Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

AJUTOR AM OBTINUT CERTIFICATUL DE URBANISM DAR NU E OK

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
andrei76

andrei76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.04.2007
va rog frumos da ti mi si mie un sfat in legatura cu urbanismul. l am facut ma  incadrez in pot care era max 35 % dar distanta fata de vecinul din spate nu este cea dorita . am un teren de 13 iesire la fata cu 21 lungime. am vrut sa intru pe lateral si facusem schita de 10,5 cu 8,5 m pe lateral imi ramanea pe o parte 1 m iar in fata casei tot pe lateral 3,5m . Dar in urbanism imi spune ca in spatele casei trebuie sa las 2 m . Asa este legea? daca las 2 m pe o parte pe partea cealalta imi raman 2,5 . Ma puteti ajuta??? va rog. Trebuie sa rafac urbanismul? ce sfaturi imi dati?

#2
the_nightfly

the_nightfly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 27.12.2006
Pai poti sa consulti un avocat in legatura cu asta sau, depinde unde locuiesti, poti sa incerci la un BCC (sper ca nu se considera reclama, e organizatie non-profit  :lol: ).
Nu stiu daca ai auzit de ei pana acum, nici eu nu auzisem pana acum vreo cateva luni, iti ofera consiliere pe gratis cam in orice domeniu.
Nu stiu cum e prin alte parti, cand am fost in Ploiesti a fost super OK, tocmai d-aia recomand ca alternativa.
Partea proasta e ca nu stiu daca mai gasesti pe cineva pana dupa sarbatori :(, am vazut ca pe site se pot face si cereri online, dar ca mai toate chestiile online din RO nu stiu cat de repede o sa se rezolve.

#3
eda

eda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.02.2006

View Postandrei76, on Dec 21 2007, 21:33, said:

va rog frumos da ti mi si mie un sfat in legatura cu urbanismul. l am facut ma  incadrez in pot care era max 35 % dar distanta fata de vecinul din spate nu este cea dorita . am un teren de 13 iesire la fata cu 21 lungime. am vrut sa intru pe lateral si facusem schita de 10,5 cu 8,5 m pe lateral imi ramanea pe o parte 1 m iar in fata casei tot pe lateral 3,5m . Dar in urbanism imi spune ca in spatele casei trebuie sa las 2 m . Asa este legea? daca las 2 m pe o parte pe partea cealalta imi raman 2,5 . Ma puteti ajuta??? va rog. Trebuie sa rafac urbanismul? ce sfaturi imi dati?
Daca pe una din laturile respective ale imobilului proiectat ai ferestre de vedere, distanta pana la terenul vecinului trebuie sa fie de 1,9 m, cu exceptia cazului in care vecinul este de acord sa faci casa mai aproape. In acest din urma caz trebuie sa inchei cu vecinul un act notarial.

#4
andrei76

andrei76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.04.2007

View Posteda, on Dec 22 2007, 10:00, said:

Daca pe una din laturile respective ale imobilului proiectat ai ferestre de vedere, distanta pana la terenul vecinului trebuie sa fie de 1,9 m, cu exceptia cazului in care vecinul este de acord sa faci casa mai aproape. In acest din urma caz trebuie sa inchei cu vecinul un act notarial.



Buna pe spatele casei unde ma obliga sa las tot 2 m , nu am nici un geam.

#5
mihaionescu

mihaionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.07.2006

View Posteda, on Dec 22 2007, 09:00, said:

Daca pe una din laturile respective ale imobilului proiectat ai ferestre de vedere, distanta pana la terenul vecinului trebuie sa fie de 1,9 m, cu exceptia cazului in care vecinul este de acord sa faci casa mai aproape. In acest din urma caz trebuie sa inchei cu vecinul un act notarial.

Atunci daca pe partea vecinului nu ai nici un geam se va aplica legea picaturii de streasina. Adica apa de pe acoperis va trebui sa fie pe terenul tau, atata tot; din cate stiu chestia asta e reglementata prin lege;

#6
andrei76

andrei76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.04.2007

View Postmihaionescu, on Dec 22 2007, 12:57, said:

Atunci daca pe partea vecinului nu ai nici un geam se va aplica legea picaturii de streasina. Adica apa de pe acoperis va trebui sa fie pe terenul tau, atata tot; din cate stiu chestia asta e reglementata prin lege;


Apa o sa curga pe terenul meu. Dar legal cati m  trebuie sa las daca imi fac casa cu etaj si nu am nici un geam pe spate?

#7
andrei76

andrei76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.04.2007
dimensiunile in urbanism sunt de 8.5 cu 10.5 m . Le pot modifica? imi trebuie alt certificat de urbanism?

#8
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Mi-am dat si eu cu parerea dincolo, la topicul de legislatie.

#9
gabyte

gabyte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 12.04.2005
Certificatul de urbanism putea sa iti dea una din cele doua conditii privitaore la retragerile de la limitele de prop vecine: 1- retrageri conform codului civil sau 2- sa iti impuna o retragere considerata de ei una potrivita sau care a fost specificata intr-un PUZ deja existent care implica si terenul tau.

In cazul 1 - conform codului civil daca nu ai ferestre catre vecin distanta trebuie sa fie de min. 0,9m. Daca ai ferestre, 1,9m.
in cazul 2 - sfatul meu e sa te duci la primarie cu un buchet de ciocolata si o cutie de flori si sa ii explici cucoanei arhitecte sefe batrane si senile ca nu ai ferestre pe acel perete si ca vrei sa iti lasi loc sa intre masina de pompieri in spatele curtii.

Vorbind serios acum, du-te la primarie si vb cu cineva de la urbanism si lamureste-i, pt ca de multe ori certificatele de urb si nu numai sunt date in bataie de joc de niste functionari care habar nu au legea si fac totul dupa ureche.
Ti se va emite un nou certificat de urb. cu noile conditii si vei rezolva problema.

PS. Sa sti ca in functie de ternul tau, ce ti-am zis cu pompierii e un argument valabil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate