Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Ce (cine!) este Google.RO?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
webc

webc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 09.08.2007
Am facut pe un topic afirmatia "Din Google.ro dispar site-uri !"
Si imi sare unu la gat, de parca ar fi fost CEO, project manager, sau cel putin spokesman Google pe Europa de Est...
Da' in acelasi timp, ma si ...linisteste: "...obisnuieste-te cu asta! In fiecare zi apar si dispar afaceri." Ce conteaza ca eu vorbeam de site-uri cat se poate de active...?!

Mai zic eu ca am auzit ca la G: "toate privilegiile bazelor de date (...--"indecsii" pt. siturile *.ro) au fost date la o echipa din RO, aleasa dupa nu se stie ce criterii, si formata din nu se stie cine...!?!?" Zice el: "Arata-mi si mie unde scrie despre echipa asta care conduce Google Romania."

Eu ma sustin ca am auzit ca:

"Este un grup de lucru, format din romani, si care lucreaza de aici din RO, pentru Google!
Este platit de Google si are drepturi de acces pe bazele/ tablele de date Google care indexeaza site-urile *.ro

Tocmai asta vreau si eu: Sa se stie, ...sa se scrie!  Cine sunt, dar mai ales ce atributii au de la Google, dupa ce criterii, grile, specificatii...; ce privilegii au pe structura de date, si cum pot fi prevenite abuzurile.

Fara transparenta, fara control, fara nici-o posibilitate din partea userilor, webmasterilor de a sesiza la Google eventuale abuzuri, atunci Google.ro va deveni oglinda unui grup de interese care va filtra webul romanesc dupa bunul plac, dupa criterii preferentiale, pe baza de blaturi, de mânării...

Eu nu am spus ca stiu, am spus si repet: "Vreau sa aflu"!"

El:

"As mai fi zi eu cateva dar ma abtin acum"

Acum, (va) veti intreba: da ce treaba ai tu? vi cu topicul asta, aici, doar sa spui vorbe, sa te vezi "pe sticla"?!  Nu!
Nu mai vb d zeci de topicuri numai pe SP, pe care sunt mentionate situatii de site-uri care ies peste noapte din indecsi, de site-uri balansate permanent intre pozitiile 1-20 si 100.000+...
- Ma refer doar la cateva cuvinte cheie de pe niste site-uri de-ale mele dupa care vre-o 5-6 motoare ma da aproape de fiecare data pe prima, max. a 2-a pagina, iar Goog ma ignora complet, sau ma "balanseaza" cum am spus anterior;
- Ma refer, si mai specific, mai concret, la doua site-uri de-ale mele din 2 domenii diferite, care au fost lucrate absolut identic, dpdv meta, seo, submissions, promotion, link ex., etc., etc., si rezultatul este ca unul iese pe prima pagina pe G, dupa o exp de 2 cuvinte, din 1.400.000+ rezultate, iar celalalt nu este nicaieri dupa o exp. tot de 2 cuv. din numai 500.000 rezultate.

____________________________
Lasati-ma cu expresii ezoterice, si teorii oculte...
Daca vine cineva cu explicatii, -sa le faca pe inteles, adica pe vocabularul uzual si pe teorii acceptate, nu pe supozitii fanteziste...

Edited by webc, 30 November 2007 - 16:51.


#2
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
n-am citit tot ce ai scris insa iti scriu cu litere mari: AFISAREA IN GOOGLE NU E UN DREPT CI UN PRIVILEGIU , deci tot ce ai scris tu aici e in zadar

#3
webc

webc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 09.08.2007

View Postagain, on Nov 30 2007, 16:48, said:

AFISAREA IN GOOGLE NU E UN DREPT CI UN PRIVILEGIU
Ciudat...
Stiam ca tu nu te bagi la chestii d-astea, sau oricum, nu cu astfel de cuvinte...

Si daca afisarea in Google, e un "PRIVILEGIU", de cine trebuie sa MA ROG?! (Iar ca o sugestie, atunci sa fie pus logo-ul de mai sus sub sigla Goooog..., in pagina generica a site-ului...)

#4
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View Postagain, on Nov 30 2007, 16:48, said:

n-am citit tot ce ai scris insa iti scriu cu litere mari: AFISAREA IN GOOGLE NU E UN DREPT CI UN PRIVILEGIU , deci tot ce ai scris tu aici e in zadar
Si eu care credeam ca afisarea in Google e rezultatul actiunii unui algoritm de cautare...

#5
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
pai nu te rogi de nimeni , se aplica vorba aia de prin baruri "avem dreptul de a ne selecta clientela"
sfatul meu: te resemnezi si o iei de la capat . n-ai cu cine te lupta

Edited by again, 30 November 2007 - 17:12.


#6
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004

View Postwebc, on Nov 30 2007, 17:06, said:

[...]Si daca afisarea in Google, e un "PRIVILEGIU", de cine trebuie sa MA ROG?! [...]
daca ne putem ruga de cineva, gandeste-te la aia care investesc zeci de MII de euro/dolari in promovare: nu mai bine "imbuneaza" inima celui de care ne putem ruga?
in sistemul asta, teoretic, toata lumea are sense egale. diferentierea se face dupa cei care isi joaca sansele si cei care is mai lenesi. mai exista o diferentiere la "portite", sistemul fiind create de om este prin definitie imperfect si deci portite exista si vor exista. poti sa te chinui sa gasesti (si/sau sa platesti pentru) o astfel de portita si sa te bucuri de un foc de paie, sau poti sa muncesti si sa iti cladesti un foc de tabara. totul depinde de TINE, nu de gogu.
optimizarea asta pt SE trebuie facuta si ea cu cap. daca mergi dupa bunul simt si standarde, nu o sa ti se intample nimic. nu o sa se trezeasca gogu peste nopate sa dea peste cap un standard. iar legat de bunul simt, asta intr-adevar e discutabil, fiecare avand un bun simt diferit de al celuilalt. aici va trebui sa te strofoci sa prinzi trendul general de bun simt. si aici, la bunul simt penalizeaza gogu. gandeste-te ca poate pentru tine e de bun simt ca fiecare al treilea paragraf sa fie h1. fiecare al nu stiu catelea cuvant sa fie bold, samd. poate ti se pare de bun simt sa mai ai cate un link catre un site de warez, ca doar gasesti acolo si chestii free/opensource. dar la un moment dat poate se trezeste G ca nu e tocmai de bun simt si atunci ... boom.
daca optimizezi la limita bunului simt, iti asumi riscul sa iesi in decor.

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
webc am impresia ca suferi de paranoia dupa atata timp petrecut in .ro  :wacko:

#8
webc

webc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 09.08.2007

View Postagain, on Nov 30 2007, 17:12, said:

...se aplica vorba aia de prin baruri "avem dreptul de a ne selecta clientela"
@again, tu s-ar putea sa ai dreptate...

Daca a ajuns ca la ..."carciuma" (-a se vedea si mai jos, respectiv, mai sus...), s-ar putea sa nu mai aibe nici-un rost...

Edited by webc, 30 November 2007 - 21:53.


#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
Corect ... stiu ca nu ar trebuii sa ma amestec ...
Stiam ca indexarea se face cu spiderul care este in US ...

Edited by laffin, 30 November 2007 - 21:51.


#10
Jaguar Paw

Jaguar Paw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 27.03.2007
+1
si eu vreau sa stiu cine e echipa care conduce google.ro din ro (daca exista asa ceva)
chiar nu stie nimeni?

nici eu n-am citit tot ce-a scris webc decat pe diagonala dar am inteles ideea
acum ca microsoft are angajati in ro in ditamai cladirea stim toti dar google are angajati in ro ?

Edited by Jaguar Paw, 01 December 2007 - 00:50.


#11
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004

View Postwebc, on Nov 30 2007, 16:34, said:

- Ma refer doar la cateva cuvinte cheie de pe niste site-uri de-ale mele dupa care vre-o 5-6 motoare ma da aproape de fiecare data pe prima, max. a 2-a pagina, iar Goog ma ignora complet, sau ma "balanseaza" cum am spus anterior;
- Ma refer, si mai specific, mai concret, la doua site-uri de-ale mele din 2 domenii diferite, care au fost lucrate absolut identic, dpdv meta, seo, submissions, promotion, link ex., etc., etc., si rezultatul este ca unul iese pe prima pagina pe G, dupa o exp de 2 cuvinte, din 1.400.000+ rezultate, iar celalalt nu este nicaieri dupa o exp. tot de 2 cuv. din numai 500.000 rezultate.

____________________________
Lasati-ma cu expresii ezoterice, si teorii oculte...
Daca vine cineva cu explicatii, -sa le faca pe inteles, adica pe vocabularul uzual si pe teorii acceptate, nu pe supozitii fanteziste...

- Fiecare motor de cautare are lagoritmul si modul propriu de indexare, crawling si afisare de rezultate.
- E posibil ca cel mai "slab" dintre cele doua 2 menii sa fie considerat duplicat si atunci google ti-l vede pe cel mai relevant

Fara a da exemple clare, nu poti afla un raspuns.


Nu cred ca membrii Google Romania te pot ajuta cu ceva. Tine de ceea ce faci tu, nu ei. Regulile si algoritmii sint la fel pentru toti.
Nu cred ca are nimeni ceva cu tine, ci doar undeva ai gresit tu.

#12
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005
Mda, in cele din urma ai deschis threadul, asteptam sa vad si parerile celorlati. Sincer nu mi-a placut chestia cu

Quote

Si imi sare unu la gat, de parca ar fi fost CEO, project manager, sau cel putin spokesman Google pe Europa de Est

Da` mi se pare normal sa incerc sa iti aduc la cunostinta faptul ca gresesti. Asa cum probabil ca tu lucrezi intr-un domeniu ( design cred... ) de ceva vreme si stii bine ce faci acolo, asa stiu si eu ( bine recunosc...incerc sa stiu, imi e imposibil sa stiu mereu ) in domeniul asta. Si iti spun pur si simplu ca ar trebui sa inveti sa lucrezi conform regulilor. Nu dispare un site doar asa pentru ca vrea cineva de la google. Probabil baietii care lucreaza pentru google au salarii pe luna mai mari decat castigi tu,probabil intr-un an ( nu sunt sigur, doar banuiesc ca nu faci atatia bani intr-o luna, daca ii faceai nu mai iti puneai problema asta pe forum ).  

Concluzia e simpla, se lucreaza dupa un algoritm, nu face nimeni nimic site-urilor tale. Google ( la fel ca si alta companie ) nu este obligata sa iti explice pe cine si de ce a angajat. Cei care lucreaza pentru google stiu foarte bine ce fac, unii au n premii la informatica ( ex vivi.ro ) si nu ai drept sa ii contesti cand vine vorba de un algoritm care nu se schimba doar pentru ca vrea un tip din google.ro, ca are el un prieten cu site despre nu stiu ce.

Lucreaza mai mult, citeste mai multe in domeniu, fa teste, aduna experienta. Apoi poti sa iti ridici probleme legate de google.
Nu iti place sa folosesti, axeaza-te pe yahoo. Vrei sa arati ca ai un site autoritar, o afacere? Atunci invata sa traiesti fara google si demonstrezi tuturor ca nu vorbesti degeaba.

#13
webc

webc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 09.08.2007

View Postgumball3000, on Nov 30 2007, 20:51, said:

webc am impresia ca suferi de paranoia dupa atata timp petrecut in .ro  :wacko:
Replica asta a fost de la inceput aici?! Sau a aparut ulterior...!?

"Complimentul" asta era pentru toti cei (-doar pe SP, cateva zeci...) care au sesizat ca unele site-uri "balanseaza" pe G intre pozitiile 1-20 si 100.000+, sau dispar efectiv?! ...La multe dintre ele, chiar fara ca in acel rastimp sa se fi intervenit cu nimic in continut, meta, links, etc.

_____________________________
La asa exprimare (si asa gandire...) ce asi mai putea sa spun @gumball3000?! Poate doar, ca am tras apa dupa multi ca tine...

Edited by webc, 03 December 2007 - 22:37.


#14
blu3lion

blu3lion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.07.2007
Si eu sunt tare curios sa aflu cine lucreaza la Google Romania, cat despre partea cu rezultatele eu nu cred ca pagerank-ul se poate schimba peste noapte astfel incat sa te arunce de pe pagina a doua pana la 100.000+

#15
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005

View Postwebc, on Dec 3 2007, 22:28, said:

"Complimentul" asta era pentru toti cei (-doar pe SP, cateva zeci...) care au sesizat ca unele site-uri "balanseaza" pe G intre pozitiile 1-20 si 100.000+, sau dispar efectiv?! ...La multe dintre ele, chiar fara ca in acel rastimp sa se fi intervenit cu nimic in continut, meta, links, etc.

Te-ai gandit ca poate tocmai din cauza ca nu a intervenit nimic in continut sau linkuri ai probleme ? Se lucreaza la algo, sunt schimbari si e logic sa fie. Google incearca sa scoata rezultate tot si tot mai bune. Daca asta inseamna ca tu te duci in jos, nu e problema nici celor de la google nici a noastra, e problema ta, de care trebuie sa te ocupi tu. Deci lucreaza, lucreaza, lucreaza.  

Schimbarile si "balansarile" astea de care vorbesti tu NU sunt doar in Romania, sunt peste TOT. Acum poate imi scoti ceva de genu ca vrei sa stii cine lucreaza si pentru google.com sau mai stiu eu ( dar daca vrei poti sa incepi sa il iei la rost pe Mihai Oct. Costache - vivi.ro, vreau sa o vad si pe asta ).

Quote

cat despre partea cu rezultatele eu nu cred ca pagerank-ul se poate schimba peste noapte

PR se updateaza constant, doar ca nu apare asa si in toolbar. Oricum discutia nu avea nicio legatura cu PR, iar felul in care inchei dovedeste doar ca mai ai de citit despre SEO.

O zi frumoasa

Edited by darkstar_tfd, 04 December 2007 - 15:37.


#16
webc

webc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 09.08.2007

View Postdarkstar_tfd, on Dec 4 2007, 15:36, said:

...

Quote

cat despre partea cu rezultatele eu nu cred ca pagerank-ul se poate schimba peste noapte

PR se updateaza constant, doar ca nu apare asa si in toolbar. Oricum discutia nu avea nicio legatura cu PR, iar felul in care inchei dovedeste doar ca mai ai de citit despre SEO.
Daca editezi valorile quote, fi amabil si lasa cel putin numele autorului, in cazul de mai sus, @blu3lion. In context apare ca si cum eu am facut afirmatia cu "pagerank-ul ...peste noapte".

Oricum, apreciez raspunsurile tale de bun simt, si in mare masura oneste. (Sincer, nu ma asteptam la asa schimbare de pozitie. Presupun ca nu a fost optiunea ta personala, poate ca faci si tu parte din echipa, si aceasta a fost o decizie colectiva...)

It makes (intr-adevar) some sens, ca "...se lucreaza la algo, sunt schimbari si e logic sa fie", "lucreaza, lucreaza, ...", "balansarile...sunt peste TOT".

Eu nu am intrebat neaparat cine sunt, ci "mai ales ce atributii au de la Google, dupa ce criterii, grile, specificatii...; ce privilegii au pe structura de date, si cum pot fi prevenite abuzurile"? Pentru ca nu ma gandeam ca domnii aceia cu salarii atat de grele, ar face favoruri pentru "un prieten" sau altul... Ci, efectiv, pentru ei insusi!  Pentru un tip ca cel de care vorbesti cu "multe premii la informatica", presupun ca pe langa munca la G, este o simpla joaca sa mai configureze un portal, sa scrie ceva cod pentru un modul Php, Pearl, VB, VC Net, etc..., adica sa fie activ si sa aiba interese proprii in programarea web, externa imperiului web Google.  

Si cam asta este ideea: Ce se intampla, sau cum priveste Google eventualele "conflicte de interese" intre activitatea din contract, si activitatea din timpul liber a angajatilor sai?! (Care timp liber, se poate suprapune accidental cu pauza de cafea de la servici, in care are bazele de date G, cu unele table sensibile dechise pe "Navigare". Sa fiu bine inteles, -prezint doar o situatie "ipotetica", pun doar o intrebare...)

Quote

O zi frumoasa
Mersi, asemeni. Ba nu: Multe zile frumoase!

Edited by webc, 05 December 2007 - 15:14.


#17
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
doar curiozitatea "prostului": ai incercat sa comunici direct cu google?
sau nu te intereseaza informatiile corecte de la sursa, doar zvonistica?

#18
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005

View Postciuly, on Dec 5 2007, 15:37, said:

doar curiozitatea "prostului": ai incercat sa comunici direct cu google?
sau nu te intereseaza informatiile corecte de la sursa, doar zvonistica?

Nu stiu ce sanse sunt sa i se raspunda. Abia daca raspund la spam report ( si asta cand o fac, o fac fff greu ) ...

webc, cred ca o sa o spun pentru ultima oara acum. Dovedeste ca esti bun, dovedeste ca ai un site autoritar, dovedeste ca stii...prin faptul ca poti sa ignori google si rezultatele lor.  Sunt FOARTE MULTE site-uri pentru care traffic venit din G inseamna doar 10-30%. De ce sa te plangi de una si de alta cand poti defapt sa incerci fara ei ? Think outside the box...

Edited by darkstar_tfd, 05 December 2007 - 16:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate