Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

PROBLEME MARI LG FLATRON L1919S

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Legionarul

Legionarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 16.06.2006
Am si eu o mica problema cu un monitor de la LG. L-am cumparat anul trecut si face parte din binecunoscuta serie de 800 ron cu contrast de 1400:1 , 19", etc. Prima problema este aceea ca imaginea nu se vede bine in sensul ca atunci cand vezi ceva negru pe monitor de fapt nu-i negru...Ii mai mult o ceata !!! Nu am reusit cu nici o setare  sa-l fac sa se vada imaginea corect !!! problema este ca daca-l privesti perpendicular pe centrul imaginii se vede perfect dar daca privesti de la 5 grade diferenta imaginea obscura ii deja ceva asemanator unei ceti !...  As dori sa aflu daca toate modele de ecrane LCD au acest defect sau numai LG-ul sau in cel mai rau caz numai al meu  :rolleyes:  .

A doua problema am observat-o acum cateva zile . Spre exemplu daca pun un desktop negru se intampla o chestie ciudata. Toate iconurile devin palide in sensul ca isi pierd din intesitatea culorii !!! Daca deschizi o alta fereastra automat isi revin la culoarea normala ... Ii ceva de parca culoarea alba de la o fereastra s-ar imprastia pe tot ecranul !!! ... Eu folosesc o placa video NVIDIA GeForce 7200 GS la 256 mb. Interesant este ca palpaie in continuu culoarea ecranului !!! Insa este ceva care se observa numai daca ai ochi buni :| ... Astept cu nerabdare un raspuns in sepcial de la cei care au mai patit asa ceva cu asemena monitoare :| !!!

#2
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Am si eu exact modelul asta de LG la birou. Merge pentru programare, dar in rest e cam varza. Totusi nu am problemele pe care le-ai descris tu. E adevarat ca daca te uiti din alt unghi imaginea nu mai are contrast (mai ales daca te uiti de dedesubt), insa asta e ceva destul de normal pentru monitoarele TN. La mine incepand de la 45 de grade fata de directia perpendiculara pe el se observa diferente mai mari. Am incercat si cu desktopul negru. Nici o diferenta. Poate ai setat gamma la o valoare prea mare.

Monitorul meu e setat la 70 brightness, 65 contrast, 0 gamma, temp. de culoare 6500K, clock 50, phase 39 sharpness 5. Placa video e un GF4 MX 4000. Setarile sunt Brightness 96%, Contrast 89%, Gamma 0.92. Rezolutia e 1280x1024@75Hz.

LE. Mi se pare ca monitorul asta are "dynamic contrast" sau asa ceva (de aia scrie pe el ca are contrast 1400:1 :death:) care e un bullshit de marketing. Cand pe ecran ai o imagine intunecata el reduce intensitatea iluminarii, efectul e ca partile intunecate se vor vedea mai bine, negrul va fi "mai negru", insa daca ai si parti luminoase (de ex. iconitele), acestea vor fi mai "spalacite" (fara contrast). Cand deschizi o fereastra se schimba proportia de alb vs negru si el ajusteaza din nou backlight-ul. Totusi, cu setarile pe care ti le-am dat n-am observat nimic de genul asta.

Edited by andrei_0, 20 December 2007 - 17:30.


#3
flo28bv

flo28bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 13.09.2006
Pentru ca sa nu iti mai palpaie imaginea lasa-l setat pe normal.El cica isi regleaza luminozitatatea functie de lumina ambientala dar este un feature enervant.In rest la faza cu culoarea neagra ...asta e lcd-ul nu ai ce-i face

#4
maryus2u

maryus2u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.12.2008
am acelasi monitor insa nu am nici o problema......luminozitatea si contrastul sunt super.....daca aveti setariile initiale nu ar trebuii sa aveti probleme  ;)

#5
cristi0212

cristi0212

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.12.2005

View PostLegionarul, on 16th December 2007, 03:09, said:

Am si eu o mica problema cu un monitor de la LG. L-am cumparat anul trecut si face parte din binecunoscuta serie de 800 ron cu contrast de 1400:1 , 19", etc. Prima problema este aceea ca imaginea nu se vede bine in sensul ca atunci cand vezi ceva negru pe monitor de fapt nu-i negru...Ii mai mult o ceata !!! Nu am reusit cu nici o setare  sa-l fac sa se vada imaginea corect !!! problema este ca daca-l privesti perpendicular pe centrul imaginii se vede perfect dar daca privesti de la 5 grade diferenta imaginea obscura ii deja ceva asemanator unei ceti !...  As dori sa aflu daca toate modele de ecrane LCD au acest defect sau numai LG-ul sau in cel mai rau caz numai al meu  :rolleyes:  .

A doua problema am observat-o acum cateva zile . Spre exemplu daca pun un desktop negru se intampla o chestie ciudata. Toate iconurile devin palide in sensul ca isi pierd din intesitatea culorii !!! Daca deschizi o alta fereastra automat isi revin la culoarea normala ... Ii ceva de parca culoarea alba de la o fereastra s-ar imprastia pe tot ecranul !!! ... Eu folosesc o placa video NVIDIA GeForce 7200 GS la 256 mb. Interesant este ca palpaie in continuu culoarea ecranului !!! Insa este ceva care se observa numai daca ai ochi buni :| ... Astept cu nerabdare un raspuns in sepcial de la cei care au mai patit asa ceva cu asemena monitoare :| !!!

Si eu am aceeasi problema cu noul calculator. Cu vechiul calculator nu aveam aceasta problema. Cred ca este vorba despre vre-o incompatibilitate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate