Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Dimensionare instalatii, alegere Radiatoare, program calcul

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1828 replies to this topic

#1
imgrecu

imgrecu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.12.2007
Buna ziua, am o nelamurire: este posibil ca intreaga instalatie termica(tur/retur) sa aiba doar un singur diametru , in speta la mine 18mm ? Va intreb acest lucru deoarece instalatorul care imi face lucrarea imi spune ca nu este nevoie de alt diametru chiar si intrarile in centrala vrea sa le faca tot din 18mm in conditiile in care centrala are racorduri de 3/4 pe aceste legaturi? In aceste conditii este necesar sa montez pe returul instalatiei un filtru de ap Y cu sita 3/4 sau pot sa montez unul de 1/2?
Mentionez ca am o centrala termica Junkers de 24 kw si 5 calorifere iar pt instalatie am cumparat deja teava de cupru 18mm.
Va multumesc anticipat pt sfaturi si scuzati-mi  poate lipsa de claritate tehnica.

Edited by imgrecu, 04 December 2007 - 09:18.


#2
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

View Postimgrecu, on Dec 4 2007, 08:16, said:

Buna ziua, am o nelamurire: este posibil ca intreaga instalatie termica(tur/retur) sa aiba doar un singur diametru , in speta la mine 18mm ? Va intreb acest lucru deoarece instalatorul care imi face lucrarea imi spune ca nu este nevoie de alt diametru chiar si intrarile in centrala vrea sa le faca tot din 18mm in conditiile in care centrala are racorduri de 3/4 pe aceste legaturi? In aceste conditii este necesar sa montez pe returul instalatiei un filtru de ap Y cu sita 3/4 sau pot sa montez unul de 1/2?
Mentionez ca am o centrala termica Junkers de 24 kw si 5 calorifere iar pt instalatie am cumparat deja teava de cupru 18mm.
Va multumesc anticipat pt sfaturi si scuzati-mi  poate lipsa de claritate tehnica.
Poate sa functioneze dar trebuie echilibrata(tinind cont de puterea centralei tale) instalatia. Normal este sa micsoreze diametrul pe masura ce trece de radiatoare.
Trimite-mi o schema modificabila pe PM cu traseul radiatoarelor si puterea lor si-ti pot da diametrele.
@+

#3
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 30.10.2007
salutare.
sper sa fi nimerit corect. as dori o parere avizata referitor la cele 2 scheme atasate: calculul necesarului de incalzire si dimensionarea circuitului de incalzire.
mentionez ca e vorba de o casa pe un singur nivel, geam termopan, tavan izolat, centrala pe lemne, iar caloriferele vor fi din otel. instalatia as dori sa fie de Cu, dar cred ca va fi doar partiala Cu si restul pex-al.  Diametru tur si retur centrala 28.

multumesc anticipat!!
:arigato:

Attached Files



#4
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

View Postsisifjunior, on Dec 4 2007, 20:56, said:

salutare.
sper sa fi nimerit corect. as dori o parere avizata referitor la cele 2 scheme atasate: calculul necesarului de incalzire si dimensionarea circuitului de incalzire.
mentionez ca e vorba de o casa pe un singur nivel, geam termopan, tavan izolat, centrala pe lemne, iar caloriferele vor fi din otel. instalatia as dori sa fie de Cu, dar cred ca va fi doar partiala Cu si restul pex-al.  Diametru tur si retur centrala 28.

multumesc anticipat!!
:arigato:
Salut,
Uite aici diametrele necesare calculului tau cu precizarea ca in Franta normele sint mai precise,in Romania se folosesc norme germane si atunci trebuie sa te adaptezi.Cind vorbesc de norme ma refer la diametre: in Fr se folosesc D: 12,14,16,18 iar nemtii din spirit practic dar nu si economic au inlocuit diametrele 14 si 16 cu un unic 15. Iti revine tie sarcina sa le calculezi,vad ca nu esti prea departe de adevar. Ceva ma intriga,unde locuiesti de pui pe schema ta diametru de 16?
Sper sa-ti fi fost de ajutor.
@+

Pina la 2000 Watts, = 10/12
de 2000 W pina la 3300 W = 12/14, PER 16
de 3300 W pina la 5000 W = 14/16, PER 16
de 5000 W pina la 7000 W = 16/18, PER 20
de 7000 W pina la 13000 W = 20/22, PER 25
de 13000 W pina la 19000 W = 23/25, PER 32
de 19000 W pina la 26000 W = 26/28, PER 32
de 26000 W pina la 49000 W = Cu 33/35. PER 36. teava neagra de 33/42

#5
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 30.10.2007
multumesc de ajutor! :first:
sunt din romania, nord. de ce am pus 16?am tot cautat pe net si am gasit mai multe dimensiuni, dar nu stiam de cele 2 norme.
ca si idee, in sistem francez diametrele tevilor sunt corecte pt puterile radiatoarelor alese?(am considerat ca ce e mare duce si putere mica).
am sa fac conversia.

multumesc inca odata!
:clapping:

Edited by sisifjunior, 05 December 2007 - 15:43.


#6
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

View Postsisifjunior, on Dec 5 2007, 14:42, said:

multumesc de ajutor! :first:
sunt din romania, nord. de ce am pus 16?am tot cautat pe net si am gasit mai multe dimensiuni, dar nu stiam de cele 2 norme.
ca si idee, in sistem francez diametrele tevilor sunt corecte pt puterile radiatoarelor alese?(am considerat ca ce e mare duce si putere mica).
am sa fac conversia.

multumesc inca odata!
:clapping:
Faci calculele si bagi diametru' superior adica daca ar fi trebuit D14 bagi de 15.ok?
Succes!

#7
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 30.10.2007
:coolspeak: am priceput!
mersi! :hug:

#8
alwis

alwis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.05.2006
Da este normal. Racordurile de incalzire, tur-retur sunt de 3/4" si se merge prin casa cu tevi 3/4' numai intrarile si iesirile din radiatoare se pun de 1/2" si de fiecare data, de la penultimul la ultimul radiator se face reductie pe tur si retur si se merge cu 1/2".
18 mm la cupru reprezinta Dn = 16 mm pentru teava 18 x 1, cum Dn 16 la Pexal este 20 x 2 mm, adica tevi de 3/4.
Poate sa puna si tevi de 18 la intrare-iesire radiatoare dar tot trebuie sa faca reductie pentru ca racordurile fixe sunt de 1/2" la cele de panou otel.
Pe retur se pune filtru y de 3/4" cu un robinet inainte si dupa el ca atunci cand vrei sa golesti filtrul de mizerie sa le inchizi, evident dupa ce ai oprit centarla, si sa limitezi pierderea de agent termic doar la cantitatea din filtru si nu sa golesti toata instalatia.
Apa noua in circuit inseamna depunere de calcar.
Obligatoriu, filtrul Y se monteaza orizontal !!!
De ce ?
Pentru ca bucunarul acela sa colecteze materiile mai grele ca apa.
Montat vertical nu le lasa sa treaca dar mizeria se aduna in cotul de jos inainte de a intra in centarla teava de retur.
Lucrare si caldura bune !

View Postimgrecu, on Dec 4 2007, 09:16, said:

Buna ziua, am o nelamurire: este posibil ca intreaga instalatie termica(tur/retur) sa aiba doar un singur diametru , in speta la mine 18mm ? Va intreb acest lucru deoarece instalatorul care imi face lucrarea imi spune ca nu este nevoie de alt diametru chiar si intrarile in centrala vrea sa le faca tot din 18mm in conditiile in care centrala are racorduri de 3/4 pe aceste legaturi? In aceste conditii este necesar sa montez pe returul instalatiei un filtru de ap Y cu sita 3/4 sau pot sa montez unul de 1/2?
Mentionez ca am o centrala termica Junkers de 24 kw si 5 calorifere iar pt instalatie am cumparat deja teava de cupru 18mm.
Va multumesc anticipat pt sfaturi si scuzati-mi  poate lipsa de claritate tehnica.


#9
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 30.10.2007
revin cu o noua schema, mai simplista. nedumerirea mea sta in diametrele alese(mie mi se par bune amandoua).

multumesc!
:arigato:  :arigato:

Attached Files


Edited by sisifjunior, 06 December 2007 - 21:04.


#10
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

View Postsisifjunior, on Dec 6 2007, 20:00, said:

revin cu o noua schema, mai simplista. nedumerirea mea sta in diametrele alese(mie mi se par bune amandoua).

multumesc!
:arigato:  :arigato:
A doua este mai adaptata cu conditia sa pleci in 18 spre antena mai mica(doar doua radiatoare). Da ce centrala ai tu,este sol?

#11
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 30.10.2007
multumesc! :hug:

#12
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 30.10.2007
salutare!
tot pe aceeasi tema, dar alta problema. casa unde stau pe moment, pana-i gata a mea, are ceva probleme cu instalatia.
schema actuala e cea din prima schema atasata. eu unul m-am gandit ca si solutie la a doua schema atasata.
instalatia e mixtura intre Cu si Pex-al-pex, dar e aiurea facuta. ramura sudica se incalzeste ff bine, cea nordica pauza, doar 2 calorifere se incalzesc complet, celelalte doua doar o palma. daca inchid aripa sudica, tot doua calorifere se incalzesc din cele ramase iar ultimul calorifer se incalzeste cam pana la jumate.chiar si asa tot am caldura in camere, dar daca ar merge toate caloriferele ca la carte cred ca as face o economie la incalzire.
orice sfat sau parere sunt de mare ajutor.
teava de cupru nu pot sa o mai schimb, iesirea din centrala de 28 si reductia cu 22 , ca-s bagate si incastrate prin pereti. aripa sudica e ok, cea nordica tb radical modificata. trecerea de la 28 la 22 (Cu) e facuta pe traseu,nu dupa ramificatia cu vreun calorifer.
multumesc!

:arigato:  :arigato:  :arigato:

Attached Files


Edited by sisifjunior, 11 December 2007 - 22:00.


#13
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007
Salut,

Problema nu vine de la teava ci de la echilibrarea instalatiei,deschide la maxim cotul de reglaj si robinetul la radiatoarele reci dar asta dupa ce ai aerisit radiatoarele.

#14
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 30.10.2007
am aerisit si ras-aerist de mi-au iesit ochii!!! :huh:
robinetele sunt la maxim deschise, coturile de reglaj nu stiu, n-am umblat niciodata!
oricum, am inchis toata instalatia mai putin caloriferul nr. 6 care nici in ruptul capului n-a vrut sa se incalzeasca mai mult de jumate, aerisit si descantat  :crying:
am sa incerc sa umblu la coturile de reglaj si revin cu noi informatii!!
mersi ! :hug:

#15
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 30.10.2007
era sa uit: caloriferul nr 5 e tot timpul inchis(bucatarie). daca l-as deschide atunci nr-le 6 si 8 nu se mai incalzesc aproape deloc. curios e faptul ca nr 7 se incalzeste indiferent de situatie!

Edited by sisifjunior, 12 December 2007 - 11:16.


#16
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 30.10.2007
caloriferele 3,4,5 si 6 au robinet pe retur, celelalte nu. nr 6 aproape era inchis(d-aia era cald doar o palma).l-am deschis de tot si dupa cateva minute s-a incalzit pana jos! fantastic! in schimb, ultimul calorifer de pe aripa nordica (8) nu se incalzeste decat 2 degete(inainte se incalzea doar de o palma)!nr 7 e tot cald, la fel si celelalte calorifere.
oare daca prelungesc teava de la 6 la 7 cu pexal de 20(cat e pana la 6) se va incalzi si ultimul calorifer?

mersi de ajutor!!!
:thumbup:  :worthy:

#17
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

View Postsisifjunior, on Dec 12 2007, 20:44, said:

caloriferele 3,4,5 si 6 au robinet pe retur, celelalte nu. nr 6 aproape era inchis(d-aia era cald doar o palma).l-am deschis de tot si dupa cateva minute s-a incalzit pana jos! fantastic! in schimb, ultimul calorifer de pe aripa nordica (8) nu se incalzeste decat 2 degete(inainte se incalzea doar de o palma)!nr 7 e tot cald, la fel si celelalte calorifere.
oare daca prelungesc teava de la 6 la 7 cu pexal de 20(cat e pana la 6) se va incalzi si ultimul calorifer?

mersi de ajutor!!!
:thumbup:  :worthy:
Este ceea ce banuiam,instalatie neechilibrata.Nu,nu este nevoie sa duci alte tevi ci doar sa lasi mai mult sau mai putin te-urile de reglaj deschise (le modifici deschiderea din sfert in sfert de tur).Radiatorul de care vorbesti nu se incalzescte pentru ca este defavorizat.Oricum o sa-ti ia timp sa o faci, nu te astepta sa termini azi.
Bafta

#18
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 30.10.2007
multumesc pt ajutor! am sa incerc sa mai jonglez cu robinetele de retur! :thumbup:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate