Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Casa din lemn, noua modă în construcții

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2253 replies to this topic

#37
zfcristian

zfcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2006
ideea este k unde imi construiesc eu casa, mai este in fata o casa batraneasca unde locuieste cineva iar oamenii respectivi sunt de incredere!
In masura in care eu verific k ceea ce e pe factura a fost introdus in curtea respectiva , va fi foarte greu daca nu imposibil pentru ei sa mai scoata materiale de acolo, poate doar in buzunare  :P   !

#38
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
cum spui tu...dar hotul e hot...ca de-aia-i si zice hot nu ?

#39
zfcristian

zfcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2006
asa e dar daca l-am prins  :death:
Anyway la contract va fi atasat un deviz si un buget pe care constructorul va trebui sa il manuiasca cat mai bine, odata ce a semnat daca oamenii fura, practic vor fura de la el pt k alti bani nu vede decat ce e in contract

#40
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
important e sa ii obisnuiesti sa iti justifice toti banii.
si sa le explici rigorile legii si consecintele.
stiu ca suna pompos dar e cel mai sigur si mai corect.
majoritatea se vor speria cat sa fie corecti.
si sa ii asiguri ca daca sunt corecti vei avea tu grija sa bea si ei o bere si sa fumeze un pachet de tigari.

#41
zfcristian

zfcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2006
Corect

#42
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 zfcristian, on Aug 31 2006, 18:47, said:

De aici vine urmatoarea mea intrebare : Credeti k ar fi util angajarea unui diriginte de santier care sa fie acolo non stop si care sa te reprezinte pe tine k viitor proprietar ( DESI AM AUZIT K ASTIA SE BAGA LA FURTURI CU MUNCITORII SAU SE DAU DE PARTEA CONSTRUCTORULUI) sau sa fie cineva, un membru al familiei sau chiar eu care sa stau non stop cu ei desi nu ma pricep ?
da, obligatoriu. cunostiinta, necunostiinta, contract scris cu penalitati in caz ca il prinzi cu mata in sac. constructorul poate sa fie serios, dar echipa poate fi mizerabila. vezi daca si la alte proiecte a stat constructorul tot timpul pe teren.

aproprie-te de seful de echipa al muncitorilor fiti prieteni la toarta ( pe bune !). si fa controale inopinante pe teren si cum ajungi tzar un telefon la diriginte si la seful de echipa.salut ! eu sunt pe teren voi pe unde?
o varianta meseriasa: se ia o camera de vedere falsa ( numai carcasa ) , te duci la vecinul il rogi sa o montezi undeva sus de tot unde nu ajunge nici dracu dupa aia le-o arati muncitorilor ( vedeti , eu va vad de la birou) . si mai e una in partea opusa dar nu va spun unde.
poti sa incerci si cu una live merita sa ii vezi cum dorm cu burta la soare  :naughty:

#43
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

 zfcristian, on Aug 31 2006, 08:47, said:

De aici vine urmatoarea mea intrebare : Credeti k ar fi util angajarea unui diriginte de santier care sa fie acolo non stop si care sa te reprezinte pe tine k viitor proprietar ( DESI AM AUZIT K ASTIA SE BAGA LA FURTURI CU MUNCITORII SAU SE DAU DE PARTEA CONSTRUCTORULUI) sau sa fie cineva, un membru al familiei sau chiar eu care sa stau non stop cu ei desi nu ma pricep ?


În principiu dacă ai făcut contract cu o firmă pentru un preț ferm, nu te mai interesează dacă fură sau nu, atâta timp cât casa iese cum trebuie. Problema apare dacă fură și casa ți-o fac cu materialele care mai rămân.

Nu știu câți diriginți de șantier există care să se priceapă la case "sandwich". Îmi pare mie că majoritatea se pricep la construcții clasice. Dar dacă găsești unul care să se priceapă, ar fi foarte bine să-l angajezi.

#44
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Am văzut că sunt expuse în Bricostore Militari case tip sandwich asamblate din kituri import America. Tu le cumperi de la Bricostore şi firma importatoare le montează? Le-a văzut cineva? A intrat în ele? Şi dacă da, cum i se par? Aş trage şi eu o fugă până acolo dacă aş avea timp. Mă bate gândul că fiind made in USA, nu fac rabat de la calitate.

#45
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 dixy, on Sep 1 2006, 00:20, said:

Am văzut că sunt expuse în Bricostore Militari case tip sandwich asamblate din kituri import America. Tu le cumperi de la Bricostore și firma importatoare le montează? Le-a văzut cineva? A intrat în ele? Și dacă da, cum i se par? Aș trage și eu o fugă până acolo dacă aș avea timp. Mă bate gândul că fiind made in USA, nu fac rabat de la calitate.
am intrat eu in ele mai demult si :

mie imi plac casele de lemn dar alea erau chiar infecte. sunt facute in usa dar cred ca asamblate pe vapor. Lufturi, cazusera 2 placi de faianta ( de fapt nu era faianta era o imitatie din plastic). probabil au luat ceva cheap de acolo si au avut si taxe vamale mari , probabil.
eu as lua-o ca si casa de vacanta nu de locuit, aia nu e constructie. fatada aia de pvc era ok ( nu si dpdv estetic ) dar modul de imbinare era sub orice critica.

dixy, permite-mi sa te contrazic. chiar daca ai contract cu o firma e bine si aia sa se simta controlati. in bucuresti sunt mari firme cu reclame la tv care atunci cand construiesc mai arunca vreo 20-30 bolovani in fundatie  :confuzzled: . da, aia care sa se priceapa la case sandwich mai rar , dar gasesti.

Edited by turbo trabannt, 31 August 2006 - 13:38.


#46
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

 turbo trabannt, on Aug 31 2006, 14:33, said:

dixy, permite-mi sa te contrazic. chiar daca ai contract cu o firma e bine si aia sa se simta controlati. in bucuresti sunt mari firme cu reclame la tv care atunci cand construiesc mai arunca vreo 20-30 bolovani in fundatie  :confuzzled: . da, aia care sa se priceapa la case sandwich mai rar , dar gasesti.

De furat e clar că fură. Ideea e dacă fură de la tine sau de la patronul firmei de construcții. Dacă spui că există diriginți de șantier care să se priceapă sa sandwich-uri, atunci mi se pare o idee foarte bună să angajezi unul. Nu de alta dar s-ar putea ca multe firme să facă construcția în sistem "las-o bă că merge așa".

#47
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 dixy, on Sep 1 2006, 01:28, said:

De furat e clar că fură. Ideea e dacă fură de la tine sau de la patronul firmei de construcții.
cand ii apuca pe aia "setea" de materiale nu se mai uita de la cine fura. poate sa ajunga 40 saci ciment in magazie ca pana la pranz mai ai 10 chiar daca tie iti trebuie pe putin 20.  :) .

oricum am impresia ca la casele din lemn oameni fac treaba mai de calitate : clienti mai putini si concurenta destul de mare. si am impresia ca sunt multi ardeleni in treaba asta ( prelucrare lemn ) si ei sunt un pic mai corecti. :)

#48
zfcristian

zfcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2006
mai , ideea este k asa cum am zis si mai sus , materialele vor fi verificate odata ce intra in curte daca sunt conforme cu cantitatile din factura dupa care nu au decat sa fure cu buzunarele si fesul pentru k in jur este gard si numai gradini asa iar in fata o casa locuita asa k tare as vrea sa vad si eu cum or sa fure sacii de ciment, daca gasesc ei o modalitate ingenioasa... jos palaria dar ii execut  :cursing:

#49
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
zfcristian: succes! dar nu uita, romanul este inventiv. vecinul meu la 2 metru de mine cu un gard de 1/2 metri vedeam tot in curte . si ca mine alti 3 vecini ( pe fiecare latura). si carau baietii la materiale fara nici o jena. cu seful de santier in frunte. degeaba i-am spus vecinului ca aia nu se lasau. ba, la sfarsit au venit la usa la mine cu o "promotie". eu am refuzat-o dar alti vecini nu .

#50
Unchiul

Unchiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.09.2005
salut
1.poate e bine de vazut targul constructorilor care va avea loc la inceputul lunii octombrie in bucuresti o sa fie vreo 200 de firme - din care s-au anuntat destui ofertanti si pentru case de lemn
2.este bine sa se ia casa pe firma deoarece prin sistemul de tva cu taxare inversa se scutesc la o valoare initiala de 35.000 euro se platesc 29.500 euro ceea ce este destul de important!

#51
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

 Unchiul, on Aug 31 2006, 21:26, said:

2.este bine sa se ia casa pe firma deoarece prin sistemul de tva cu taxare inversa se scutesc la o valoare initiala de 35.000 euro se platesc 29.500 euro ceea ce este destul de important!

Detaliază te rog. Eu știam că doar tinerii sub 35 de ani (între care cu onoare mă aflu și eu), primesc TVA înapoi după ce termină construcția.

#52
zfcristian

zfcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2006
Spune-mi si mie te rog unde si cand o sa aiba loc targul asta k as vrea sa merg sa vad ce si cum ofera oamenii acolo?

#53
Unchiul

Unchiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.09.2005
1.intre 6-10 septembrie o sa fie la romexpo targul - bife care in principal se bazeaza pe mobila dar expun si producatorii din case din lemn - sunt oferte interesante - in luna octombrie constructorii organizeaza de obicei la romexpo sau la world trade plazza un targ cu oferte pentru case de toate felurile.

2. conform codului fiscal in situatia in care o firma achizitioneaza o casa sau un teren de la alta persoana juridica -aceasta din urma in calitate de furnizor - vanzator emite factura pe care mentioneaza tva cu taxare inversa - iar totalul facturii este fara tva - deci nici furnizorul nu are de incasat (adica de colectat si de virat ulterior la stat) nici cumparatorul nu are de plata (adica de dedus si de luat ulterior de la stat). In final ca sa nu para complicat nu se mai ia in calcul tva - este o simplificare,o facilitate de care se poate beneficia perfect legal cu conditia ca aceste acte sa se faca intre firme - si totusi e vorba de cateva mii de euro...adica merita pina la urma sa-ti faci o firma daca nu ai (costuri de aproximativ 300 euro) si realizezi un castig substantial din start

#54
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

 Unchiul, on Sep 1 2006, 12:56, said:

2. conform codului fiscal in situatia in care o firma achizitioneaza o casa sau un teren de la alta persoana juridica -aceasta din urma in calitate de furnizor - vanzator emite factura pe care mentioneaza tva cu taxare inversa - iar totalul facturii este fara tva - deci nici furnizorul nu are de incasat (adica de colectat si de virat ulterior la stat) nici cumparatorul nu are de plata (adica de dedus si de luat ulterior de la stat). In final ca sa nu para complicat nu se mai ia in calcul tva - este o simplificare,o facilitate de care se poate beneficia perfect legal cu conditia ca aceste acte sa se faca intre firme - si totusi e vorba de cateva mii de euro...adica merita pina la urma sa-ti faci o firma daca nu ai (costuri de aproximativ 300 euro) si realizezi un castig substantial din start


Uite ce zice Nenea Codul Fiscal:

Quote

Art. 21.Dreptul de deducere
    (1) Dreptul de deducere ia nastere �n momentul �n care taxa pe valoarea ad�ugat� deductibil� devine exigibil�.
    (2) Prin derogare de la prevederile alin. (1) dreptul de deducere ia nastere la data pl�tii efective la bugetul de stat, pentru bunurile din import care beneficiaz� de suspendarea pl�tii taxei pe valoarea ad�ugat� �n vam�, potrivit prevederilor art.33 alin.(3);
    (3) Daca bunurile si serviciile achizitionate sunt destinate utilizarii in folosul operatiunilor sale taxabile, orice persoana impozabila inregistrata ca platitor de taxa pe valoarea adaugata are dreptul sa deduca:
    a) taxa pe valoarea ad�ugat� datorat� sau achitat�, aferent� bunurilor care i-au fost livrate sau urmeaz� s� �i fie livrate, si pentru prest�rile de servicii care i-au fost prestate ori urmeaz� s� �i fie prestate de o alta persoana impozabila;
    B) taxa pe valoarea ad�ugat� achitat� pentru bunurile importate;
    (4) De asemenea, se acorda oricarei persoane impozabile inregistrata ca platitor de taxa pe valoarea adaugata dreptul de deducere pentru taxa pe valoarea adaugata prevazuta la alin. (3), daca bunurile si serviciile achizitionate sunt destinate utilizarii pentru realizarea urmatoarelor operatiuni:
    a) livr�ri de bunuri si/sau prest�ri de servicii scutite de taxa pe valoarea ad�ugat� prev�zute la art. 19 alin. (1) si la art. 20 alin (1);
    B) operatiuni rezult�nd din activitati economice pentru care locul livrarii/prestarii sunt considerate a fi in strainatate, daca taxa pe valoarea adaugata ar fi deductibila in cazul in care operatiunea s-ar desfasura in tara.
    (5) Orice persoana impozabila inregistrata ca platitor de taxa pe valoarea adaugata are dreptul de deducere a taxei pe valoarea adaugata pentru:
    a) operatiunile prevazute la art. 4 alin.(9) lit. e) - f) si art. 5 alin.(4), daca acestea sunt afectate realizarii operatiunilor prevazute la alin. (3) si (4);
    B) operatiunile prevazute la art. 4 alin. (7) si (8), dac� taxa pe valoarea ad�ugat� ar fi aplicabil� transferului respectiv;
    c) operatiunile prevazute la art. 4 alin. (9) lit. a) - c), in masura in care acestea rezulta din operatiunile prevazute la alin.(3) si (4);
    d) operatiunile prevazute la art. 4 alin.(9) lit. d).
    (6) Prin derogare de la prevederile alin.(3) - (5), se acorda dreptul de deducere a taxei pe valoarea adaugata persoanelor impozabile care nu sunt inregistrate ca platitori de taxa pe valoarea adaugata, in conditii stabilite prin norme, daca achizitiile de bunuri si/sau servicii sunt destinate realizarii operatiunilor prevazute la alin.(4) si (5) si persoana in cauza nu se afla in regim special de scutire.
    (7) Nu poate fi dedus� taxa pe valoarea ad�ugat� pentru:
    a) bunuri/servicii achizitionate de furnizori/prestatori �n contul clientilor si care apoi se deconteaza acestora;
    B) b�uturi alcoolice si produse din tutun destinate actiunilor de protocol.
    (8) Pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei pe valoarea ad�ugat� orice persoan� impozabil� trebuie s� justifice dreptul de deducere, in functie de felul operatiunii, cu unul din urm�toarele documente:
    a) pentru taxa pe valoarea ad�ugat� datorat� sau achitat�, aferent� bunurilor care i-au fost livrate sau urmeaz� s� �i fie livrate, si pentru prest�rile de servicii care i-au fost prestate ori urmeaz� s� �i fie prestate de o alta persoana impozabila, cu factura fiscala care indeplineste cerintele prevazute la art. 31 alin.(8) si este emisa pe numele persoanei de catre o persoana impozabila inregistrata ca platitor de taxa pe valoarea adaugata. Beneficiarii serviciilor prevazute la art. 26 alin.(1) lit. B) si art. 27 alin.(1) lit. B), care sunt inregistrati ca platitori de taxa pe valoarea adaugata, justifica taxa dedusa cu factura fiscala intocmita potrivit prevederilor art. 31 alin.(4) .
    B) pentru importuri de bunuri, cu declaratia vamala de import sau un act constatator emis de autoritatile vamale. Pentru importurile care beneficiaza de amanarea platii taxei in vama se va prezenta si documentul care confirm� achitarea taxei pe valoarea ad�ugat�.(9) Prin normele de aplicare a prezentului titlu se prevad situatiile in care se poate folosi un alt document decat cele prevazute la alin. (8) pentru a justifica dreptul de deducere a taxei pe valoarea adaugata.
    (10) In situatiile mentionate la art. 14 precum si in alte cazuri specificate prin norme, taxa pe valoarea adaugata dedusa poate fi ajustata. Procedura de ajustare se stabileste prin norme.
    (11) Orice persoana impozabila care a aplicat regimul special de scutire prevazut la art. 28 si ulterior trece la aplicarea regimului normal de taxa pe valoarea adaugata are dreptul de deducere a taxei pe valoarea adaugata la data inregistrarii ca platitor de taxa pe valoarea adaugata, daca sunt indeplinite cerintele de la alin.(12), pentru urmatoarele:
    a) bunuri de natura stocurilor, conform reglementarilor contabile, care se afla in stoc la data la care persoanele respective au fost inregistrate ca platitori de taxa pe valoarea adaugata;
    B) bunuri de natura mijloacelor fixe care au fost achizitionate cu cel mult 90 de zile anterior datei de inregistrare ca platitor de taxa pe valoarea adaugata.
    (12) Pentru exercitarea dreptului de deducere prevazut la alin.(11) trebuie indeplinite urmatoarele cerinte:
    a) bunurile respective urmeaza a fi folosite pentru operatiuni cu drept de deducere ;
    B) persoana impozabila trebuie sa detina o factura fiscala sau un alt document legal aprobat care justifica suma taxei pe valoarea adaugata aferente bunurilor/serviciilor achizitionate.
    (13) Taxa pe valoarea adaugata aferenta bunurilor si serviciilor achizitionate, destinate realizarii obiectivelor proprii de investitii, stocurilor de produse cu destinatie speciala finantate de la bugetul de stat sau de la bugetele locale se deduce potrivit prevederilor legale. Cu taxa pe valoarea adaugata dedusa pentru realizarea obiectivelor proprii de investitii se vor reintregi obligatoriu disponibilitatile de investitii. Sumele deduse in cursul anului fiscal pentru obiectivele proprii de investitii pot fi utilizate numai pentru plati aferente aceluiasi obiectiv de investitii. La incheierea exercitiului financiar sumele deduse si neutilizate se vireaza la bugetul de stat sau bugetele locale in conturile si la termenele stabilite prin normele metodologice anuale privind incheierea exercitiului financiar-bugetar si financiar-contabil, emise de Ministerul Finantelor Publice.

Mie îmi pare că se deduce TVA doar în următoarea situaţie:

Persoana care cumpără un produs sau un serviciu nu plăteşte (sau i se deduce TVA) dacă:

-este înregistrată ca persoană plătitoare de TVA;
-produsul respectiv va fi comercializat mai departe către altă persoană, şi va fi încasat TVA aferent

Mai pe înţelesul tuturor:

Firma Gigel SRL are un magazin şi este înregistrată ca persoană plătitoare de TVA. Firma Gigel SRL are intenţia să cumpere două produse: 1. roşii pentru a le comercializa în magazinul propriu; 2. un autovehicul pentru uzul propriu.

1. Firma Gigel cumpără de la firma Vasile SRL roşii. Firma Gigel nu plăteşte TVA (întrucât este înregistrată ca persoană plătioare de TVA şi va comercializa roşiile mai departe), dar firma Gigel va încasa de la cumpărători TVA-ul aferent roşiilor şi îl va plăti la fisc.

2. Firma Gigel cumpără autovehiculul de la firma Ilie SRL caz în care va plăti TVA întrucât autovehiculul respectiv nu va fi comercializat mai departe.

Mare atenţie cu ceea ce intenţionezi să faci. Dacă tu ca firmă intenţionezi să construieşti o casă şi să nu plăteşti TVA sau să-l deduci ilegal te încadrezi la evaziune fiscala, la spalare de bani si fals in declaratii.
Cu chestiile astea organele statului sunt extrem de dure. Nu merge cu "şefu' sărumâna, să trăiţi, n-am ştiut". Nu merge nici să încerci să bagi câteva mii de iepuroi în buzunarul lui Nenea Garda Financiară sau Nenea inspectorul de la Fisc. De descoperit vei fi aproape sigur descoperit pentru că inspectorii de la MF controlează aproape toate cazurile de rambursări sau deduceri de TVA. Deci pregăteşte-te pentru câţiva ani de vacanţă.

Dacă am greşit cu ceva, poate să mă corecteze cine ştie mai bine, întrucât sunt programator nu contabil dar am citit legea şi în mare aşa este.

Dacă ceea ce spui tu era adevărat, fii convins că 20 000 000 români aveau fiecare firmă şi nu mai plătea nimeni TVA.

Dacă vrei să ieşi mai ieftin şi dacă eşti băiat deştept, încearcă să vorbeşti cu constructorul şi cu furnizorul de materiale şi să îi convingi să, hmmm, să treacă peste "anumite bariere fiscale".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate