Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sony Bravia vs. Samsung

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Salutare tuturor,

Am o mica dilema si am nevoie de parerile voastre.Ce ati alege intre :

Sony Bravia KDL32S3000
http://www.mediagala...amp;itemId=1162
si
Samsung LE32R82B
http://www.mediagala...amp;itemId=1272

Sper sa nu fie considerate reclama linkurile  :rolleyes:

Mersi

#2
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005
Chiar daca sunt fan Sony pot sa spun ca am vazut un Samsung de asta si se vede super.
Vezi ca il gasesti mai ieftin aici.

Edited by valiro, 02 December 2007 - 00:17.


#3
hentiul

hentiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 25.01.2007
Eu sunt de asemenea fan Sony si am ales Sony.
Am un prieten care chiar a avut de ales intre cele 2 si a ales de asemenea Sony.
Umbla vorba prin targ ca sony sunt mai bune ca sunet... Daca ai ocazia testeaza-le pe ambele si alege-l pe care-ti place mai mult.
Nu cred ca gresesti, indiferent care este alegerea ta.

#4
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,196
  • Înscris: 09.02.2007
Eu as merge oricand pe Samsung in ceea ce priveste LCD-urile...Sunt in top.

#5
AngelTudorache

AngelTudorache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 30.11.2002
Salut.. am si eu o intrebare..
Care este diferenta intre LCD Samsung 32R81B si LCD Samsung 32R82B ?
Am de ales dintre ele si nu imi da seama care este diferenta.. mentionez ca sunt la acelasi pret.. Multumesc mult..

#6
lucian71

lucian71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 04.03.2006

View PostAngelTudorache, on Dec 2 2007, 18:32, said:

Salut.. am si eu o intrebare..
Care este diferenta intre LCD Samsung 32R81B si LCD Samsung 32R82B ?
Am de ales dintre ele si nu imi da seama care este diferenta.. mentionez ca sunt la acelasi pret.. Multumesc mult..

Contrastul dinamic
81B = 7000:1
82B = 8000:1

Eu am ales 82B si va spun ca se vede super

#7
AngelTudorache

AngelTudorache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 30.11.2002

View Postlucian71, on Dec 2 2007, 18:57, said:

Contrastul dinamic
81B = 7000:1
82B = 8000:1

Eu am ales 82B si va spun ca se vede super

salut.. in legatura cu Samsungul..
daca e facut in ungaria. ar trebui sa fie astea..
http://www.samsung.c...=Specifications
http://www.samsung.c...=Specifications

dupa cum scriu astia.. daca e adevarat.. amandoua au contrastul 8000:1..
chiar nu stiu.. si nu inteleg.. ce ar putea sa difere..

si altceva... mai poti sa imi spui ceva de el?

#8
lucian71

lucian71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 04.03.2006
mie asa mi-au zis cand l-am cumparat.
Se vede bine si pe dvd si pe cablu (UPC) iar in curand vreau sa reziliez UPC si sa trec la RCS RDS digital
Si eu trebuia sa aleg intre cele doua.Carcasa la Samsung e lucioasa si se aseaza praf pe ea oricat de curat ar fi in casa , pe cand la Sony e mata si nu prea se vede praful. Designul la Samsung e mai cool iar la Sony e mai traditionalist. Meniul e prietenos , culorile sunt vii si mishto la posturi de televiziune decente (National Geogr. Eurosp fata de Zero TV) Samsungul e facut in Hungary iar Sony parca prin Polonia sau Slovacia
Nu stiu ce sa-ti zic sper sa te hotarasti la fata locului dar cand le compari incearca sa-ti faca proba la ele pe canale TV nu pe trailerele lor pentru demo din magazin.

#9
AngelTudorache

AngelTudorache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 30.11.2002

View Postlucian71, on Dec 2 2007, 19:56, said:

mie asa mi-au zis cand l-am cumparat.
Se vede bine si pe dvd si pe cablu (UPC) iar in curand vreau sa reziliez UPC si sa trec la RCS RDS digital
Si eu trebuia sa aleg intre cele doua.Carcasa la Samsung e lucioasa si se aseaza praf pe ea oricat de curat ar fi in casa , pe cand la Sony e mata si nu prea se vede praful. Designul la Samsung e mai cool iar la Sony e mai traditionalist. Meniul e prietenos , culorile sunt vii si mishto la posturi de televiziune decente (National Geogr. Eurosp fata de Zero TV) Samsungul e facut in Hungary iar Sony parca prin Polonia sau Slovacia
Nu stiu ce sa-ti zic sper sa te hotarasti la fata locului dar cand le compari incearca sa-ti faca proba la ele pe canale TV nu pe trailerele lor pentru demo din magazin.

ok.. merci mult.. cred ca o sa aleg acel 32R82B.. o sa vad mai exact in magazin... oricum raman pe Samsung..

#10
nirolf00

nirolf00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 09.01.2006

View PostAngelTudorache, on Dec 2 2007, 21:04, said:

ok.. merci mult.. cred ca o sa aleg acel 32R82B.. o sa vad mai exact in magazin... oricum raman pe Samsung..


Diferente sesizabile intre 32R81B si 32R82B : amplasarea butonului de power, LED-ul albastru la R81 si tara de origine: R81 made in Slovakia, R82 made in Hungary.
Daca poti fa o comparatie intre cele 2 la MENU cu tote submeniurile....
Eu mi-am luat 32R82B la indicatia vanzatorului ca ar fi mai nou cu o luna fata de R81.....

#11
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Am vazut ambele TV , Sony si Samsung , eu merg pe Sony si eu o sa urmez sa cumpar LCD , ca se poarta :D nu de alta :) si pot sa zic ca Sony au panel Samsung si sunt asamblate in Slovacia , in aceeasi fabrica cu Samsung sau in vecinatate , la Samsung , unele modele au difuzoarele slabe cu tot SRS-ul lor , vorbind de Samsung , de exemplu sunt alea mici de 26 , care se aud infect , la Philips am vazut un sunet foarte clar si puternic si la plasmele Panasonic era la fel .

Eu de regula ma feresc de aparatele lucioase si cele made in Hungary :lol: , dar Sony desi sunt mai scumpe sunt mai bune si au chestii de finete , adica nu ai doar tunerul , panelul LCD + sursa , toate puse in carcasa :P ai si filtre de imagine , un meniu omenesc ,fara animatii agasante si o carcasa frumoasa , la care nu e nevoie sa schimbi si mobila din camera  .

Intrate recent pe piata sunt LCD-urile Sharp , modele noi cu receptor DVB si sunet SRS si un design unic , lucios si mat , gri cu negru , gri cu alb sau negru full, la preturi bune si sunt made in Japan , dar unde le-am vazut eu nu erau calibrate corect + ca antena nu era prea buna si se vedeau mai urat .

E adevarat ca diferenta intre P3000 si S3000 e aceea ca seria S are sunet de 20 W in loc de 10 W , cateva artificii de sonorizare si imagine + acel 24P cinema ??? , chiar are efect acel utilitar , ca diferenta  de bani e semnificativa : 2449 lei (32-P3000) la Carrefour si 2799 (32-S3000) la Sony Center .

#12
SimonRobert

SimonRobert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.01.2008
am si eu o intrebare

Mi-am luat un 32r82b si nu pot folosi PIP, i-mi poate spune cineva daca are PIP sau e doar un soft care xista si pt cele cu si pt cele fara PIP, in rest super tv'u, inca nu am apucat sa-l conectez la calculator sa vad ce poate pe un film HD

#13
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004

View PostSimonRobert, on Jan 10 2008, 23:46, said:

am si eu o intrebare

Mi-am luat un 32r82b si nu pot folosi PIP, i-mi poate spune cineva daca are PIP sau e doar un soft care xista si pt cele cu si pt cele fara PIP, in rest super tv'u, inca nu am apucat sa-l conectez la calculator sa vad ce poate pe un film HD


PIPul pe care il stii , nu mai este valabil la noile tv-uri , este vorba de un singur tuner si se face PIP intre Semnalul TV si o sursa externa (DVD , PC, orice care da imagine si sunet in aparat), e bun cand il folosesti ca monitor , ca poti folosi un colt de ecran epntru stiri sau bursa :P .

#14
SimonRobert

SimonRobert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.01.2008

View Postconnectorxp, on Jan 11 2008, 02:17, said:

PIPul pe care il stii , nu mai este valabil la noile tv-uri , este vorba de un singur tuner si se face PIP intre Semnalul TV si o sursa externa (DVD , PC, orice care da imagine si sunet in aparat), e bun cand il folosesti ca monitor , ca poti folosi un colt de ecran epntru stiri sau bursa :P .

merci pt raspuns

mai am o intrebare, am incercat sa conectez compu pe intrarea vga la LCD si nu a mers decat pe ecranul de boot dupa care zicea ceva de mod nesuportat.
mentionez k pe placa video am 2 iesiri dvi, sa fie faptul ca, spre deosebire de un monitor, tv'u nu suporta semnal si trebuie sa intru din dvi pe hdmi?

#15
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004

View PostSimonRobert, on Jan 11 2008, 13:58, said:

merci pt raspuns

mai am o intrebare, am incercat sa conectez compu pe intrarea vga la LCD si nu a mers decat pe ecranul de boot dupa care zicea ceva de mod nesuportat.
mentionez k pe placa video am 2 iesiri dvi, sa fie faptul ca, spre deosebire de un monitor, tv'u nu suporta semnal si trebuie sa intru din dvi pe hdmi?

E de la refresh rate , mai mult ca sigur , ca si eu am patiit asa la un experiment , eu pateam asa cand conectam un televizor prin s-video , la bootare imi arata datele de la sistem , dar dupa aia pauza , ecran negru , dar din setarile placii am scos-o la capat .

#16
meseriasu2

meseriasu2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 08.01.2007

View Postconnectorxp, on Dec 2 2007, 23:07, said:

Am vazut ambele TV , Sony si Samsung , eu merg pe Sony si eu o sa urmez sa cumpar LCD , ca se poarta :D nu de alta :) si pot sa zic ca Sony au panel Samsung si sunt asamblate in Slovacia , in aceeasi fabrica cu Samsung sau in vecinatate , la Samsung , unele modele au difuzoarele slabe cu tot SRS-ul lor , vorbind de Samsung , de exemplu sunt alea mici de 26 , care se aud infect , la Philips am vazut un sunet foarte clar si puternic si la plasmele Panasonic era la fel .

Eu de regula ma feresc de aparatele lucioase si cele made in Hungary :lol: , dar Sony desi sunt mai scumpe sunt mai bune si au chestii de finete , adica nu ai doar tunerul , panelul LCD + sursa , toate puse in carcasa :P ai si filtre de imagine , un meniu omenesc ,fara animatii agasante si o carcasa frumoasa , la care nu e nevoie sa schimbi si mobila din camera  .

Intrate recent pe piata sunt LCD-urile Sharp , modele noi cu receptor DVB si sunet SRS si un design unic , lucios si mat , gri cu negru , gri cu alb sau negru full, la preturi bune si sunt made in Japan , dar unde le-am vazut eu nu erau calibrate corect + ca antena nu era prea buna si se vedeau mai urat .

E adevarat ca diferenta intre P3000 si S3000 e aceea ca seria S are sunet de 20 W in loc de 10 W , cateva artificii de sonorizare si imagine + acel 24P cinema ??? , chiar are efect acel utilitar , ca diferenta  de bani e semnificativa : 2449 lei (32-P3000) la Carrefour si 2799 (32-S3000) la Sony Center .
Buna ziua,
Doresc sa-mi cumpar un LCD si am de ales intre :
Sony KDL 32P300
Samsung LE 32S81B
Samsung LE 32R82B
Ce sfat imi dati? Pe care sa-l aleg?
Din punct de vedere al designului, Samsung arata mai bine.
LCD-urile Sony au panel Samsung?
Ce atuuri ar avea in plus Sony fata de Samsung? Care ar fi mai fiabile in timp?
Sunt intr-o mare dilema si nu stiu pe care sa-l aleg.

#17
rock_on

rock_on

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 23.02.2008

View Postmoki, on Dec 1 2007, 21:58, said:

Salutare tuturor,

Am o mica dilema si am nevoie de parerile voastre.Ce ati alege intre :

Sony Bravia KDL32S3000
http://www.mediagala...amp;itemId=1162
si
Samsung LE32R82B
http://www.mediagala...amp;itemId=1272

Sper sa nu fie considerate reclama linkurile  :rolleyes:

Mersi

samsung as alege:P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate