Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Casa din lemn, noua modă în construcții

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2253 replies to this topic

#19
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 zfcristian, on Aug 29 2006, 22:00, said:

sa fii sigur ca ai multe cuie de rezerva ???????????????? adica, nu inteleg ?
pai la nevoie , mai bati cate unul , nu ?  :D

#20
zfcristian

zfcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2006

 turbo trabannt, on Aug 29 2006, 11:16, said:

pai la nevoie , mai bati cate unul , nu ?  :D

bat ce dracu sa fac, sper sa nu fie cazul dar asta e daca o sa fie asa o sa imi iau o borseta si umblu cu ele in ea!  :cursing:

#21
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 zfcristian, on Aug 29 2006, 11:13, said:

# Pretul este la cheie si contine tot: calorifere, chiuvete, gresie , faianta, parchet in toata casa, tamplarie din lemn cu geam termopan, cada, cabina de dus, centrala de incalzire, tot ce inseamna instalatie electrica, etc! Insa tu k si proprietar vei fi cel care vei trage gazele, electricitatea si apa pana la un punct de unde ele intra in casa, am inteles k ar costa fiecare cam 1000 E !

Constructorul zice k face casa in 90 de zilew dar eu cred k si 120 ar fi ok! plus k are o groaza de premii pe la tot felul de expozitii internationale cu acest tip de cladire
http://www.tehnopate...o.ro/premii.htm

interesant..si nu mi s epare deloc scump
adica cu 30.000 euro iti poti face o casuta d'asta de 75-80mp decat sa-ti iei o garsoniere de rahat (si nici pe aiia nu o iei). intradevar se adauga pretul terenului

ma intreb cum o face fata acesta constructie in aerul sarat al constantei?

#22
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
pai cum sa faca fata, bine. ce, la americani pe coastele oceanului fac casele din beton armat?  :D
pretul este super bun si site ul e profesionist. f misto impartite camerele si la parter si la etaj pe modelul asta.

sa vedem .si cand te gandesti ca pt o suprafata identica ca asta unii au nesimtirea sa ceara 120-150 mii euro iti vine sa ii impusti .  :death:

#23
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

sa vedem .si cand te gandesti ca pt o suprafata identica ca asta unii au nesimtirea sa ceara 120-150 mii euro iti vine sa ii impusti
amin frate...aici sunt de acord

#24
zfcristian

zfcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2006
Tinand cont k lemnul este tratat , nu cred k o sa ai probleme cu aerul sarat!

In ceea ce priveste pretul constructorul spune iar piata din ce am vazut eu confirma k in momentul in care casa va fi gata daca vrei sa vinzi pretul ar fi undeva de 2,5 ori mai mare!

#25
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 zfcristian, on Aug 30 2006, 00:22, said:

In ceea ce priveste pretul constructorul spune iar piata din ce am vazut eu confirma k in momentul in care casa va fi gata daca vrei sa vinzi pretul ar fi undeva de 2,5 ori mai mare!
da, tu te raportezi la cea de caramida. nu o sa poti sa o vinzi la pretul uneia din caramida. astea din lemn au romanii o reticenta ceva de spaima. daca ia foc, daca cade, daca si daca. romanului ii place caramida, scuze poate am fost prea brutal  :)

un raport de pret bun lemn/caramida este maxim 2/3. depinde f mult de design si asta e reusit.

#26
zfcristian

zfcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2006
sa nu uitam de asigurari daca intelegi ce vreau sda spun, in ziua de azi parerea mea este k tre sa fii ori plin de bani ori inconstient k sa nu faci o asigurare

#27
zfcristian

zfcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2006
Ce parere aveti despre faptul k unii spun k polistirenul retine apa si k nu  este recomandat la constructia caselor de lemn ?

#28
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 zfcristian, on Aug 30 2006, 20:13, said:

Ce parere aveti despre faptul k unii spun k polistirenul retine apa si k nu  este recomandat la constructia caselor de lemn ?
mah, polistirenul retine apa , dar nu si vaporii de apa ( decat in proportie mica si trec mai greu dar trec). tu montezi polistirenul pe exterior sa nu iti intre apa in lemn. este super recomandat din toate punctele de vedere. problema ar fi daca e pus pe interior si asta nu se recomanda pt ca tot surplusul de vapori de apa ramane in casa si poate face igrasie.
nu sta dupa "nea gigi" care a vazut si el o casa de lemn si s-a gandit ca nu e bun polistirenul. eu unul dupa ce am vazut o casa de caramida izolata cu polistiren de pardoseala ( care e mult mai bun izolator dar si costa) am zis oau super !

#29
zfcristian

zfcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2006
mai si eu cu toti cu care am vorbit au zis k e ok polistirenul la exterior dar uite k mai sunt si carcotasi si am zis sa mai aud o parere doua sa ma conving 100% ce si cum  :coolspeak:

#30
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

 zfcristian, on Aug 29 2006, 08:42, said:

Pretul constructiei este undeva la 350 E / mp la cheie !!!

La 360 €/mp la cheie am găsit eu o firmă de construcții care face casa din bca și beton.

Pentru case tip sandwich construite în sistem american sau canadian prețurile la roșu sunt cam 110-120/mp construit iar la cheie, cel mai ieftin am găsit în jur de 240€ (după negocieri și fără taxe :) ) mp. Considerabil mai ieftin decât tine.

Bagă și tu un ochi aici: http://www.1001case....lemn__c460.html și mai sapă și pe net că sigur găsești ceva mai convenabil. Sau la banii ăia mai pui foarte puțin și faci o casă din bca.

Cât despre structura pereților mi se pare că este cam așa:

- finisaje (tencuială, siding, etc.)
- placă de betonyp sau OSB sau scânduri
- membrană
- dulapi
- montanți
- vată minerală
- placă de OSB
- barieră de vapori
- placă din gips-carton

La cele în sistem canadian a cam așa:

- finisaje
- zidărie de bca f. subțire
- perna de aer ventilat
- placa OSB
- vată minerală
- barieră de vapori
- placă din gips-carton

Ar mai fi o grămadă de variații pe aceste teme, dar astea ar fi sistemele tradiționale. După câte văd, ai ales să nu pui OSB și pe partea de interior. Mi se pare că placa aia are și ea rolul ei în structura de rezistență.

Dacă obțin finanțare, m-ar tenta și pe mine o casă tip "sandwich". Poate mai discutăm, întrucât mă interesează destul de mult subiectul.

Marea majoritate a oamenilor au reticențe față de astfel de case. La început la fel gândeam și eu, dar după ce am studiat ceva timp problema, mi se pare o alternativă foarte bună dacă nu dispui de mulți bani. De ce m-aș limita la o casă de 100 mp din zidărie când cu bani ăia îmi iau un sandwich de 200 mp. Unde mai pui că nu durează 5 luni șantierul.

Ce mi se pare foarte important înainte să-ți faci o astfel de casă, e să studiezi foarte bine piața și să te asiguri că sunt folosite materiale de bună calitate. Contează foarte mult și garanția oferită de constructor, pentru că dacă se oferă o garanție mare atunci înseamnă că lucrarea este făcută cu materiale de calitate și cu atenție, nu în sistem "las-o bă că merge așa".

Edited by dixy, 30 August 2006 - 20:46.


#31
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

 zfcristian, on Aug 29 2006, 10:33, said:

Ce stiti sau ce parere aveti despre termoizolatie ?

Am înțeles că stau cu mult mai bine decât cele din zidărie. Dar nu știu dacă ăsta este punctul cel mai important. Dacă respectiva casă (vreo 200 mp) m-ar costa cam 45000 la cheie + teren încă 30 - 40000, ajung la 5-85000, adică la prețul unui apartament la bloc mai răsărit. Apartament la care nu am în nici un caz 200 mp, n-am teren de 1000 mp și în care nu am libertatea pe care o am în casa mea. Cât despre cei cărora le e frică să nu se dărâme casa  :D , eu dacă îmi fac casă nouă, fie ea sandwich, de zidărie sau igloo, mi-o asigur. Voi de ce nu v-ați asigura-o?

 turbo trabannt, on Aug 29 2006, 10:59, said:

dezavantaje: costul mediu de intretinere anuala este mai mare, structura de lemn este predispusa la umiditate, nu prea sunt mesteri priceputi pe la noi.

Sunt și meșteri pricepuți. Din câte zeci sau sute de firme care fac "sandwichuri" există, sigur e măcar una care se pricepe. Cât despre umiditate, lemnul este tratat împotriva umezelii.


 Saint666, on Aug 29 2006, 10:13, said:

sunt mai putin rezistente ( 50 de ani ) fata de cele clasice ( 100 de ani ) - valori teoretice, dar practic uitati-va cum la fiecare  uragan/tornada/ploaie in sua cad 20000 de case, daca erau facute din zidarie nu prea cred ca s-ar fi intamplat asta...

La cutremur sunt mai rezistente iar la uragane/tornade, din fericire nu există în România.

 turbo trabannt, on Aug 29 2006, 11:38, said:

peretele din lemn dar placile tb sa fie osb altfel e nasol.

Nu-i obligatoriu cu OSB. Se pot folosi și scânduri sau betonyp, dar OSB e mai ieftin.

 turbo trabannt, on Aug 29 2006, 14:26, said:

romanului ii place caramida, scuze poate am fost prea brutal  :)

Cred că românul e cel mai fericit când aude de betoane. Mă plimbam pe stradă la mine și admiram buncărele antiatomice aflate în construcție.

Edited by dixy, 30 August 2006 - 20:38.


#32
Gref

Gref

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.07.2006
Salut. Fratele meu si-a facut in regie proprie o casa din lemn in Bucuresti prin anul 2000 - suprafata 140 mp (70 parter / 70 etaj mansardat).
Fundatia este usor supradimensionata in caz ca vrea peste vreo 20-25 de ani sa darame casa si sa faca una de caramida peste ....
Un sfat care poate este util: coloana de bai (cea de la parter si etaj) sa fie construite pe stalpi de beton pentru a prelua mai bine greutatea instalatiilor. I plus poti sa pui gresie sau marmura pe jos si pe pereti pana sus fara frica... si poti lipi si cosul de la semineu de structura asta daca se potriveste cu proiectul.
Dupa ce a fost turnata fundatia, o buna idee a fost sa sape sub zona de bucatarie unde a facut o pivnita care este super racoroasa vara (accesul se face printr-o trapa de lemn pozitionata intr-o zona mai putin circulata din bucatarie si acoperita cu un covor).

Avantaje: m-a prins in aceasta casa cutremurul de prin 2004 (cel de seara) si senzatia a fost de siguranta totala. Totul scartaia in jur dar nu am avut deloc dorinta de a iesi afara ci de a "asculta casa". E o senzatie de siguranta excelenta pe care nu o ai intre betoane.

Dezavantaje: casa "lucreaza" permanent si apar fisuri minuscule mereu.
Alt dezavantaj este ca e foarte zgomotoasa, auzi orice usa si partz la buda :eek: , desi peretii sunt bine izolati...
Trebuie sa te gandesti bine ce mobila iti iei la etaj pentru a nu supraincarca structura.

#33
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Fratele tău a făcut casa din în sistem "sandwich" sau a folosit alte structuri? În regie proprie înseamnă că a găsit meseriaşi sau a lucrat cu o firmă la negru? Cum a găsit meseriaşi care să se priceapă la astfel de case? Mi se par cam rari. Cam cât l-a costat "la cheie"?

Cum se prezintă casa, acum după 6 ani?

#34
danus

danus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 19.05.2006
Am terenul,iar incepind cu anul viitor vreau sa incep constructia.Cu siguranta va fi o casa de lemn,in jur de 120-130 mp.Mai am de luat o singura hotarire: tip sandvici sau busteni masivi.Am vazut case tip sandvici ,sau americane,vechi de 60. de ani si credetima aratau bine.Acum locuiesc tot intr-o casa tip''sandvici''.Totul pare ok la prima impresie.Iarna am impresia ca este putin mai frig,Deh,case facute la viteza maxima,iar finisarile mai lasa de dorit.Acum vine intrebarea mea:Ce parere aveti despre casele din busteni masivi,pin/brad? Mai ales privind latura durabilitati.Deoarece nu am un arhitect/proiectant (a se citi sotie)este multmai usor sa iau hotaririi.Dupa multe search-uri ,balanta inclina spre log house,p+m.

#35
zfcristian

zfcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2006
Sincer sa fiu sunt sceptic in ceea ce priveste casa de bca la 350 euro, depinde acum de finisaje cat sunt de ok!
Lemnul este tratat contra umezelii si ignifug pt a rezista la flacara cca 90 de minute cat si impotriva insectelor! Ideea este k daca nu iti asiguri casa atunci inseamna k nu iti pasa de banii si viata ta iar in privinta asa zisilor mesteri care lucreaza la negru, nu stiu ce sa zic, cel putin un constructor iti ofera garantie (50 ani) iar la o adica ai pe cine sa iei de guler !

CAsa la cutrenur sta bine in priumul rand datorita elasticitatii lemnului si datorita faptului k e structura usoara cat si pentru ca ( daca o sa va uitati la fotografia atasata la pagina 1) pantele acoperisului coboara pana la nivelul fundatiei acolo unde sunt ancorate in temelie!

IAr in masura in care o sa stai pe santier sa vezi cum se lucreaza, o sa vezi si cum se fac finisajele iar daca esti nemultumit .... :death:  ii executi !

De aici vine urmatoarea mea intrebare : Credeti k ar fi util angajarea unui diriginte de santier care sa fie acolo non stop si care sa te reprezinte pe tine k viitor proprietar ( DESI AM AUZIT K ASTIA SE BAGA LA FURTURI CU MUNCITORII SAU SE DAU DE PARTEA CONSTRUCTORULUI) sau sa fie cineva, un membru al familiei sau chiar eu care sa stau non stop cu ei desi nu ma pricep ?

Edited by zfcristian, 31 August 2006 - 07:58.


#36
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
daca nu te pricepi te poate fura pe fata, pentru ca hotii sunt si nesimtiti (iti vine sa crezi ?) cel mai bine e sa gasesti pe cineva care se pricepe si in care ai incredere...cat de cat acolo...o recomandare, o ceva...un semn de cunostinta sau de prietenie ca sa poti avea incredere i el/ea.
stiu multe cazuri, pentru ca am avut un prieten redactor la CasaLux care mi-a povestit cazuri uimitoare. oameni bogati si influenti care lucrau cu echipe profesioniste, semi-straine, de la reprezentate mari si care ciordeau cat putea si se puneau pe o tanjala greu de imaginat.
doar ca erau barbieriti romani si cu uniforme curate in rest fura ca-n codru, la fel ca 'meseriasii'.
eu n-am avut ocazia sa patesc asta, si nu pot sa-ti spun din experienta proprie. dar romanii sunt romani...
frica pazeste bostanaria, stii ?:D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate