Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Fan Courier - Pareri / Sugestii / Reclamatii

- - - - -
  • Please log in to reply
571 replies to this topic

#487
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Poate daca ai cont bancar tot la raiffeisen sa intre banii a doua zi dupa livrare, nu la alta banca.

#488
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
La Libra uneori intra banii in ziua de dupa livrare, depinde si de ora la care Fan se ocupa de plati.

#489
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006
eu il am pe un nesimtit de curier de la Fan, in zona mea, care s- ainvatat baiatul....nu mai da telefon inaite sa ajunga, ci ajuge in fata portii si claxoneaza. Ieri mi a facut faza , nu mi am dat seama si a plecat, m am trezit cu mesaj ca ...s a incercat livrarea si nu v am gasit acasa. L-am sunat ...imizice...pai stiti am trecut pe acolo si am clasonat, nu a iesit nikmeni in curte....bah ma lesi...oii zic...intoarce te ca am nevoie de pachet...aaa...nu ma mai intorc...maine...ok maine. Si cu gura mare...pai daca nu ai iesit la poarta , ce sa fac. Ii zic...pai da telefon in plm ca de aia v au dat telefoane.

A doaua zi la fel..ajunge in fata portii si claxoneaza, noroc ca eram la intrarea  in casa si l am auzit si am iesit la poarta. Ii zic, ma dar de ce nu suni? ai sunat si nu ti-am raspuns sau ce...te costa mult un apel? Poate eram pe WC ...aaaa, n am. mai sunat .

Am inteles de la niste vecini ca si ei au avut probleme cu el si i au acut reclamatie la sediu, dar se pare ca nu au luat nicio masura "sediul". Tot el e de ani buni si tot cu aceleasi probleme vine .

#490
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008

View Postcuculea, on 12 mai 2022 - 11:18, said:

dar se pare ca nu au luat nicio masura "sediul". Tot el e de ani buni si tot cu aceleasi probleme vine .
De aia trebuie facuta reclamatie si la Bucuresti. Suni la 021 9336 si le zici problema. Eu tot timpul am rezolvat prin cei de la Bucuresti cand a aparut ceva.

#491
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View Postcuculea, on 12 mai 2022 - 11:18, said:

Am inteles de la niste vecini ca si ei au avut probleme cu el si i au acut reclamatie la sediu, dar se pare ca nu au luat nicio masura "sediul". Tot el e de ani buni si tot cu aceleasi probleme vine .
Poate i s-a fãcut și lui scârbã de clienți, se întâmplã dupã niște ani.
Asta cu sunatul sunt fițe de Romania, in vest nu te suna nimeni, dar plãtești coletul înainte și curierul suna la ușã, dacã nu ești acasã ți-l lasã în fața ușii și face pozã. Și reprogramarea unei livrari este destul de grea.
Asta cu sunatul sunt fix figuri de Romania și motivele:
dar mai stai 15 minute cã sunt la Lidl și vine dupã 25 de minute;
vezi ca nu am numãr la casa, dar am gardul verde;
vezi cã eu am trecut numele strazii, dar este de fapt stradela care este mai departe;
vezi cã eu am numãrul 11, dar mai este un vecin cu Nr 11, dar eu am fost primul cu Nr 11 pe strada asta, deci el are 11a și eu 11 și nici mãcar nu sunt in ordine numerele 9, 11a, 13, 15 apoi 11, 11b, 17, 19;
pot sa plãtesc cu cardul? Nu? Atunci mai dureazã 30 de minute sa merg la bancomat: )))

#492
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006
@persoana695…stiu ce zici cu sunatul, si mie mi se pare o prostie sa te sune. Venit dupa mii…nu exagerez…mii de comezi de pe amazon.co.uk unde in uk  isi permit sa ti le lase in fata usii.
In Romania, din pacate, nu e aceeasi civilizatie ca afara. Daca ti le lasa in fata usii/portii..99% sanse sa nu le gasesti cand te intoric acasa. Mai mult, numarul de telefon cica e obligatoriu, m am rugat de acelasi individ odata, cand trebuia sa i i.ase un mic pachetel , nu trebuia plataramburs nimic. I am zis sa il arunce peste gard ca vin in maxim o ora . Nu a vrut cu toate ca avea confirmarea mea si locatia confirmata, i am descris exact gardul casei si locatia…nu a vrut.  La fel, i i aduc aminte mai demult ca la o livrare de la un alt magazin mai necunoscut, am uitat sa pun nr de tel si mi au anulat comanda…am sunat la ei si mi au spus ca motivul…lipsa nr de tel…am zis…asa si ce daca…raspu s…e obligatoriu sa va sune curierul, e cerinta de la curier.

Asa ca…asta cu sunatul, tot de la curieri vine , nu neaparat de la magazine.

View Postpersona695, on 12 mai 2022 - 11:49, said:


Poate i s-a făcut și lui scârbă de clienți, se întâmplă după niște ani.
Asta nu e o scuza sa fie cioban, sub nicio forma ….sa se apuce de platat flori daca crede ca e mai relaxant

#493
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,426
  • Înscris: 10.04.2009

View Postcuculea, on 12 mai 2022 - 11:18, said:

Am inteles de la niste vecini ca si ei au avut probleme cu el si i au acut reclamatie la sediu, dar se pare ca nu au luat nicio masura "sediul". Tot el e de ani buni si tot cu aceleasi probleme vine .

aceeasi problema o am si eu cu un retardat de la fanmizer curier... un bosorog pe la 65+ ani care e unchiul sotiei patronului de aici din Craiova (franciza)

deci ajunge in fata locului unde lucrez si claxoneaza... in loc sa intre in sediu, cum fac toti ceilalti (Cargus, DPD, Sameday)

i-am facut 3 reclamatii (dupa ultima era foarte suparat, ca de ce l-am reclamat... de prost ce e... dar a venit in sediu, am ramas uimit, probabil i-a scazut rangul grav)... si mi-au spus de la Bucuresti ca au deficit de personal in zona (Dolj)... le-am zis macar sa-l mute pe alta zona macar... sa bage alt om... nimic

asa ca incerc sa evit site-urile care trimit colete prin ei... caut alternative... nu mai am nervi sa mai fac iar reclamatie... si sa stiu ca o fac degeaba :)

#494
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006

View Postbeavis03, on 12 mai 2022 - 22:12, said:


asa ca incerc sa evit site-urile care trimit colete prin ei... caut alternative... nu mai am nervi sa mai fac iar reclamatie... si sa stiu ca o fac degeaba Posted Image
Si eu la fel, ba chiar recomand site urilor care trimit cu ei, sa nu mai trimita cu ei . Momentan este singura modalitate, pe care eu personal o vad, in a-i pedepsi. Cu reclamatiile, vad ca nu pre avem succes , noi clientii.

#495
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,426
  • Înscris: 10.04.2009
asta se intampla cand sunt francize... patronul local face ce vrea... iar pe sefii cei mari nu-i intereseaza decat cifrele, daca sunt bune e perfect

pe Dolj e dezastru cu firma asta... si acasa am probleme cu ei... la țară la fel... si cunoscutii se plang de fanmizer

nu stiu de unde angajeaza soferii, probabil ca dau concurs "cine e cel mai nesimtit ia postul"

altfel nu-mi dau seama de ce au atitudinea asta sfidatoare Posted Image

Edited by beavis03, 13 May 2022 - 08:26.


#496
trelleborg94

trelleborg94

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 11.01.2021
Salutare! Am nevoie de o parere legata de o inselaciune as spune.
Am cumparat un produs electronic de pe internet si am specificat ca il vreau cu verificare colet, vanzatorul a facut asa cum am cerut, dar am reusit doar sa il verific la exterior, ca nu astepta curierul sa il verific si in interior. Ajungand acasa mi-am dat seama ca produsul e de fapt nefunctional, am cerut si parerea fan courier si ei mi-au zis ca atata timp cand am avit verificare colet, nu mai tine de ei. Am vorbit cu vanzatorul si pe urma m-a blocat. Am toate conversatiile cu el, numele lui, nr de telefon etc.
Credeti ca se rezolva ceva daca fac o plangere la politie sau nu merita? Mersi-

#497
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 19.08.2005
Cei de la Fan te-au informat corect, atat timp cat coletul a fost intact la livrare si ai avut si verificare colet, nu mai tine de ei daca era sau nu functional produsul. De asemenea, verificare colet nu inseamna ca sta curierul cu tine pana il probezi, doar daca e intact fizic, exact asa cum s-a intamplat.
Mai departe este clar ca vina apartine vanzatorului. Tu stii cel mai bine valoarea produsului si daca merita sa faci plangere dar nu te astepta la minuni.

#498
trelleborg94

trelleborg94

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 11.01.2021
Este un produs in valoare de 300 ron. Nu ma deranjeaza suma pe cat nesimtirea unora de a vinde produse defecte ca fiind bune si a da tepe.
In alta ordine de idei, as merge mai departe doar ca sa se aleaga x cu un dosar penal dar nici nu stiu daca numele lui este real, numarul de telefon la fel si etc
Merita toata nebunia asta sau sa accept teapa si sa fiu mai atent pe viitor?

#499
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
De la ce magazin ai comandat?

#500
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Cred ca de pe olx, nu de la vreun magazin.

#501
trelleborg94

trelleborg94

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 11.01.2021
De pe olx l-am luat.

#502
mvlad4

mvlad4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 23.11.2008
Pe site-ul selfawb.ro a celor de la fan exista o optiune misto de urmarire a coletelor si anume "Traseu AWB" care este mult mai detaliata decat versiunea de pe site-ul fancourier.ro care mai tot timpul afiseaza datele gresit si cu intarziere.

Din ce am observat, aceasta optiune este doar valabila pentru awb-urile create pe selfawb.ro

Are cineva idee cum ar putea fi folosite aceasta metoda de tracking si pentru awb-uri care nu sunt create pe selfawb.ro?

Attached Files



#503
cipcon

cipcon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 29.03.2016
Cei de la aceasta companie sunt de o nesimtire uimitoare. Desi serviciul oferit de ei este door-to-door, nu se sinchisesc sa urce la usa sa iti ridice coletul. Iti anuleaza comanda, pe langa faptul ca sunt foarte obraznici si te pun sa te intalnesti cu ei pe miri unde. Concurenta si ANPC-ul sper sa le vina de hac intr-o zi. La UPS sau TNT nu ai sa vezi asa ceva (chiar DPD). Sunt mai scumpi, dar asta e! Macar nu mananca rahat ca au serviciu door-to-door. Jafurile astea de companii, precum Fan Courier, le fac concurenta neloiala spunand ca ofera servicii de care nu beneficiezi!

Edited by cipcon, 09 January 2023 - 16:04.


#504
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
E intr-adevar vina companiei ca accepta sa te cheme jos curierii, e in interesul ei sa se livreze cat mai multe colete pe zi. Dar daca nu vrei sa cobori, curierul e obligat sa urce. Iti recomand sa suni la Fan si sa faci putin scandal.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate