Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Terasa vs Acoperis (sarpanta)

- - - - -
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#19
ugly's

ugly's

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.01.2007

 imax, on Dec 19 2007, 18:32, said:

ugly's, nu ma refer si la finisaje, ci doar la constructia la rosu+izolatiile exterioare/interioare. Tu ai cheltuit in plus 11000 de Euro la ce suma totala? Cat te-a costat in total casa la rosu?

Aprox. 11000 euro au costat placa de beton armat turnata peste etaj, caramida aferenta podului mansardabil precum si cea suplimentara construirii de etaj in loc de mansarda, stilpii din beton armat ai podului, scara din beton dintre etaj si pod, termosistemul exterior suplimentar si celelalte materiale necesare punerii in opera. Fara finisaje.
Practic, daca stai sa le aduni, rezulta ca diferenta dintre cele doua tipuri de constructii despre care vorbim este de un etaj.

#20
imax

imax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.01.2006
Ma intereseaza daca nu cumva pierd pe termen lung prin efortul de incalzire pe care trebuie sa-l fac, sau cat de mult trebuie sa bag in acoperis pentru a-l izola f bine. E posibil ca o izolare buna a acoperisului sa sa fie suficienta pentru a adopta o astfel de solutie?

In ofertele firmelor de constructii am vazut foarte multe case de tip Parter + Mansarda.
Are cineva asa ceva, imi poate oferii cateva informatii. Intreb pt ca eu am vazut doar 1 sau 2 case de acest gen, prin concedii, fara a avea insa o imagine a ceea ce inseamna mansarda dpdv al costurilor pt incalzire, al izolarii ei, al zgomotului, etc.

#21
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Este un subiect care ma intereseaza si pe mine foarte mult. De fapt primul lucru care as dori sa il stiu este partea de izolatie, inclusiv hidro (infiltratii). Ma gandesc ca este destul de nasol sa dai jos tavanulk intr-o camera functionala si sa faci ceva lucrari acolo. Din acest punct de vedere as merge pe etaj, dar nu stiu cat ar creste costul fata de semimansarda. unii spun ca ar fi vorba de vreo 20% din valoarea etajului, in conditiile in care numai doi pereti sunt mai scurti. Ma refer la o constructie pe porotherm, varianta la cheie.

Edited by vimp, 20 December 2007 - 09:49.


#22
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Intotdeauna o mansarda valoreaza cat jumatate dintr-un etaj normal (datorita grinzilor oblice de mansada si a grinzii de coama). Iar tentatia sa mansardezi podul este si ea mare. Deci povestea este interminabila. Oricate etaje ai face unei case tot vei vrea sa folosesti si podul ca spatiu locuibil.

Eu zic ca problema este simpla. Construiesti atatea etaje cate iti permiti si termini cu un pod mansardat. Punct.

#23
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
o sa va coaceti creierii in mansardele voastre. :angry: .

#24
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Corect, daca esti afon la tehnologii termoizolante.

#25
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 punkt, on Dec 20 2007, 12:56, said:

o sa va coaceti creierii in mansardele voastre. :angry: .


s-ar putea profita din asta, iti pui piscina, sauna sau organizezi loc pentru bai termale :rolleyes:

#26
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 Dragon Warrior, on Dec 20 2007, 13:41, said:

Corect, daca esti afon la tehnologii termoizolante.
cind n'or mai avea materialele inertie termica poate, pina una alta traim pe terra. Dupa 12 ore de stat in soare la 80 de grade o sarpanta devine cuptor. Am fost in mansarde facute ca la carte. Seara la 8 nu poti sta in ele.

#27
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 punkt, on Dec 20 2007, 14:58, said:

cind n'or mai avea materialele inertie termica poate, pina una alta traim pe terra. Dupa 12 ore de stat in soare la 80 de grade o sarpanta devine cuptor. Am fost in mansarde facute ca la carte. Seara la 8 nu poti sta in ele.

las ca-i bine. Eu acolo fac camere de oaspeti. Prima o sa fie soacra-mea :P . Sigur nu mai vine a doua oara .

#28
imax

imax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.01.2006

Quote

o sa va coaceti creierii in mansardele voastre
punkt, am retinut ideea, chiar daca nu am momentan nici o mansarda. Este vorba doar de o informare pentru a sti ce trebuie sa fac mai departe. Sunt limitat de bani si orice economie (fara a afecta in vreun fel confortul unei case) este binevenita.

Asadar, prima parere avizata este aceea ca o mansarda e posibil sa se incalzeasca destul de mult.
Relativ la bani am auzit pana acum mai multe pareri. E clar ca mansarda aduce o economie, dar cata? 20, 50% din valoarea unui etaj la rosu?

O izolatie buna a acoperisului nu poate, oare, costa la fel de mult cu turnarea unei plafon de beton?
Cineva care are deja mansarda ar putea sa-si spuna parerea? ar fi cea mai apreciata intrucat ... traieste in ea.
Merita economia adusa de constructia mansardei vs etaj?

#29
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Ce am mai auzit, ca peste etaj, acum este obligatoriu sa torni placa. Nu prea imi place ideea, as prefera lemn. Voi ce stiti?

#30
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Datorita suprafetei casei si pantei acoperisului, mie mi-a iesit un pod mansardabil inalt, astfel ca atunci cand voi hotara sa fac mansarda, oricum va ramane si un pod marisor,chiar daca nu pe toata suprafata mansardei. Asta o sa atenueze macar partial problema caldurii.

Deci de la caz la caz, ar putea fi o solutie (sau jumatate de solutie  :) ) : mansarda inlta, podita la randul ei.

#31
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Iata unele solutii
1.http://www.hidroizolatii.afacereamea.ro/hidroizolatii.php
2.http://www.novaglass.ro/aplicatii~.htm

#32
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
s-a mai discutat si mai demult, concluzia la care s-a ajuns atunci si pe care o sustin si acum este ca terasa nu este decat un moft.

un acoperis clasic cu sarpanta este mult mai bun pentru o casa. in afara de multe motive este si "foolproof" - o toleranta mai mare fata de erorile de executie.

Edited by as xxl, 25 December 2007 - 00:56.


#33
waaky

waaky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 27.11.2007
Salutare

Am o intrebare care poate vine din calicie..dar asta e...
Stie cineva vreun model de acoperis, realizat din elemente(nu neaparat din lemn) care sa poata fi dezansamblat ulterior primului montaj, si apoi reansambat pe aceeasi structura de cadre, dar ulterior ridicarii unui nou nivel ?

Sa presupunem ca ai un proiect de cladire, minihotel sau bloc de locuinte, structura pe cadre, dar care nu ai bani sa o ridici toata odata(ex 6 etaje) si vrei sa faci anul asta numai 3...sa spunem ca destinatia cladirii este un minihotel, care peste parter va avea exact aceeasi compartimentare pe toate etajele.Vrei ca primele 3 etaje sa le dai in folosinta, sa incepi sa scoti bani...si-ti propui ca restul etajelor sa le ridici peste 2 ani.Un astfel de acoperis ideal ar fi ca dupa dezansamblare, la reinstalarea lui sa lungesti doar burlanele, si eventual sa mai pui niste substante de etansare(ex:silicoane sau altceva) si-n rest sa fie identic, usor de montat-demontat, fiabil si durabil...etc.

Cred c-a inteles toata lumea ideea, STITI CEVA DE GENUL ASTA ???

MULTUMESC MULT.

#34
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
in pricipiu, orice acoperis se poate demonta si monta la loc. problema care se pune este daca este rentabil sau nu, din punct de vedere al volumului de manopera.

pentru ceea ce vrei tu sa faci eu iti sugerez urmatoarele:
1. un acoperis cu o forma cat mai simpla. 2 ape ar fi ideal.
2. o invelitoare usor demontabila. aici iti pot propune tabla cutata prinsa cu holzsuruburi autoforante.
3. STRUCTURA METALICA cu imbinari pe baza de suruburi (sau module sudate, usor de ridicat cu o macara)
    ca idee de ansamblu ai putea realiza din otel, prin sudura, scaunele - elementele de rezistenta in forma literei "A" care sa poata fi coborate si ridicate individual. panele prinse de aceste scaune printr-un sistem de pe baza de suruburi. la fel si contravantuirile.

in fine, o idee buna, indrazneata. as fi curios daca si cum ai sa o pui in practica.

#35
mihai12345

mihai12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 26.03.2007
cam ca la casele de lemn. Dupa ce este terminata, se numeroteaza fiecare piesa, este dezmembrata, transportatata in noua locatie si re-asmblata

#36
ciumeg

ciumeg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.01.2008
Podul casei in care locuiesc are turnata placa de beton. Intrarea in pod esteasiguratã printr-o sacra interioara. Tot ce ar mai trebui facut ca sa devina locuibil ar fi izolarea acoperisului si cateva velux-uri in acoperis. Pentru aceasta este nevoie de proiect, calcul de rezistenta si autorizatie de la primarie (urmata de introducerea la impozitare a podului)?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate