Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Gentoo pe 64Biti

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004
Salut,

tocmai mi-am schimbat calculatorul si trebuie sa-mi instalez din nou Gentoo, am tot amanat partea asta, ca am o lene teribila sa compilez iar totul de la inceput.
Pana acum am avut Gentoo pe 32 biti, pentru ca tot erau probleme cand l-am instalat cu diverse softuri pe 64, adica nu aveam flash, drivere video, codecuri video... etc. asta se intampla acum un an jumatate. Poate de data asta am mai mult noroc, banuiesc ca s-au rezolvat multe din problemele de atunci.
Are cineva idee care mai sunt problemele din linux pentru 64 biti, acum? In special Genoo.

Configuratia mea: Intel core 2 duo E6750, Nvidia 8600 GT, 4GB DDR2

Multumesc.

#2
bigguy82

bigguy82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 15.06.2004
Era la un moment dat un bug, vazut in special de cei cu placi de baza cu chipset nforce. S-a dezbatut mult pe forumul gentoo si pe cand inca urmaream thread-ul respectiv, inca nu se localizase bug-ul. Daca ai rabdare poti citi aici

Eu aveam la un moment dat probleme cu scrierea DVD-urilor (chiar am deschis un thread si aici), pana la urma am recompilat kernelul fara sa mai pun nimic de la ATA/ATAPI si a disparut oarecum problema in sensul ca sistemul nu mai ingheata, dar desi in K3B scrie ca dvd-ul a fost scrie ok (la verify se blocheaza) de fapt dvd-urile raman nescrise .Am observat chestia asta cu niste discuri SONY DVD-R, iar acum nu am chef sa testez cu alte discuri si sa recompilez kernelul, eventual sa incerc cu cdrkit inloc de cdrtools.
Alte probleme eu nu am avut cu Gentoo AMD64 si il folosesc de 1 an si vreo 6 luni. Mai de mult era problema cu plugin-urile (gen flash) pentru Firefox dar de o bucata buna de timp, nu mai e problema asta datorita nspluginwrapper.

#3
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004

View Postbigguy82, on Dec 9 2007, 13:21, said:

Era la un moment dat un bug, vazut in special de cei cu placi de baza cu chipset nforce. S-a dezbatut mult pe forumul gentoo si pe cand inca urmaream thread-ul respectiv, inca nu se localizase bug-ul. Daca ai rabdare poti citi aici

Eu aveam la un moment dat probleme cu scrierea DVD-urilor (chiar am deschis un thread si aici), pana la urma am recompilat kernelul fara sa mai pun nimic de la ATA/ATAPI si a disparut oarecum problema in sensul ca sistemul nu mai ingheata, dar desi in K3B scrie ca dvd-ul a fost scrie ok (la verify se blocheaza) de fapt dvd-urile raman nescrise .Am observat chestia asta cu niste discuri SONY DVD-R, iar acum nu am chef sa testez cu alte discuri si sa recompilez kernelul, eventual sa incerc cu cdrkit inloc de cdrtools.
Alte probleme eu nu am avut cu Gentoo AMD64 si il folosesc de 1 an si vreo 6 luni. Mai de mult era problema cu plugin-urile (gen flash) pentru Firefox dar de o bucata buna de timp, nu mai e problema asta datorita nspluginwrapper.


O, bestial :)chiar s-au schimbat multe :) merci.

#4
dark-star

dark-star

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.01.2008
http://s4.gladiatus....c.php?uid=25237

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate