Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Terasa vs Acoperis (sarpanta)

- - - - -
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#163
puideing

puideing

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.03.2011

View Postvalioglu, on 2nd April 2011, 19:39, said:

Nu sunt reale afirmatiile conform carora daca faci o izolatie hidro corespunzatoare nu o sa ai probleme. Aceasta izolatie va cauza cele mai multe probleme, membrana indiferent cat de moderna este va ceda ......
.... puteti lua in calcul terasa, dar atentie, in mod real e in celalalt capat al intrarii, bucatariei, etc. etc.
Corect, mai trebuie luat in considerare si inghet-ul, care poate accelera imbatranirea membranei, implicit fisurarea, implicit infiltratii...implicit ce ziceai...
Ar fi o solutie...daca placa de beton pe care se face terasa "verde" sa aiba o panta destul de mare, ca apa drenata sa se scurga mai repede...solutie care inseamna costuri suplimentare - cofrare in panta sau o sapa sanatoasa=>armare suplimentara...oricum ai invarti-o, solutia cu terasa e mai pretentioasa din toate punctele de vedere, atat tehnic cat si financiar...

#164
lucian-marty

lucian-marty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.09.2011
NU stiu de ce, dar mi se parea ca ideea initiala a topicului era sa facem un acoperis cat mai ieftin. Eu zic ca e terasa, dar nu inteleg de ce atatea briz brizuri. Ori vreau un acoperis ieftin ori o terasa pe care sa ma plimb, sa fac picnic, sa cultiv rosii bio etc.
       Eu am acoperis clasic, cu sarpanta, dar am inspaimanta doua lucruri:
   1. tot mai desele furtuni
   2. manopera scumpa a "meseriasilor" (nici nu ma gandesc la firme), care doar ca sa schimbe tigla iau fro 25 de milioane
      

      In general merg pe ideea ca ce-si face omul cu mana lui e sfant. Tot ce pot fac singur in casa si pe langa. Ce stiu sigur din experienta de pana acum e ca mai prost nu mi-a iesit, dar mai ieftin sigur, decat sa-mi fi facut altul.
      Ideea mea e urmatoarea: un acoperis terasa ma poate scuti, in mare parte, de prezenta "meseriasilor". Deci din start scap de cea mai mare parte a cheltuielilor. Asta e aplicabil la cei care pot si au timp de lucru, evident.

      Eu as face acoperisul din doua placi:
   1. placa de deasupra camerelor, care trebuie facuta oricum
   2. o a doua placa, mai larga decat casa, la, sa zicem, 50 cm inaltime de prima. De jur imprejur as inchide cu un rand de caramida sau altceva, lasand mici ferestruici de aerisire, inchise cu plasa de insecte.

     Placa de baza din B.A. sau de lemn (depinde de cea de deasupra) acoperita cu vata minerala mai multe straturi  (nici macar nu trebuie prinsa). Placa a doua  acoperita pur si simplu cu tabla sau folii. Raman in discutie materialele si puncte de sprijin pe la mijlocul placii 2, care "cad" in dreptul zidurilor despartitoare din interiorul casei.
     Mi se pare mie ca se elimina mai multe probleme:
  1. Cel putin viitoarele lucrari de reparatie sau inlocuire a tablei sau foliilor le voi putea face personal (nu imi risc viata ca pe sarpanta si nici nu-mi trebuie nu stiu ce ajutor
  2. se rezolva cu aerisirea straturilor
  3. se rezolva (cred eu) si cu supra incalzirea tavanului in camera
  4. in ideea ca nu se mai pun atatea straturi de materiale profi, e mult mai ieftin

  Ce parere aveti?

#165
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Acum sa-mi spuneti voi ce acoperis e mai bun
http://www.antena3.r...ova-154184.html
http://www.spam.spam...is-video-206311
Nu va lasati manipulati de vanzatorii de tabla ondulata si tigla ca ajungeti ca ajungeti subieste de stiri,construieste un acoperis tip terasa din beton armat termo-hidroizolat si dormi linistit ...
1-0 pentru acoperis terasa.

Edited by sith, 09 February 2012 - 11:03.


#166
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Exista vreo lege care sa te oblige sa dai jos zapada de pe acoperis?  :huh:

#167
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

View Postbuha, on 9th February 2012, 12:14, said:

Exista vreo lege care sa te oblige sa dai jos zapada de pe acoperis?  :huh:
E deja foarte complicat,daca ar exista aceasta lege ar trebui sa angajam personal specializat pentru a da zapada depe casa[nu cred ca cineva ar risca accidentari s-au chiar the end pentru asemenea munca casnica] in loc sa ne usuram traiul mai mult l-am complica.

#168
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Tocmai de asta am intrebat.
Pe langa echipamentul de protectie care ar fi obligatoriu, zapada nu poate fi aruncata in capul trecatorilor. Daca nu s-a dezapezi intreg acoperisul intr-o zi, se poate strica vremea peste noapte si sa se formeze aglomerati de zapada dupa o ninsoare ca-n povesti.


Turturii trebuie dati jos obligatoriu? La blocul din fata mea, P+3E cu sarpanta intr-o singura apa, in fiecare an se formeaza turturi uriasi care pun in pericol trecatorii.  :angry2:


PS: Am vazut pe net ca Asociatia este obligata sa ii dea jos. Sa inteleg ca in cazul unei nenorociri se tergivereaza lucrurile si nu este nimeni tras la raspundere.

Edited by buha, 10 February 2012 - 14:57.


#169
lucianf79

lucianf79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.06.2007
Dupa ce am citit pe forumul asta despre acoperisuri m-am decis.
O sa fac jumatate din casa tip terasa iar cealalta va fi cu sarpanta intr-o apa.


Spatiul acoperit de sarpanta o sa il folosesc ca si "intrare" pe acoperis plus camera de relaxare.
Pentru diminuarea temperaturii placii descoperite si limitarea efectelor ploii o sa iau in considerare
montarea unui parasolar alb, ancorat cu ajutorul cablurilor si a unor stalpi inclinati cum mai vezi pe unele terase moderne.

#170
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
As vrea sa acopar peste poarta ,pentru protectia masinii.As face din lemn pentru ca nu e asa mare bataie de cap,il pot cumpara la un pret mai mic,dar as vrea deasupra o terasa.S-ar putea cu planseu din lemn?Ce ma sfatuiti?

Attached Files


Edited by daniMMM, 10 September 2013 - 19:06.


#171
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
In primul rand ar fi interesant de stiut de ce vrei ca deasupra sa ai terasa..?

#172
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Pentru ca e curtea prea mica.De ce e asa de interesant?

Edited by daniMMM, 20 September 2013 - 12:31.


#173
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Pai era interesant pentru ca daca vrei in vreun fel sa folosesti terasa, solutia de lemn nu mi se pare potrivita si parerea mea este ca ar trebui inlocuita.
Iar daca era doar un moft arhitectural fara folosinta reala, atunci nu isi mai avea rostul, se putea face acoperire tradinitionala tip sarpanta.
Lemnul este mai usor de folosit dar pentru teresa circulabila de-asupra cred ca din contra, este mare bataie de cap. Sfatul meu ar fi sa faci structura de beton daca vrei terasa. Fie ca inchizii peretii si faci un garaj, fie ca nu, sus torni placa si daca tot spui ca ai probleme cu spatiul, in viitor poti folosi/ridica si altceva.

#174
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
M-am gandit si la structura de metal

#175
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Daca vorbim de structura adevarata de metal, cred ca te costa mai mult decat cea din beton.
Daca in schimb te referi la o structura metalica tip teava rectangulara, eu as folosi-o doar pentru acoperis normal, nu terasa. Nu spun ca nu se poate, dar eu nu as face asa ceva.

Edited by CristiALF, 20 September 2013 - 22:48.


#176
loorentzoo

loorentzoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.09.2013
Salut , nu poti sa faci nici structura din lemn nici structura din metal daca deasupra vrei sa ai o terasa circulabila , pt ca este o structura usoara , cel mai indicat este sa faci cu stalpi din beton , daca vrei daor asa ca sa acoperi amsina faci din ce vrei .. Uite dar ca sa fiu sigur de ceea ce zic , luni cand o sa ajung la birou o sa vorbesc custructuristul nostru si sa vad ce parere are, si iti comunic ok ?

Si daca vrei sa fie frumos si evident ai bani poti sa acoperi toata curtea cu o astfel de terasa si sa iti faci iesire din casa ca vad ca e cu etaj si nu e nici o problema , si ca sa fie si mai frumos poti sa faci o terasa cu gazon nu costa asa mult se mai pun cateva straturi in plus ,, plus ca nu trebuie sa pui toate straturile specifice unei case in terasa ca sa eviti puntea termica cu o placa si o sapa ai rezolvat problema

#177
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

View Postmmv, on 17 decembrie 2007 - 10:05, said:

stie cineva cum se hidroizoleaza o terasa,pas cu pas (o explicatie ,asa ca pentru neprofesionisti in domeniu)?

Ordinea straturilor este urmatoarea ( de la planseul din beton armat spre exterior, adica in ordinea aplicarii) :
-Planseu din beton armat
-Beton de panta
-Amorsa bituminoasa
-Strat de difuzie
-Bariera de vapori
-Termoizolatiei din polistiren
-Strat de difuzie
-Bariera de vapori
-Sapa armata
-Amorsa bituminoasa
-Strat 1 de membrana
-Strat 2 de membrana

Studiaza detaliile si produsele de la Arcon.Au o membrana dublu adeziva foarte desteapta (Thermo ADV) care te poate scapa de unele straturi cum ar fi bariera de vapori de peste stratul de termoizolatie,sapa armata si stratul 1 de membrana.Indicat e sa respecti detaliul dat de ei.

#178
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011
In momentul in care stii ce regim de inaltime vrei ( P, P+1,P+M etc) poti sa alegi tipul de acopris.Pana atunci stai calm si mediteaza.Unii termina casa,se muta si inca au dilema daca sa fie sarpanta sau terasa.
Din punct de vedere al costurilor ,pentru acelasi nivel de calitate,acestea sunt apropriate.Nu este o diferenta foarte mare intre ele,sistemul terasa fiind putin mai scump decat sarpanta.Multa lume omite faptul ca terasa se masoara in plan orizontal iar sarpanta in plan inclinat si de cele mai multe ori suprafata de astereala si invelitoare este cu aproximativ 30 % mai mare.Diferenta de cost o face de asemenea si tipul terasei sau al sistemului de invelitoare.Terasa necirculabila are un pret,terasa circulabila are alt pret,invelitoarea din tabla are un pret,invelitoarea din tigla ceramica are alt pret, ca sa nu mai vorbim de nivelul de calitate.
Sistemul terasa se potriveste foarte bine la cladirile moderne cu spatii vitrate foarte mari,spatii comerciale,blocuri etc , dar parca ma duce cu gandul tot la blocul comunist.Durata de viata a unui acoperis de tip terasa este undeva la 20-25 de ani.Dupa aceasta perioada necesita intretinere sau inlocuire.Din cunostintele si experienta proprie pe astfel de sisteme doar 10 % sunt realizate corect si nu creeaza probleme de la inceput, iar restul dau batai de cap de la inceput si se pot remedia in cel mai scurt timp sau nu.Este foarte dificila identificarea defectelor deoarece iti ploua in baie si apa se infiltreaza prin dormitor :)) .Avantajul sistemului terasa este ca se poate mansarda.
Sistemul de tip sarpanta este putin mai ieftin, dar nu stim pentru cat timp.In ultima vreme lemnul s-a scumpit de la 550 la 750 lei/mc.Un alt motiv pentru care sistemul sarpanta este mai ieftin decat cel terasa este faptul ca pretul lemnului nu este purtator de TVA.Durata de viata a unei sarpante bine realizate si intretinute este de 50 de ani si poate ajunge si la 100 de ani.Dovezi avem destule.Sarpanta din lemn necesita ignifugare,verificare si intretinere(verifici sa nu fi aparut insecte,carii etc care sa ceara inlocuirea unui element de sarpanta).Uzual,pentru o sarpanta executata corect si bine dimensionata, se utilizeaza cam 0.30 mc/mp de sarpanta(masurata in plan orizontal) la care se adauga astereala ( masurata in plan inclinat).
Sarpanta poate fi acoperita cu multe sisteme de invelitoare ( tabla,tigla,sindrila etc). Tigla metalica tip Lindab deja a devenit prea comuna, ca sa nu mai zic de culori.Peste tot vezi rosul RAL3009 si maroul acela inchis RAL8017.Deja e prea mult.O alternativa eleganta si de bun gust,dar mai scumpa putin,la tigla metalica o reprezinta tigla ceramica.Durata de viata a unui sistem de invelitoare din tigla metalica variaza intre 0-25-50 de ani :)) in functie de calitate.O tabla proasta se decoloreaza de cum ai pus-o pe acoperis.De obieci 25 de ani iar pentru tabla foarte buna poate ajunge si la 50.Tigla ceramica poate ajunge si la 100 de ani dar cere verificare,intretinere si eventuale inlocuiri.

Acum ca am adus in prim plan avantajele si dezavantajele celor doua metode,toata lumea poate rationa si alege.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate