Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

santaj dupa accident

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#1
ladydykitty

ladydykitty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.05.2007
acum trei saptamani sotul meu a avut un accident stupid. din cauza carosabilului in lucru a lovit frontal o alta masina condusa de o domnisoara. a fost dusa la spital si trimisa foarte rapid acasa pentru ca avea doar o contuzie provocata de air-bag (foarte lejera). ne-au cerut bani la cateva ore dupa accident, pe care evident nu i-am dat. aveam asigurari. saptamana asta ne-a sunat avocatul fetei, pentru ca a obtinut un certificat legal de 12 zile de ingrijiri medicale. acum ne santajeaza pentru bani, inbtr-un mod cum nu se poate mai josnic. rusine medicilor de la IML pentru ce au facut, si mai ales rusine acestei domnisoare care profita de un accident penibil. daca nu o scoteam eu de la spital, si daca nu stateam inca 7 ore in compania ei, poarte eram tentata sa cred ca a patit ceva. acum sunt intr-o situatie disperata. se poate oare contesta certificatul???? eu banii pe care-i cere nu am sa-i dau, deci probabil ne da in judecata. am mare nevoie de orice sfat, dar nu vreau sa-i fac rau- nu sunt genul asta de om

#2
justitiaru2000

justitiaru2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 07.03.2007
Daca respectiva d-soara nu-si retrage plangerea si dupa expertiza tehnica rezulta ca vina apartine sotului, fapta fiind infractiune, se va ajunge la condamnare la o pedeapsa cu suspendare si plata despagubirilor. Plus anulare permis. Sfatul meu este sa folositi calea amiabila. Este cea mai potrivita. Si cea mai ieftina  :rolleyes:

#3
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
nu se poate constata falsul celor de la iml?

#4
detective

detective

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 24.03.2007
Nu exista nici o dovada cum ca a fost externata de la spital in ziua respectiva ? Trebuie sa existe vreo dovada sau si medicii respectivi sunt aceiasi oala, ceva asemanator au patit si ai mei, este incredibil de sunt in stare unii oameni.Pt bani ar face orice.

L.E: Cat cere lipitoarea  ?

Edited by detective, 02 December 2007 - 20:36.


#5
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
mai nene, spe frate... de unde le scoateti pe astea cu ANULARE permis?
Stii ce a facut omu, de ce este invinuit? Era baut critza, a depasit la Crucea SF Andrei? A omorat sute de oameni Carosabil umed,,,,ce sa faca amaratu...a gresit,,nu a incalcat legea cu premeditare.Si poate erau lucrari nesemnalizate, etc etc..cine stie exact ce era acolo?

Mergeti doamna la un avocat, dati acolo 5-6 sute de euro si va sfatuieste cum si ce...plus ca va reprezinta.Si daca i-l anuleaza si nu dati nici un ban ca depagubire, isi ia permis din nou.In doua luni da examen si ai carnet din nou.
Oricum, trebuie a avem date mult mai clare despre accident si despre procesul verbal consemnat de agentul  de politie ca sa ne putem da cu presupusul...

Edited by sanddy1964, 02 December 2007 - 20:42.


#6
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006
La proces nu ar trebui sa prezinte pe langa certificatul constatator + procesul verbal al politiei si o fisa de spitalizare cu tratamentul aferent? Trebuie sa stii si tu ce-i trebuie altfel prin necunoastere doar le faci jocul. Nu poti sa aduci si tu martori care sa confirme ca au vazut-o la Mall (exemplu) atunci cand ea era internata? Sau sa organizezi o intalnire pentru intelegere amiabila tot in perioada "spitalizarii".

#7
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

View Postromaximusro, on Dec 2 2007, 20:29, said:

nu se poate constata falsul celor de la iml?
de ce crezi ca e vorba de un fals? Zilele de ingrijire medicala n-au nici o legatura cu zilele de spitalizare.
Oricarui tip de traumatism ii corespunde un nr de zile de ingrijire medicala, ceva de genul:
contuzie simpla : x zile
contuzie + hematom  : y zile
daca fata a dat cu mecla in airbag e normal ca i-au ramas ceva semne deci nu cred ca e vorba de niciun fals.

#8
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

View Postjustitiaru2000, on Dec 2 2007, 20:27, said:

Daca respectiva d-soara nu-si retrage plangerea si dupa expertiza tehnica rezulta ca vina apartine sotului, fapta fiind infractiune, se va ajunge la condamnare la o pedeapsa cu suspendare si plata despagubirilor. Plus anulare permis. Sfatul meu este sa folositi calea amiabila. Este cea mai potrivita. Si cea mai ieftina  :rolleyes:
:lol:
Alt initiat in tainele justitiei.
De unde le scoateti..... :huh:
Kitty, stai linistita si asteapta ca pt 12 zile ii da procurorul o amenda, atat.
Nici nu se ajunge la instanta.

#9
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Este un bluf al dpmnisoarei cu avocatul, cam cum fac cei de la KSI. Daca se sperie, sare cu banul, daca nu .. asta e

#10
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View Postsanddy1964, on Dec 2 2007, 20:39, said:

mai nene, spe frate... de unde le scoateti pe astea cu ANULARE permis?
Stii ce a facut omu, de ce este invinuit? Era baut critza, a depasit la Crucea SF Andrei? A omorat sute de oameni Carosabil umed,,,,ce sa faca amaratu...a gresit,,nu a incalcat legea cu premeditare.Si poate erau lucrari nesemnalizate, etc etc..cine stie exact ce era acolo?

...

Somebody called me ? :huh:

On topic, parca era nevoie de o perioada de spitalizare / ingrijiri mai mare de 12 zile pentru a "intra" la infractiuni, deci nu cred ca se va ajunge la prostii gen "anularea permisului". Pe de alta parte, nimeni nu cred ca o poate opri sa il dea in judecata pe cel care a accidentat-o. Cred ca poate cere despagubiri materiale, dar nu pentru masina, ci pentru... nu stiu, timpul pierdut, spitalizare, pierderile suferite ca urmare a absentei din campul muncii :lol: , eventuale sedinte la psiholog pentru "reparatii"... Si tot nimeni nu-l poate opri pe cel acuzat sa se apere.

#11
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

View Postspe, on Dec 3 2007, 09:23, said:

Somebody called me ? :huh:

On topic, parca era nevoie de o perioada de spitalizare / ingrijiri mai mare de 12 zile pentru a "intra" la infractiuni, deci nu cred ca se va ajunge la prostii gen "anularea permisului". Pe de alta parte, nimeni nu cred ca o poate opri sa il dea in judecata pe cel care a accidentat-o. Cred ca poate cere despagubiri materiale, dar nu pentru masina, ci pentru... nu stiu, timpul pierdut, spitalizare, pierderile suferite ca urmare a absentei din campul muncii :lol: , eventuale sedinte la psiholog pentru "reparatii"... Si tot nimeni nu-l poate opri pe cel acuzat sa se apere.
Trebuie sa fie mai mult de 10 zile la culpa, iar la intentie poate fi si o zi(dar la accodentele auto nu e intentie)
Poate sa dea separat in judecata, dar nu cred ca se risca, pt ca instanta poate aprecia daunele morale la 2 sau la 10 milioane.
Mai mult nu am vazut sa dea pentru asa ceva.

#12
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
In tarile civilizate asigurarea obligatorie se ocupa de plata spitalizarii si a tuturor despagubirilor cerute si castigate in instanta de cel accidentat. Pur si simplu cel care a comis-o nu mai aude nimic de la cel accidentat. Poate sa ceara si luna de pe cer ala.

Daca v-as povesti cum am fost eu tratat de firma de asigurari in Cipru dupa ce m-a lovit o ciprioata ati zice ca va mint. In momentul asta conduc o Mazda nou nouta primita la schimb pentru perioada in care masina mea este reparata (sper sa dureze cat mai mult :D). Intr-adevar, asigurare obligatorie mai ieftina de 10 milioane in Cipru nu exista. Mai scumpe da.

Edited by Dragon Warrior, 03 December 2007 - 12:59.


#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
Dragon Warrior, mai lasa-ne cu povestile din Cipru, ca nu coincid cu cele din Romania.

In primul rand, si asigurarea obligatorie din Ro (RCA-ul) plateste spitalizarea. Chiar si pierderea cauzata de imobilizarea masinii in caz de accident.

In al doilea rand, a spus deja cineva mai sus, zilele de spitalizare cu sunt identice cu zilele de ingrijiri medicale. Un exemplu mai simplist: daca-ti rupti un picior, stai o zi in spital sa-ti puna ghips (deci o zi de spitalizare) si 5-10 zile acasa pana se vindeca piciorul(zile de ingrijiri medicale).

@spe: daca sunt mai mult de 60 de zile de ingrijiri medicale, se intocmeste automat dosar penal. Daca sunt mai putin de 60 de zile, se incepe procedura penala doar daca victima depune plangere. In ambele cazuri, procedura poate fi oprita(din ce stiu eu) prin impacarea partilor(de obicei in urma platii unor despagubiri).

@ladydykitty: declansarea unui airbag nu-i niciodata "foarte lejera". pe langa lovitura (si posibilele rani interne), te mai alegi de obicei si cu arsuri la maini si cu traume emotionale.
oricum, cel mai bine e sa iei legatura cu un avocat. probabil ca certificatul medical poate fi contestat, se pot cere expertize, poate fi contestata si vinovatia in accident...se pot face multe. Spune-ne mai bine cati bani ti-a cerut victima. Daca e o suma decenta (cateva milioane) poate ca ar fi indicat sa platesti.

#14
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006

View Post_Smiley_, on Dec 3 2007, 16:23, said:

Dragon Warrior, mai lasa-ne cu povestile din Cipru, ca nu coincid cu cele din Romania.

Cam cine ti-a cerut tie parerea?

Rog un moderator sa observe ca acest post (#13) este provocator.

Hai sa ne bagam capul in nisip ce curu masii, sa ne-o luam peste bot de la orice taran care si-a facut firma de asigurari. Daca nu vreti sa stiti cum e prin strainatate, in lumea civilizata, exista un buton pe care scrie ignore user. Serios acum smiley, de ce iti faci tu nervi cu mine?

Edited by Dragon Warrior, 03 December 2007 - 16:55.


#15
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View Post_Smiley_, on Dec 3 2007, 16:23, said:

Dragon Warrior, mai lasa-ne cu povestile din Cipru, ca nu coincid cu cele din Romania.
Ca nu coincid e una, dar ca asa ar trebui sa fie este alta.
Si este bine de stiut cum este in alte tari, mai ales ca acum sintem in EU si asigurarile ar trebui sa faca ceva in afara de a cere bani in plus tot timpul.
Iar ce a spus Warior, nu cred ca sint povesti.

#16
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postspe, on Dec 3 2007, 10:23, said:

Somebody called me ? :huh:
Nu, acolo era de fapt: BRE,( nu spe.)...scuze,,ca tu nu aveai nici o chestie, nici nu postasesi macar...
Ma gandeam ca anularea permisului pt un simplu accident generat de cauze meteorologice sau independente de vreo culpa a omului respectiv e putin probabila.Eu m-as intelege cu partea vatamata, i-as da cei 2-3 sute de euro pe care-i cerseste si gata.

Edited by sanddy1964, 03 December 2007 - 17:58.


#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostDragon Warrior, on Dec 3 2007, 16:52, said:

.......exista un buton pe care scrie ignore user. ..........
foloseste-l cu incredere.

ladydykitty a cerut un sfat privind un accident in romania si urmarile lui. nu cred ca o ajuta cu nimic povestile din strainatate, indiferent daca sunt adevarate sau nu.

#18
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Post_Smiley_, on Dec 3 2007, 18:57, said:

foloseste-l cu incredere.
off topic: spune si mie unde e butonul ala ca am si eu un client mai vechi.Mersi. :lol: Nu e vreunul de pe acest thread.

Edited by sanddy1964, 03 December 2007 - 18:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate