Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Convector vest-est pe lampi

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Am un radio est-german pe lampi cu F.M.. Marea mea problema e ca F.M.-ul este in banda veche (est), si deci si prin urmare apartul nu recptioneaza decat emisunile transmise in banda de frecventa 66-73 MHz. Are cineva schema unui convector de banda, cu ajutorul caruia sa pot receptiona emisiunile de radio transmise in banda vest (88-108 MHz). As vrea ca convectorul sa aiba in componenta lampi (tuburi electronice), nu tranzistori.
Din cate am auzit se poate trage in banda prin modificarea unor bobine, dar nu as vrea sa umblu la aparat (daca e vreodata nevoie sa-l repar si depanatoru' nu mai stie ce e inauntru).

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Uite o schema care se poate adapta la frecventa dorita de tine. Dezavantajul este ca datorita largimii initiale de banda, OIRT 66-74MHz la CCIR 88-108MHz radioul nu va acoperi  toata banda FM. Schema atasata face conversia de la 90-100MHz la 50MHz folosind un oscilator de 50MHz. Tu trebuie sa scazi freventa  oscilatorului la 22- 34MHz.

Attached Files



#3
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Si partea a doua a schemei...

Attached Files



#4
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Deci nu pot sa-i motez un convector cu ajutorul caruia sa acopar toata banda 88-108 MHz. Pe mine m-ar interesa sa prind posturile de radio transmise in banda 96-107 MHz.

#5
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Teoretic se poate. Se realizeaza un convertor la care se poate modifica frecventa oscilatorului local si se imparte banda in doua. Dar in practica tu ai nevoie de mai multa experienta pentru a realiza acest lucru.   :)  Chiar si ideea de a realiza un convertor bazat pe un tub este cam excentrica. Mult mai simplu este sa cumperi un convertor cu tranzistori care se conecteaza dpdv al semnalului intr-un singur punct la antena. Metoda de reajustare a bobinelor este cea mai greu de executat dar are rezultate remarcabile. :)

#6
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Am cautat pe tranzistori in comert, dar n-am gasit decat pe 88-96 sau 96-101 sau ceva de genu' asta. Io vroiam sa meraga si pe "Europa FM", asa ca nu am luat un convector. Cand am dat sa iau, nu mai aveau. Pe unde as putea sa gaesc asa ceva prin Bucuretsi. La Telezimex, Conex, Vitacom n-au.
Prefer un convector pe lampi, deoarece lampile au un zgomot de fond mult redus fata de tranzistori.

#7
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Oricum, nu-l execut eu, il executa un electronist.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate