte acumj :P , practic snowbordul din vreo 3 ani, prima data le'am incercat pe amandoua si pot spune ca mi-a placut si m'am simtit mai bine pe snowboard decat pe schiuri!
acum mi-am luat si eu pt. prima data o placa , de incepatori!
cine zicea ca snowbordul e limitat, inseamna ca nu stie ce-i ala snowbording, sau ca nu s-a dat niciodata, sau altul care a zis ca poti sa mergi intr-un picior pe ski si pe snowboard nu ca esti "blocat" pe el, k si pe snowboard poti sa faci rail-slide iar pe ski nu prea sau din punctul meu de vedere e mult mai greu deoarece suprafata talpei skiului e mult mai mica decat cea a snowboardului! deci diferente exista! si da intradevar se poate spune ca snowboarderii strica partia pt. schiori dar nu e vina noastra ci e vina celor cu partia ca nu amenajeaza partii diferite pt. stilurile diferite! adik uita-ti in japonia sunt cam intre 30-67 de partii pe un munte! si amenajate super smeker! verisoara mea merge acolo in fiecare an pt. ca acolo e sotul ei!
asa si sa revenim, nu inteleg de ce atata improscare cu noroi , inter boarderi si schiori, frate macar practicati un sport nu stati 24/24 de ore pe calc. afara e viata!
si intradevar parca boarderul e unpic mai rebel , sau cel putin asa ni s-a creat imaginea prin filmele care s-au facut!
in fine, nu urasc skiurile dar parca ma simt mult mai in largul meu pe snowboard!

Attached Files



#29
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 JeLeu, on Feb 17 2008, 23:05, said:

in japonia sunt cam intre 30-67 de partii pe un munte! si amenajate super smeker! verisoara mea merge acolo in fiecare an pt. ca acolo e sotul ei!
asa si sa revenim, nu inteleg de ce atata improscare cu noroi , inter boarderi si schiori, frate macar practicati un sport nu stati 24/24 de ore pe calc. afara e viata!
si intradevar parca boarderul e unpic mai rebel , sau cel putin asa ni s-a creat imaginea prin filmele care s-au facut!
in fine, nu urasc skiurile dar parca ma simt mult mai in largul meu pe snowboard!

Ai dreptate dar totusi nu se scrie "unpic" ci "umpic". Inainte de "p" urmeaza "m"...nu?  :lol:

#30
JeLeu

JeLeu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.04.2005
aoleo perfectionistule :) mai greseste omul! normal n'ai dat cu parul dar ce tie nu ti s-a intamplat sa-ti scape destu :D pe o tasta aiurea si sa nu-ti dai seama? :)) merci oricum pt. atentia cuvenita :D salut

#31
ruxy513

ruxy513

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.12.2009

 sepguy, on 27th March 2006, 16:39, said:

Nu se poate sa nu renunti la schiuri daca vrei sa inveti cu placa. Este destul de greu la inceput...si dupa cateva zeci de cazaturi o sa-ti vina sa-ti bagi p**a si sa te intorci la schiuri si sa ramai acolo! O data ce inveti insa, iti garantez ca nu prea vei mai vrea sa vezi schiurile  :naughty:
PS si nu-ti lua crazy creek....sunt praf...mai bine iti iei ceva la mana a doua dar mai bun !


ce au crazy creek?
eu vreau sa ma apuc de placa..si pusesem ochii pe un pachet de la crazy creek (placa+leg) si niste bootsi tot de la ei..
nici pt incepatori nu's bune? :-s

#32
iv3sTaR

iv3sTaR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 18.11.2009
Pe schi nu pot sa merg deloc dar pe snowboard este alta treaba :)

#33
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Mie-mi place placa si pentru fete e bine ca tonifica musulatura. Am si o intrebare, pe mine ma dor genuchii rau, voi  ati patit la inceput asa ceva? Luna viitoare vreau sa ma duc in hokkaido pentru ca e zapada mult mai fina, frig si partiile mai periculoase.
Cind vad asa ceva ma trec fiori pe spate; http://www.google.co...d...680&bih=831

Edited by Ulpiatraiana, 04 January 2012 - 16:08.


#34
straff

straff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 21.12.2008
Transport Bansko Bulgaria
http://forum.softped...nsko-95253.html

#35
R0bbert

R0bbert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.01.2012
Dupa 30 de ani de ski (primul contact la 4 ani) am trecut pe placa. in primii 2 ani am pstrat skiurile dar apoi le-am dat cadou. Se ingrosase praful pe ele... Au urmat 8 ani de snowboarding, de la partii amenajate, Austria, Germania, chiar si Romania..., la freeride in powder virgin dupa 5-6 ore de urcat cu rachete si placa in spate. Am inceput pe hard, apoi am trecut pe soft. De ce am ramas la placa? Poate ca ma plictisisem de atata ski si gasisem ceva nou, poate din cauza plutiri in powder pe care nu o regasesti la ski, poate pentru adrenalina data de superviteza pe care o poti atinge pe o partie cu adevarat amenajata, facand slalom printre schiori. Anul trecut in Germania am facut schimb de echipament cu un prieten schior care voia sa incerce placa. Am luat schiurile lui (nu mai pusesem carvere in piciore) si desi eram foarte stresat , dupa opt ani de pauza, m-am simtit din prima clipa din nou acasa. Acum le am pe amandoua. Concluzie: alunecati cu ce puteti, cu ce va place si mai bine cu amandoua, numai nu stati in casa. E pacat. Doi: daca va permiteti luati echipament de calitate. Conteaza mai mult poate decit la ski. Trei: daca va dor genunchii sau alte parti inseamna ca inca nu aveti o tehnica corecta. Cand sti sa te dai ramane doar placerea, dar pana acolo se ajunge cu durere...

#36
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

poate pentru adrenalina data de superviteza pe care o poti atinge pe o partie cu adevarat amenajata, facand slalom printre schiori.

Vaaaii! Mie-mi spui! Eu am senzatia ca zbor pe partie. :inlove:
De maine pina duminica sunt la snowboard, abia astept sa ma urc pe placa.
Cui ii place zapada si muntele e pacat sa nu incerci cel putin o data placa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate